زنان:یکشنبه 9 اسفند ۱۳۸۳ - 27 فوريه ۲۰۰۵

 

 

زنان:یکشنبه 9 اسفند ۱۳۸۳ - 27 فوريه ۲۰۰۵

 

 

زنان در وزارت امور خارجه عربستان استخدام مي‌‏شوند

شنبه ۸ اسفند ۱۳۸۳ - ۲۶ فوريه ۲۰۰۵

زنان در وزارت امور خارجه عربستان استخدام مي‌‏شوند.

به گزارش ايلنا، براي اولين بار، امسال وزارت امور خارجه عربستان، خانم‌‏ها را براي كار در اين وزارتخانه استخدام مي‌‏كند.

اين خبر را شاهزاده سعود الفيسل, وزير امور خارجه عربستان اعلام كرد و افزود: همگي از آغاز بكار زنان در اين وزارتخانه خرسنديم.

زنان اكنون بيش از نيمي از جمعيت تحصيل‌‏كرده عربستان را تشكيل مي دهند، اما از اين تعداد تنها 5 درصد شاغل هستند.

 

امتيازات جديد رياض براى زنان عربستان

یکشنبه 9 اسفند ۱۳۸۳ - 27 فوريه ۲۰۰۵

شرق:براى اولين بار در تاريخ عربستان سعودى ۳۶ نفر از زنان در وزارت امور خارجه اين كشور مشغول به كار مى شوند. به نوشته روزنامه عكاظ، شاهزاده «خالد بن سعود بن خالد» مدير كل امور مالى و ادارى وزارت امور خارجه عربستان گفت:  اين تعداد از زنان طى سه هفته آينده مشغول به كار مى شوند. وى افزود: زنان در بخش هاى سياسى، اقتصادى، حقوق زن و كودك و رايانه فعاليت خواهند كرد. امير خالد تاكيد كرد كه كار زنان در وزارت امور خارجه بر اساس قوانين و شريعت اسلامى، سنت و آداب جامعه صورت خواهد گرفت. خبر اشتغال به كار حدود ۴۰ زن سعودى اولين بار مهرماه سال گذشته از سوى مقام هاى وزارت امور خارجه اعلام و گفته شد كه از زنان بيشتر در بخش ترجمه، تحليل هاى سياسى و اقتصادى استفاده خواهد شد. حدود نيمى از جمعيت حدود ۱۶ ميليونى عربستان را زنان تشكيل مى دهند اما تنها اجازه فعاليت در مشاغل آموزشى، پزشكى، خدمات پرستارى و برخى مشاغل ويژه اين قشر را دارند. نتايج تحقيقاتى كه چندى پيش منتشر شد نشان مى دهد ساليانه ۵۰ هزار دختر ديپلمه عربستانى به بيكاران اين كشور اضافه مى شوند. هر چند امكان مشاركت زنان در امور سياسى اين كشور از جمله انتخابات شهردارى ها همچنان ممنوع است اما دولت عربستان اخيراً امتيازات ويژه اى به اين قشر جامعه به ويژه در فعاليت هاى اقتصادى داده است. بر اثر فشارهاى گروه هاى فعال زنان در اين كشور، اوايل خردادماه امسال دولت عربستان سعودى با دادن فرصت هاى شغلى بيشتر به زنان اين كشور موافقت كرد. دولت اين كشور سازمان هاى دولتى صادركننده مجوز فعاليت اقتصادى را ملزم كرد كه به درخواست زنان در اين مورد نيز پاسخ مثبت دهند. پس از اين تصميم براى نخستين بار در تاريخ عربستان سعودى مجوز فعاليت هاى بازرگانى براى يك زن سعودى بدون معرفى وكيل صادر شد. مجوز فعاليت بازرگانان زن عربستان پيش از اين به نام يكى از مردان خانواده درخواست كننده صادر مى شد.

 

زنان سعودى ، به حساب مى آيند

ترجمه: مولود محمودى- شرق: یکشنبه 9 اسفند ۱۳۸۳ - 27 فوريه ۲۰۰۵

روزنامه گاردين در گزارش خود درباره آزادى زنان، به وضعيت زنان در كشور هاى خاورميانه اشاره مى كند و مى نويسد: جورج بوش رئيس  جمهورى آمريكا در روز هايى كه ايالات متحده به همراه نيرو هاى ائتلاف مشغول از ميان برداشتن گروه طالبان در افغانستان بودند در سخنانى ضمن ارج نهادن به رنج هايى كه زنان افغانستان براى رهايى از سلطه طالبان كشيده اند، گفت: يكى از اهداف تروريست ها زير فشار قرار دادن زنان در افغانستان و در كشور هاى ديگر است. اما به نظر مى رسد نه جورج بوش و نه تونى  بلر نخست وزير انگليس آنگونه كه به مسئله آزادى هاى اجتماعى و سياسى زنان در افغانستان توجه داشتند چنين احساسى را نسبت به وضعيت زندگى زنان در عربستان سعودى نداشتند. تحليلگران مى گويند عربستان سعودى عمده ترين كشور تامين كننده نفت آمريكا و انگليس محسوب مى شود و از سوى ديگر در سياست جنگ عليه تروريسم عربستان سعودى يكى از اولين متحدان واشينگتن بوده است و شايد به گونه اى مى توان گفت كه آمريكا و سياستمداران كاخ سفيد چشم خود را بر اعمال محدوديت هايى عليه زنان عربستان سعودى كه از سوى حكومت اين كشور اعمال مى شود، بسته اند.

با اين حال خانم ايمان الحظانى (روزنامه نگار زن برجسته اصلاح طلب عربستانى) معتقد است زنان اين كشور نبايد منتظر كمك يك كشور خارجى براى به دست آوردن آزادى هاى مدنى خود باشند. خانم الحظانى مى گويد از دوازده ماه گذشته تاكنون زنان عربستان آرام آرام زمزمه هايى را در اعتراض به يك سرى محدوديت هاى اجتماعى عليه خود سر داده اند و مى توان در برخى مطبوعات و رسانه هاى گروهى عربستان سعودى به مقالات و برنامه هايى اشاره كرد كه موضوع آنها به مسائل طلاق و اصلاحات آموزشى اختصاص دارد و همه اينها خوشحال كننده است.

سه هفته قبل خانمى به نام رعنا الباز - كه كارمند راديو و تلويزيون عربستان است _ يك عكس دسته جمعى با همكارانش در مقر راديو و تلويزيون اين كشور گرفت ولى همسر وى به محض متوجه شدن از عمل همسر خود او را مورد ضرب و شتم قرار داد و همسر خانم رعنا الباز در چند روز اخير مورد انتقاد گسترده افكار عمومى عربستان سعودى قرار گرفته است و همه عمل وى را مورد نكوهش قرار مى دهند.

در ماه گذشته نيز در حدود ۳۰۰ زن خبرنگار و دانشجوى دختر با نوشتن نامه اى به امير عبدالله وليعهد عربستان سعودى از خاندان پادشاهى آل سعود خواستند كه با اعطاى يك سرى آزادى هاى سياسى و حقوقى زنان موافقت شود و اينچنين است كه خانم الحظانى معتقد است كه اكنون بهترين فرصت براى كسب آزادى هاى بيشتر براى زنان عربستان سعودى است.

در شرايط كنونى مطبوعات عربستان نقش ارزنده اى را در روشنگرى و معرفى زنان خلاق اين كشور نسبت به حقوق خود و در شناساندن آنان به جهانيان ايفا مى كنند. به عنوان مثال سال گذشته در جريان اجلاس سازمان تجارت جهانى در داووس سوئيس خانم لونبا اولايان كه يك تاجر برجسته زن عربستان سعودى محسوب مى شود خطاب به حضار در اين جلسه گفت: اگر امروز شما مرا با چهره اى ديگر و نه مانند زنان سنتى عربستان سعودى مى بينيد به اين دليل است كه من قصد دارم به شما بگويم كه زنان عربستان سعودى داراى توانمندى ها و ارزش هاى انسانى زيادى هستند و لازم است ديدگاه قديمى جهانيان نسبت به وضعيت زندگى اجتماعى زنان عربستان سعودى ترميم شود. همانگونه كه انتظار مى رفت بازتاب سخنان خانم لونبا اولايان در كشور عربستان سعودى با واكنش تند مسئولان مذهبى اين كشور مواجه شد. پس از يازدهم سپتامبر پادشاهان عربستان سعودى مقدارى از روند پرشتاب اصلاح طلبى در اين كشور كاست اما آن را متوقف نكرد. گروه هاى افراطى فراوان در اين كشور بودند كه در سال ۲۰۰۳ ميلادى با حمله به اهداف زيادى در داخل عربستان سعودى مخالفت خود را با سياست «به سوى غرب» عربستان سعودى اعلام كردند. بايد گفت كه در جريان حادثه يازدهم سپتامبر ۱۵ نفر از ۱۹ نفرى كه در هواپيما ربايى شركت داشتند از اتباع عربستان سعودى بودند و تمام اينها سبب شد كه خاندان آل سعود خود را به لحاظ حكومتى تحت فشار گروه هاى افراطى ايدئولوژيك ببينند و مجبور شوند در سياست هاى اصلاح طلبان خود با درايت بيشترى حركت كنند.

حكومت آل سعود چاره كار را مبارزه با تعصب گرايى مذهبى و بنيادگرايى اسلامى ديد و در نتيجه در سال ۲۰۰۴ اولين نهاد كميسيون حقوق بشر در اين كشور تاسيس شد و پس از آن نيز قرار شد اولين انتخابات شوراهاى شهر عربستان سعودى _ پس از انتخابات محلى در دهه ۱۹۶۰- در اين كشور برگزار شود. گفتنى است كه در انتخابات شورا هاى عربستان سعودى نيمى از نمايندگان مجلس عربستان نيز انتخاب خواهند شد.

براى گذر كردن از جاده اصلاحات و آزادى هاى اجتماعى مى بايست سختى ها و مشقات آن را نيز به جان خريد و همين عامل بود كه در سال ۲۰۰۳ باعث شد برخى از رهبران گروه هاى ليبرال عربستان سعودى به زندان انداخته شوند. خانم لعيا هاتون يكى از زنانى است كه خود را نامزد انتخابات پارلمان عربستان سعودى كرده است. وى مى گويد: احساس مسئوليت زيادى در شرايط كنونى مى كنم چون زنان كشور من به زنانى نياز دارند كه بتوانند در مجلس و نهاد هاى پارلمانى از حق آنها دفاع كنند. خانم هاتون كه ۴۷ سال دارد مبارزات خود را براى احقاق حقوق زنان از سال ۱۹۹۰ در اين كشور آغاز كرده است و سخنرانى هاى زيادى درباره لزوم اعطاى حق رانندگى به زنان عربستان سعودى داشته است. خانم فتين بنداجى دومين زنى است كه خود را نامزد انتخابات پارلمان عربستان كرده است. وى كه رياست شوراى تجارت و صنعت جده را به عهده دارد در صحبت هاى خود بر احقاق حقوق از دست رفته زنان عربستان سعودى تاكيد و اظهار اميدوارى مى كند كه در صورت راهيابى به مجلس بتواند نقش موثرى در ايجاد دموكراسى در كشورش داشته باشد. تحليلگران سياسى معتقدند زنان عربستان سعودى توانايى تغييرات راديكال را در كشورشان دارند ولى فعلاً آنها در اقليت قرار دارند و بايد بتوانند در جريان اصلاحات در اين كشور اعتماد به نفس خود را پيدا كنند تا با قدرت عمل بيشترى در عرصه سياسى عربستان سعودى ظهور يابند. يكى از كارخانجاتى كه زنان عربستان سعودى وضعيت آن را بسيار مثبت و سازنده براى زنان كارگر عربستان ارزيابى مى كنند كارخانه برق رياض است كه در آنجا بسيارى از تكنسين هاى زن عربستان به همراه مردان و كارشناسان خارجى از محيط مناسبى براى تعامل و همكارى با يكديگر برخوردارند و با آنها به درستى و با احترام رفتار مى شود. كارخانه برق و الكتريك رياض سابقه اى سه ساله دارد و در كنار نيروگاه اصلى رياض در زمره كارخانجات استراتژيك صنعتى عربستان به شمار مى رود. جنبش هاى طرفدار حقوق زنان معتقدند كه به وجود آوردن چنين محيط هاى كارى خواهد توانست به صورت گسترده اى راه را براى ابراز وجود بيشتر زنان عربستان سعودى در اين كشور باز كند علاوه بر اين فاكتور مى توان به اينترنت، تلفن هاى همراه و ديگر وسايل ارتباطى اشاره كرد كه هر يك به صورت جداگانه راه را براى معرفى هر چه بيشتر جامعه زنان عربستان سعودى به روى جهان خارج گشوده اند. چنين نقشى را مى توان براى صد ها كانال تلويزيونى ماهواره اى كه از درون و بيرون عربستان سعودى در دسترس زنان اين كشور قرار دارند اشاره كرد. در كوتاه سخن مى توان گفت كه جامعه سنتى عربستان سعودى هنگامى كه به رفتار اسرائيلى ها با فلسطينى ها و آمريكاييان با عراقى ها مى نگرند به آن انتقاد مى كنند و فرهنگ غرب را در برخورد با فرهنگ اسلامى كاملاً نمى پذيرند. همچنين نسخه بردارى از فرهنگ غربى را جايز نمى دانند در صورتى كه زنان عربستان سعودى قصد دارند به زنان كشور هاى ديگر جهان بگويند كه روزى قادر خواهند بود مسير درست تلاقى ميان فرهنگ اسلامى و غرب را پيدا كنند و با حفظ هنجار هاى پذيرفته شده خود و در چارچوب حقوق مدنى زنان، پنجره اى نوين را به روى خود بگشايند. منبع: گاردين