زنان:دوشنبه 22 فروردین ۱۳۸۴-  11 آپریل 2005

 

 

 

خبرهاي تازه از حركت جهاني منشور حقوق بشر زنان

منيژه نجم عراقی - تريبونک فمينيستي ايران:

شنبه 19 مارس 2005:

زنان بوليويايي و زنان اهل پرو در روزي آفتابي و همراه با نواي موسيقي روي پل مرزي بوليوي- پرو, بر فراز درياچه تيتيكانا ديدار كردند. سپس همگي به سالن مركزي شهر دسوگوئادرو رفتند تا زنان بوليويايي طي مراسمي رسمي منشور را به زنان پرو تحويل دهند.

مراسم ديگري نيز عصر همين روز به همين مناسبت در سالن تئاتر پونو برگزار شد.

سه‌شنبه 22 مارس 2005:

زنان بومي اكوآدور پل مرزي پرو- اكوآدور را به مدت سه ساعت به اشغال خود درآوردند و با برپايي آيين آتش همبستگي خود را گرامي داشتند و منشور حقوق بشر زنان را از نمايندگان زنان پرو دريافت كردند. در جريان اين مراسم زنان از دردهاي مشترك خود و از ايمان به ارزش‌هاي مندرج در منشور سخن گفتند.

براي اطلاعات بيشتر درباره اين حركت و مراحل شكل‌گيري چهل تكه همبستگي گزارش حركت جهاني براي تبليغ منشور حقوق بشر زنان آغاز شد را در سايت مركز فرهنگي زنان iftribune.com بخوانيد.

 

لیلا مافی همچنان در انتظار حکم دادگاه تجدید نظر به سر می برد

یکشنبه 21 فروردین ۱۳۸۴-  10 آپریل 2005

زنان ایران، آسیه امینی

Asieh.amini@gmail.com

لیلا مافی طبق حکمی که نزدیک به یک سال پیش ( 29/2/83) در دادگاه بدوی (شعبه 25 محاکم عمومی اراک) برای وی صادر شد به جرم زنای با محارم به اعدام محکوم شده است. در همین حکم مجازاتهای دیگری نیز به خاطر اشتهار به فساد و نیز اشاعه فساد برای وی صادرشده است . از جمله تحمل 100 ضربه حد زنای غیر محصنه به دلیل ارتباط نا مشروع با مردان اجنبی، و تحمل 5 سال حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت .

 

پس از صدور حکم اعدام لیلا در اراک و تجدیدنظرخواهی وکیل تسخیری وی علی شراهی، شایعه ای در اراک قوت گرفت و از آنجا به روزنامه های پایتخت و سایتهای خبر رسانی رسید که می گفت لیلا از نظر هوشی ، عقب مانده ذهنی محسوب می شود.

مبنای این شایعه در آن زمان ، تست هوش و معاینه هایی بود که گفته می شد یک روان پزشک و یک مددکار مدعی آنند.عجیب این که هم این روان پزشک که نزد یک خبرنگار ادعا کرده در کودکی لیلا را معاینه کرده و به کندذهنی او اطمینان دارد و هم کسانی که احتمالا در زندان یا خارج از آن از لیلا تست هوش گرفته و باز معتقد به ناتوانی ذهنی اویند، هیچ کدام در تمام مراحل تکمیل پرونده و صدور حکم حاضر نشده اند در دادگاه حاضر شده و با ارائه مدارکی این ادعای خود را به نفع لیلا ثابت کنند.

این در حالی است که به گفته قاضی پرونده حتی اثبات عقب ماندگی ذهنی لیلا کمکی به وی برای رها شدن از حکم صادر شده توسط وی نمی کرده زیرا قانون در این باره تصریح کرده است که فقط جنون می تواند نافی مسوولیت کیفری باشد و عقب ماندگی ذهنی و حتا جهل به قانون در این باره کمکی به متهم نمی کند.

هفته گذشته سند جدیدی برای اثبات عقب ماندگی لیلا در سایتهای اینترنتی منتشر شد که باز در جهت اثبات همان ادعا گام برمی داشت و موجب شد تا نام لیلا یک بار دیگر در فهرست اخبار مربوط به زنان ایران قرار گیرد.

یک سازمان حمایت از کودکان استثنایی با استعلام از آموزش و پرورش استثنایی استان مرکزی یک بار دیگر مساله عقب ماندگی لیلا را تایید کرده است. شادی صدرکه وکالت لیلا مافی را پذیرفته در این باره می گوید: " این مدرک متاسفانه قبل از این که به دست من یا وکیل دیگر پرونده یا مقامهای قانونی برسد، سر از سایتهای اینترنتی خارج از کشور در آورده، بنابراین من در مورد مدرکی که هنوز آن را ندیده ام نفیا یا اثباتا نمی توانم اظهار نظر کنم.اما حتا اگر چنین مدرکی درست باشد، با توجه به قوانین موجود در ایران کمک چندانی به پرونده لیلا نمی کند."

 

صدر نیز با تاکید بر اینکه تنها فقدان کامل شعور و ادراک مسوولیت کیفری را از میان می برد، می افزاید: " گفته می شود سن ذهنی ایشان 8 سال است در حالی که ملاک برای خروج از سن کودکی، سالهای عمر یک انسان است نه میزان هوشش. بنابراین در صورت اثبات عقب ماندگی ذهنی لیلا نیز تنها دادستان مکلف به انتخاب یک قیم برای وی می شود."

وی معتقد است که حساسیت افکار عمومی و رسانه ها در مورد موکلش قابل تقدیر است اما استناد ها باید به نتیجه پرونده کمک کند.

شادی صدر که دفاع خود را در چندین بند تقدیم دادگاه تجدید نظر کرده درباره آن می گوید: " حکم اعدام برای موکلم به جرم زنا با محارم صادر شده در صورتی که وی در گفته های خود به طور مکرر از واژه تجاوز برای شرح ارتباط با برادرانش استفاده کرده است.بین زنا دادن و تجاوز تفاوت معنایی بسیاری وجود دارد "

قاضی پرونده لیلا با وجود اینکه وی در اعتراف چهارم خود زنا با برادرانش را انکار و کمتر از آن را اقرار کرده است، در مورد او با استناد به این که "قاضی به علم رسیده است" انکار را نپذیرفته و حکم به مجازات اعدام می دهد در حالی که در مورد برادران وی پس از سه بار اقرار به زنا و انکار در اعتراف چهرام ، انکار آنها را پذیرفته است.صدر در این باره نیز می گوید:" چگونه است که قاضی محترم تنها نسبت به اقدام به زنا در مورد موکل من علم پیدا کرده و در مورد برادران وی بدون استناد به علم ، به صدور 70 ضربه شلاق اکتفا کرده اند؟"

 

لیلا مافی پس از دستگیری اعضای یک مرکز فحشا ابتدا به جرم حضور در آن باند مورد بازجویی قرار گرفته و در طی دوران بازجویی و در اقرارهای شخصی اش به داشتن ارتباط جنسی با برادرانش نیز اعتراف می کند که این اقرار جدید، پرونده جدیدی برای وی می گشاید که اینک به خاطر سه بار اقرار کردن به زنای کامل با برادران خود و یک بار انکاری که پذیرفته نشد، منتظر رد یا تایید حکم اعدام خود نشسته است.

لیلا مافی دختری است که از 8 سالگی توسط خانواده خود به مردان بیگانه ای که می توانستند جای پدرش باشند، فروخته شد. او از 10 سالگی مورد تجاوز برادرانش قرار گرفت و کم کم هوسهای مردانه ای که وجود او را جز برای پر کردن خلا های جنسی خود نمی خواستند، زندگی او را تسخیر کردند.

امروز قانون با گذشته لیلا کاری ندارد. گذشته او و همه کسانی که این زندگی را برای او رقم زده اند، به دست فراموشی سپرده شده است.

قاضی محمدی او را مشهور به زنا و عامل فحشا می داند و حتا وکیل تسخیری وی علی شراهی معتقد است وجود او جامعه را به فساد تهدید می کند. سوال این است که آیا هرگز مردانی که از یک کوکدک 8 ساله دیروز یک روسپی امروزی ساخته اند نیز در یک دادگاه صالح محاکمه م ی شوند؟

جالب است بدانیم که رئیس باند فحشایی که لیلا را صیغه خود کرده و وی را به مردان مختلف اجاره می داد به پنج سال زندان، 75 ضربه شلاق و یک سال تبعید به شهر طبس محکوم شد.برادران لیلا نیز که وی به خاطر تجاوز آنها روزهای رسیدن به مجازات نهایی خود را می شمارد، بعد از تحمل 75 ضربه شلاق بابت اقرار به زنای با محارم و بعد، انکارآن و نیز تحمل 99 ضربه بابت رابطه نا مشروع در حد دون زنا محکوم و مجازات شدند.

وقتی از شادی صدر در باره آخرین اخبار این پرونده می پرسم می گوید: تا جایی که اطلاع دارم قرار بوده ککه در روزهای پایانی سال 83 ، رسیدگی به این پرونده شروع شود اما تاریخ دقیقی برای پایان این رسیدگی به من ابلاغ نشد.

وکیل لیلا همچنین از نداشتن امکان ملاقات تنها با لیلا گله مند است و می گوید که به خاطر ممنوع الملاقات بودن موکلم امکان گفت و گوی دو نفره را نداریم و صحبت کردن درباره این پرونده در حضور مقامهای زندان چندان کارآمد نیست. وی خواستار این است که با رفع این مشکل بتواند مثل سایر زندانیان در هر مراجعه نیم ساعت به تنهایی با موکلش گفت و گو کند.

صدر که به دفاع خود و محق بودن موکلش در بسیاری از موارد خوشبین است ، امیدوار است که رای دادگاه بدوی در مرحله تجدیدنظر شکسته شود.

 

 

يك فعال آمريكايي خواستارافزايش فعاليت سياسي زنان دراردن شد

یکشنبه 21 فروردین ۱۳۸۴-  10 آپریل 2005

ایرنا:يك فعال آمريكايي درامور زنان و عضو حزب جمهوري آمريكا خواستار توجه بيشتر به‌حقوق زنان در اردن شد وبر افزايش فعاليت سياسي آنان دراين كشور تاكيد كرد.

"روزالين اكونيل" روز يكشنبه در نشستي كه از سوي كميته ملي اردن در امور زنان و با همكاري سفارت آمريكا درامان برگزار شد، خواستار هموار شدن فعاليت زنان براي ورود به صحنه سياسي اردن شد.

اكونيل افزود: زنان پايه اساسي روند سياسي كشور را تشكيل مي‌دهند بنابراين بايد راه مشاركت آنان در تمامي زمينه‌هاي سياسي هموار شود.

وي با استقبال از حضور چشمگير زنان دراين نشست گفت: زنان مي‌توانند به بهترين وجه نقش خود را در جامعه ايفا كرده.

اكونيل پيشنهاد تشكيل خواستار يك انجمن سياسي در كنار سنديكاي زنان اين كشور براي افزايش فعاليت زنان در عرصه بين‌المللي شد.

وي افزود: براساس بررسي‌ها صورت گرفته زنان اردن باچالشهايي چون فرهنگ و فشاراجتماعي روبرو هستند كه بايد با انديشه دربرابر آنان مقاومت كنند.

وي اظهار اميدواري كرد كه زنان اردن بتوانند با استفاده از دوره‌هاي آموزشي براي پيشرفت روند زندگي سياسي واجتماعي خود تلاش كنند.