زنان:سه شنبه 4 اسفند 1383 22 فوریه 2005

 

 

 

يك حزب اسلامي در كويت از حقوق سياسي زنان دفاع كرد

دوشنبه 3 اسفند 1383 21 فوریه 2005

خبرگزاري فارس: حزب "امت اسلامي" كويت كه هنوز يك ماه بيشتر از تاسيس آن نمي‌گذرد حمايت كامل خود را از حقوق سياسي زنان اين كشور اعلام كرد.

به گزارش خبرگزاري فرانسه از كويت ، اين حزب با اين اقدام خود ، اولين حزب اسلامي در كويت است كه رسما به دفاع از حقوق سياسي زنان مي‌پردازد.

حزب امت اسلامي امروز در بيانيه‌اي خواسار تحقق اصل مشاركت سياسي زنان در انتخابات و امكان نامزدي آنها براي شركت در انتخابات كويت شد.

اين حزب از مجمع ملي كويت و دولت اين كشور خواست حقوق سياسي زنان را در چارچوب شريعت اسلامي و عرف اجتماعي به رسميت بشناسد.

حزب امت اسلامي ماه گذشته توسط يك گروه از اسلام‌گرايان سلفي كويت به عنوان اولين حزب سياسي در منطقه عرب‌نشين خليج فارس تاسيس شد.

اين در حالي است كه دولت كويت هنوز اين حزب را به رسميت نشناخته و تاكنون 15 نفر از اعضاي آن را براي بازجويي به مركز پليس فراخوانده است.

 

مجري زن يك شبكه تلويزيوني در عراق به گروگان درآمد

دوشنبه 3 اسفند 1383 21 فوریه 2005

كارمندان يك شبكه تلويزيوني عراقي از به گروگان درآمدن مجري زن اين شبكه به دست افراد ناشناس مسلح در شهر موصل خبر دادند.

به گزارش سرويس بين‌‏الملل ايلنا، مجري زن يك شبكه تلويزيوني به هنگام بازگشت به خانه در محله شهوان ر شهر موصل به دست افراد ناشناس مسلح به گروگان درآمد.

به گزارش خبرگزاري آسوشتيدپرس، منابع آگاه كه نام خود را فاش نكردند, اطلاع دادند: اين مجري زن شب گذشته به گروگان درآمده است.

تا بدين لحظه هيچ جزئيات بيشتري در خصوص اين گروگانگيري منتشر نشده است.

 

خودسوزي زن 25 ساله در اعتراض به اعتياد همسر 

دوشنبه 3 اسفند 1383 21 فوریه 2005

زني به نام ليلا 25 ساله , اهل و ساكن يكي از روستاهاي شهرستان نهاوند در اعتراض به تداوم اعتياد همسرش اقدام به خودسوزي كرد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان اين زن هم اكنون به علت شدت جراحات وارده در بيمارستان نهاوند بستري است .

شكواييه خانواده اين زن عليه شوهر معتادش تحت رسيدگي است . از ملاير نيز خبر مي رسد معتاد 32 ساله اي در اين شهر خود را حلق آويز كرد.

 

صداى زنان سعودى در اجلاس اقتصادى جده

شرق:سه شنبه 4 اسفند 1383 22 فوریه 2005

زنان سعودى يك سال پس از اعتراض گسترده شان براى ايفاى نقشى كليدى تر در اجلاس مجمع اقتصادى جده، امسال در ششمين دوره از اين اجلاس تنها توانستند صدايشان را به گوش جهان برسانند و چهره هايشان همچنان از ديد همگان پنهان ماند. در جلسه افتتاحيه اين مجمع در روز شنبه حامد كرزاى رئيس جمهور افغانستان و شوكت عزيز نخست وزير پاكستان در مورد گسترش نقش زنان در اقتصاد كشورشان نطق هايى ايراد كردند و به سئوالات زنانى كه در گوشه بسيار دورافتاده سالن جاى داده شده بودند، پاسخ دادند. عزيز در سخنرانى خود اظهار كرد: نقش زنان در حال گسترش است و اين نقش با آموزش بيشتر تقويت مى شود. مجمع امسال با سال گذشته كه در آن نطق افتتاحيه توسط يكى از بازرگانان زن سعودى ايراد شده بود (آن هم در كشورى كه زنان هنوز حق رانندگى ندارند) بسيار متفاوت بود. نخست وزير پاكستان از اعلام زمان پرسش توسط زنان بسيار شگفت زده شد چرا كه محل استقرار بانوان از محل سخنرانى قابل ديدن نبود. حتى هنگام پذيرايى زنان سعودى جدا از مردان و توسط پيشخدمت هاى زن پذيرايى مى شدند. البته در بخش مردان شمارى از زنان غربى به چشم مى خوردند از جمله مادلين آلبرايت، وزير سابق امور خارجه آمريكا. عبدالله السليمان مدير هيات بازاريابى جده كه دستى در برگزارى اين مجمع داشت، مى گويد كه خود زنان سعودى مايل به حضور در جمع مردان نبودند. او مى افزايد كه حضور بيش از پيش بانوان موفقيتى براى اجلاس به حساب مى آيد. او شمار زنان شركت كننده را ۶۰۰ نفر يعنى ۳۰۰ نفر بيش از سال قبل اعلام كرد.

 

اعمال خشونت عليه زنان و بد رفتاري با آنها از رايج‌ترين جرايم اجتماعي و از بارزترين جلوه‌هاي اقتدار مردم‌سالاري در جهان امروز است كه تقريبا در تمام مليت‌ها، طبقات و گروه‌هاي اجتماعي به اشكال مختلف به چشم مي‌خورد.

یکشنبه 2 اسفند 1383 20 فوریه 2005

به گزارش سرويس پايان‌نامه خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، براساس يافته‌هاي يك پايان‌نامه كارشناسي ارشد رشته مطالعات زنان، خشونت رواني كه در بين انواع خشونت‌هاي خانگي عليه زنان تحقيقات و بررسي‌هاي آماري كمتري در مورد آن صورت گرفته در مقايسه با خشونت‌هاي فيزيكي، جنسي و اقتصادي آسيب‌زايي به مراتب بيشتري داشته و آثار و پيامدهاي پايدارتري دارد.

بر اساس يافته‌هاي اين تحقيق كه جامعه آماري آن شامل تمامي زنان مراجعه كننده به مجتمع قضايي خانواده طي آبان و آذر 82 به دليل اختلافات خانوادگي بوده است، درصد بالايي از آزمودني‌ها تمايل به خودكشي را تجربه كرده‌اند. زنان مورد مطالعه بيشترين احساسي را كه گزارش داده‌اند، خستگي (91 و 7 دهم درصد) است و اينكه از چيزي لذت نمي‌برم (با 78 و 4 دهم درصد) و گاهي اوقات فكر مي‌كنم اي كاش مي‌توانستم از همسرم انتقام بگيرم (70 و1 دهم درصد) بيشترين احساس گزارش شده است.

نتايج اين پايان‌نامه در عين حال نشان مي‌دهد كه درصد بالايي از آزمودني‌ها تمايل به آسيب‌رساندن به همسر را تجربه كرده‌اند. 91 و 8 دهم درصد زنان اين احساس را كه آنقدر بي‌قرار مي‌شوم كه نمي‌توانم يك جا بند شوم و 63 و 9 دهم درصد اين كه آرزو مي‌كنم كاش همسرم مرده بود را گزارش كرده‌اند كه نشان مي‌دهند آزمودني‌هاي اين تحقيق تمايل به خودكشي و آسيب رساندن به همسر را تجربه كرده‌اند.

در اين پژوهش كه با بررسي جامعه آماري شامل 97 زن انجام شده، از بين آزمودني‌ها 6/20 درصد داراي تحصيلات زير ديپلم، 6/54 درصد داراي تحصيلات ديپلم، 6/21 درصد ليسانسيه و 1/3 درصد داراي تحصيلات فوق ليسانس بوده‌اند. هم‌چنين حدود 55 درصد آنها خانه‌دار و بيش از 42 درصد آنها شاغل بوده‌اند.

زنان مورد مطالعه بيشترين ميزان اعمال خشونت رواني از سوي همسرانشان را هنگام يك بحث داغ، فرياد همسران بر سر زنان (93 و 8 دهم درصد)، تحقير آنها و آشنايانشان (90 و 7 دهم درصد)، انتقاد از زنان و سرزنش اقوام و اهانت به فحش و ناسزا (89 و 7 دهم درصد) گزارش داده‌اند.

92 و 8 دهم درصد از آزمودني‌ها خشونت فيزيكي و 71 و 10 دهم درصد آنها خشونت جنسي را دو بار يا بيشتر تجربه كرده‌اند. 81 و 4 دهم درصد آزمودني‌ها نيز بيشترين ميزان اعمال خشونت اقتصادي را هنگامي تجربه كرده‌اند كه همسرانشان با سوء استفاده از تمام منابع خانواده سعي كرده‌اند رفتار آنها را كنترل كنند يا آنها را وادار كرده‌اند كه مطابق خواسته‌هاي خود عمل كنند.

ميترا خاقاني‌فرد، دانشجوي رشته مطالعات زنان دانشگاه الزهرا (س) كه بهمن ماه سال گذشته با راهنمايي دكتر خسروي از اين پايان‌نامه با عنوان بررسي رابطه بين همسرآزاري با تمايل به افكار خودكشي و آسيب رساندن به همسر در زنان مورد خشونت قرار گرفته در شهر تهران دفاع كرده، معتقدست، با توجه به پيچيدگي مساله خشونت عليه زنان در هر جامعه، در صورتي مي‌توان زنان و كودكان را از گزند سوء رفتارها در امان داشت كه بخش‌هاي خدمات به يك حد از توسعه رسيده باشد، در غير اين صورت تصويب قوانين به تنهايي و بدون سختگيري پليس با مجرمان و اين كه مرتكبان خشونت فرصتي براي تغيير ساختار ذهني خود بيابند كارساز نخواهد بود.

به زعم پژوهشگر يكي از راه‌هاي پيشنهادي ديگر تاسيس خانه‌هاي امن است زيرا هنگامي كه زنان از سوي همسران خود مورد انواع خشونت قرار مي‌گيرند، تمايل شديدي به خودكشي و آسيب رساندن به همسر پيدا مي‌كنند بنابراين وجود اين خانه‌ها مي‌تواند مكاني باشد تا زمان با رجوع به آن از محيط پر تنش خانه دوري گزينند و تحت تاثير سريع افكار خودكشي و آسيب رساندن به همسر قرار نگيرد.