زنان:سه شنبه 27 بهمن 1383 – 15 فوریه 2005

 

 

 

فراخوان سازمان اجلاس جهاني زنان( Global Summit of Women )

سايت مرکز مشارکت زنان: شنبه 24 بهمن 1383 – 12 فوریه 2005

فراخوان سازمان اجلاس جهاني زنان( Global Summit of Women ) براي شركت در نشست سال 2005 (تيرماه 1384در مكزيكو سيتي)

موضوع اين نشست مشاركت بخش عمومي و خصوصي در زمينه افزايش فرصتهاي اقتصادي زنان است.

درنشست سال 2004 اين اجلاس، در سئول ، كره جنوبي، 900 شركت كننده از 83 كشور از جمله 50 وزير زن، در خصوص راهبردهاي سياسي و برنامه اي در جهت ارتقاء جايگاه اقتصادي زنان به تبادل تجربيات پرداختند. اجلاس سال 2005 با استفاده از نظرات و رهنمودهاي مثبت شركت كنندگان در ميزگرد سال گذشته و با حضور وزرا و مقامات ارشد اجرايي كشورها ومؤسسات آغاز به كار خواهد كرد. در اين اجلاس نيازي به ارائه نمونه هاي موفقيت آميز از مشاركت دولت با بخشهاي تجاري در زمينه بهبود جايگاه اقتصادي زنان خواهند پرداخت.

هزينه ثبت نام براي سازمانهاي دولتي و غير دولتي : 400 دلار و براي شركتها و مؤسسات 500 دلار است.

آخرين مهلت ثبت نام: 31 ماه مه 2005 11 خرداد 1384 مي باشد.

گزارش و راهنماي مقامات اجرايي كشورها در سراسر جهان نيز براي نخستين بار به چاپ رسيده است . اين گزارش 179 صفحه اي حاوي آمارهايي از درصد و تعداد وزراي زن و تحليل موضوع و آدرس تماس اين افراد در سراسرجهان است.

علاقمندان مي توانند جهت شركت در اجلاس فوق به آدرس سايت زير مراجعه كنند:

WWW.globewomen.com

Tel: 202-835-3713

Fax: 202-466-6196

E-mail: GLO@AOL.COM

 

آسیبهای اجتماعی زنان باز هم در اولویت اول مطبوعات دی ماه

یکشنبه 25 بهمن 1383 – 13 فوریه 2005

مرکز اطلاعات و آمار شورای فرهنگی و اجتماعی زنان اعلام کرد: در ویژه نامه دی ماه " زن در آینه مطبوعات" بازهم آسیبهای اجتماعی زنان در اولویت اول این ماه قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی شورای فرهنگی اجتماعی زنان  ویژه نامه دی ماه " زن در آینه مطبوعات" مربوط به مسائل زنان و دختران از28 روزنامه در سطح کشور2 هزار و 736 مورد مطلب دسته بندی و تحلیل محتوایی شده است که  تعداد اخبارو مطالب نسبت به دی ماه سال گذشته 37/35 درصد افزایش و نسبت به روزنامه های ماه پیش 18 درصد افزایش داشته است.

براساس این گزارش  نتیجه این تحلیل و بررسی حاکی است : از مجموع کل مطالب، 78/21 درصد به موضوع آسیب های اجتماعی ،85/19 درصد به موضوع اجتماعی ،7/8 درصد به موضوع سیاسی ،66/15 درصد به موضوع فرهنگی ، 11/12درصد به موضوع سایر کشورها ، 10 درصد به موضوع بهداشتی ، 3/7 درصد به موضوع ورزشی ،5/1 درصد به موضوع حقوقی - قضایی ، 8/1درصد به موضوع آموزشی و 2/1درصد به موضوع علمی - پژوهشی پرداخته شده است.

گفتنی است: بیشترین اخبار و مطالب مربوط به موضوع آسیب های اجتماعی است و به ترتیب اخبار اجتماعی و سایر کشورها در مرتبه دوم و سوم قرار دارد و این در حالی است در این ماه به رویدادهای علمی و پژوهشی کمتر توجه شده است.

همچنین از مجموع  موضوع کلی آسیب های اجتماعی ، 28 درصد به موضوع خشونت و مزاحمت، 3/13درصد به موضوع قتل و جنایت، 8/14درصد به موضوع فساد و فرار ، 9/13 درصد به موضوع طلاق ، 5 درصد به موضوع سرقت وکلاهبرداری ، 5/6 درصد به موضوع خودکشی ، 17درصد به موضوع سایر آسیب ها پرداخته شده است.

 

موقعيت همچنان نامطلوب حقوق زن در اروپا 

رادیو آلمان:شنبه 24 بهمن 1383 – 12 فوریه 2005

به نظر زنان سياستمداراروپايى موقعيت حقوقى زنان در اين قاره با گذشت ده سال از كنفرانس پكن بهتر از گذشته شده اما زندگى روزمره اروپا هنوز از برابرى ميان زن و مرد فرسنگها فاصله دارد.

خانم ”مارى ژوزه ياكوب” وزير لوكزامبورگى  تساوى حقوق زن در مراسم افتتاح كنفرانس وضعيت زنان در اتحاديه اروپا گفت عليرغم پيشرفتهاى مثبتى كه در اين زمينه حاصل شده، ه موانع بسيارى كماكان در مسير همطرازى زن و مرد وجود دارد. بايد گفت اين كنفرانس از يكسو جمع بست ده ساله اى از وضعيت زنان در اتحاديه اروپا تنظيم خواهد كرد و از سوى ديگر وظيفه آماده سازى كنفرانس سازمان ملل كه در ماه مارس و در شهر نيويورك برگزار خواهد شد را برعهده دارد.

خانم ”جكى اسميت” معاون وزارت زنان انگلستان در سخنرانى خود گفت كه مقوله حقوق زنان بايد از سالن دادگاهها خارج شده و به واقعيت تبديل شود. وى در ادامه گفت در سال ۲۰۰۰ در شهر ليسبون تصميم گرفته شد كه اتحاديه اروپا تا سال ۲۰۱۰ تبديل به يك قدرت اقتصادى جهانى شود اما نيل به اين هدف تنها زمانى ميسر است كه بر چالش نابرابرى  و تبعيض جنسى فائق آمده باشيم.

در يكى از گزارش هاى  دولت لوكزامبورگ كه در فعلا رياست ادوارى شوراى اتحاديه اروپا را برعهده دارد قيد شده كه  متاسفانه  در اروپا سازمانى وجود ندارد تا كنترلى بر تحقق وعده هاى سياسى در زمينه رفع تبعيض هاى جنسى اعمال كند. در گزارش ديگرى كه در همين زمينه منتشر شد نيز بر افزايش حضور زنان در مهمترين ارگانهاى اتحاديه اروپا تاكيد شده است. طبق اين گزارش،  يك سوم اعضاى كميسيون و پارلمان اتحاديه اروپا را زنان تشكيل ميدهند، اما اين ميزان هنوز هم براى برقرارى تعادل در تصميم گيرى ها  كافـى نيست.