زنان:جمعه 25 دی1383 – 14 ژانویه 2005

 

 

 

بيانيه جنبش زنان كردستان درباره كنگره‌ي زن كرد

تريبون فمينيستي ايران: پنج شنبه 24 دی1383 – 13 ژانویه 2005

به دنبال استفاده‌ي ابزاري از زن در كنگره‌اي كه به نام زن كرد در دانشگاه تهران برگزار گرديد، متأسفانه شاهد فشار و هتك حرمت و تهديد جمعي از زنان فعال كردستان هستيم. افرادي با استفاده از واژه‌هاي كريه و متفاوت گروه‌هاي مردمي و فعالان زن را در كردستان زير سؤال برده و حتي منكر وجود جنبش زنان كرد و حضور آنان در صحنه بوده و آن را جنبشي عقيم و از پيش باخته مي‌دانند. جاي بسي تعجب است كساني با چنين تفكري در قالب كانوني دانشجويي سنگ زن كرد را به سينه زده و به طور نمايشي براي وي كنگره بر پا مي‌كنند. اگر آنان حركت پويا و جنبش زنان كرد را نمي‌بينند و قبول ندارند، پس چرا به فكر برگزاري كنفرانس و كنگره مي‌افتند؟ آيا هدف آنان بهره‌برداري از جنبش پوياي زنان و خودنمايي و استفاده‌ي ابزاري از زن جهت تأمين منافع خاص خود نيست؟ اثبات يا رد وجود جنبش زنان در قالب الفاظ زشتِ باخته و عقيم نمي‌گنجد و در صلاحيت هر كانون و تشكلي نيست و كارشناس و داور علمي خود را مي‌طلبد. آنچه مهم است حضور فعال زنان در قالب NGOهاي مختلف مردمي و خاص زنان و در عرصه‌هاي اجتماعي و فرهنگي است كه با كمال تعجب رؤيت نمي‌گردد.

هم‌چنين تلاش زنان در همكاري با كنگره با نهايت بي‌انصافي ناديده گرفته شده و صرف عدم توان مادي آنان براي كمك مالي به برگزاري كنگره به عنوان عدم همكاري توجيه گشته و خشونت عليه زنان به صورت بارزي خود را نمايانده و مظهر دمكراسي و پلوراليسم خوانده مي‌شود. بايد به حال كساني گريست كه دركشان از دمكراسي و پلوراليسم، مجاز بودن خشونت و بي‌حرمتي و توجيه قتل‌هاي ناموسي و پيش‌داوري در مورد مقتولين است. به هر حال كنگره‌ي فوق‌الذكر اگر تنها يك فايده داشت اين بود كه زنان كرد را متوجه ساخت كه خود بايد آغازگر حركت و تلاش باشند و به هيچ جرياني اجازه‌ي استفاده ابزاري از زن را ندهند.

جنبش زنان كرد جنبشي متشكل از بانوان با انواع نگرش‌ها بوده و ضمن احترام به عقايد هر گروه و هر فرد عضو اين جنبش، تلاش همه‌ي ما در جهت رفع هرگونه تبعيض عليه انسان‌ها و علي‌الخصوص زنان است. با اميد به داشتن آينده‌اي سالم و تصحيح نگرش‌ها و باورهاي نادرست، اعلام مي‌داريم از اين پس گام‌هاي ما استوارتر شده و بيش از پيش متحد خواهيم بود.

 

1- شبكه‌ي سازمان‌هاي غيردولتي زنان

2- مؤسسه خيريه حمايت از دختران و زنان كردستان

3- جمعيت راه سبز كردستان

4- مؤسسه فرهنگي ورزشي هه‌وراز كردستان

5- انجمن حمايت از زنان كوهنورد كردستان- سنندج

6- انجمن مروجين زيست محيطي سُرشت

7- كانون زنان كرد مدافع صلح و حقوق بشر

8- انجمن زنان آذرمهر

9- جامعه‌ي حمايت ازحقوق زنان در کردستان

10- جمعيت زنان خيرانديش بانه

11- انجمن زنان آناهيد بوكان

12- انجمن زنان پيشرو مريوان

13- انجمن مردمي زنان مريوان

14- شمزين جهاني ،روزنامه نگار

15-انجمن خبرنگاري دختران جوان ارم

 

خبرگزاری ماغیر فمینیستی است

خبرنگار: حسینی - خبرگزاری زنان ایران- پنج شنبه 24 دی1383 – 13 ژانویه 2005

خبرگزاری زنان ایران امروز باحضور تنی چند از نمایندگان مشهد درمجلس شورای اسلامی ، نمایندگان شورای اسلامی شهر، مسوولین اداره کل فرهنگ وارشاداسلامی ، مسئولین محلی وخبرنگاران به طور رسمی افتتاح شد

ایونا بیش ازدوماه است که کارخود رابه طور آزمایشی شروع کرده وطی این مدت به تولید خبر پرداخته است .

خبرگزاری ایونا به عنوان اولین خبرگزاری زنان درسطح خاورمیانه مطرح است درآستانه افتتاحیه این خبرگزاری ، امید مسجد جامعی ، وزیرارشادنیزپیامی ارسال نمود دراین مراسم به جوانترین ومسن ترین خبرنگار هدایایی به رسم یادبود اهدا شد.

صدیقه قنادی درافتتاحیه خبرگزاری ایونا مطرح کرد: خبرگزاری ماغیر فمینیستی است

صدیقه قنادی مدیرعامل خبرگزاری ایونا در افتتاحیه این خبرگزاری گفت: خبرگزاری ما غیرفمینیستی است ولی دراولیت خبرزنان راباید منعکس کند.

وی درادامه افزود: مشهد درامر بانوان همیشه اولین بوده است . ما نوادگان زنان نوغان هستیم .نوادگان زنانی که برای وجودامام رضا(ع) مهریه شان رابخشیدند.

قنادی ضمن اشاره به کمیسیونهای فرهنگی شوراهای سراسر کشور اظهارداشت : ما درفروردین ماه تصمیم گرفتیم که مجمعی باحضور بانوان شوراها تشکیل دهیم تا بتونیم برای مشکلات زنان نیزقدمی برداریم .که این کارجزء 4 یا 5 کاری است که درکمیسیونهای فرهنگی مطرح شده وهیات دولت دراولویت کاری خود قرارداده اند.

وی ادامه داد: ما دراین مجمع ازکارشناسان شورای فرهنگی اجتماعی زنان که زیرمجموعه شورای انقلاب فرهنگی است استفاده می کنیم تا بهتربه مشکلات بانوان رسیدگی کنیم .

اوبه فرمایش بنیانگذارانقلاب اسلامی اشاره کرد وگفت: امروز زن محور تربیت است وبعد از ربع قرن ازانقلاب این نیاز احساس می شود که زنان نیزسخنگویی درسطح جامعه داشته باشند وهمین دلیلی بود برای افتتاح این خبرگزاری .

عضو شورای اسلامی شهرمشهد درمورد این خبرگزاری گفت: ما ازسراسر کشور خبرنگارداریم ودردوماهی که کارخود را شروع کرده ایم تقریبا روزی 200 بازدید کننده داشته ایم . همچنین درشهرهای بم ، اراک ، زنجان ، خراسان ، قم واخیرا درمالزی به طور فعال کارمی کنیم .

وی درپایان ضمن تقدیروتشکرازتمامی میهمانان ، این خبرگزاری رابه مردم مشهد وزنان مشهدی تقدیم کردوگفت: امیدواریم بتوانیم آنطور که مردم می خواهند قدم برداریم .

گفتنی است خبرگزاری ایونا امروز باحضورمسوولین خراسان رضوی وخبرنگاران کارخود رابه طور رسمی آغاز کرد.