زنان:جمعه 14 اسفند ۱۳۸۳- 4 مارس ۲۰۰۵

 

 

زن‌ باردار خودش‌ را در خانه‌ حلق‌ آويز كرد

اعتماد:پنج شنبه 13 اسفند ۱۳۸۳- 3 مارس ۲۰۰۵

گروه‌ حوادث‌: يك‌ زن‌ باردار 26 ساله‌ سه‌شنبه‌ شب‌ خود را در خانه‌اش‌ واقع‌ در خيابان‌ آذربايجان‌ تهران‌ حلق‌آويز كرد.

اين‌ زن‌ كه‌ كتايون‌ نام‌ داشت‌ و ليسانس‌ پرستاري‌ بود بتازگي‌ ازدواج‌ كرده‌ و باردار بود. شوهر كتايون‌ بعد از اينكه‌ آخر شب‌ سه‌شنبه‌ از سر كار به‌ خانه‌ برگشت‌ با جسد همسرش‌ روبرو شد كه‌ خود را از سقف‌ اتاق‌ آويزان‌ كرده‌ بود.

به‌ گفته‌ بازپرس‌ حسيني‌، رييس‌ شعبه‌ هفتم‌ جنايي‌ تهران‌ ظاهراص اين‌ زن‌ با شوهرش‌ اختلاف‌ داشته‌ و از وضع‌ اقتصادي‌ نامناسبي‌ هم‌ برخوردار بوده‌ كه‌ مشكلات‌ زندگي‌ دست‌ به‌ دست‌ هم‌ داده‌ و باعث‌ شده‌ وي‌ با وجود اينكه‌ چند ماهه‌ باردار بود، دست‌ به‌ خودكشي‌ بزند..

 

يونيسف‌: 200 ميليون‌ كودك‌ در بدترين‌ شرايط‌ زندگي‌ هستند

اعتماد:پنج شنبه 13 اسفند ۱۳۸۳- 3 مارس ۲۰۰۵

يونيسف‌ )صندوق‌ كودكان‌ سازمان‌ ملل‌ متحد( از كشورهاي‌ ؤروتمند جهان‌ خواسته‌ است‌ با نظارت‌ بيشتر بر رفتار كارفرمايان‌ از تخطي‌ آنها از قوانين‌ به‌ كار گرفتن‌ كودكان‌ جلوگيري‌ كنند.

بر اساس‌ گزارش‌ منتشره‌ از سوي‌ پايگاه‌ اينترنتي‌ يونيسف‌، از هر 12 كودك‌ كه‌ در كشورهاي‌ در حال‌ توسعه‌ و يا فقير زندگي‌ مي‌كنند يك‌ نفر به‌ كار اجباري‌ سخت‌ واداشته‌ مي‌شود و در سراسر جهان‌ هم‌ اكنون‌ 200 ميليون‌ كودك‌ در بدترين‌ اوضاع‌ وشرايط‌ زندگي‌ قرار دارند.

بر اين‌ اساس‌، براي‌ رهايي‌ از اين‌ مشكل‌ بايد فقر را در كشورهاي‌ فقير و در حال‌ توسعه‌ ريشه‌ كن‌ كرد و از كشورهاي‌ ؤروتمند انتظار مي‌رود همان‌گونه‌ كه‌ متعهد شده‌ اند تا سال‌ 2015 ميزان‌ فقر و گرسنگي‌ در جهان‌ را به‌ نصف‌ كاهش‌ دهند در اين‌ باره‌ نيزكوشا باشند.

 

نيمى از زنان روس بدون همسران خود زندگى مىکنند 

ایرنا:پنج شنبه 13 اسفند ۱۳۸۳- 3 مارس ۲۰۰۵

بر اساس مطالعاتى که جامعه شناسان در روسيه انجام داده اند،۵۰ درصد

زنان روس بدون همسرانشان و به تنهايى يا با يکى از اعضاى خانواده خود

زندگى مىکنند.

روزنامه "دنى رو" چاپ مسکو روز پنجشنبه اين خبر را به نقل از"آناتولى

ويشنووسکى" رئيس مرکز جمعيت شناسى و حفاظت انسانى آکادمى علوم روسيه

منتشر کرد.

وى به خبرنگار اين روزنامه گفت : بر اساس مطالعات صورت گرفته ، از هر

هزار زن در تمام رده هاى سنى،۱۷۵ نفر اصلا ازدواج نکرده اند،۱۸۰ نفر

بيوه و۱۱۰ زن مطلقه هستند.

اين جامعه شناس روس افزود : بر اساس آمار رسمى از هر هزار زن که در

سنين بين ۲۵ تا۳۰ سال هستند،۲۱۹ زن اصلا ازدواج نکرده ،۱۰۶ نفر مطلقه

و۱۱ زن بيوه اند.

 

افسانه نوروزي 2 در اوين

بازتاب:پنج شنبه 13 اسفند ۱۳۸۳- 3 مارس ۲۰۰۵

يك روزنامه‌نگار زن كه دو روز در بند عمومي زندان اوين در بازداشت بوده است، با ارسال نامه‌اي به رؤساي قوه مقننه و قوه مجريه ـ كه رونوشتي از آن به بازتاب نيز رسيده است ـ مدعي شد كه در آنجا افسانه نوروزي ديگري را ديده است كه در آستانه اعدام قرار دارد.

به نوشته وي، اين زنداني كه اكرم قويدل نام دارد، از چهار سال پيش در زندان به سر مي‌برد.

اكرم مدعي است كه مقتول در روز حادثه در غياب شوهرش، وارد منزل آنها شده و قصد تجاوز به وي را داشته است.

بر پايه اين نامه، قاضي پرونده، نخست همسر اكرم را نيز به اتهام معاونت در قتل بازداشت كرده بود، ولي پس از مدتي همسرش تبرئه و اكرم نيز به قصاص نفس، محكوم شد.

گفته مي‌شود، قاضي پرونده به اين علت دفاعيات اكرم را وارد ندانسته كه وي پيش از اقدام به قتل، از پليس استمداد نكرده است. اين در حالي است كه كمك خواستن از پليس در چنان شرايط بغرنجي، زمان‌بر بوده و گاه ناممكن است.

بازتاب: هرچند درستي و نادرستي ادعاهاي يادشده در اين نامه معلوم نيست، لكن نظر به اهميت جان انسان‌ها، بسيار بجاست كه رئيس قوه قضائيه، دستور رسيدگي به اين پرونده را صادر كنند تا خداي نكرده حقي تضييع نشود.

 

کارناوال 8 مارس، فراخوان شماره 2

ما از رو نرفتيم بازهم فراخوان مي دهيم

تريبونک فمينيستي ايران: پنج شنبه 13 اسفند ۱۳۸۳- 3 مارس ۲۰۰۵

براي دوستان و پرسش کنندگان گرامي! که در ستون پيشنهاددات و ايميل هاي ارسالي شان توضيح بيشتر خواسته بودند:

کارناوال 8 مارس مي تواند آرمان شهر بسياري از ما باشد، اگر مي تواستيد شهر را حتي براي يک روز تصرف کنيد چه مي کرديد؟ آرزوهاي ما نه دور است و نه ناممکن. ما مي خواهيم، مي خواهيم، مي خواهيم . ما آرزهايمان را مي سازيم، مي سازيمشان به هرقيمتي . ممکن شان مي کنيم. نمي گذاريم پادشاه به ما بگويد کي بخند و کي نخند. مي خنديم، خودمان مي خنديم، تا ابد. خنده اي سرکش ، خنده اي که تن پادشاه را بلرزاند. اين جنبش مفرح ماست به ما بپيونديد.

حالا فراخوان شماره 2 ، (متن اصلاح شده :

براي حيثيت دارکردن لکه ها، ازباد گرفتن ناموس ها و بر[بييب] دادن مصونيت هايمان با ما[BEEEEP] شوید.

اطلاع رساني تريبونک فمينيستي، شاخه اقليت فرا پست آنارکو فمينيسم چپ راديکال ليبرال :دوستان دنياي مجازي زير سايتي ضد تريبون! به ما بپيونديد. هرجا سخن از تحقق آرزوهاي [BEEP] ست تريبونک در خدمت شما [BEEP]. تا [بييب]مون نکردن مي گوييم که[بييب]ها تان را به ما بسپاريد; صحيح و سالم برآورده شون مي [BEEP] اگر به ما بپيونديد آرزوهاي ما را هم شما بر آورده مي [بييب]. ما همه اين عدم خالي بندي ها را در کارناوال 8 مارس برگزار مي [بييب]. به ما اعتماد سازي فعال کنيد. انواع و اقسام مشارکت هاي حداکثري، حداقلي، راستي ، چپي ، فراچپي، فرافرا راست چپي، جنبش هاي [BEEP]ده اي مردمي ، رفراند[بييب]، انتخابات[بييب]ي را مي توانيد در تريبون فمينيستي [بييب]... آمريکا برو [بييب] شو راهت نمي ديم ... با تريبونک رويايي ترين عروس سال شويد و همين طور خشن ترين [BEEP]، مسابقه مرد شايسته [بييب]، مرده ها را زنده کنيد و زنده ها را [بييب]... بي ناموس چرا نمي ذاري [بييب] بزنم ؟ آخ[بييب].ما ...ما ...ما.هزاران برنامه داريم از سخنراني، مناظره ، تئاتر زير حوضي و پشت هشتي و پست پست پستويي تا رقص و آو[بييب] جمعي برپامی [بييب]. در فضاي مجازي آزادي را نفس [بييييييييييييييييب] هه [بييب] . بياييد دست در [بييب] هم پاي همديگر را لگد کنيم، پلاکاردهايمان را از صندوق خانه ها در آو[BEEP] و تميزشان کنيم و از پشت شيشه اتاق هايمان گي[بييب]هايمان را افشان کنيم فرياد بزنيم زنده باد مرده باد، مرده باد زنده باد، باد باد باد و براي ديوارهاي شهر در بگذاريم و فرارکنيم و پيش نامه و ميان نامه و قطعنامه هايمان را پاره کنيم. اگر بياييد خيلي کارها مي کنيم اما اگر نياييد خودمان بي دست در[بييب]هم يک کاريش مي [BEEP].

براي از دست ن[BEEEEP] فرصت هايمان وقت کم داريم، براي ائتلاف با ما اعتصاب ن[بييب]، اعتراض ن[بييب] ، مجادله ن[بييب]، بحث ن[بييب]، اصلا فکر ن[بييب]. تا 8 مارس فقط چند[بييب] باقي است فرصت هايتان را به ما بسپاريد تا [بييب]و خرابشان کنيم. براي اعلام هر گونه کمک فکري، آرزو سازي فني و فکري، شرکت فعالانه در خروج از تريبون حين آرامش فعال با ايميل carnaval@iftribune.com تم[BEEP]اس ب[بييب].

اگر دوستمان داريد خب چيکار کنيم [بييب]و استراتژي نداريم .

اگر دوستمان نداريد آرزوهايتان را زنداني نکنيد وگرنه فرار مي کنند.

اگر از ما متنفريد فحش هايتان را برايمان در ستون پيشنهادات (بخش خبرریسی)بنويسيد اما حرف بد و [BEEP] نزنيد چون آرزوهايمان مي شکنند.

اگر به قولمان عمل نکرديم به ما [بييب] دهيد.

 

مشكلات فعالان زن در كردستان در آستانه 8 مارس 

تريبون فمينيستي ايران: پنج شنبه 13 اسفند ۱۳۸۳- 3 مارس ۲۰۰۵

به دنبال رد صدور مجوز كانون زنان كرد مدافع صلح و حقوق بشر و مصاحبه هاي راديويي و تلويزيوني دكتر رويا طلوعي با شبكه هاي خبري راديو آلمان، راديو مزوپوتاميا، راديو فردا و روژ تيوي، رويا طلوعي روز يكشنبه 10 اسفند ماه به حفاظت اطلاعات نيروي انتظامي احضار و در موارد فوق مورد مؤاخذه قرار گرفته و به وي شديداً تذكر داده شد كه از ادامه ي مصاحبه با راديوهاي خارجي خودداري كند.

علاوه بر اين شورای هماهنگی بنياد کار با صدور اطلاعيه اي ارعاب فعالان جنبش زنان و فعالان جنبش کارگری را در آستانه روز جهانی زن محکوم کرده است.

در اطلاعيه اين شورا آمده است:... اداره اطلاعات نيروی انتظامی خانم ديبا عليخانی دبير جامعه حمايت از زنان را به علت شرکت در برپايی روز جهانی زن در سال های گذشته و به خاطر فعاليت های اجتماعی در دفاع از حقوق زنان و کودکان، برای بازجويی احضار کرده است. خانم ديبا عليخانی در بازتاب مشکلات وشرايط سخت زنان کارگر در کارگاه های گليم بافی استان کردستان و در دفاع از حقوق زنان کارگر فعالانه کوشيده است. ايشان در روز جها نی کارگر در ارديبهشت 1381 در سميناری که از جانب "مرکز فرهنگی زنان" با عنوان "مشکلات و مسايل زنان کارگر" برگزار شد تحت عنوان "سايه های لرزان درد و رنج در پس رنگهای شاد" مشکلات ومسايل و بی حقوقی مطلق و فقر زنان کارگرگليم باف سنندج را بيان کرد. (متن کامل اين گزارش درکتاب فصل زنان 2 درج شده است.) قبل ازاين نيز خانم رويا طلوعی، عضو کانون زنان کرد مدافع صلح و حقوق و ديگر فعالين اجتماعی کردستان توسط اطلاعات نيروهای انتظامی مورد بازجويی قرار گرفته اند. همچنين اخيرا بمب دست سازی از پنجره نشر روشنگران به داخل ساختمان اين نشر پرتاب شد که خسارات زيادی به بار آورده است. نشر روشنگران به مديريت خانم شهلا لاهيجی ، نشری است که در عرصه حقوق زنان فعاليت می کند.

شورای هماهنگی بنياد کار ضمن محكوم كردن ارعاب واِعمال خشونت عليه فعالين جنبش زنان و جنبش کارگری اعلام كرده است كه در همبستگی با جنبش برابری طلبانه زنان ، مراتب نقض حقوق بشر واعمال خشونت عليه زنان و کارگران را برای کسب حمايت و پشتيبانی به اطلاع سازمان های بين المللی کارگری و تشکلات بين المللی زنان خواهيم رساند.

در آستانه روز جهانی زن، ما ازتمامی فعالين جنبش کارگری در ايران و خارج از کشور، هم چنين ازمدافعين حقوق زنان انتظار داريم تا ضمن محکوم کردن رژيم جمهوری اسلامی جهت ايجاد رعب و وحشت و فشار بر فعالين جنبش زنان در داخل کشور، به حمايت از جنبش حق طلبانه و آزادی خواهانه زنان ايران برخيزند.

سازمان عفو بين الملل نيز با صدور اطلاعيه اي فشار بر فعالان زن را محكوم كرده است.

 

سوءاستفاده بيسابقه جنسى از كودكان در فرانسه 

رادیو آلمان:پنج شنبه 13 اسفند ۱۳۸۳- 3 مارس ۲۰۰۵

شهر آنژر واقع در غرب فرانسه امروز شاهد آغاز كاردادگاهى جهت رسيدگى به پرونده ۶۶ نفر در رابطه با بچه بازى و سكس با محارم بود.

  ۳۹ مرد و ۲۷ زن در اين پرونده متهم به سوء استفاده جنسى از ۴۵ كودك طى سالهاى ۹۹ تا ۲۰۰۲ ميلادى اند. غالب متهمان اعتراف كرده اند و ۳۹ نفرشان هنوز زير بازجويى اند. قربانيان اين گروه بين شش ماه الى ۱۲ سال سن داشته اند.

اين محكمه اى است بكلى متفاوت از آنچه تا كنون دردادگاههاى فرانسه جريان داشته است. ۶۶ نفر روى نيمكت هاى دادگاه خواهند نشست تا به نقش شان در صدها مورد سوءاستفاده جنسى از بچه ها رسيدگى شود. برخى از قربانيان زمانى مورد استفاده قرار گرفته اند كه حتي قادر به راه رفتن نبوده اند زيرا بيش از ۶ ماه از عمرشان نميگذشته است. 

اين رسوايى اوايل سال ۲۰۰۲ زمانى كه خواهرزاده يكى از مجرمان سكوت خود را شكست، فاش شد. سه سال طول كشيد تا رنج اين دختر و ساير قربانيانى كه معصوميت و شان انسانى و كودكانه شان اينگونه پامال شده، با تشكيل محكمه مجازات عاملان كمى تخفيف پيدا كند. هولناك اينجاست كه والدين يا خويشاوندان اين بچه ها اقدام به سوءاستفاده از آنها ميكردند. در ميان قربانيان بچه هايى هستند كه امروز آرزو ميكنند پدر و مادرشان روى صندلى الكتريكى بروند. آنها ميگويند هرگز نفهميده اند چرا پدران و مادرانشان بجاى مراقبت و رسيدگى از آنها، مرتكب چنين جناياتى در حق شان شده اند؟

عاملان، والدين، پدر بزرگ يا مادر بزرگ، فاميل يا همسايگان اين بچه ها بوده اند. بچه ها فروخته ميشده اند و هميشه نه در قبال پول، بلكه گاه در مقابل مواد خوراكى يا حتى يك نخ سيگار.

محل ارتكاب اين اعمال طبق اعتراف متهمان، خانه دولتى يك زوج سى ساله در حوالى آنژربوده. چه كسى فكر ميكرده كه در اتاق هاى اين خانه چهارطبقه سفيد رنگ، روح بچه ها را به اين سادگى آلوده كنند؟

هنوز كاملا آشكار نيست كه نقش تك تك متهمان چيست؟ چه كسى تنها نظاره گر بوده؟ چه كسى همكارى فعال داشته و چه كس رييس و برنامه ريز اين دسته بوده؟ اينها سوالاتى اند كه مسئولان قضايى بايست در چهار ماه آتى، هر روزبه آنها بپردازند. تنها سه روز وقت لازم است كه كاركنان دادگاه پرونده ۴۳۰ صفحه اى متهمان را به دقت مطالعه كنند.

بايد گفت تا كنون قوه قضاييه فرانسه با چنين پرونده حجيمى با اين تعداد متهم مواجه نبوده است. يكى از وكلاى مدافع با اتكاء به همين جنبه، اشاره اى انتقادى به پيچيده بودن و ويژه بودن دادگاه دارد و ميگويد چنين موردى حتى براى كارشناسان عاليرتبه نيز سهل نيست اما هيات منصفه نه نفره اى كه در دادگاه حضور خواهد داشت، واجد تجربه و آموزش كافى براى رسيدگى چنين  مورد ويژه اى نيست و معلوم نيست بتواند از عهده اين مهم برآيد.

در مقابل وكيل مدافع بچه ها كه از سوى انجمن حمايت از حقوق كودكان كار را بر عهده گرفته ميگويد قانون مجازات، براى هر يك از موارد جرم تنبيهى در نظر گرفته و مشكلى از اين نظر نيست.

سه نفر از متهمان كسانى هستند كه داراى سابقه در زمينه سوءاستفاده هاى جنسى هستند و گمان ميرود براى آنها مجازات هاى طولانى تا حبس ابد در نظر گرفته شود. ضمنا در حاليكه اكثر دستگيرشدگان اقرار كرده اند، حدود ۲۰ نفرشان از پذيرش شركت در اين اعمال شانه خالى ميكنند. آنها دل به نتيجه دادگاهى خوش كرده اند كه در سال گذشته با همين موضوع معامله بچه ها تشكيل شد . پرونده ۱۶ متهم داشت و دست آخر ۱۳ نفرشان تبرئه شدند.

در باره پرونده باند آنژربايست گفت مدارك و شهادت ها با نهايت دقت دسته بندى و جمع آورى شده اند و ماجرا تنها بر اساس گفته هاى كودكان به ثبت نرسيده است. بنابراين امكانى براى متهمان براى يافتن مفر وجود ندارد. انتظار نميرود راى دادگاه زودتر از ماه ژوئن اعلام گردد.