زنان:چهار شنبه 10 فروردین ۱۳۸4 -  30 مارس ۲۰۰۵

 

 

 

 

بعد از امام جمعه زن، مسجد ويژه زنان هم آمد

بازتاب: سه شنبه 9 فروردین ۱۳۸4 -  29 مارس ۲۰۰۵

روز شنبه گذشته، با حضور جمعي از زنان هلندي که به اسلام گرويده‌اند، يکي از زنان مسلمان هلندي، اذان مغرب و عشا را به زبان‌هاي عربي و هلندي گفته و زن ديگري امامت نماز را عهده‌دار شد. خانم نوال سعدواي، يکي از زنان فمينيست مصري، مسجد مزبور را افتتاح کرد.

يك روز پس از اقامه نماز جمعه توسط يک زن در نيويورک، روز شنبه گذشته، يکي از مساجد آمستردام ـ پايتخت هلند ـ به عنوان «مسجد ويژه زنان» افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار «بازتاب»، در اين اقدام غيرمعمول که با حضور جمعي از زنان هلندي که به اسلام گرويده‌اند، صورت گرفته است، يکي از زنان مسلمان هلندي، اذان مغرب و عشا را به زبان‌هاي عربي و هلندي گفته و زن ديگري امامت نماز را عهده‌دار شد. مسجد مزبور، به عنوان يکي از پروژه‌هاي مرکز فرهنگي «دي بالي» که توسط زنان مسلمان هلندي راه‌اندازي شده و با همکاري مؤسسه «تحول فرهنگي»، وابسته به مؤسسه «فورم» که هر دو توسط دولت هلند حمايت مالي مي‌شوند، افتتاح شده است. خانم نوال سعداوي، يکي از زنان فمينيست مصري که از چندين سال پيش، به علت برخي از اعتقادات مخالف اسلام، توسط دادگاه محکوم و از جامعه مسلمان مصر اخراج شده است، مسجد مزبور را افتتاح کرد.

«سعداوي» مصري اعتقاد دارد كه زنان مسلمان تحت فشار قرار دارند. وي همچنين حج را كه يكي از فروع دين اسلام است، بت‌پرستي ناميده و اعتقاد دارد كه اين آيين سنتي، بايد منسوخ شود. او مي‌گويد كه اين نماز جماعت هيچ ارتباطي با نماز جماعت نيويورك ندارد و متعلق به طرفداران اسلام ليبرال در مقابل اسلامي افراطي مي‌باشد.

راه‌اندازي مسجد زنان در هلند، در پي برنامه‌ريزي دولت هلند و بسياري ديگر از کشورهاي غربي در واكنش به گسترش سريع اسلام در اروپا و كنترل جريانات اسلامي براي ادغام جامعه اسلامي و اروپايي و ايجاد نوعي از «اسلام اروپايي» بوده است که در هلند، به شکل راه‌اندازي مسجد زنان، در فرانسه با اجبار کردن زنان و دختران مسلمان به بي‌حجابي و در ساير کشورهاي اروپايي به شکل‌هاي ديگر در جريان است.

از جمعيت شانزده ميليوني هلند، يك ميليون نفر آنها مسلمان هستند و در اين كشور، 450 مسجد، هزار مركز فرهنگي اسلامي‌، دو دانشگاه اسلامي و 42 مدرسه اسلامي وجود دارد.

هرچند مسئولان راه‌اندازي مسجد مزبور، اعلام کرده‌اند که هيچ‌گونه رابطه‌اي ميان اقامه نماز جمعه توسط يک زن در نيويورک و افتتاح اين مسجد پس از يک روز وجود ندارد، اما شواهد حاکي است که حرکت جديد «فمينيسم اسلامي» به عنوان اولين گام براي تحقق «اسلام اروپايي» قابل كنترل در حال شکل‌گيري است. چنان‌كه در همين راستا، راه‌اندازي اين مسجد با پوشش گسترده رسانه‌هاي اروپا به ويژه شبكه «يورونيوز» همراه بوده است.

لازم به ذکر است که پس از اقامه نماز جمعه گذشته در نيويورک توسط خانم امينه ودوود، استاد مطالعات اسلامي در بخش مطالعات فلسفي و ديني دانشگاه کمنولث در ايالت ويرجينياي آمريکا در يک کليساي مسيحي، با حضور پيروان وي که بيش از 150 نفر زن و مرد بيش نبودند، اين حرکت توسط بسياري از علماي اسلامي از جمله دکتر قرضاوي، انديشمند معروف مسلمان، محکوم شده و خارج از اسلام دانسته شده است. دکتر قرضاوي در اين زمينه تاکيد کرده است که تاريخ اسلام در چهارده قرن گذشته، چنين حرکتي را حتي در زمان حاکميت

 

کمیته تحقیق در مورد تجارت زن که یک سازمان غیردولتی است در آخرین بیانیه خود به بررسی پدیده قاچاق زنان در اسرائیل پرداخت.

سه شنبه 9 فروردین ۱۳۸4 -  29 مارس ۲۰۰۵

به گزارش خبرگزاری " مهر " نتایچ یک نظرسنجی که توسط کمیته تحقیق در مورد قاچاق زنان در اسرائیل صورت گرفته و در پایگاه اینترنتی Globes [online], Israel business news منتشر شده است نشان میدهد افکار عمومی اسرائیل ،تجارت زن را نقض حقوق بشر تلقی نمی کند.

پیش ازاین نیز سازمان  عفو بین الملل و وزارت امور خارجه آمریکا نیز گزارشهایی درمورد وسعت تجارت زنان در اسرائیل منتشر کرده بودند.

در گزارش این کمیته که سازمانی غیردولتی است آمده است : رشد تجارت زنان  در اسرائیل از اواسط دهه نود و در زمان جذب یهودیان اروپای شرقی به اسرائیل آغاز شده است.

 اورشلیم پست در همان سال 1998 نوشت صنعت تن فروشی در اسرائیل به حدی رونق دارد که دلالان از هر زن حدود 50000 تا 100000 دلار درآمد خالص دارند و و این پدیده در اسرائیل به صنعتی 450 میلیون دلاری رسیده است.

گفته می شود، در روسپی خانه های اسرائیل که تعداد آن ها به 300 تا 400 عدد می رسد، زنان مجبورند 14 تا 18 ساعت در شبانه روز و هر هفت روز هفته کار کنند.

به دلیل آنکه در قوانین رژیم صهیونیستی هیچ قانونی در خصوص منع قاچاق و تجارت انسان وجود ندارد، سرزمین های اشغالی به سرزمین موعود باندهای فحشا و قاچاق انسان تبدیل شده است.

 

رفعت بيات رسما كانديداي انتخابات رياست جمهوري شد

سه شنبه 9 فروردین ۱۳۸4 -  29 مارس ۲۰۰۵

خبرگزاري فارس: نماينده مردم زنجان در مجلس شوراي اسلامي امروز رسما به عنوان اولين زن و به طور مستقل، كانديداتوري خود را در نهمين دوره از انتخابات رياست جمهوري اعلام كرد.

 

رفعت بيات در گفتگو با خبرنگار سياسي خبرگزاري فارس با اعلام اين خبر در پاسخ به اين سؤال كه آيا از سوي گروه و يا جناحي حمايت خواهيد شد؟ تصريح كرد: من به عنوان يك كانديداي مستقل پس از اعلام نظر شوراي نگهبان در اين انتخابات شركت خواهم كرد و معتقد هستم چون نهادهاي نظارتي آلوده هستند، بايد فردي به دور از گرايشات جناحي و گروهي بتواند كشور را از وضعيت موجود به لحاظ اقتصادي و اجتماعي نجات دهد.

وي افزود: گرايشات جناحي خود يكي از عوامل آلوده شدن منابع و نهادهاي نظارتي كشور مي‌باشند و معتقدم اگر فردي جناحي رئيس جمهور شود، نهاد رهبري حتما بايد يك سازمان بازرسي مستقل ايجاد نمايد تا بتواند مسائل كشور را كه تا كنون افراد جناحي و شخصيت هاي گروهي نتوانستند حل كنند، پيگيري نمايد.

عضو فراكسيون زنان مجلس شوراي اسلامي بيان داشت: مشكل ما اين است كه در كشورمان همه فسادها ، كم‌كاريها و سوء مديريتها لاپوشي جناحي شده است.

بيات در ادامه، شخصيتهاي مستقل و گروه‌هاي دانشجويي در سطح كشور را يكي از عوامل ترغيب كننده براي كانديداتوري دانست و در پاسخ به سؤالي مبني بر تفسير شوراي نگهبان از رجل سياسي براي كانديداهاي انتخابات رياست جمهوري گفت: معتقدم تفسير شوراي نگهبان تفسير فقهي نيست و مطمئن هستم با توجه به توان مديريتي و اجرايي افراد اعم از زن يا مرد، شوراي نگهبان تفسير خود از رجال سياسي به عنوان يك امر مهم سياسي و اجتماعي را تغيير خواهد داد.

وي افزود:‌ اداره يك مملكت نيازمند انديشه و فكر انقلابي و متكي به ارزشهاي اسلامي،‌اجراي قانون اساسي ، درك مشكلات و وضعيت كشور، تشخيص مشكلات مردم و مديريت همراه با دلسوزي است و اين ويژگيها هم در زن و هم در مرد مي‌تواند وجود داشته باشد.