زنان:سه شنبه 6 بهمن 1383 – 25 ژانویه 2005

 

 

 

خانم يوليا تيموشنكو، يكي از رهبران مخالف دولت سابق اوکراین به عنوان نخست وزير اين كشور معرفی كرد.

دوشنبه 5 بهمن 1383 – 24 ژانویه 2005

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، انتصاب خانم يوليا تيموشنكو به عنوان نخست وزير دولت جديد اوكراين زماني صورت گرفت كه ويكتور يوشچنكو، رييس جمهور منتخب اوكراين به منظور بهبود روابط با روسيه به اين كشور سفر كرده است.

تيموشنكو از افرادي است كه مخالف كرملين بوده و به نظر مي‌رسد انتخاب وي به عنوان نخست‌وزير اوكراين با مخالفت روسيه مواجه شود.

يوشچنكو پيش از اين در زمان آغاز كارش به عنوان رييس جمهور اعلام كرده بود، براي انتخاب نخست‌وزير به مشاوره نيازمند است، اما زمانيكه يوشچنكو به مسكو رسيد، دفتر وي اعلام كرد تيموشنكو، همان فردي كه به عنوان يكي از مخالفان كرملين معروف است، به نخست‌وزيري انتخاب شده است.

بر اساس اين گزارش تيموشنكو يكي از مهره‌هاي كليدي اعتصاباتي بود كه منجر به كنار رفتن يانوكوويچ و پيروزي يوشچنكو شد.

 

وضعيت ناگوار زنان تسونامي‌زده آسيا

یکشنبه 4 بهمن 1383 – 23 ژانویه 2005

سازمان امدادگر زنان «مديكا موندياله» با انتشار گزارشي، توجه عموم را به مواردي از تعدي به زنان در مناطق آسيب‌ديده از تسونامي جلب كرد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران اين سازمان در گزارش خود كه روز چهارشنبه گذشته در شهر كلن منتشر شد، از اين كه ساير ارگان‌های امدادی نسبت به نيازهای ويژه زنان آسيب‌ديده واكنشی در خور نشان نداده‌اند، انتقاد كرده است.

بر اساس گزارش سازمان مذكور و اطلاعات گروه‌های فعال زنان در استان آچه اندونزی، زنان باردار در اردوگاهها به زايمان در محيطهاي آلوده مجبورند.

سازمان «مديكا موندياله» خواستار آن شده است كه براي كمك به اين دسته از افراد، به زنان امدادگر اجازه مأموريت و اعزام به اردوگاههاي منطقه داده شود و تيم‌های پزشكی زنان برای رسيدگی به وضع حمل و مراقبت‌های پس از زايمان زنان در اين نقاط حضور يابند.

در اين گزارش تأكيد شده است كه در تصميم‌گيريهای سازمان ملل و پارلمان اروپا نبايد در ساخت دستشويي‌ها و حمام‌های جداگانه برای زنان و مردان اهمال شود.

 

زنان آسيايى در بازار كار كاليفرنيا

منبع: مجله اكونوميست

ترجمه: الهام حميدى

شرق:سه شنبه 6 بهمن 1383 – 25 ژانویه 2005

زنان آمريكايى نقش مهمى در بازار كار اين كشور ايفا مى كنند. ولى در كاليفرنيا اين زنان آسيايى هستند كه خود را در موقعيت هاى شغلى بهتر و با درآمد بالاتر قرار داده اند. بر اساس تحقيقى كه به تازگى در موسسه سياست هاى عمومى كاليفرنيا انجام شده، زنان آسيايى متولد آمريكا از درآمد متوسط بيشترى نسبت به ساير زنان برخوردارند. اين تحقيق نشان مى دهد، درآمد ساعتى زنان آسيايى متولد آمريكا در سال ۲۰۰۱ معادل ۳۰/۱۹ دلار بود. اين در حالى است كه درآمد متوسط زنان سفيدپوست متولد آمريكا در همان سال از ۸/۱۸ دلار در ساعت بيشتر نشد و زنان سفيدپوست متولد كشورهاى ديگر در رده سوم جدول قرار گرفته و در سال ۲۰۰۱ درآمدى معادل ۲/۱۷ دلار در ساعت داشتند. رديف آخر جدول نيز متعلق به زنان متولد كشورهاى آمريكاى لاتين است كه از متوسط درآمد ۴/۱۰ دلار در ساعت برخوردار بودند. اين گروه از زنان اگر شانس متولد شدن در آمريكا را داشتند مى توانستند درآمدى معادل ۱/۱۵ دلار در ساعت داشته باشند. اين آمار در نگاه اول با توجه به اينكه بخش بزرگى از آمريكايى هاى مقيم كاليفرنيا را مهاجران تشكيل مى دهند، غيرمنتظره به نظر نمى آيد ولى همين تحقيق نشان مى دهد كه زنان آسيايى متولد آمريكا كه بيشترين درآمد را به خود اختصاص داده اند فقط ۲ درصد از جمعيت زنان اين ايالت را تشكيل مى دهند. اين تحقيق دليل عمده چنين پيشرفتى را در ميان زنان آسيايى الاصل متولد آمريكا ميزان تحصيلات آنها مى داند. ۵۵ درصد اين زنان از حداقل تحصيلات ليسانس برخوردارند و ۸۴ درصد آنها نيز يا شاغل و يا در جست وجوى كار هستند. اين در حالى است كه فقط ۱۴ درصد زنان آمريكاى لاتين در كاليفرنيا مدرك ليسانس داشته و ميزان اشتغال در بين آنها از ۷۴ درصد فراتر نمى رود. همين زنان اگر متولد كشورهاى آمريكاى لاتين نيز باشند، به دليل تحصيلات ناكافى و يا عدم تسلط به زبان انگليسى حقوق بسيار كمى دريافت مى كنند. زنان مهاجر از ويتنام، لائوس و كامبوج نيز با همين مشكل روبه رو هستند. اين زنان از ساير زنان مهاجر آسيايى به طور متوسط ساعتى يك دلار كمتر حقوق مى گيرند.

دليل دوم چنين تفاوتى بعد از ميزان تحصيلات، مشكلات خانوادگى است. براى مثال زنان كشورهاى آمريكاى لاتين خانواده هاى بزرگى داشته و چنين شرايطى امكان كار كردن اين زنان را بسيار محدود مى كند. زنان سياهپوست نيز در نقاط مركزى كه دسترسى راحتى به بازارهاى كار دارند، زندگى نمى كنند و رفت و آمد به محل كار براى اين زنان كه اغلب در مناطق مهاجرنشين و دور از مركز شهر زندگى مى كنند سخت تر است. اين تحقيق دليل سوم درآمد بيشتر زنان آسيايى الاصل را انتظارات زياد اين زنان و اعتماد به نفس بيشتر آنها مى داند كه در ميان زنان مهاجر كشورهاى ديگر و حتى در ميان خود زنان آمريكايى نيز كمتر يافت مى شود. اين موسسه در قدم بعدى خود در اين تحقيق، عواملى كه باعث ايجاد تفاوت ميان زنان كاليفرنيايى مى شد را حذف كرد. براى مثال در اين تحقيق فرض شد، اگر زنى متولد يك كشور آمريكاى لاتين از ساختار خانوادگى، تحصيلات و محل اقامت يكسانى نسبت به يك زن معمولى كاليفرنيايى برخوردار باشد چه تاثيرى در حقوق او خواهد داشت. اين تحقيق نشان داد در اين صورت حقوق اين زنان از ۴/۱۰ دلار در ساعت به ۲۰/۱۵ دلار در ساعت مى رسد كه هنوز هم از حقوق زنان آسيايى متولد آمريكا كمتر است.

البته لازم به ذكر است كه زنان آسيايى با وجود تلاش خود براى كسب موقعيت هاى شغلى و درآمد بيشتر هنوز هم حقوقشان ۲۰ درصد از مردان هم ترازشان كمتر است.