زنان:سه شنبه 20 بهمن 1383 – 8 فوریه 2005

 

 

 

گزارشگر کميسيون حقوق بشر سازمان ملل: با وجود صدور بخشنامه توقف سنگسار در ايران اين عمل همچنان تكرار مي‌‏شود. در سال گذشته 282 زن در ايلام خودكشي كرده‌‏اند

دوشنبه 19 بهمن 1383 – 7 فوریه 2005

گزارشگر كميسيون حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور خشونت عليه زنان، گفت: با وجود صدور بخشنامه توقف سنگسار در ايران توسط قوه قضاييه، اين امر، كماكان ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار ايلنا، "ياكين ارتورگ"، گزارشگر ويژه كميسيون حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور خشونت عليه زنان، در جمع خبرنگاران، افزود: در زمينه عدم توقف سنگسار مي‌‏توان به مورد "معصومه" اشاره كرد كه پنجشنبه گذشته يكي از روزنامه‌‏ها گزارش آن را اعلام كرده بود، ولي ما نمي‌‏دانيم كه حكم آن اجرا شد يا خير.

وي، در پاسخ به يكي از خبرنگاران در خصوص ارائه آمار دقيق خشونت عليه زنان، گفت: متاسفانه آمار دقيقي از خشونت عليه زنان نداريم، ولي بايد راهكارهايي بينديشيم تا شناسايي كنيم كه اين مشكلات از كجا منشاء مي‌‏گيرد.

گزارشگر كميسيون حقوق بشر سازمان ملل متحد، در خصوص ارائه آمار، تنها به آمار خودكشي سال 2004 ايلام اشاره كرد و افزود: در آن سال، 480 مورد خودكشي گزارش شده كه 282 مورد آن خودكشي زنان بوده كه 116 مورد آن با موفقيت اجرا شده است.

وي، همچنين خاطرنشان كرد: بايد انواع تبعيض‌‏ها عليه زنان از بين برود و من اميدوارم "كنوانسيون رفع انواع تبعيض عليه زنان" كه توسط شوراي نگهبان متوقف شد و در دستور كار شوراي مصلحت است، تصويب شود.

وي تصريح كرد: جريان‌‏هاي طولاني دادرسي طلاق، هزينه آن، بدنام شدن زنان، سپردن حضانت فرزند به پدر، منجر به خشونت عليه زنان مي‌‏شود و زنان نمي‌‏توانند از اين شرايط خود را راحت كرده و طلاق بگيرند.

"ارتورك"، با اشار به قاچاق زنان به كشورهاي خليج فارس، گفت: اين نيز يكي ديگر از مصاديق خشونت‌‏ها عليه زنان است كه لايحه مبارزه با قاچاق زنان در دست تهيه است كه حمايت و پشتيباني از زنان را به وجود مي‌‏آورد.

وي افزود: بيشتر خشونت‌‏ها عليه زنان به علت وجود قوانين تبعيض‌‏آميز و بد انجام دادن كار عدالت است و اين شرايط، جوي را ايجاد مي‌‏كند كه مجرم از تنبيه فراركرده و حقوق زنان پايمال مي‌‏شود.

گزارشگر ويژه كميسيون حقوق بشر سازمان ملل متحد، اولويت قراردادن تصويب قوانين تبعيض عليه زنان، جايگزين كردن تنبيهات ديگر به جاي اعدام، جلوگيري از بروز مجدد حوادث خشونت عليه زنان، آگاهي دادن به مردم از طريق تلويزيون و مطبوعات براي پيشبرد حقوق زنان، شركت كردن در مذاكرات فرهنگي براي رسيدن به عوامل مثبت فرهنگ و از بين بردن عوامل منفي را، از جمله مواردي دانست كه با توجه به مطالعاتي كه در ايران داشته در زمينه جلوگيري از خشونت عليه زنان مي‌‏تواند، موثر باشد.

وي، همچنين تصريح كركرد: زنان بايد تشويق شوند كه در جامعه به ايفاي نقش بپردازند، مخصوصا در زمينه‌‏هاي تصميم‌‏گيري و اجرايي مانند قوه قضاييه و قضاوت.

وي، همچنين در پايان پيشرفت حقوق زنان را پس از انقلاب اسلامي در زمينه تحولات آموزش عالي دانسته و افزود: بزرگترين دستاورد انقلاب در زمينه آموزش عالي بوده، به طوري كه در پيش از انقلاب 250 نفر از زنان ايلام جذب مراكز آموزش عالي شده بودند كه اين رقم بعد از انقلاب 14 هزار نفر رسيده است.

 

دستيابي كامل زنان به حقوق خود جز با تحقق عدالت جنسي ميسر نمي‌‏شود

دوشنبه 19 بهمن 1383 – 7 فوریه 2005

مشاور وزير كشور در امور بانوان، اعلام كرد: تا دستيابي كامل زنان كشور به حقوق خود و قرار گرفتن آنها در جايگاه مناسب كه جز با تحقق عدالت جنسيتي ميسر نيست، راه درازي داريم.

به گزارش خبرنگار ايلنا, فخرالسادات محتشمي پور، مشاور وزير كشور در امور بانوان، در مجمع ادواري مشاوران استانداران در امور بانوان، گفت: رسيدن به اين هدف و پيمودن تحقق عدالت جنسيتي از يك طرف، نيازمند عزم جامعه زنان و از سوي ديگر اراده سياستگذاران و تصميم‌‏گيران كلان كشور است.

وي افزود: اصلاح بخشي از قوانين و مقررات حقوقي زنان، توسعه مشاركت اجتماعي آنها، كمك به شكل‌‏گيري سازمان‌‏هاي غير دولتي زنان و افزايش سطح مشاركت و ارتقاي آگاهي‌‏هاي سياسي زنان، از دستاوردهاي حضور زنان در جامعه است.

به گفته وي, بسياري از مسائل زنان در گذشته تنها مورد توجه كميسيون‌‏هاي امور زنان بود؛ اما در حال حاضر اين مسائل جز برنامه‌‏هاي كلان كشور قرار گرفته است.

وي افزود: زنان با وجود تعدد مسائل و مشكلات موجود بر سر راه حركت خود، در جامعه توانسته‌‏اند جايگاه خوبي براي خود كسب كنند.

وي معتقد است؛ كميسيون‌‏هاي زنان در واقع با حداقل امكانات، بيشترين تاثيرگذاري را در رشد و حركت اجتماعي زنان داشته‌‏اند.

وي خاطر نشان كرد: تشكيلات دولتي زنان، باعث توسعه كمي كميسيون‌‏هاي بانوان در ريشه‌‏دار شدن فعاليت آنها شده‌‏اند.

وي در پايان يادآور شد: در حال حاضر، مسائل زنان در سطحي عالي مورد بررسي قرار گرفته و برنامه‌‏ريزي‌‏هايي در چارچوب سياست‌‏هاي نظام و بر مبناي نيازهاي منطقه‌‏اي براي رفع مشكلات زنان، در نظر گرفته شده است.

 

برخي زنان را تنها براي سياه لشكري مي خواهند

دوشنبه 19 بهمن 1383 – 7 فوریه 2005

رييس مركز امور مشاركت زنان, اعلام كرد: عده‌‏اي، زنان را تنها براي سياه لشكري مي‌‏خواهند و در زمان حضور زن در جامعه، هزار بهانه مي‌‏آورند.

به گزارش خبرنگار ايلنا, زهرا شجاعي, مشاور رييس جمهور و رييس مركز امور مشاركت زنان؛ در مجمع ادواري مشاورين استانداران در امور بانوان, گفت: عده‌‏اي زن را تنها براي زاييدن و شهيد دادن مي‌‏خواهند؛ اما از حضور زن در اجتماع جلوگيري مي‌‏كنند.

وي افزود: زنان آگاه و متعهدي كه حضور خود را در جامعه نهادينه كرده‌‏اند, اجازه نمي‌‏دهند تا برخي با ادعاي دين و مذهب آنها را از جايگاه خود بيرون كنند.

به گفته شجاعي, برخي تحت تاثير نفسانيات و يا افكار متحجرانه خود، فرصت حضور زنان را در جامعه سلب مي‌‏كنند.

وي تصريح كرد: امام چنين برخوردهاي متحجرانه‌‏اي را از بين برد؛ اما دوباره اين نگرش‌‏ها توسط برخي افراد مطرح شده است.

مشاور رييس جمهور معتقد است؛ اين تفكرات نمي‌‏توانند در جامعه جايي پيدا كند و قطعا جامعه زنان در مقابل آن مقاومت خواهند كرد.

وي خاطرنشان كرد: حذف زنان از جامعه، هزينه سنگيني براي كشور دارد و زنان ايراني موقعيتي را كه به سختي به دست آورده‌‏اند، از دست نخواهند داد.

شجاعي، با اشاره به حضور زنان در جامعه, گفت: در حال حاضر، 64 درصد ورودي دانشگاه‌‏ها را دختران تشكيل مي‌‏دهند و زنان بيشتر از مردان در انتخابات شركت مي‌‏كنند.

وي يادآور شد: پس از مطرح شدن بحث اصلاحات در كشور، تعداد مراكز غيردولتي زنان از 76 عدد به 480 مركز رسيده است.

 

یک روز نامه آمریکایی با مقایسه حقوق زنان در ایران و عراق از آمریکا می خواهد که برای مبارزه با تندروهای این دو کشور از گروههای اجتماعی مدنی به ویزه طرفداران حقوق زنان حمایت کند .

دوشنبه 19 بهمن 1383 – 7 فوریه 2005

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روزنامه اینترنشنال هرالد تریبیون، این روزنامه آمریکایی با اشاره به وعده هایی که قبل و بعد از انتخابات از سوی سیاستمداران عراقی مطرح شد، می نویسد : قبل ازبرگزاری انتخابات اخیر درعراق سیاستمداران پیشرو عراقی بادادن قولهای میانه و معتدل بهترین کاررا برای فرونشاندن نگرانیهای هموطنان سکولار خود انجام دادند.امااین انتخابات بیانگر واقعیتها نبود. آزمایش مهم این خواهد بود که چگونه این رهبران دربرابر فشار تندروهای مذهبی به حقوق زنان خواهند پرداخت .

این روزنامه آمریکایی که نتوانست نگرانی خود را ازنتایج انتخابات عراق که با پیشی گرفتن نیروهای مدهبی تاکنون درحال پیگیری است، کتمان کند درادامه مطلب خود از فضای جدید عراق مدعی شد:  درحالیکه رهبران سیاسی ممکن است به میانه رویی در بیشتر مسائل اذعان کنند اما ازاصول اساسی حقوق بشر مانند حقوق برابر زنان حمایت می کنند که این مسئله موجب خواهد شد میانه رویی آنان یک تصور باطل باشد . نیازی نیست ما دور تر از مرز ایران را نگاه کنیم که چگونه  نقض حقوق زنان دموکراسی و آزادی را به خطر انداخته است .

هرالد تریبیون درادامه این گزارش با ارائه توضیحاتی درباره نقض حقوق زنان در ایران در سالهای گذشته بدون اشاره به موقعیتهای بدست آمده زنان پس از پیروزی انقلاب اسلامی می نویسد: دربیست و پنج سال گذشته زنان ایرانی برای بدست آوردن حقوق خود تلاش کردند. نباید تعجب کرد که بسیاری از فعالان پیشروی حقوق بشر ایران زنانی هستند که برای کسب آزادی بیشتر و برابری حقوق همه شهروندان زندگی خود راوقف مبارزه در این راه کردند .

در سطح اجتماعی زنان ایرانی خواستار آزادی ، تحصیلات و  شغل شدند که جامعه را به شدت دگرگون کرده است . بیش از هفتاد درصد دانشجویان ایرانی را زنان تشکیل می دهند . روز نامه نگاران  وکلای زن و اخیرا هم نمایندگان مجلس ازطرفداران اصلی اصلاحات سیاسی و حقوقی محسوب می شوند .  شاید چیزی که هم اکنون از اهمیت بیشتری برخوردار است این است که زنان ایرانی به طور قابل ملاحظه ای خواستار تفاسیر دیگری از متون مذهبی هستند .این روز نامه همچنین پیشنهاد می کند که اگر آمریکا در باره گسترش دموکراسی در خاور میانه جدی است باید حقوق زنان را درراس هر گفتگویی قرار دهد . در مورد ایران ، بیشتر از پیش فشار باید در ایجاد فضایی برای حقوق زنان و فعالیتهای دموکراسی باشد .

این روز نامه از آمریکا می خواهد که به جای تهدید به مداخله نظامی در ایران باید همراه با گفتگوهای هسته ای حقوق بشر را در اولویت کار رهبران ایران قرار دهد .

طبق اعلام این روزنامه ، دولت بوش باید تحریمها را کاهش دهد زیرا این تحریمها جلوی سازمانهای غیر دولتی آمریکا را از پرداختن به ضعف ایران خواهد گرفت . این روزنامه همچنین مدعی شد قطع تماسهای رو در رو بین افراد بیشتر در خدمت منافع تند روهای تهران است تا آمریکا .

 

هرالد تریبیون در بخش دیگر این گزارش با هشدار به سیاستمداران کاخ سفید جهت درک بیشتر لایه های اجتماعی برای شکل بندی دقیق آینده عراق تصریح کرد: درمورد عراق آمریکا نباید پتانسیل گروههای اجتماعی مدنی به ویژه گروههای زنان را که هم اکنون از درون با افراطیون مبارزه می کنند دست کم بگیرد.

این رسانه غربی در بخش دیگری از این مطلب با توجه به سابقه دیرینه ضدیت خود با اعتقادات مردم در کشورهای خاورمیانه ادعا کرده بالا رفتن صدای زنان یک شیوه مثبت برای صدمه به کسانی است که از متون مذهبی برای توجیه مرد سالاری سوء استفاده می کنند و جامعه مدنی اساس دموکراسی است که دولت را قابل توجیه می کند . 

ازنگاه این روزنامه نه ایرانیها و نه عراقیها از مبارزه برای آزادی دست نمی کشند اما به اعتقاد این روزنامه درهر دو کشور مذکور دموکراسی متزلزل است . در عین حال این منبع آمریکایی با درک خود ار حوادث وتحولات به سردمداران کاخ سفید توصیه هایی دارد که می گوید در ایران باید آمریکا سیاستی را اتخاذ کند که به جای مردم به دولت ایران فشاربیاید. همچنین در عراق ، اگر آمریکاییها در حمایت از گروههای جامعه مدنی و به ویژه گروههای زنان شکست بخورد تندروها پیروزخواهند شد . 

این روزنامه درپایان این نوشتار بدون اشاره به سابقه بسیاردرخشان حاکمان واشنگتن در بخاک وخون کشیدن مردم بی دفاع در کشورهای جهان بویژه درافغانستان ، فلسطین وعراق در اظهار نظری تمسخر آمیز اعلام کرد: شکست آمریکا در هر کشور موجب خواهد شد که کودکان آمریکایی و کودکان این کشورها درآینده با مشکلات بیشتری دست و پنجه نرم کنند .

 

دیدار گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل از ایران برای تحقیق در باره خشونت علیه زنان، از دید یک حقوقدان

دوشنبه 19 بهمن 1383 – 7 فوریه 2005

خانم ياکن ارتوک، گزارشگر ويژه حقوق بشر سازمان ملل در امور جلوگيري از خشونت عليه زنان در پایان سفر خود به ايران در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت گزارش دقيقي براي اطلاعات مطبوعات درباره احکام سنگسار و زنان و دختران جوان ندارد، اما خواستار جايگزيني راه هاي ديگري به جز اعدام و سنگسار در ايران شد. گيتي پورفاضل، حقوقدان و وکيل دادگستري و مسئول کميته زنان و دختران کميسيون حقوق بشر کانون وکلاي ايران در مصاحبه با راديو فردا مي گويد: قوانين ما که هميشه خانم ها را در يک نوع استرس خاصي نگاه مي دارد به دليل اين که مرد دستش کاملا باز است از نظر قانوني در حالي که زن هاي ما بسيار بسيار از نظر قانوني محدود هستند و نمي توانند حتي ابراز تمايلات خودشان را بکنند. وی می افزاید خشونت دو جور است. يکي از طريق قانون اعمال مي شود و يکي هم خشونت هاي فيزيکي که در خانواده ها وجود دارد.

شيرين فاميلي (راديو فردا): گزارشگر ويژه حقوق بشر سازمان ملل در امور جلوگيري از خشونت عليه زنان در سفر خود به ايران ضمن ديدار با چند تن از فعالان حقوق بشر، پذيرش کنوانسيون رفع تبعيض عليه زنان از طرف جمهوري اسلامي را بسيار مثبت توصيف کرد و خواستار تسريع و کمک در زمينه تصويب آن شد.

خانم ياکن ارتوک در کنفرانس مطبوعاتي خود گفت: من به عنوان يک زن مسلمان قصد زير سئوال بردن اصول را ندارم، اما به عنوان گزارشگر سازمان ملل براي رفع خشونت عليه زنان فعاليت مي کنم. وي در پايان سفر يک هفته اي خود به ايران گفت: گزارش شفاهي خود را در سال 2005 ميلادي و گزارش نهايي و مکتوب خود را در شصت و دومين نشست شوراي امنيت سازمان ملل در سال 2006 ارائه خواهد کرد.

با اين حال خانم ارتوک در مصاحبه با روزنامه ها گفت: گزارش دقيقي براي اطلاعات مطبوعات درباره احکام سنگسار و زنان و دختران جوان ندارد، اما خواستار جايگزيني راه هاي ديگري به جز اعدام و سنگسار در ايران شد. گيتي پورفاضل، حقوقدان و وکيل دادگستري و مسئول کميته زنان و دختران کميسيون حقوق بشر کانون وکلاي ايران در مصاحبه با راديو فردا از ديدار خود با گزارشگر ويژه حقوق بشر سازمان ملل متحد مي گويد:

گيتي پورفاضل (حقوقدان و فعال حقوق زن، تهران): من احساس کردم که خانم ارتوک بسيار با چهره مصصم آمدند به ايران، يعني واقعا مي خواهند ببينند زنان ايراني چه وضعي دارند از نظر اجتماعي و چه وضعي دارند از نظر حقوقي، اعم از حقوق مدني و حقوق کيفري. به هر حال آنچه که در قوانين ما هست راجع به خانم ها بازگو شد برايشان. البته ايشان قبلا هم يک زمينه اي داشتند، به دليل اين که خودشان از يک کشور مسلمان هستند، از ترکيه هستند و بيگانه نيستند با قوانين اسلامي.

 

فرين عاصمي (راديو فردا): مي شود نمونه هايي از خشونت را که در حضور خانم آرتوک به آن اشاره کرديد توضيح دهيد؟

گيتي پورفاضل: خشونت هايي که عليه زن مي شود در ايران، اعم از فيزيکي يا رواني فرقي نمي کند. وقتي زني مورد تهاجم قرار مي گيرد چه در خانواده، چه در جامعه و اجتماع به هر حال از نظر رواني اثر بسيار بسيار مخربي رويش خواهد داشت و به خصوص قوانين ما که هميشه خانم ها را در يک نوع استرس خاصي نگاه مي دارد به دليل اين که مرد دستش کاملا باز است از نظر قانوني در حالي که زن هاي ما بسيار بسيار از نظر قانوني محدود هستند و نمي توانند حتي ابراز تمايلات خودشان را بکنند.

 

ف.ع.: اگر مي شود منظورتان را واضح تر بيان کنيد از اين تمايلات.

گيتي پورفاضل: مثلا اگر فکر کنيد يک خانمي برود دادگاه بگويد من احساسي ندارم نسبت به شوهرم يا به دليل خشونت هايي که در خانواده اعمال مي کند من احساسي نسبت به او ندارم و مي خواهم جدا شوم، نمي پذيرند. حتما زن بايد ثابت کند به دادگاه و خب ثابت کردنش کاري واقعا مشکل است. در اينجا قانون به نظر من يک مقدار ظلم فاحشي به زن کرده. مرد طبق ماده 1133 هر زمان که اراده کند مي تواند زن را مطلقه کند. در حالي که زن چنين حقي از نظر قانوني ندارد. فقط در يک مورد آنجا گفته شده در مورد تعريف طلاق خلف که زن مي تواند با بذل مال معادل مهريه يا کمتر يا بيشتر بتواند طلاق بگيرد که آن هم باز شرايطي دارد و اين که اين مالي را که مي بخشد، مرد بپذيرد. آنچه که الان ما به آن تمسک مي کنيم در دادگاه ها براي طلاق زن، فقط يک سري شرايط ضمن عقدي است که در آن سند ازدواج درج مي شود و اگر مردي آنها را امضا نکند اعتبار قانوني نخواهد داشت. حتي به صورت قانوني درنيامد، در مجلس هم مطرح شد، ولي متاسفانه گفتند که اين بر خلاف است و تصويب نشد که به صورت قانوني دربيايد اين شرايط ضمن عقد. بهتر است که اين زمان و با اين قوانيني که ما روبرو هستيم و بين کشورها و ملت ها وجود دارد، بيايند اين قوانين را اصلاح کنند. ما نمي توانيم در اين شرايط زماني با قوانين 1400 سال پيش زندگي کنيم. اينها پاسخگوي جامعه ما نيست. زن امروز نمي تواند مانند 200 سال پيش، 300 سال پيش فکر کند، بنابراين نمي تواند چيزي را به عنوان هوو بپذيرد. مگر نه اين است که در همه دنيا مساله بردگي حل شده. تعدد زوجات يک نوع بردگي است به نظر من و اين هم بايد فکري به حالش شود.

ف.ع.: شما به نکاتي اشاره کرديد که بيشتر خشونت هاي خانگي است و پنهان. اما ما مي بينيم که احکام سنگاسر و اعدام هم در ايران براي زنان و دختران جوان صادر مي شود. آيا خانم آرتوک در جريان اين احکام قرار گرفتند با توجه به اين که سازمان عفو بين الملل هم چندي پيش يک بيانيه داده بود و محکوم کرده بود اين احکام اعدام و سنگسار را.

گيتي پورفاضل: بله ايشان کاملا در جريان قرار گرفتند. خشونت دو جور است. يکي از طريق قانون اعمال مي شود و يکي هم خشونت هاي فيزيکي که در خانواده ها وجود دارد. خشونتي که قانون دارد اعمال مي کند به زنان ما همين است. به هر حال ديه زن مطابق يک مرد نيست، يعني زن و مرد از نظر انساني و نفس وجودي با هم برابر نيستند، يعني دو زن برابر يک مرد است و همچنين در مورد بسياري از مسائل ديگر مانند شهادت که گاهي دو زن برابر يک مرد است، گاهي اصلا بدون شهادت مرد، شهادت زن ها پذيرفته نيست و در برخي از موارد اصلا به هيچ عنوان شهادت زن پذيرفته نيست که يکي از آنها مساله قتل است. اگر هزاران زن شاهد وقوع قتلي باشند نمي توانند در دادگاه شهادت دهند و پذيرفته نيست.