زنان:چهار شنبه 14 بهمن 1383 – 2 فوریه 2005

 

 

 

 

نخستين نمايشگاه نگارگري زنان 

سه شنبه 13 بهمن 1383 – 1 فوریه 2005

ميراث خبر: نخستين نمايشگاه نگارگري بانوان از هفدهم بهمن ماه تا اول اسفند در پژوهشكده هنرهاي ايراني برگزار مي‌شود.

«مجيد شريف‌زاده»، ضمن اعلام اين خبر گفت:‌ «در اين نمايشگاه حدود بيست نفر از هنرمندان برجسته نگارگري حضور دارند و از هر كدام سه كار به نمايش در مي‌آيد. خانم‌ها در سال‌هاي اخير از حوزه نگارگري استقبال زيادي كرده‌اند اما معمولا در نمايشگاه‌هاي عمومي آنگونه كه بايد به اين خانم‌ها توجه نمي‌شود. براي اين كه نگاه ويژه‌اي به اين هنرمندان شود نمايشگاه را تنها به نگارگران برجسته اختصاص داديم.»

 

وي ادامه داد: «نگارگري بانوان سبك و سياق خاص خود را دارد. وقتي آثار را مرور مي‌كنيد متوجه خواهيد شد كه نگاه زنان به محيط اطراف كاملا مشخص است حتي طراحي‌ها و رنگ‌آميزي‌ها نيز با نقاشي‌هاي آقايان متفاوت است. اين آثار ويژگي‌هايي دارد كه براي منتقدان مي‌تواند جالب باشد.»

در اين نمايشگاه حدود شصت تابلو از بيست هنرمند كه از پژوهشكده درجه يك يا دو هنري دارند به نمايش در مي‌آيد.

 

رئيس جمهوري جديد شيلي يك زن است!

سه شنبه 13 بهمن 1383 – 1 فوریه 2005

انتخاب يك زن به عنوان رئيس جمهوري شيلي تحولي عظيم در جامعه اين كشور محسوب مي‌‏شود.

به گزارش سرويس بين‌‏الملل ايلنا، نامزد شدن دو زن از وزراي سابق شيلي و انتخاب احتمالي آنها در انتخابات ماه دسامبر سال جاري به عنوان تحولي عظيم در جامعه شيلي بيان شده است.

به گزارش خبرگزاري شين هوا، "گيدو گيرالدي"، از نمانيدگان مجلس حزب دموكرات شيلي، در اين خصوص گفت : نشانه آشكار تغيير عمق در جامعه شيلي، احتمال رئيس جمهور شدن يك زن در اين كشور است.

به گزارش اين خبرگزاري، "ميشله پاچلت" و "سولداد آلبه آر"، دو وزير سابق شيلي هستند كه مبارزات خود را براي نامزد شدن در انتخابات رياست جمهوري شيلي آغاز كرده‌‏اند.

براساس نظرسنجي انجام شده از سوي موسسه تحقيقاتي "ايپسوسو" بيشتر مردم شيلي وزير دفاع سابق اين كشور را رئيس جمهوري آتي خود مي‌‏دانند.

همچنين به گفته اين نماينده مجلس شيلي، انتخاب احتمالي يك زن به عنوان رئيس جمهوري كشور، بيانگر آن است كه مردم مخالف خشونت و خواستار محبت هستند.

 

پخش برنامه راديويی 'زن در جهان امروزی' آغاز شد

سه شنبه 13 بهمن 1383 – 1 فوریه 2005

'زن در جهان امروزی' تلاش می کند الهام بخش زنان در هر گروه سنی و از هر طبقه اجتماعی باشد و به ارتقاء آگاهی آنها کمک کند

'زن در جهان امروزی'، نام برنامه راديويی جديدی از سرويس جهانی بی بی سی است که برای تمام زنان افغان، چه در داخل و چه در خارج از افغانستان، تهيه می شود.

اين برنامه به حقوق و مسائل زنان، زندگی آنها در خانه و محيط کار، آينده شان، مسائل خانوادگی و بهداشت زنان می پردازد. "زن در جهان امروزی" تلاش می کند الهام بخش زنان در هر گروه سنی و از هر طبقه اجتماعی باشد و به ارتقاء آگاهی آنها کمک کند.

شنيدن اين برنامه خالی از تفريح نخواهد بود ... در کنار مباحث جدی تر، بخشی نيز به داستان، موسيقی و گفتگو درباره تازه ترين فيلم ها يا مد روز اختصاص داده می شود.

"زن در جهان امروزی" منعکس کننده زندگی زنان افغان و تحول آن در زمان کنونی است. اين برنامه راديويی برای الهام گرفتن از پيشينه تاريخی افغانستان و ميراث فرهنگی غنی اين کشور و رفتن به سوی آينده ای جديد و شاد است.

اين برنامه همچنين راه حل هايی را برای کمک به زنان در مواجهه با مشکلات و چالش های زندگی ارائه خواهد داد.

در هفته های آينده از زنان افغان که قاضی، عکاس، آشپز، نظافت چی و ... هستند، خواهيم شنيد. در اين برنامه ها دستور العمل پخت غذاهايی را ياد خواهيم گرفت که ارزان، آسان و مقوی هستند. ما همچنين نقطه نظرات زنان افغان ساکن در شرق و غرب جهان را خواهيم شنيد.

"زن در جهان امروزی" بزرگداشت نقش زنان در شکل دهی به جهان ماست: اين برنامه را زرغونه کرگر از استوديو بی بی سی در لندن با همکاری ملالی شينواری در افغانستان اجرا می کند.

'زن در جهان امروز' به دو زبان دری و پشتو در روزهای يکشنبه، دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه در اين ساعات به وقت کابل پخش خواهد شد:

 

دختران و زنان پاسخ دهنده به یک نظرسنجی دانشگاه علامه طباطبائی از فقدان امنیت اجتماعی شکایت کردند: گزارش رادیوفردا

سه شنبه 13 بهمن 1383 – 1 فوریه 2005

یک نظرسنجی دانشگاه علامه طباطبائی از زنان مجرد 28 تا 55 ساله در ایران، اکثریت آنها نداشتن شوهر را مشکل اصلی خود عنوان کردند. دکتر انور صمدي که اين پژوهش را انجام داده، رفتار دور از اخلاق برخي مردان در جامعه با دختران مجرد را باعث آزاد روحي و سلب اعتماد و امنيت رواني آنها دانسته است. یک دخترتهرانی در مصاحبه با رادیوفردا می گوید در رفت و آمد در شهر امنیت احساس نمی کند. خانم دیگری می گوید دختری که در منزل پدر است یا با مردی ازدواج می کند، همیشه زیر نظر قرار دارد. يک مرد جوان تهراني در مصاحبه با رادیوفردا بروز اين گونه رفتارها از سوي مردان و عدم امنيت خاطر اجتماعي زنان را با زيرساخت هاي ذهني جامعه ايران مرتبط مي داند. کارشناسان معتقدند در سال هاي اخير از اشتياق دختران و پسران ايراني به تشکيل زندگي مشترک کاسته شده است. هم اکنون شش ميليون و يکصدهزار دختر ايراني در مقابل چهار ميليون و 300 هزار پسر ايراني براي ازدواج رقابت مي کنند.

نازي عظيما (راديو فردا): بر اساس پژوهشي که به تازگي در دانشگاه علامه طباطبايي صورت گرفته، مساله زنان و دختران ايراني نداشتن شوهر اعلام شده است. اين پژوهش که در ميان زنان مجرد 28 تا 55 ساله در 22 منطقه تهران انجام شده، نشان مي دهد زنان و دختران مجرد ايراني به عدم امنيت خاطر اجتماعي گرفتارند.

ابراهيم سليماني (روزنامه نگار، تهران): دکتر انور صمدي که اين پژوهش را انجام داده، رفتار دور از اخلاق برخي مردان در جامعه با دختران مجرد را باعث آزاد روحي و سلب اعتماد و امنيت رواني آنها دانسته است.

 

در اين پژوهش گفته شده زنان مجردي که درآمد شخصي دارند، با وجود محدوديت هايي که از جانب خانواده بر آنها تحميل مي شود از روابط مستقل تري برخوردارند و فرصت هاي بيشتري براي گزينش همسر در اختيار دارند. با اين حال بسياري از زنان ايراني معتقدند در ايران رابطه چنداني ميان اشتغال و امنيت خاطر اجتماعي زنان وجود ندارد و اشتغال يک زن مجرد در ماهيت نگرش مردان جامعه نسبت به او تاثيري نمي گذارد. يک دختر تهراني در اينباره مي گويد:

 

يک دختر تهراني: نه، باعث تحقير نمي شود رفتاري که در جامعه است، ولي عدم امنيت بله. من خودم شب ها با تاکسي نمي توانم بيرون بروم، با آژانس مي روم که آن هم باز مطمئن نيست. باز ممکن است در راه حرف هايي زده شود، برخوردهايي شود که از زن بودن خودش پشيمان شود. وقتي مي روي بيرون به عنوان يک زن به تو نگاه مي کنند و فرقي نمي کند برايشان تو کار مي کني، خانه داري، اين اصلا برايشان مهم نيست، همين که زني برايشان کافي است. اين شرايطي است که در جامعه به وجود آمده ديگر. اين همه سال به خاطر محدوديت هايي که به وجود آمده، حالا هم براي خانم ها، هم براي آقايان باعث شده که آقايان به اين مرحله برسند.

 

ا . س: دختر ديگري معتقد است خانواده ها در تشديد نگرش منفي جامعه نسبت به زنان مجرد نقش پنهاني ايفا مي کنند.

 

يک دختر تهراني: يک دختر وقتي در خانه پدرش است، همه مواظب اين هستند که مجرد است، خطايي نکند، مثلا با يک پسري دوست نشود، برايشان اين موضوع خيلي مهم است و خطاي بزرگي است. وقتي ازدواج مي کند، مي گويند ازدواج کرده، همسر دارد، حالا با کسي دوست نشود و همه مواظب هستند. اين که همه مراقب آدم هستند به نظر من خيلي بد است.

 

ا . س: اما زنان متاهل نيز اين مشکل را تنها متوجه زنان مجرد جامعه نمي دانند و مي گويند براي برخي از مردان متاهل يا مجرد بودن يک زن تفاوتي ندارد. اين گونه مردان به اعمال تحقيرآميز خود نسبت به زنان ادامه مي دهند تا به اهدافشان برسند. يک مرد جوان تهراني بروز اين گونه رفتارها از سوي مردان و عدم امنيت خاطر اجتماعي زنان را با زيرساخت هاي ذهني جامعه ايران مرتبط مي داند.

 

يک مرد جوان تهراني: اين قضيه را نمي شود صرفا يک طرفه بررسي کرد. يعني دقيقا يک سوژه دو قطبي است که يک طرفش ذهن است و يک طرفش جامعه است و اين ها مدام در حال ارتباط متقابل هستند و اينها مي توانند همديگر را تشديد کنند. از يک طرف خود آقايان هستند که به خاطر سختي زندگي يا مسائل مختلف مربوط به کار و آينده و بقيه چيزهايي که وجود دارد، دنبال يک چيزي براي تفريح مي گردند و يکي از در دسترس ترين تفريحاتي که وجود دارد ارتباط است. پس اين کلا لزوما به خانم ها برنمي گردد. ريشه در ناامني رواني و ذهني دارد که تقريبا شامل تمام اقشار است. بعضي اين فرصت يا اين امکان را دارند که از اين کارها بکنند يا آن موقعيتي که بتوانند ارتباط برقرار کنند و به عبارتي مزاحمت ايجاد کنند، بعضي ها هم ندارند که آنها بيشتر تحت فشار هستند.

 

ا . س.: کارشناسان معتقدند در سال هاي اخير از اشتياق دختران و پسران ايراني به تشکيل زندگي مشترک کاسته شده است. هم اکنون شش ميليون و يکصدهزار دختر ايراني در مقابل چهار ميليون و 300 هزار پسر ايراني براي ازدواج رقابت مي کنند. اين در حالي است که بنا بر آمار رسمي سالانه 60 هزار زن و مرد ايراني از هم جدا مي شوند و اين موضوع بر روي امنيت اجتماعي زنان جامعه تاثير گذاشته است.

 

همسر پادشاه بحرين زنان را به شرکت در انتخابات پارلماني فراخواند

سه شنبه 13 بهمن 1383 – 1 فوریه 2005

رادیو فردا:همسر پادشاه بحرين حَمَد بن عيسي الخليفه، از زنان بحريني خواست تا با استفاده از حقوق سياسي خود، در انتخابات پارلماني سال 2006 شرکت کنند. همسرپادشاه بحرين گفت: ما زنان تحصيل کرده زيادي داريم که در زمينه هاي مختلف تخصص دارند و ميتوانند در انتخابات پارلماني بحرين که سي کرسي دارد بعنوان نامزد شرکت کنند. همسر پادشاه بحرين افزود: اين درست است که زنان در انتخابات 2002 برنده نشدند اما اميداوارم چنين موفقيتي اين بار نصيب انها بشود.

 

يونيسف و مرگ و مير كودكان در جهان 

رادیو آلمان: سه شنبه 13 بهمن 1383 – 1 فوریه 2005

يونيسف، صندوق كودكان سازمان ملل متحد، اعلام كرده است كه سالانه ۳۰ هزار كودك در اثر گرسنگى و يا نوشيدن آب آلوده جان مى سپارند.

آمارها نشان مى دهند كه ۴۳ درصدِ مرگ و مير كودكان در قاره آفريقا روى مى دهد، در قاره اى كه فقط ۱۲ درصد جمعيت جهان را به خود اختصاص داده است. و آمارى تكان دهنده تر نشان مى دهد كه ۹۰ درصد كودكان يتيم، كه پدر و مادرشان در اثر ابتلا به بيمارى ايدز درگذشته اند، در اين قاره زندگى مى كنند.

دان توله، رئيس برنامه هاى اضطرارى يونيسف، كه چندى پيش در جنوب شرقى آسيا مسئول اين سازمان جهانى در تنظيم  امور كودكان زلزله زده  بود و تجربيات گرانبهايى در اين مورد دارد، در مورد شرايط بغرنج كودكان بى سرپرست جهان مى گويد، بايد شرايطى ايجاد كرد تا اين كودكان بتوانند در محيط زندگى شان، كه به آن عادت دارند، بمانند. انتقال اين كودكان از محل زندگى شان بردن آنها به سرزمينى ديگر، كه آن را نمى شناسند و با مردمانش غريبه اند، مى تواند آنها را در شرايط روحى بدى قرار دهد و آسيب هاى جسمى و روحى فراوانى به آنها وارد آورد.

يونيسف، صندوق كودكان سازمان ملل متحد،  براى تحقق برنامه هاى خود در جهت بهبود وضعيت كودكان فقرزده ى جهان احتياج به كمك دارد. اين سازمان جهانى بخصوص در زمينه انجام طرح هاى بنيادين در بسيارى از كشورهاى جهان مثل تامين آب آشاميدني، دارو و غذا براى كودكان جهان، محتاج كمك هاى جدى كشورهاى صنعتى ست.

در اين ميان خانم هايدمارى ويچورك تسويل، وزير كمك هاى عمرانى آلمان، موافق بيشتر شدن كمك هاى كشورش براى بهبود شرايط كودكان جهان است و با اشاره به كودكان بى سرپرست آفريقا مى گويد، فقط در بخش هاى جنوبى اين قاره ۱۲ ميليون كودك وجود دارند كه پدر و مادرشان در اثر بيمارى ايدز درگذشته اند، اين تعداد، رقمى ست برابر همه ى كودكانى كه در آلمان زندگى مى كنند.

بله، شرايط كودكان در كشورهاى فقير جهان بسيار دردناك است. در سراسر جهان دو ميليارد و ۱۰۰ ميليون كودك زندگى مى كنند و زندگى يك سوم اين كودكان فقط با يك دلار در روز تامين مى شود.

خانم هايدمارى ويچورك تسويل، وزير كمك هاى عمرانى آلمان، آمارهايى را برمى شمارد تا ضرورت كمك به كودكان جهان مشخص تر شود.او در اين مورد مى گويد:

”گفته مى شود كه در سراسر جهان ۲۴۶ ميليون كودك و نوجوان در سنينى ميان ۵ تا ۱۷ سال زندگى مى كنند كه مجبورند براى تامين زندگى خود و خانواده شان در مقابل دريافت حقوقى بسيار اندك كار كنند. در بسيارى از كشورهاى جنوب صحراى آفريقا، ميزان كودكانى كه امكان رفتن به مدرسه را مى يابند بسيار اندك است و اين در شرايطى ست كه بخت پسرها براى رفتن به مدرسه بسيار بالاتر از دختران است.”

 

 

نرخ سواد زنان از 25 درصد پيش از انقلاب اسلامي به 81 درصد در حال حاضر رسيده است.

سه شنبه 13 بهمن 1383 – 1 فوریه 2005

زهرا شجاعي، مشاور رييس‌جمهوري و رييس مركز امور مشاركت زنان در گفت‌وگو با خبرنگار «زنان» خبرگزاري دانشجويان ايران همچنين اعلام كرد: ميزان اميد به زندگي زنان ايراني 10 سال افزايش يافته است.

وي گفت: حضور زنان امروزه در مجامع علمي، ‌دانشگاهها و عرصه‌هاي سياسي، تصميم‌گيري و تصميم‌سازي بسيار موفقيت‌آميز و مورد توجه كشورهاي همسايه و منطقه قرار گرفته است.

مشاور رييس‌جمهوري تصريح كرد: برگزاري جشن‌هاي پيروزي انقلاب اسلامي فرصت مغتنمي براي بيان دستاوردهاي انقلاب در خصوص پيشرفت زنان و رشد مشاركت آنها در عرصه‌هاي مختلف است تا بدين ترتيب هجوم خارجي سازمان يافته و وسيعي كه عليه انقلاب اسلامي، زنان و نظام اسلامي وجود داشته و دارد را به طريق ايجابي و نه از طريق محكوم كردن و يا تكذيب كردن پاسخ داده و تاثيرات مثبت انقلاب را در بهبود وضعيت زنان بررسي كنيم.

وي با اشاره به افزايش مشاركت سياسي زنان در عرصه‌هاي گوناگون اظهار داشت: مشاركت سياسي زنان در عرصه‌هاي گوناگون پس از انقلاب بسيار قابل توجه بوده و دخالت‌هاي فرمايشي زنان در جامعه به حضور مؤثر و نقش‌آفرين تبديل شده است.

 

رييس مركز امور مشاركت زنان خاطرنشان كرد: حضور زنان در راهپيمايي‌ها و تظاهرات، جلوه حضور مستقيم آنها در انقلاب و تربيت فرزندان، تكوين فرهنگ عمومي و آشنا كردن آنها با مسائل انقلاب اسلامي نمايانگر حضور غيرمستقيمشان در اين عرصه است.

وي افزود: نقش زنان صرفا تا مرحله پيروزي انقلاب اسلامي نبوده است و اين مسير تا مرحله تامين و تثبيت نظام جمهوري اسلامي و حتي در دوره صدور انقلاب اسلامي به خارج از ايران نيز محسوس و تاثيرگذار است.

مشاور رييس‌جمهوري تصريح كرد: در جمهوري اسلامي ايران و پس از انقلاب اسلامي، بر اساس قانون اساسي، زنان از حقوق اوليه مانند حق راي‌، حق استقلال اقتصادي، آموزش و حق بهداشت برخوردار شدند و ما نياز به تلاشي براي كسب حقوق شهروندي و حقوق اوليه و انساني براي زنان نداريم؛ چرا كه اين موارد در قانون اساسي به رسميت شناخته شده است.

شجاعي در پايان تأكيد كرد: تلاش ما در جهت اصلاح نگرش‌ها و بينش‌هاي متحجرانه از يك سو و نگرش‌هاي مرعوبانه و خودباخته از يك سوي ديگر است تا مسيري معتدل ، مستقيم و متعالي براي زنان ترسيم كنيم و دولت نيز تلاش‌هاي خود را در اين جهت بكار مي‌گيرد.