زنان:چهارشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۸۴-  6 آپریل 2005

 

 

 

اولين نشست فعالان حوزه زنان در سال 1384 

تريبونک فمينيستی: سه شنبه 16 فروردین ۱۳۸4 -  5 آپریل ۲۰۰۵

به دنبال نشست هاي قبلي فعالان حوزه زنان نهمين نشست سازمان هاي غيردولتي زنان در سال جديد به دعوت مرکز فرهنگي زنان و کانون هستيا انديش در محل کتابخانه مرکز فرهنگي زنان برگزار مي شود.

تاريخ اين نشست چهارشنبه 24 فروردين 1384 از ساعت 17 تا 19 است.

اولين نشست فعالان حوزه زنان ، پس از دريافت جايزه صلح نوبل توسط شيرين عبادي و باحضور وي صورت گرفت و ادامه يافت. هشتمين نشست گروه هاي زنان در آبان ماه 1383 و در پي دستگيري محبوبه عباسقلي زاده ، فرشته قاضي و چند تن از روزنامه نگاران و وبلاگ نويسان برگزار شد و در پي آن بيانيه اي اعتراضي به دستگيري اين افراد منتشرشد.

نهمين نشست زنان در کتابخانه مرکز فرهنگي زنان همزمان است با اولين ديدار نوروزي آنان ( البته بعد از نشست هاي خانوادگي شان ) در سال 1384.

نشاني کتابخانه مرکز فرهنگي زنان: تهران- خيابان مطهري- خيابان سليمان خاطر – کوچه گروس- پلاک 1/10

 

اغلب زنان روزانه به اندازه دو روز كار مي‌كنند

سه شنبه 16 فروردین ۱۳۸4 -  5 آپریل ۲۰۰۵

خبرگزاري فارس: مشاور رئيس جمهوري در امور بانوان گفت: اكثر زنان در يك روز به اندازه دو روز كار مي‌كنند و سنگيني كار آنان موجب كاهش كارايي و افزايش ناراحتي‌هاي جسمي و روحي آنان مي‌‌شود.

 

به گزارش خبرنگار اجتماعي فارس، زهرا شجاعي امروز در مراسم افتتاح هفته سلامت افزود: بيشتر زنان در سطوح پايين مديريتي اشتغال دارند و با وجودي كه نيمي از مواد غذايي جهان را زنان توليد مي‌كنند به ندرت مالك زمين هستند و كمتر وام دريافت مي‌كنند.

وي ادامه داد: زنان به علت مسائل فيزيولوژيكي بسيار بيشتر از مردان در برابر بيماريها آسيب پذيرند و در حالي كه در اغلب كشورها مسائل ويژه زنان، بهداشت باروري و اهميت نقش مادران در تنظيم خانواده و سلامت آن با وجود افزايش ميزان اشتغال آنان مورد غفلت قرار مي‌گيرد.

وي ادامه داد: اگرچه تأكيد سازمان ملل متحد بر آگاه سازي جامعه و اطلاع رساني بيشتر در زمينه مسائل زنان، رفع تبعيض ميان زنان مردان و افزايش مشاركت آنها موجب توسعه در اين زمينه شده است اما هنوز تا برخورداري زنان از آموزش كافي در اين زمينه فاصله زيادي داريم.

شجاعي گفت: در اغلب جوامع زنان نقش محوري در مديريت داخلي منزل دارند، در حفظ سلامت جسمي و روحي همسر و فرزندان مسئوليت اصلي با زنان است و در انتقال ارزش‌هاي اجتماعي و ترويج فرهنگ سالم، اصول بهداشتي و پيشگيري از بيماريها زنان نقش اصلي را بر عهده دارند.

رئيس مركز امور بانوان رياست جمهوري اضافه كرد:‌ اكنون شاخص اميد به زندگي در زنان 5/73 سال رسيده كه در مقايسه با ميزان اميد به زندگي مردان(5/68) مردان رقم بالاتري است و نشان دهنده سير مطلوب پيشرفت در بهبود سلامت خانواده هاست اما از طرف ديگر افزايش فشار خون، ديابت، چاقي و فقر آهن و به خصوص افسردگي و انزواطلبي دختران در حال افزايش و نگران كننده است.

 

مجلس هفتم سال جدید را با اخراج یک خبرنگار زن آغاز کرد

زنان ایران: سه شنبه 16 فروردین ۱۳۸4 -  5 آپریل ۲۰۰۵

در نخستین جلسه مجلس شورای اسلامی در سال 1384 از ورود مسیح علی نژاد، خبرنگار پارلمانی خبرگزاری کار ایران (ایلنا) و روزنامه همبستگی به صحن مجلس ممانعت به عمل آمد .

علت این ممانعت، اخراج علی نژاد از خبرنگاری در مجلس به دلیل افشای مبلغ فیش حقوقی نماینگان در اواخر سال 83 عنوان شده است.

درخواست اخراج علی نژاد در طوماری که 80 نماینده آن را امضا کرده اند خواسته شده است. در این نامه اتهام دزدیده شدن فیش حقوقی نماینگان به این خبرنگار زده شده ، این در حالی است که نماینده اردکان و عضو فراکسیون اقلیت مجلس ، با رد این ادعا تصریح کرده است که این فیش توسط اعضای فراکسیون اقلیت به خبرنگار داده شده است.تابش برخورد نمایندگان معترض را در شان مجلس ندانسته و اتهام آنان را بی اساس دانسته است.

اما محسن کوهکن کارپرداز فرهنگی مجلس همچنان بر عدم اجازه ورود به مسیح علی نژاد برای ورود به مجلس پافشاری کرده و در جمع خبرنگاران گفته است: تا زماني كه من در مجلس حضور دارم تحت هيچ عنواني به ايشان اجازه ورود به مجلس را نمی دهم.

فیش حقوقی و عیدی و پاداش نمایندگان مجلس هفتم رقم یک میلیون و یکصدهزارتومان را نشان می داد که انتشار این رقم در رسانه ها موجب خشم نمایندگان و اعتراض آنها شد.

از سویی خبرنگاران نیز با این شیوه برخورد با علی نژاد برخورد کرده و انتظار می رود این اعتراضها در روزهای آتی بیشتر شود . پناه فرهادبهمن در وبلاگش نوشته است: " بايد اين واقعيت را در ميان مردم جا بيندازيم که اگر با خبرنگاری اينگونه برخورد می شود به اين معناست که کارش را بهتر از بقيه انجام داده و شايسته تقدير است!"

وی همچنین پیشنهاد کرده که : "به فکر ساماندهی يک حرکت اعتراضی يک پارچه از سوی روزنامه نگاران و خبرنگاران باشيم"

گیسو فغفوری خبرنگار دیگری است که در وبلاگ گروهی هنوز چنین نوشته است: " مسیح علی نزاد به سادگی نوشتن یک نامه 80 نفری مجلس هفتمی ها از مجلس اخراج شد. مجلسی های محترم که با رای افراد همیشه در صحنه به مجلس راه پیدا کرده اند، به سادگی توانستند در تاریخ 100 مجلس ایران اثری به یاد ماندنی از خود بگذارند. آنان رکورد برای اولین بار بیرون کردن یک خبرنگار در تاریخ مجلس را از آن خود کردند. آفرین و باریکلا بر این همه سعه صدر. آنان به همین سادگی افشای فیش حقوق و عید و مزایای خود را بر نتافتند و مسیح را از مجلس بیرون کردند."

نگرانی از وضعیت مسیح علی نژاد را وحید پوراستاد خوب درک کرده و نوشته است. او علاوه بر وکالت حقوقی ، روزنامه نگاری است که چندی نیز در زندان تاوان این کار پر خطر را پرداخته است.پوراستاد می نویسد: " تك و تنها پشت در مجلس مانده بود با يك دنيا خاطره از سال‌ها كار در مجلس و با دنيايي از تشويش و نگراني!

احساس كردم. اين بار وكيل هم نمي‌تواند براي او كاري بكند. اما ذهنم به شدت مشغول اين مساله شده است كه آيا جامعه مطبوعاتي و رسانه‌اي ما از او حمايت مي‌كنند!؟

براستي جامعه مطبوعاتي ما را چه شده است؟... آيا ما بي‌انگيزه نشده‌ايم؟ بي‌تفاوت چطور؟!!"

سایت زنان ایران نیز برخورد با این خبرنگار جسور را عملی غیر حرفه ای و غیر اخلاقی دانسته و از همه گروه های صنفی رسانه ای دعوت می کند تا نسبت به این اقدام سکوت نکنند.

آیا باید منتظر نشست و دید که سازمانها و نهادهای دولتی و غیر دولتی چنین بی پروا نسبت به خبررسانی یک خبرنگار هتک حرمت می کنند؟ و آیا این است نتیجه شعار آبادگرانی که حتا کوچکترین نقد و انتقاد و خبری را نسبت به خود برنمی تابند؟

 

 

 

 

زرينه خوشوقت/ زنان‎ ‎تاجيك

سه شنبه 16 فروردین ۱۳۸4 -  5 آپریل ۲۰۰۵

بیش از۵۱ درصد از جمعیت کشور فارسی زبان تاجیکستان را زنان تشکیل می دهند. قوانین اين كشور تساوی حقوق زن و مرد را برسمیت می شناسند. ولی در جامعه تاجیکستان شرایط مساعد و برابر حقوق برای زندگی و فعالیت آزادانه زنان و مردان فراهم نیست.

  زنان تاجیک در سال های اخیر بیش از ۱۰۰ سازمان غیر دولتی تاسیس کردند که برای بهبودی وضعیت آنان در جامعه فعالیت می کنند. مشارکت زنان  درسیاست و انتخابات اخیر پارلمانی کشورشان (در ۲۷ فوریه)، مسئله حجاب،  اینکه زنان تاجیک درباره ما ایرانی ها و زنان ایرانی چه فکر می کنند، موضوع مصاحبه ست در شهر دوشنبه با خانم خبرنگار تاجیک،  زرینه خوشوقت انجام گرفته است.

مصاحبه گر: طاهر شيرمحمدى  

دويچه وله: خانم خوشوقت با تشكر از اينكه وقت در اختيار ما قرار گذاشتيد. سوال اول من درباره حجاب است.آيا زنان تاجيک موافق حجاب هستند و از حجاب خوششان می آيد؟

زرينه ی خوشوقت: بعد از فروپاشی شوروی پيدا شدند دختران جوانی که شايد برخی شان با فرمايش يا سفارش پدر و مادر و عده ای خيلی کم شان با نظر خود  از پوشش استفاده مى كنند. از وقتی دانشگاه اسلامی هم اينجا باز شد، هستند آنهايی که حجابی هستند. قبل از شوروی اينجا کسی را با حجاب نمی ديديد. شايد تعدادی اندکی بود آنهم در ميان زنهای مسلم، ولی هستند زنهايی که تا فروپاشی شوروی شغل هایی هم داشتند. ولی بعد از فروپاشی شوروی آنها هم گرويدند به اسلام. اما، کسی مجبور نيست. منتها، زنهايی که در دهات می نشينند، اغلب  آنها روسری بسر مى كنند. اين موضوع اختياری ست، اگر کسی خواست می تواند حجابی شود. نه کسی او را اذيت می کند و نه کسی می گويد که تو کار بدی کردی. هرکسی هر چه جوری است که خواست

دويچه وله: آيا به نظر شما زنان تاجيک با مردان تاجيک برابر حقوق اند؟

زرينه ی خوشوقت: از روی قانون بله، در قوانين اعلام شده که زن با مرد برابر حقوق اند، ولی در اصل نه. تعدادی زنهای روشنفکری هستند که اين برابری حقوقی را دارند، ولی بويژه زنهايی که تحصيلات دانشگاههای عاليه را نديده اند آنها اين برابری را ندارند. نه در خانواده، نه در جمعيت. و بويژه وقتی درباره ی حقوق زنهايی که فعاليت و شغل دارند، بويژه در موسسات دولتی، حقوق آنها را بر نظر گيريم، در مقايسه با مردان حقوق خيلی ناچيزی می گيرند. اين خود يكي از موارد نقض حقوق زنها در تاجيکستان است.

دويچه وله: آيا زنان تاجيک بعد از استقلال تاجيکستان، يعنی بعد از فروپاشی شوروی سابق، گروههای مستقلی بوجود آورده اند، گروههای زنان، که بتوانند از حقوق زنان دفاع بکنند؟

زرينه ی خوشوقت: گروههای ويژه ای نه، ولی اينجا حدود ۵۰۰ سازمان غيردولتی هست و ۱۰۰تای از آنها، من الان بطور مشخص نمی توانم به شما بگويم چرا، زيرا  که هر روز عوض می شود، يعنی هر روز يک سازمان جديد سازمان داده می شود، تقريبا ۱۰۰تای آنها سازمانهايی هستند که چندسال است فعاليت دارند و رياست آنها را زنها برعهده دارند. و اين سازمانها، سازمانهای ويژه ی زنان هستند. مثلا سازمان مادر را بگيريم، رييس اش هم يک زن حقوقدان است و آنها برای آنکه زنها تاجيک را بيدارتر کنند، آنها می روند بيشتر نواحی مختلف و با زنها سمينارهايی دائر می کنند. اين خيلی موثر است برای زنهای تاجيک.

دويچه وله: چون الان انتخابات بود در تاجيکستان. سوال من اين است که الان چندنفر از طرف زنان در اين انتخابات خودشان را کانديد کرده بودند و شانس انتخاب شدن چندتا از اينها در مجلس يا در پارلمان تاجيکستان زياد هست.

زرينه ی خوشوقت: با توجه به آنکه ٪۵۱ نفوس تاجيکستان زنان تشکيل می دهند آن عده از زنانی که در دولت داری و در سياست الان هستند، يعنی در در وزارت خانه بسيار كمند. براى مثال ما وزير زن نداريم. می دانيد زنهای باسواد سياستمدار خيلی زيادند. منتها نمی دانم يا اجازه ندارند يا خودشان ترس دارند، وليکن در اين انتخابات اخير نامزد هاى زن هم پيشنهاد شده اند، ولی طوری که من با کارشناسان صحبت کردم، آنها حدس می زدند که شايد تعداد زنها با توجه به آنکه تفکر مردم ما هنوز آماده نيست که زن را انتخاب کند و با توجه به آنکه امکان دارد که در انتخابات زنها زياد شركت نكنند و همچنين اينكه بيشتر كانديدهاى  زن برای زنهايی که در مناطق مختلف بسر می برند ناآشنا است، اين امكان وجود دارد كه به نامزدهاى زن رای ندهند. کارشناسان گفتند که شايد تعداد زنان در پارلمان جديد کمتر از آن باشد که در پارلمان قبلی بود.

دويچه وله: زنان تاجيکستان درباره ی زنان ايران چه فکر می کنند؟

زرينه ی خوشوقت: جامعه ايران برای ما ناشناخته بود. يعنی در دوران شوروی زنهای ايرانی برای زنهای تاجيک از طريق سينما، آوازخوانها شناخته شده بودند و آنها را هنوز هم خيلی دوست دارند. برای نمونه براى ما زن ايرانی گوگوش است. گوگوش  براى زنان تاجيك هم يك خواننده محبوب بود. ولی بعد از فروپاشی شوروی، ما زنان تاجرى را هم داريم که برای تجارت به ايران رفت و آمد مى كنند. خيلی از آن ها می گويند که زنهای ايرانى بيدارتر از زنهای تاجيک هستند. آنها شيرين عبادی را از خود می دانند، می دانيد! يعنی فرق ندارد كه او در ايران زندگى مي كند. ولی شيرين عبادی همزبان آنها هست، هم عقيده ی آنها هست و زنی است که برای حقوق زنها،‌ حقوق کودکان بيشتر دفاع می کند. زنهای تاجيک، آنهايی که او را می شناسند خيلی دوستش دارند.

دويچه وله: خانم خوشوقت خيلى متشكرم.

 

سلامت‌ زنان‌ ايران‌ در وضعيت‌ مطلوبي‌ قرار ندارد

دوشنبه 15 فروردین ۱۳۸4 -  4 آپریل ۲۰۰۵

اعتماد:پوشيده‌ نيست‌ كه‌ مساله‌ زنان‌ ابعاد و زواياي‌ بزرگ‌ و پيچيده‌ يي‌ دارد و از آن‌ رو كه‌ ضربان‌ حيات‌ خانواده‌ و به‌ دنبال‌ آن‌ جامعه‌ به‌ شمار مي‌آيند سلامت‌ هر كشوري‌ را بايد با توجه‌ به‌ وضعيت‌ جسمي‌ و روحي‌ آنان‌ و جايگاه‌ اجتماعي‌شان‌ تعريف‌ كرد. در همين‌ راستا با بررسي‌ ميزان‌ سلامت‌ دختران‌ جوان‌ ايراني‌ در چند سال‌ اخيرمشاهده‌ مي‌ شود كه‌ متاسفانه‌ آؤار سوءتغذيه‌، كم‌ خوني‌ و فقر آهن‌ در بين‌ آنان‌ بسيار شايع‌ است‌.

آمارهاي‌ منتشر شده‌ از سوي‌ مركز امور مشاركت‌ زنان‌ در اين‌ ارتباط‌ حاكي‌ است‌ كه‌ در تهران‌ حدود 30 درصد از زنان‌ بين‌ 15 تا 49 ساله‌ دچار كم‌ خوني‌ هستند و اين‌ ارقام‌ در بعضي‌ از استان‌ها بيش‌ از اين‌ اعلام‌ شده‌ است‌ كه‌ داراي‌ دلايل‌ مختلفي‌ از جمله‌ تغذيه‌، عادت‌ ماهيانه‌ و زايمان‌هاي‌ پي‌درپي‌ مي‌باشد.

علاوه‌ بر اين‌ با توجه‌ به‌ ويژگي‌ها و زندگي‌ بيولوژيكي‌ زنان‌ كمبود يد در آنان‌، آؤار و عوارض‌ بسياري‌ بر جاي‌ گذارده‌ است‌ بطوري‌ كه‌ هر چه‌ به‌ دوران‌ بلوغ‌ و سنين‌ بالاتر مي‌رسند اين‌ اؤر سوء برجسته‌تر و در حقيقت‌ دو برابر مردان‌ مشاهده‌ مي‌شود.

امروزه‌، تحقيقات‌ در كشورهاي‌ متعدد از جمله‌ ايران‌ نشان‌ مي‌ دهد كه‌ جامعه‌ زنان‌ به‌ دلايل‌ مختلف‌ در مقايسه‌ با مردان‌ از مشكلات‌ و مسائل‌ بيشتري‌ رنج‌ مي‌برند. بطوري‌ كه‌ در دسترسي‌ به‌ آموزش‌، اشتغال‌ و خدمات‌ بهداشتي‌درماني‌ و بهره‌ مندي‌ از حقوق‌ حقه‌ خود از وضعيت‌ يكساني‌ برخوردار نيستند و هرجا اين‌ تفاوت‌ بيشتر باشد وضعيت‌ كودكان‌ آنان‌ وخيم‌تر و بالطبع‌ خانواده‌هايشان‌ محروم‌تر به‌ نظر مي‌آيند.

«دكتر نسرين‌ وارسته‌ فر»، پژوهشگر دراين‌ باره‌ مي‌ گويد: «تحقيقات‌ انجام‌ شده‌ بر روي‌ زنان‌ و مردان‌ در دو سال‌ متفاوت‌ 67 و 75 نشان‌ مي‌دهد كه‌ متوسط‌ اميد به‌ زندگي‌ در افراد طي‌ اين‌ فاصله‌ 12 سال‌ افزايش‌ داشته‌ است‌ بطوري‌ كه‌ اميد به‌ زندگي‌ در مردان‌ از 67 سال‌ به‌ 70 سال‌ و براي‌ زنان‌ از 65 سال‌ به‌ 73 سال‌ رسيده‌ است‌.»

اين‌ استاد دانشگاه‌ معتقد است‌ كه‌ به‌ رغم‌ اميد به‌ زندگي‌ بالاتر در زنان‌ ايراني‌ تعداد سال‌هايي‌ كه‌ آنان‌، بدون‌ سلامت‌ كامل‌ زندگي‌ مي‌كنند حدود دو سال‌ بيش‌ از مردان‌ برآورد شده‌ است‌.

وي‌ يكي‌ از عوامل‌ موؤر بر اين‌ عارضه‌ها را كمبود تغذيه‌يي‌ زنان‌ مي‌داند و مي‌گويد: «دانش‌ تغذيه‌يي‌ در مورد وضعيت‌ مصرف‌ مواد غذايي‌ در زنان‌ كشور به‌ ميانگين‌ مصرف‌ سرانه‌ خانواده‌، محدود مي‌ شود و اين‌ مساله‌ جاي‌ تامل‌ دارد.»

اين‌ پژوهشگر ادامه‌ داد : «البته‌ بايد اشاره‌ كرد كه‌ در بسياري‌ از كشورهاي‌ در حال‌ رشد از جمله‌ ايران‌ توسعه‌ اجتماعي‌ اقتصادي‌ منجر به‌ تحولاتي‌ در سلامت‌ جامعه‌ شده‌ است‌ به‌ عنوان‌ مثال‌ كاهش‌ شيوع‌ بيماري‌هاي‌ عفوني‌، كاهش‌ ميزان‌ مرگ‌ و مير و كنترل‌ مواليد از جمله‌ اين‌ اؤرات‌ است‌.»

وارسته‌ فر مي‌افزايد: «در ايران‌ طي‌ 26سال‌ گذشته‌، صنعتي‌ شدن‌ از يك‌ سو و گسترش‌ شبكه‌ بهداشتي‌ و افزايش‌ دسترسي‌ مردم‌ به‌ مراقبت‌ هاي‌ بهداشتي‌، از سوي‌ ديگر، موجب‌ كاهش‌ مرگ‌ و مير كودكان‌ و افزايش‌ اميد به‌ زندگي‌ در آنان‌ شده‌ است‌.»

مهرانگيز دلگري‌، كارشناس‌ تغذيه‌ مركزخانه‌ سفيد در اين‌ باره‌ مي‌ گويد: «اكثر زنان‌ ايراني‌ دچار عارضه‌ كمبود آهن‌ هستند كه‌ افزايش‌ اين‌ نياز آنان‌ تحت‌ تاؤير تغييرات‌ بي‌شماري‌ است‌ كه‌ هنگام‌ بلوغ‌ رخ‌ مي‌ دهد.»

اين‌ كارشناس‌ تغذيه‌ تصريح‌ كرد: «آموزش‌ تغذيه‌ بايد جزو برنامه‌هاي‌ تخصصي‌ مدرسه‌ باشد. چنين‌ برنامه‌هايي‌ كودكان‌ را به‌ يادگيري‌ اصول‌ تغذيه‌ در رابطه‌ با نيازهاي‌ فيزيولوژيك‌ و به‌ كارگيري‌ اصول‌ آن‌ در زندگي‌ روزمره‌ تشويق‌ مي‌ كند.»

وي‌ اضافه‌ كرد: «اين‌ آموزش‌ به‌ كودكان‌ اجازه‌ خواهد داد تا نسبت‌ به‌ سلامت‌ خويش‌ مسووليت‌ بيشتري‌ احساس‌ كنند و در بزرگسالي‌ وضعيت‌ تغذيه‌يي‌ مناسبي‌ داشته‌ باشند.»

اين‌ كارشناس‌ ادامه‌ داد: «نياز نوجوانان‌ به‌ مواد مغذي‌ در طول‌ اين‌ دوره‌ بطور قابل‌ ملاحظه‌يي‌ افزايش‌ مي‌يابد . زيرا سرعت‌ رشد بالا مي‌رود و ميزان‌ سوخت‌ بدن‌ دو برابر مي‌ شود. بنابراين‌ توصيه‌ هاي‌ كنوني‌ در رابطه‌ با دريافت‌ انرژي‌ بر اساس‌ تخمين‌ انرژي‌ مصرفي‌ بايد بر اساس‌ دريافت‌ آن‌ متناسب‌ با وزن‌ بدن‌ باشد.»

دلگري‌ افزود: «استخوان‌ بندي‌ انسان‌ حاوي‌ 99 درصد از كلسيم‌ بدن‌ است‌ كه‌ 45 درصد از استخوان‌ سازي‌ در دوران‌ نوجواني‌ شكل‌ مي‌ گيرد. از همين‌ رو طبيعي‌ است‌ كه‌ با افزايش‌ دريافت‌ كلسيم‌ مورد نياز بايد امكان‌ تغييرات‌ طبيعي‌ در زمان‌ اين‌ رخداد را ايجاد كرد.»

به‌ گفته‌ دلگري‌ عادت‌ غذايي‌ نوجوانان‌ متفاوت‌ از ساير گروههاي‌ سني‌ است‌. اين‌ گروه‌ سني‌ تمايل‌ به‌ جذب‌ بعضي‌ وعده‌هاي‌ غذايي‌، خوردن‌ تنقلات‌، مصرف‌ نامناسب‌ غذاهاي‌ آماده‌، رژيم‌ هاي‌ نامعقول‌ دارند كه‌ عاقبت‌ خوشي‌ در برندارد.

وي‌ گفت‌: «البته‌ اين‌ رفتارها را مي‌ توان‌ ناشي‌ از استقلال‌ نوجواني‌، تشكيل‌ پذيرفتن‌ ارزش‌هاي‌ موجود، جست‌وجو براي‌ هويت‌ مستقل‌، مورد قبول‌ دوستان‌ قرار گرفتن‌ و همرنگ‌ جماعت‌ شدن‌، دانست‌.»

مهرانگيز دلگري‌ ادامه‌ داد: «به‌ منظور دريافت‌ كافي‌ كليسم‌، آهن‌ و روي‌ مراقبت‌هاي‌ خاص‌ لازم‌ است‌. زيرا اين‌ مواد مغذي‌ در نوجواني‌ در وضعيت‌ حاشيه‌يي‌ قرار دارند.»

اين‌ كارشناس‌ بر اين‌ اعتقاد است‌ كه‌ نوجوانان‌ تخم‌ مرغ‌، پنير يا شير كمتر مصرف‌ مي‌كنند. بنابراين‌ ممكن‌ است‌ دچار كمبود ويتامين‌ هاي‌ 12إ ، ئ‌ ، كلسيم‌ آهن‌، روي‌ و احتمالا ساير عناصر ديگر شوند كه‌ در نهايت‌ احتمال‌ دارد تا به‌ پوسيدگي‌ دندان‌، چاقي‌ و بي‌ اشتهايي‌ رواني‌ در دوران‌ نوجواني‌ منجر شود.»

مريم‌ يعقوبي‌، كارشناس‌ مامايي‌ مي‌گويد: «در ارتباط‌ با بحث‌ سلامت‌ در خصوص‌ زنان‌ مباحث‌ زيادي‌ وجود داردكه‌ مهمترين‌ آن‌ به‌ دوران‌ نوجواني‌، عدم‌ آموزش‌ صحيح‌ از طريق‌ مدارس‌ و نبود مربيان‌ كارآمد مربوط‌ است‌.»

وي‌ افزود: «از آنجا كه‌ خانواده‌ها كمتر با فرزندانشان‌ ارتباط‌ برقرار مي‌ كنند و فضاي‌ مدارس‌ هم‌ آن‌ گونه‌ كه‌ بايد و شايد به‌ اطلاع‌رساني‌ در اين‌ باره‌ نمي‌پردازد دختران‌ در زمينه‌ مسائل‌ و موارد بهداشتي‌ دوران‌ زندگي‌ مجردي‌ و زناشويي‌ اطلاعات‌ كمتري‌ به‌ دست‌ مي‌ آورند و قاعدتا در چنين‌ شرايطي‌ منابع‌ غير معتبر مضر، اعتبار مي‌ يابد.»

اين‌ كارشناس‌ مي‌ افزايد: «البته‌ چند سالي‌ است‌ كه‌ يكسري‌ كلاس‌ هاي‌ مشاوره‌ قبل‌ از ازدواج‌ برگزار مي‌ شود كه‌ فقط‌ در رابطه‌ با تنظيم‌ خانواده‌ بحث‌ مي‌ كنند. در حالي‌ كه‌ خيلي‌ از مسائل‌ ديگر وجود دارد كه‌ نياز به‌ ارايه‌ اطلاعات‌ درباره‌ آنان‌ بسيار زياد حس‌ مي‌ شود كه‌ متاسفانه‌ اين‌ مورد كمتر مورد توجه‌ قرار گرفته‌ است‌.»

 

مدير شوراي بانوان بازرگاني تهران منصوب شد

یکشنبه 14 فروردین ۱۳۸4 -  3 آپریل ۲۰۰۵

خبرگزاري فارس: طي حكمي از سوي رياست اتاق بازرگاني و صنايع و معادن تهران مهوش نيكپور به سمت مديريت شوراي بانوان و مشاور رئيس اتاق بازرگاني و صنايع و معادن تهران منصوب شد.

 

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي اتاق بازرگاني و صنايع و معادن تهران ، در اين حكم آمده است: نظر به شايستگي تجارب ارزنده شما، جنابعالي را به مديريت شوراي بانوان بازرگاني و مشاور رئيس اتاق بازرگاني و صنايع و معادن تهران منصوب مي‌نمايم . اميد آن است كه با فعاليت واحد بانوان در اين اتاق و در پرتو اهتمام سركار عليه موجبات برنامه‌ريزي جهت ارتقاء نقش زنان در فعاليت‌هاي اقتصادي و بازرگاني و نيز تشكيل و انسجام بيشتر فعاليت اقتصادي بانوان و همچنين تشريك مساعي و همكاري مشترك با زنان و فعال در عرصه اقتصادي ساير كشورها فراهم آيد.

وي افزود: يقينا بهره‌گيري از چنين ظرفيت سرشار و مشاركت هر چه بيشتر اين بخش از جامعه در عرصه اقتصاد، حركت رو به رشد كشور را شتابان و گام‌هاي ايران اسلامي به سمت توسعه و پيشرفت را بلندتر و استوار تر خواهد ساخت.

گفتني است؛ مهوش نيكپور به مدت بيش از 24 سال در عرصه تجارت، اقتصاد و بازرگاني در بخش‌هاي دولتي و خصوصي فعاليت داشته و در انتخابات اسفند ماه سال 1381 به عنوان يكي از اعضاي هيات نمايندگان اتاق بازرگاني و صنايع و معادن تهران از سوي فعالين بخش‌هاي مختلف اقتصادي انتخاب شد.

چهار درصد كارت‌هاي بازرگاني به زنان اختصاص دارد

خبرگزاري فارس: رئيس اتاق بازرگاني تهران گفت: سهم بانوان در فعاليت‌هاي اقتصادي اتاق بازرگاني و صنايع و معادن تهران قفط چهار درصد است.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي اتاق بازرگاني تهران، محمد بهزاديان افزود: در حال حاضر دارندگان كارت‌هاي بازرگاني در اتاق‌ تهران به 16 هزار نفر بالغ مي‌شود كه از اين ميزان تعداد 700 كارت متعلق به بانوان است.

وي در ادامه افزود: اين آمار نشان دهنده ميزان پايين مشاركت زنان در بخش‌هاي مختلف اقتصادي است.

رئيس اتاق بازرگاني تهران در ادامه تاكيد كرد: همچنين در كل كشور در حدود 32 هزار نفر داراي كارت بازرگاني هستند كه از اين تعداد سهم زنان بر 1200 كارت بازرگاني است.

رئيس اتاق بازرگاني تهران افزود: با توجه به افزايش ميزان تحيصلات بانوان انتظار مي‌رفت بهره وري و ميزان اشتغال آن‌ها در بخش‌هاي مختلف جامعه افزايش يابد كه متاسفانه اين امر تاكنون اتفاق نيافتاده است.

وي افزود: سازمان‌هاي غير دولتي زنان بيشتر به امور مسكن كمك به خانواده‌هاي بي‌سرپرست، مسائل معيشتي، خانوادگي، جمعيتي و ازدواج آن توجه دارند و تعداد سازمان غير دولتي زنان كه تنها به فعاليت‌ اقتصادي و تجاري بپردازند، بسيار كم است.

بهزاديان در ادامه يكي از اهداف اتاق بازرگاني و صنايع و معادن تهران را كمك به توسعه فعاليت‌هاي اقتصادي زنان در جامعه ذكر كرد و افزود: اميدواريم با راه اندازي شوراي زنان در اتاق بازرگاني تهران بتوانيم حركت مثبتي در افزايشي سهم بانوان در بخش‌هاي مختلف جامعه داشته باشيم.

وي برگزاري سمينار‌هاي مرتبط به بانوان و تشكيل كميسيون‌هاي تخصصي را از مهمترين اهداف شوراي بانوان اتاق بازرگاني تهران ذكر كرد.