زنان:جمعه 2 بهمن 1383 21 ژانویه 2005

 

 

 

همايش بين المللى زن در تاريخ ايران معاصر 

تريبون فمينيستي ايران: پنج شنبه اول بهمن 1383 20 ژانویه 2005

همايش بين المللى زن در تاريخ ايران معاصر ۱۵ تا ۱۷ اسفند ماه سال جاري به همت انجمن زنان پژوهشگر تاريخ در زنجان برگزار مي شود.

هدف از برگزاري اين همايش شناخت موقعيت زن در تاريخ و برقرارى ارتباط مستمر ميان انديشمندان و پژوهشگران است و دكتر منصوره اتحاديه استاد سابق دانشگاه تهرانمسئوليت دبير علمي آن را بر عهده دارد.

فراخوان مقاله هاى همايش از چندماه پيش درمطبوعات منتشر شد و بروشورهاى مربوط به آن نيز در مراکز دانشگاهى و پژوهشى سراسر کشور توزيع شده است.

پيش از اين قرار بود اين همايش از ۱۱ تا۱۳ اسفند ماه برگزار شود،اما به دليل همزمانى با همايش يکصدمين سال مشروطيت زمان آن تغيير كرد.

 

زن ممنوع است، بايد فيلتر شود

پرستو دوکوهکی- زنان ایران: پنج شنبه اول بهمن 1383 20 ژانویه 2005

parastoo@gmail.com

زن ممنوع است. زن يعنی سانسور. يعنی وقتی بخواهی از اخبار زنان سردربياوری، صفحه‌ای باز می‌شود با علامت ورود ممنوع. يعنی اگر بخش زنان فلان سايت خبری را باز کنی، می‌بينی نوشته است: Access Restricted.

زن، دختر، زنان، دختران، women، girl و... ممنوع است. چه معنی دارد درباره‌ی آن‌چه ممنوع است بخواهی بدانی يا بخوانی. زن بايد فيلتر شود. زن بايد در خانه باشد. چادر اجباری می‌شود. اينترنت بايد از هر چه زن است خالی شود.

فيلترينگ دوباره شديد شده است. می‌بينيد اين سايت هم فيلتر است مخصوصا اين‌که از لغات ممنوعه‌ی زن و زنان و زنانگی و... در آن زياد استفاده می‌شود. از هر دو سايت خبری، يکی حتما فيلتر است. از هر دو کلمه‌ای که جستجو می‌کنی، يکی حتما به بن‌بست می‌رسد. هی مجبوری proxy عوض کنی. هی مجبوری دور بزنی، دور بزنی، آن‌قدر که گم کنی برای چه آمده بودی آن‌لاين.

فيلترينگ اين‌بار جز اين‌که به هيچ فهرستی متکی نيست، فقط و فقط وابسته به لغات است. حرفی نيست. اما واقعا بايد کنار sex و porn و لغات ديگر از اين جنس، زن و دختر و woman و girl هم بيايد؟ شرم‌آور است اگر کمی فکر کنيد!دلمان خوش بود در اينترنت، رسانه‌ی آزاد، می‌نويسيم و می‌خوانيم و خبر می‌دهيم و حضور داريم و بروز داريم. حالا چی؟ به جای اين همه کار مفيد بايد شکايت کنيم که چرا فيلتر شده‌ايم؟ که چرا ناممان، جنسيتمان، جنسمان، فيلتر شده است؟

زن ممنوع است. خط می‌خورد اسمش از فهرست کانديداهای رياست جمهور، از فهرست وزرای کابينه. خط می‌خورد از صف تماشاگران فوتبال، خط می‌خورد از سرپرستی کودکش، خط می‌خورد از صف ارث، خط می‌خورد از خيلی چيزها. زن در اينترنت هم خط می‌خورد. پررنگ‌تر از هر اسم و رسم ديگر. عمری است خط‌خطی شده‌ايم.

 

کاندیداهای زن مجلس عراق چه اهدافی دارند؟

سینا-مسعود شایان: پنج شنبه اول بهمن 1383 20 ژانویه 2005

انتخابات سی ام ژانویه در عراق فرصت جدیدی برای زنان عراقی خواهد بود که هر چه بیشتر و این بار به صورت جدی در انتخابات سراسری این کشور برای کسب حقوق مدنی خود و ارد صحنه سیاست کشورشان شوند.

به نوشته پایگاه اینترنتی "ساوت لیگ" ، خانم "سلما الخفاجی" فردی که خود را یک تکنوکرات عراقی می خواند یکی از نامزدهای زنی است که امیدوار است در انتخابات سی ام ژانویه با رای مردم کشورش به مجلس ملی عراق راه یابد . و ی معتقد است زنان عراقی نیازمند تمرین برای  کسب حقوق مدنی خود  و آنان باید بدانند به همان نسبت از حقوق سیاسی برخوردارند که از حقوق ایدئولوژیک به عنوان یک مسلمان. ولی ما امیدواریم در قانونی که مجلس ملی عراق برای این کشور تدوین خواهد نمود حقوق مدنی و شهروندی با حقوق مذهبی ترکیب نشود زیرا اینها  مقولاتی کاملا جدا از هم هستند.

خانم الخفاجی 46 ساله که یک دندانپزشک است ازمیان 15 زنی که خود را کاندید نمایندگی مجلس ملی عراق کرده اند همه متفق القول بر این باور هستند که زنان منتخب عراق در مجلس نباید بر شعارهای افراطی لیبرال پافشاری کنند و آنچه را که واقعا درجامعه زنان ، جوانان وبه طور کلی مردم این کشور درجریان است نادیده بگیرند.

این پایگاه اینترنتی در بخش دیگری از این گزارش می نویسد: خانم "زکیه خلیقه الزیدی" 72 ساله دارای افکار کمونیستی است و اتقاقا قصد دارد به عنوان یک نامزد قدرتمند حزب کمونیست عراق وارد مجلس این کشور شود . اگر نگاهی به نظریات خانم دکتر الخفاجی و خانم الزیدی بیندازیم متوجه می شویم که خانم الخفاجی بیشتر در صحبت هایش از لزوم داشتن مطالعات دینی در حقوق اجتماعی زنان سخن می گوید و این در حالی است که خانم الزیدی به نقشی که کارگران و رشد اقتصادی کشور عراق می توانند داشته باشند حرف می زند که این حس ناخودآگاه به انسان دست می دهد که گویی کمونیست ها پس از یک دهه وقفه این بار از بخشی از مجلس ملی عراق سر بر خواهند آورد.

 

راه اندازی راديو 'صدای زنان' افغان

پل اندرسون، خبرنگار بی بی سی: بی بی سی: پنج شنبه اول بهمن 1383 20 ژانویه 2005

نخستين ايستگاه راديويی افغانستان برای پرداختن به موضوع های مورد علاقه زنان با اين تعهد که در مقابله با خشونت و تبعيض به آنها کمک خواهد کرد مجددا راه اندازی شده است.

انتظار می رود امواج اين ايستگاه راديويی به صدها هزار زن افغان در کابل، پايتخت، و چندين ولايت ديگر که هنوز هيچ اثری از تغييرات و برنامه های بازسازی که در ساير مناطق جريان دارد را نديده اند برسد.

راديو "صدای زنان" را جميله مجاهد، مدير اين ايستگاه و يکی از سرشناس ترين زنان افغانستان راه اندازی کرده است.

وی نخستين زنی بود که در سال 2001 با حضور در تلويزيون، سقوط طالبان را خبر داد. طالبان گويندگان زن را از کار محروم کرده بود.

در کشور محافظه کاری که ميليون ها زن هنوز به دستور شوهران يا بستگان مرد خود اجازه خروج از خانه را ندارند، خانم مجاهد به خاطر ديدگاه های صريحش معروف شده است.

بنابراين عجيب نيست که زنان، مشتاق ترين شنوندگان اين راديو خواهند بود.

خانم مجاهد با برنامه هايی با هدف آموزش، افزايش سطح آگاهی و رهايی زنان از بند به نيازهای آنها توجه خواهد کرد.

وی به بی بی سی گفت که ازدواج های اجباری، خشونت خانوادگی، تربيت کودکان و مشارکت زنان در نهادهای اجتماعی و سياسی از جمله موضوع های مورد توجه اين راديو خواهد بود.

اعضای کابينه دولت در مراسم راه اندازی مجدد اين ايستگاه در کابل شرکت کردند و حامد کرزی، رئيس جمهور افغانستان، پيامی در حمايت از آن ارسال کرد.

به گفته خانم مجاهد اين نشان می دهد که دولت به نقش زنان در افغانستان اهميت می دهد.

اين ايستگاه ابتدا بلافاصله پس از سقوط طالبان راه اندازی شده بود اما به دليل کمبود منابع برای خريداری تجهيزات استوديو و آنتن های فرستنده از ادامه فعاليت بازماند.

راديو صدای زنان اکنون با کمک يک سازمان غيردولتی آلمانی مجددا راه اندازی شده و اميد می رود اين بار بتواند به بقای خود ادامه دهد.

 

وضع ناگوار زنان درمناطق آسيب ديده از سيل جنوب آسيا 

رادیو آلمان:پنج شنبه اول بهمن 1383 20 ژانویه 2005

سازمان امداد به زنانمديكا موندياله در گزارش اخير خود، توجه عموم را به موارد تعدى و خشونت نسبت به زنان در مناطق آسيب ديده از سيل جنوب آسيا جلب كرده است.

اين نهاد در گزارش خود كه روز چهارشنبه نوزدهم ژانويه در شهر كلن منتشر شد، از اين نيز كه ساير ارگان هاى امدادى نسبت به نيازهاى ويژه زنان واكنشى در خور نشان نداده اند، انتقاد كرده است.

به قرار اطلاعاتى كه از سوى گروههاى فعال زنان در استان آچه در اندونزى دريافت شده، زنان باردار در اردوگاهها مجبور به زايمان در انظار عموم و در محيطى آلوده اند. سازمان مديكا موندياله خواستار اين شده كه به خانمها ماموريت داده شود تا براى كمك به زنان ساكن در اردوگاهها به آنجا اعزام شوند.

در اين گزارش تاكيد شده كه نبايست تصميم گيريهاى سازمان ملل و پارلمان اروپا در عمل با ناپيگيرى توام شوند و مثلا در ساخت توالت ودستشويى و حمام هاى جداگانه براى زنان و مردان اهمال شود. طبق تاكيد خانم گابريلا ميشكوسكى موضوع مهم ديگرى هم كه نبايست به فراموشى سپرده شود، حضور تيم هاى پزشكى مخصوص زنان يا در دسترس بودن قابله براى رسيدگى هنگام وضع حمل و مراقبت هاى پس از زايمان است.

بايد گفت خانم دكتر مونيكا هاوزر  نهاد مديكا موندياله را درسال ۹۳ ميلادى بنيانگذارى كرده و اين تشكيلات توجه خود را پيش از همه معطوف رسيدگى به وضع زنان مناطق جنگزده يا قربانيان خشونت ميكند.

 

نيمي‌از زنان‌ عرب‌ بي‌ سوادند"70 ميليون‌ بي‌ سواد در كشورهاي‌ عرب‌

پنج شنبه اول بهمن 1383 20 ژانویه 2005

گروه‌ بين‌ الملل اعتماد‌: 70 ميليون‌ بي‌سواد در كشورهاي‌ عربي‌ وجود دارد.به‌ گزارش‌ ايسنا به‌ نقل‌ از روزنامه‌ق‌كغل‌ضج چاپ‌ پاكستان‌ مقام‌هاي‌ دولتي‌ اعلام‌ كرده‌اند، علي‌رغم‌ افت‌ كلي‌ نرخ‌ بي‌ سوادي‌ در ميان‌ اعراب‌ هنوز هم‌ آمار بي‌ سوادان‌ در جهان‌ عرب‌ بالا مي‌باشد، بطوري‌ كه‌ هم‌ اينك‌ 70 ميليون‌ عرب‌ هنوز قادر به‌ خواندن‌ يا نوشتن‌ نمي‌باشند، علي‌ رغم‌ تلاش‌هاي‌ بين‌ سال‌هاي‌ 1990 تا 2000 هنوز ميزان‌ بي‌ سوادي‌ بالا بوده‌ و حدود سه‌ دهه‌ تلاش‌ ديگر براي‌ حذف‌ اين‌ مشكل‌ لازم‌ مي‌باشد.بنابر مدارك‌ موجود حدود نيمي‌از زنان‌ عرب‌ يعني‌ 5\46% آنان‌ قادر به‌ خواندن‌ و نوشتن‌ نمي‌باشند، در حالي‌ كه‌ اين‌ رقم‌ در بين‌ مردان‌ 1\25% مي‌باشد. بنابراين‌ گزارش‌ با توجه‌ به‌ ميزان‌ جمعيت‌ سطح‌ ميانگين‌ بي‌ سوادي‌ در بين‌ كشورهاي‌ عرب‌ در 35 سال‌ گذشته‌ ا5% افت‌ داشته‌ است‌. در سال‌ 1970 نرخ‌ بي‌ سوادي‌ در حد 70% توقف‌ كرد وليكن‌ اكنون‌ در حدود 6\35% مي‌باشد. اين‌ رقم‌ها معادل‌ 50 ميليون‌ بي‌ سواد در سال‌ 1970 بوده‌ است‌ كه‌ با توجه‌ به‌ رشد جمعيت‌ در زمان‌ حاضر رقم‌ 6\35% معادل‌ 70 ميليون‌ نفر مي‌باشد.در حال‌ حاضر نرخ‌ افت‌ بي‌سوادي‌ چيزي‌ حدود 1% در سال‌ در كشورهاي‌ عربي‌ مي‌باشد و اين‌ به‌ معني‌ اين‌ است‌ كه‌ براي‌ حذف‌ مشكل‌ سه‌ دهه‌ كامل‌ وقت‌ لازم‌ است‌. در بررسي‌ انجام‌ شده‌ مشخص شده‌ است‌ كه‌ نرخ‌ بي‌ سوادي‌ در بين‌ كشورهاي‌ ؤروتمند مانند مصر بيشتر از ديگر كشورها مي‌باشد. تخمين‌ زده‌ مي‌شود كشور مصر به‌ تنهايي‌ 17 ميليون‌ شهروند بي‌ سواد را در خود جاي‌ داده‌ باشد.از سال‌ 1980 كميته‌ 21 نفري‌ مسوول‌ برنامه‌ ريزي‌ مالي‌ به‌ جهت‌ رفع‌ مشكل‌ بي‌ سوادي‌ در كشورهاي‌ عربي‌ بوده‌ است‌.

 

شرایط سخت کاری برای زنان بنگلادشی

چهار شنبه 30 دی1383 19 ژانویه 2005

سینا:شرایط دشوار پیدا کردن شغل برای زنان بنگلادشی به حدی غیرقابل تحمل شده که  از دولت درخواست کرده اند که تسهیلات بیشتری برای آنها فراهم شود تا بتوانند همپای مردان امرار معاش نمایند.

به نوشته پایگاه اینترنتی "ورلدنیوز"، تمرکز مشاغل در بنگلادش صرفا در شهر داکا پایتخت این کشور دیده می شود وزنان ومردان برای یافتن شغل در این شهر به طور یکسان شدیدترین سختی های یک زندگی اجتماعی رابه جان می خرند.

کارشناسان امور رفاهی در بنگلادش معتقدند تقریبا 1/55 زنان تحصیلکرده ای که برای یافتن شغل به پایتخت می آیند پس از تحمل سختی های ناشی از یافتن یک شغل مناسب مجبور می شوند تتها به دلیل ناتوانی مالی در اجاره کردن یک سرپناه در داکا که بتوانند با استراحت در آنجا روز دیگر کاری را آغاز  کنند ناچار به ترک شغل خود می شوند . به همین منظور اخیرا برخی از سازمانهای غیردولتی بنگلادش که در بخش امور زنان مشغول به کار هستند قصد دارند با تحت فشار قرار دادن دولت این کشور شرایط مناسبی را برای زنان بنگلادشی فراهم نمایند.

 

در يك سال گذشته 70 زن در غرب افغانستان خودسوزي كرده‌اند.

چهار شنبه 30 دی1383 19 ژانویه 2005

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران به نقل از خبرگزاري صداي افغان اين خودسوزي‌ها بيشتر به خاطر خشونت‌هايي است كه عليه زنان در خانواده‌ها صورت مي‌گيرد.

بنابر اين گزارش روز گذشته نيز يك زن افغان نيز در نتيجه اختلاف با شوهرش با ريختن نفت بر روي خود دست به خودسوزي زد.

بنابر اعلام وزارت كشور افغانستان علت اصلي اين خودكشي‌ها ناديده گرفتن حقوق زنان در اين كشور است.

 

ساختمان مركز نگهداري دختران فراري به فروش رسيد

چهار شنبه 30 دی1383 19 ژانویه 2005

رييس انجمن علمي مددكاران اجتماعي ايران, اعلام كرد: مركز ارشاد كه براي نگهداري از دختران فراري در نظر گرفته شده بود، طبق توافقي به بنياد امور جانبازان واگذار شد.

 

دكتر اقليما، رييس انجمن علمي مددكاران اجتماعي ايران، در گفت و گو با خبرنگار ايلنا، گفت: طبق توافقات پشت پرده، مركز نگهداري ارشاد كه در اختيار بهزيستي بود, به بنياد امور جانبازان واگذار شد و از اين پس، دختران فراري با زنان آسيب ديده هم‌‏خانه خواهند شد.

وي افزود: در اين مركز،30 دختر فراري نگهداري مي‌‏شد كه با فروش آن، دختران فراري را به مركز "اميد"، محل نگهداري زنان آسيب‌‏ديده منتقل كرده‌‏اند.

به گفته اقليما، اين مركز متعلق به بهزيستي بوده و هيچ كسي حق ندارد زمين را خريداري كرده و دختران فراري را آواره كند.

وي تصريح كرد: در اين مدت، به دستور رييس بنياد امور جانبازان و شهرداري، حتي به درختان و گياهان مركز آب نمي‌‏داده‌‏اند تا باغ آنجا خشك شود و بهزيستي ناچار به واگذاري ساختمان شود.

دكتر اقليما معتقد است: نگهداري دختران فراري و زنان آسيب‌‏ديده در كنار يكديگر، باعث بروز آسيب‌‏هاي جدي براي دختراني مي‌‏شود كه پزشكي قانوني باكره بودن آنان را اعلام كرده است.

وي خاطرنشان كرد: اين ساختمان، پس از انقلاب 25 سال در اختيار بهزيستي بوده و وزير رفاه و رييس جمهور بايد پيگير اين قضيه باشند كه به چه دليل و چگونه، اين ساختمان به بنياد جانبازان واگذار شده است.

به گفته رييس انجمن علمي مددكاران اجتماعي ايران، در قانون تصريح شده كه تمام زمين‌‏هاي بدون مالك، بايد در اختيار بنياد امور جانبازان قرار گيرد ؛ اما اين ساختمان متعلق به بهزيستي و جزء اموال بيت‌‏المال محسوب مي‌‏شود.

وي خاطرنشان كرد: بر اساس توافقات پشت‌‏پرده و شخصي، اين ساختمان به بنياد امور جانبازان فروخته شده و هيچ كسي حتي پيگير اين قضيه نشده كه چرا چنين اتفاقي رخ داده است.

وي, در پايان خاطرنشان كرد: ساختمان "اميد" و "هجرت" كاربري متفاوتي از ساختمان ارشاد دارند و تداخل اين دو ساختمان باهم، يكي از اشتباهات محرز مسوولان بهزيستي است.

 

٤٢ درصد دختران از جنسيت خود ناراضی‌اند

چهار شنبه 30 دی1383 19 ژانویه 2005

روزنامه ایران:براساس نتايج حاصل از پيمايش ملى ارزشها و نگرشهاى جوانان كه توسط سازمان ملى جوانان انجام شده است، اكثر جوانان پاسخ دهنده، برداشتهاى بدبينانه اى نسبت به جامعه خود دارند و حدود ۸۳درصد آنان معتقدند درجامعه ما پول حرف اول را مى زند.

براين اساس، ۵۹درصد پسران و ۵۷درصد دختران معتقدند: هركس بايد به فكر خودش باشد . ۶۸درصد پسران و ۶۳درصد دختران فكرمى كنند درجامعه ما رابطه بر ضابطه حاكم است و ۷۹درصدپسران و ۸۲درصد دختران عقيده دارند مردم در روابط اجتماعى خود صادق و يكرنگ نيستند.

< نيمى از پاسخ دهندگان از زندگى شان راضى اند

پيداكردن شغل مناسب مهمترين نگرانى جوانان راتشكيل مى دهد. اين موضوع از سوى ۴۰/۲ درصد از پاسخ دهندگان ذكرشده است.

مسائل تحصيلى و كنكور (۱۷/۹درصد) و مسائل مالى و اقتصادى (۵/۲درصد) در رديف دوم وسوم قراردارند. فقط ۴/۴ درصد از پاسخ دهندگان از ازدواج به عنوان نگرانى عمده خود يادكرده اند.

مهمترين هدف و خواسته اكثريت افراد موردبررسى ادامه تحصيل (۲۳/۹ درصد) و پيداكردن شغل (۲۳/۲ درصد) ذكرشده است. پولدارشدن (۶/۸ درصد)، افزايش مهارت (۹/۵درصد)، رسيدن به پست بالا (۶/۸ درصد) و خدمت به مردم (۷/۷ درصد) توسط اقليت قابل توجهى به عنوان مهمترين هدف زندگى اعلام شده است. جالب است كه ازدواج به عنوان يك هدف مهم فقط توسط ۵/۳ درصد پاسخ دهندگان ذكرشده است. اين درحالى است كه مسؤولان غالباً ازدواج را ازجمله مسائل اولويت دار درنظرمى گيرند.

تقريباً يك چهارم پاسخ دهندگان (۲۵/۸ درصد پسران و ۲۹/۵ درصد دختران) ميزان دسترسى خود را به خواسته هايشان درزندگى زياد يا خيلى زياد ارزيابى كرده اند. تعدادكسانى كه دستيابى خود را كم يا خيلى كم ارزيابى كرده اند تاحدودى درهمين حد است: (۲۵/۶ درصد پسران و ۲۱/۳ درصد دختران) .

حدود نيمى از پاسخ دهندگان (۴۵درصد پسران و ۵۰/۵ درصد دختران) رضايت خود را از زندگى خيلى زياد و زياد و حدود يك سوم آنان (۱۶/۳ درصد پسران و ۱۱/۹ درصد دختران) ميزان رضايت خود را از زندگى كم يا خيلى كم اعلام كرده اند.

<تأمين شغل، مهمترين وظيفه دولت

براساس اين نظرسنجى، ازنظر اكثر پاسخ دهندگان (۵۹/۱ درصد از پسران و ۴۴درصد از دختران) تأمين شغل و امنيت شغلى مهمترين وظيفه دولت درقبال جوانان است. ارزيابى آنان از وضع كشور به لحاظ اقتصادى، سياسى، دينى، بهداشتى و آموزشى، درمجموع از نماى نيمه روشنى از آينده حكايت دارد.

بيش از ۴۰ درصد (۴۴/۹ درصد پسران و ۴۲/۷ درصد دختران) وضع اقتصادى كشور را بد يا خيلى بد دانسته اند و درمقابل ۲۷ درصد پسران و ۲۴/۷ درصد دختران وضع اقتصادى را خوب يا خيلى خوب ارزيابى كرده اند.

۳۵/۳ درصد پسران و ۳۳/۱ درصد دختران، حدود يك سوم پاسخ دهندگان، وضع سياسى كشور را خوب يا خيلى خوب و ۳۱/۱ درصدپسران و ۲۷/۸ درصد دختران (كمى بيش از يك چهارم) آن را بد يا خيلى بد ارزيابى كرده اند.

يك سوم جوانان ۳۴/۵۱ درصد پسران و ۲۹/۶ درصد دختران) وضع دينى كشور را خوب يا خيلى خوب و يك چهارم پاسخ دهندگان (۲۶/۵ درصد پسران و ۳۰/۸درصد دختران) آن را بد يا خيلى بد ارزيابى كرده اند. بيش از دو پنجم جوانان پاسخگو (۴۵/۹درصد پسران و ۴۴/۱ درصد دختران) وضع بهداشتى كشور را خوب يا خيلى خوب و كمتر از يك پنجم آنان (۱۸/۶ درصد پسران و ۱۸/۳ درصد دختران) آن را بد يا خيلى بد دانسته اند.

وضع آموزشى كشور از نظر نزديك به نصف گروه مورد مطالعه (۴۵/۸درصد پسران و ۵۱درصد دختران) خوب يا خيلى خوب و از نظر ۱۶/۶ درصد پسران و ۱۵/۸ درصد دختران كمتر از يك پنجم پاسخ دهندگان، بد يا خيلى بد بوده است. بيش از سه چهارم پاسخ دهندگان (۷۶/۷درصد پسران و ۷۷/۳درصد دختران) وضع شغلى (يا امكان اشتغال) جوانان را بد يا بسيار بد ارزيابى كرده اند. بيش از دو پنجم جوانان (۳۹/۵درصد پسران و ۴۳/۳ درصد دختران) آينده شغلى خود را روشن نمى بينند گرچه تقريباً به همين تعداد (۴۱/۵درصد پسران و ۳۶/۸ درصد دختران) با اين نظر مخالفند وخوشبين هستند. اكثريت قاطع پاسخگويان (۸۲درصد پسران و ۸۵درصددختران) معتقدند كه بدون پارتى بازى امكان پيدا كردن كار وجود ندارد.

<اوقات فراغت؛ يك چهارم پاسخ دهندگان راضى اند

حدود يك سوم پاسخ دهندگان از نحوه گذران اوقات فراغت خود، كم يا خيلى كم رضايت دارند. تقريباً يك چهارم گروه مورد مطالعه (۳۵/۴درصد مردان و ۲۲/۳درصد دختران) از نحوه گذران اوقات فراغت خود رضايت دارند. دوسوم افراد مورد بررسى (۶۹/۶درصد مردان و ۶۱/۷درصد زنان) دولت را مسؤول اصلى تدارك برنامه هاى اوقات فراغت جوانان مى دانند.

بيش از ۹۰ درصد افراد مورد مطالعه براى گذران اوقات فراغت به تلويزيون دسترسى دارند.كمى بيش از نصف پاسخ دهندگان (۵۵/۵درصد پسران و ۵۶/۱درصد دختران) از دسترسى به ويدئو و تقريباً يك چهارم آنان از داشتن آلات موسيقى خبر داده اند.

همچنين ۴۴/۶ درصد پسران و ۳۵/۴ درصد دختران گفته اند براى گذران اوقات فراغت به كامپيوتر دسترسى دارند.

۱۳/۱ درصد پسران و ۹/۳ درصد دختران پاسخ دهنده گفته اند كه به ماهواره دسترسى دارند. اما يك چهارم پاسخ دهندگان از دسترسى به اينترنت براى گذران اوقات فراغت صحبت كرده اند.

بيش از نصف پاسخ دهندگان (۵۷/۳ درصد) علاقه دارند اوقات فراغت خود را با اعضاى خانواده بگذرانند. اين تمايل در ميان دختران بسيار بيشتر است. نزديك به يك چهارم (۲۳/۸ درصد ) علاقه دارند اوقات فراغت خود را با دوستان بگذرانند كه اين علاقه در ميان پسران بسيار قوى تر است.

 

< دختران، ۵ برابر بيشتر از پسران از هويت جنسى خود ناراضى اند

دختران پاسخگو ۵برابر بيشتر از پسران از هويت جنسى خودناراضى اند؛ ۴۱/۹ درصد در برابر ۸/۸ درصد. در مجموع، بيش از يك چهارم افراد موردمطالعه از هويت جنسى خود ناراضى اند و آرزو دارنداز جنس مخالف بودند.

كمى بيش از نصف پسران (۵۵/۴ درصد) و ۷۰/۵ درصد دختران پاسخگو معتقدند در جامعه ما تبعيض جنسى ضدزنان وجود دارد. با اين وجود ۶۹/۳ درصد پسران معتقدند در شرايط مساوى بايد اولويت بيشتر با استخدام مردان باشد. ۴۱درصد دختران نيز با اين گزينه موافقت كرده اند.

< جهانى شدن و جوانان

براساس اين نظرسنجى ، ۵۵ درصد پسران و ۴۴/۶ درصد دختران پاسخگو معتقدند ماهواره باعث بالارفتن اطلاعات مردم مى شود. ۵۲ درصد پسران و ۴۱/۶ درصد دختران نيز معتقدند مى توان باتوجه به مزاياى ماهواره از معايب آن صرف نظر كرد.

۶۱ درصد پسران و ۴۹ درصد دختران پاسخ دهنده با اين گزينه كه جهانى شدن عامل صلح بيشتر بين كشورها خواهد شد ، موافقت كرده اند. ۴۰/۵ درصد پسران و دختران پاسخگو با اين برداشت كه وابستگى كشورها به استكبار جهانى هدف جهانى شدن است مخالفند. در حالى كه حدود يك پنجم افراد موردبررسى (نيمى از موافقان) با اين برداشت مخالفند. ۵۰/۲ درصد پسران و ۴۵/۳ درصد دختران معتقدند جهانى شدن باعث بهبود وضع زندگى مردم خواهد شد. كمتر از يك چهارم پاسخ دهندگان معتقدند جهانى شدن باعث تضعيف هويت ملى كشورها خواهد شد . يك سوم پاسخ دهندگان با اين عقيده مخالفند.

< افتخار به ايرانى بودن

۸۵ درصد پسران و ۸۸ درصد دختران به ايرانى بودن خود افتخار مى كنند. ۷۸ درصد پسران و ۸۱ درصد دختران حاضرند براى دفاع از ايران ، هركارى بكنند. ۸۴ درصد پسران و ۸۶ درصد دختران توهين به ايران وايرانى بودن را تحمل نمى كنند.

به رغم احساسات ميهن پرستانه ،اقليت قابل توجهى از جوانان (۳۸/۴درصد پسران و ۳۳/۵ درصد دختران ) عقيده دارند كه فرهنگ ايرانى عقب مانده است. هرچند ۴۵ درصد پسران و ۴۹ درصد دختران با اين عقيده مخالفند . ۵۰/۴ درصد پسران و ۳۹ درصد دختران از فرصت مهاجرت به خارج استقبال مى كنند. جالب اينكه اين علاقه به مهاجرت درميان نوجوانان بيشتر است (۵۲/۶ درصد پسران و ۴۵ درصد دختران ) و در سنين ۲۵ـ 29 كمتر مى شود (۴۷/۳ درصد پسران و ۳۳/۷ درصد دختران).

پيمايش ملى ارزشها و نگرشهاى جوانان ايران در سطح كشور در مراكز ۳۰ استان صورت گرفته است . نمونه مورد بررسى اين پيمايش ، ۱۵ هزار و ۶۵۰ نفر به عنوان نمايندگان جوانان ۱۵ـ ۲۹ سال با تركيب جنسى ۵۱/۷ درصد دختر و ۴۸/۳ درصد پسر بوده است. ۴۲/۷ درصد پاسخ دهندگان در سنين ۱۹ـ۱۵ ، ۴۱/۶ درصد در سنين ۲۰ـ ۲۴ و ۱۵/۷ درصد در سنين ۲۵ ـ۲۹ قرار دارند.