زنان:یکشنبه 20 دی1383 – 9 ژانویه 2005

 

 

 

آغاز بکار کنفرانس 'حقوق زنان' در بحرين

بی بی سی:شنبه 19 دی1383 – 8 ژانویه 2005 

کنفرانس سه روزه "حقوق زنان" در بحرين واقع در خليج فارس، کار خود را آغاز کرده است.

اين کنفرانس که سازمان عفو بين المللی برگزار کننده آن است قرار است موضوعاتی چون جلوگيری از خشونت عليه زنان، حق طلاق و تبعيض دولتی عليه زنان را مورد بحث و تبادل نظر قرار دهد.

عبداسلام سيد حامد، يکی از سخنگويان سازمان عفو بين الملل ضمن اظهار رضايت از اقدامات انجام شده در بحرين در خصوص حقوق زنان گفت که اقدام بحرين در ميزبانی اين کنفرانس قابل ستايش است.

خبرنگاران می گويند برخی از موضوعات مورد بحث در اين نشست مورد انتقاد و مخالفت محافل محافظه کار در کشورهای حاشيه خليج فارس است.

 

زنان و كودكان، آسيب پذيرترين بازماندگان فاجعه سونامى

شيرين جزايرىرادیو آلمان: شنبه 19 دی1383 – 8 ژانویه 2005

سازمان هاى امدادگر درباره افزايش موارد ربودن و فروش كودكان از سوى باندهاى آدم فروشى در مناطق سيل زده آسيايى هشدار داده اند. در سرى لانكا سازمان هاى مدافع حقوق زنان خواستار حفاظت بيشتر از زنان و كودكان در اردوگاه ها شده اند. آنان در گزارشى كه در كلمبو منتشر شده، نوشته اند كه »ما اخبارى را از سوء استفاده جنسى و تجاوز به زنان و دختران جوان در مناطقى كه هنوز زير پوشش نهاد هاى امدادى قرار ندارند، دريافت كرده ايم. در مركز سازمان يونيسف در مالزى نيز پيام ديگرى دريافت شده كه بر طبق آن ۳۰۰ كودك بين سه تا ده سال براى به اصطلاح فرزند خواندگى و در واقع فروش، عرضه شده اند.

اخبار مربوط به قربانيان فاجعه زلزله دريايى از حدود دو هفته پيش تمام گزارشات ديگر را در جهان تحت شعاع خود قرار داده است. آمار تلفات در روزهاى گذشته به طور مرتب افزايش يافته و احتمال كشته شدن حتى تا ۲۰۰ هزار انسان مى رود. قربانيان اين فاجعه نه تنها كسانى اند كه به دليل غرق شدن در امواج خوفناك آب جان خود را از دست داده اند، بلكه هزاران نفر از بازماندگان اين مصيبت نيز، كه بطور عمده از زنان و كودكان تشكيل مى شوند در شرايط بى خانمانى و در معرض خطر مرگ، گرسنگى، بيمارى و سوء استفاده به شكل هاى مختلف آن قرار دارند.

 

سازمان امدادگر موسوم به «terre des hommes» كه يكى از مهمترين اقدامات آن بررسى وضعيت كودكان در جهان و تلاش در جهت كمك به آنان است، در گزارش اخير خود درباره افزايش موارد ربودن و فروش كودكان از سوى باندهاى آدم فروشى در مناطق سيل زده آسيايى هشدار داده است. پتر موكه رئيس اين نهاد اظهار داشته كه  مواردى از ربودن كودكان و سؤ استفاده باندهاى آدم فروشى از شرايط مغشوش و بى نظم اين مناطق گزارش شده است.

 

در سرى لانكا سازمان هاى مدافع حقوق زنان خواستار حفاظت بيشتر از زنان و كودكان در اردوگاه ها شده اند. آنان در گزارشى كه در كلمبو منتشر شده، نوشته اند كه »ما اخبارى را از سوء استفاده جنسى و تجاوز به زنان و دختران جوان در مناطقى كه هنوز زير پوشش نهاد هاى امدادى قرار ندارند، دريافت كرده ايم.« پيش از همه، اين اخبار از جنوب جزيره دريافت شده است. رئيس پليس منطقه نيز عنوان كرده كه شايعاتى در اين موارد بگوش رسيده است.

 

يك ميليون و پانصدهزار نفر كودك از بازماندگان فاجعه زلزله دريايى جنوب آسيا هستند. سازمان ملل متحد هم از اين مسئله بيم دارد كه كودكان برجاى مانده، قربانى باند هاى خريد و فروش انسان در اين مناطق شوند و از دريافت گزارشاتى دال بر اين موضوع كه كودكانى در اندونزى و مالزى ربوده شده اند، سخن گفته است. به همين جهت اين سازمان در تلاش است كه نام تمام كودكان بى سرپرست را در منطقه آچه اندونزى ثبت و مركز رسيدگى به كودكان يتيم را در اين محل داير كند. اين در حالى است كه حكومت اندونزى در سراسر كشور فعلا قانون فرزندخواندگى را لغو كرده تا بدين وسيله از اقدامات باند هاى قاچاق كودكان جلوگيرى به عمل آورد. تعداد زيادى از كودكان زير شانزده سال به بنيادهاى اسلامى، پرورشگاه ها و مدارس اسلامى منتقل شده اند. كودكان فقط  در  همراهى والدينشان حق ترك استان آچه را دارند.

 

جان بوود يكى از كاركنان نهاد امدادگران وابسته به سازمان ملل در منطقه مى گويد كه پيامى از طريق تلفن همراه پخش شده كه در آن ۳۰۰ كودك از منطقه آچه براى فروش عرضه شده اند. در مركز سازمان يونيسف در مالزى نيز پيام  ديگرى دريافت شده كه ۳۰۰ كودك بين سه تا ده سال از اين منطقه، براى فرزند خواندگى عرضه مى شوند. در ادامه اين پيام آمده است كه اقدامات ادارى براى تحويل كودكان انجام گرفته و ذكر شده كه علاقمندان مى توانند خواست خود را درباره جنسيت و سن كودك ابراز دارند.

جان بوود مى گويد كه اگر اين خبر به اين شكل صحت داشته باشد، نشان دهنده آن است كه يا ۳۰۰ كودك در معرض فروش قرار دارند و يا بنا به سفارشات آنان دزديده خواهند شد. در يك نمونه مشخص كودكى كه از منطقه آچه به شهر مدان، مركز جزيره سوماترا، آورده شده بود، پيدا شده است.

 

خريد و فروش كودكان در اندونزى مسئله جديدى نيست. اين مسئله با توجه به فاجعه زلزله دريايى ابعاد تازه اى را كسب كرده است. آقاى جان بوود مى گويد كه باندهاى آدم فروشى از شهر مدان كودكان را براى فروش به مالزى و سنگاپور حمل مى كنند.   

سازمان يونيسف نيز بعد از انتشار خبر سوء استفاده از كودكان در مناطق آسيب ديده در زلزله دريايى، در اين ارتباط ابراز نگرانى كرده است. خانم كرستن لايندكر مسئول اين سازمان در گفتگو با راديوى آلمان در باره شرايط كمك رسانى به آنان چنين اظهار داشته است:

»برداشت سازمان يونيسف از اوضاع فعلى چنين است كه در مناطقى از جزيره سوماترا كه ارتباط خود را با خارج از دست داده اند، هزاران زن و كودك منتظر خدمات پزشكى، آب آشاميدنى و مواد غذايى هستند. به ويژه كودكان در شرايط  بسيار سخت روحى بسر مى برند.  بسيارى از آنان هنوز منتظر بازگشت والدينشان هستند و نمى توانند ابعاد اين فاجعه را درك كنند. كاركنان ما از منطقه گزارش مى دهند كه كودكان در كنار ساحل مى نشينند، به آب خيره مى شوند و كلمه اى را به زبان نمى آورند.« 

 

كرستن لايندكردر جواب اين سوال كه چگونه مى توان به اين كودكان  كمك كرد، گفته است:

»ارسال كمك هاى اضطرارى در زمينه هاى پزشكى و آب رسانى با كمك قايق و هواپيما جريان دارد. مسئله اصلى حمايت از كودكان بى سرپرستى است كه در تمام مناطق سرگردانند. در اندونزى روز پنجشنبه گذشته اولين مركز سازمان يونيسف داير شد. در آنجا كودكان بى سرپرست مورد حمايت و نگهدارى قرار مى گيرند.«

هزاران كودك در اين مجموعه مناطق مورد هجوم سونامى در وضعيت نابسامانى بسرمى برند.  خانم كرستن لايندكر در جواب اين سوال كه آيا اصولا امكان كمك به همه اين كودكان وجود دارد مى گويد:

»من فكر مى كنم كه ما هنوز امكان كمك رسانى و دسترسى به همه آنان را پيدا نكرده ايم. مسلم است كه ما با كمك داوطلبانه همكارانمان در اين جهت تلاش مى كنيم. همكاران ما به دهات مختلف مى روند و كسانى را جستجو مى كنند كه شايد توان نگهدارى و قبول اين كودكان را در جمع خانواده  بزرگ خود داشته باشند.«

 

كميسيون‌ زنان‌ و خانواده‌ براي‌ تشكيل‌ شدن‌ راي‌ نياورد

اعتماد:یکشنبه 20 دی1383 – 9 ژانویه 2005

عضو كميسيون‌ فرهنگي‌ مجلس‌ گفت‌: تشكيل‌ كميسيون‌ مستقل‌ زنان‌ و خانواده‌ در مجلس‌ به‌دليل‌ وجود كميته‌يي‌ با همين‌ نام‌ در كميسيون‌ فرهنگي‌ و عدم‌ احساس‌ نياز در اين‌ زمينه‌ با مخالفت‌ اعضاي‌ كميسيون‌ فرهنگي‌ روبرو شد و راي‌ نياورد.

فاطمه‌ آليا در گفت‌وگو با فارس‌ افزود: در مجلس‌ پنجم‌ كميسيون‌ زنان‌ و خانواده‌ وجودداشت‌ اما به‌ دليل‌ اينكه‌ اعضاي‌ ديگر كميسيون‌ها وقت‌ كافي‌ براي‌ حضور در اين‌ كميسيون‌ را نداشتند ظاهرا از عملكرد خوبي‌ برخوردار نبود.

وي‌ ادامه‌ داد: كيفيت‌ كار كميته‌ زنان‌ و خانواده‌ از لحاظ‌ ارايه‌ طرح‌ و پيگيري‌ موضوعات‌ و به‌ نتيجه‌ رساندن‌ آن‌ خوب‌ است‌ و شايد نيازي‌ هم‌ به‌ تصويب‌ كميسيون‌ مستقل‌ در اين‌ زمينه‌ نبود.

 

زنان نمي‌‏خواهند كه در گذشته‌‏هاي سنتي دفن و نابود شوند

جمعه 18 دی1383 – 7 ژانویه 2005

رييس كميسيون بانوان خوزستان، گفت: زنان به دنبال پويايي و زندگي هستند و نمي‌‏خواهند كه در گذشته‌‏هاي سنتي دفن و نابود شوند.

به گزارش خبرنگار ايلنا، پري ميربك، رييس كميسيون بانوان خوزستان، گفت: اكنون وظيفه خود بانوان است كه با اتحاد و وفاق، تبعيض‌‏هاي اجتماعي و فرهنگي كه در طول تاريخ در حق آنها شده را برطرف سازند.

وي افزود: براي توسعه جوامع بشري، زنان بهترين و بيشترين نقش را دارند و متاسفانه اين نقش تا حدودي ناديده گرفته شده است.

ميربك خاطرنشان كرد: براي توسعه و پيشرفت جوامع، بايد امنيت و رفاه و زمينه‌‏هاي اجتماعي براي تمامي بانوان كشور ايجاد شود.

به گفته وي، چند طرح بنياد شهيد انقلاب اسلامي خوزستان از جمله برگزاري سه دوره كارگاه آموزشي بهداشت رواني زنان شاغل بنياد شهيد با اعتبار 50 ميليون ريال تقويت و توسعه تشكل‌‏هاي فرهنگي زنان شاهد به منظور ترويج فرهنگ شهادت، با اعتبار 70 ميليون ريال به تصويب كارگروه رسيده است.

ميربك در پايان گفت: همچنين برگزاري كارگاه آموزشي اقتصاد و مديريت خانواده براي زنان شاهد و ايثارگر و داير كردن امكانات ورزشي و تفريحي و رفاهي با اعتبار 50 ميليون ريال، آموزش زبان انگليسي و اينترنت با اعتبار 30 ميليون ريال از محل اعتبار 30228 نيز به تصويب كار گروه رسيده است.

 

جمع صنفى فرهنگى زنان ناشر

رادیو آلمان:پنج شنبه 17 دی1383 – 6 ژانویه 2005

بهزاد کشميرى‌پور، گزارشگر صداى آلمان در تهران

در جامعه‌اى که برمدار حضور و بر محور قدرت مردان مي‌گردد، وارد شدن به حريمى که تا چندى پيش ملک مطلقه مردان بوده کار آسانى نيست. با اين همه زنان ايران در اين عرصه نيز چون بسيارى عرصه‌هاى ديگر با کار و تلاش فراوان مي‌کوشند سهم به يغما رفته‌ى خود را بازستانند و اين صحنه را نيز با حضور خود رنگ و آهنگى ديگر بخشند.

از سال ۱۳۷۶ جمعى از زنان ناشر گرد هم آمده‌اند تا از تجربيات يکديگر بهره‌گيرند و در کنار هم مشکلات کار نشر را تقليل دهند. ظاهرا در جامعه‌اى که برمدار حضور و بر محور قدرت مردان مى‌گردد، وارد شدن به حريمى که تا چندى پيش ملک مطلقه مردان بوده کار آسانى نيست. با اين همه زنان ايران در اين عرصه نيز چون بسيارى عرصه‌هاى ديگر با کار و تلاش فراوان مى‌کوشند سهم به يغما رفته‌ى خود را بازستانند و اين صحنه را نيز با حضور خود رنگ و آهنگى ديگر بخشند. با توجه به کم‌سرمايه بودن و کم‌تجربه بودن زنان ناشر کار نشر براى آنان عرصه‌ى چالشهاى دشوارى بوده که مواجهه با آن نيازمند انتقال تجربه‌ها و هميارى است.

 

نزيه اسکويى مدير «نشر ديگر» که از اعضاء فعال «جمع صنفى فرهنگى زنان ناشر» است و مدتى نيز رياست هييت مديره‌ى اين جمع را برعهده داشته در مورد ضرورت تشکيل اين جمع مى‌گويد:

«يکى از ضرورتهايى که منجر به اين شد که زنان ناشر براى خودشان تشکلى به اسم «جمع صنفى فرهنگى زنان ناشر» داشته باشند، بخث مشکلات خاص اين صنف براى زنان بود. چون زنان تازه به عرصه نشر آمده بودند مسائل و مشکلاتى را که در اين کار داشتند با  مسائل ناشران قديمى قابل قياس نبود و نمى‌توانستند  آنها را ناشران قديمى و به اصطلاح با تجربه در ميان بگذارند. چون از طرفى آنها اين طيف را رقيبى براى خود مى‌دانستند و از طرف ديگر  طرح مشکلات زنان ناشر براى ناشران باتجربه در جاهايى ابتدايى و مسخره به‌نظر مى‌آمد. براى همين زنان فکر کردند بهتر است که تشکل خودشان را داشته باشند و در آنجا تجربياتشان را به‌هم منمتقل کنند.»

جمع زنان ناشر کوشيده تا به صورت گروهى به عضويت اتحاديه ناشران درآيد اما ظاهرا اين کار با موانع قانونى و در ابتدا حتا با بدبينى مواجه بوده است. با اين‌همه زنان ناشر اعتقاد دارند که امروز و پس از گذشت چند سال سوءتفاهمها برطرف شده و با اتحاديه ناشران همکارى تنگاتنگ و موثرى دارند.

 

شکوفه نورمحمدى، مدير نشر «دنياى مادر» يکى ديگر از ناشران عضو اين جمع است که بيشترين نقش اين تشکل را در تبادل‌نظر و کمکهاى متقابل زنان ناشر به يکديگر مى‌داند:

«مشکلات ما با آقايان ناشر مشترک است و هيچ فرقى ندارد، فقط اين جمع باعث مى‌شود که ما ماهى يکبار دورهم جمع بشويم و  بهتر در جريان مسائل و مشکلات کار و راهکارهايى قرار بگيريم تا بتوانيم اين مشکلات را بهتر حل کنيم. در وضعيت امروز فروش کتاب، از جمله، يکى از بدترين مشکلات ماست و از نظر من يکى از هدفهاى مهم تشکيل اين جمع همين است که ما با صحبت کردن با هم و در جريان مسائل و مشکلات قرار گرفتن و شنيدن پيشنهادهاى همکارانمان بتوانيم مشکلات کارمان را بهتر حل کنيم.»

 

زنان ناشر براى بهتر عرضه کردن کتابهاى خود اقدام به برگزارى نمايشگاههاى سالانه نيز مى‌کنند. آخرين نمايشگاه زنان ناشر که قرار بود سال گذشته به مدت پنج روز، از دهم تا پانزدهم آبان‌ماه، در خانه هنرمندان تهران برگراز شود در همان روز افتتاح به عنوان اعتراض تعطيل شد:

 

[نزيه اسکويي]:«پارسال در پنجمين نمايشگاهى که برگزار کرديم، بحث سانسور مطرح بود و سخنرانان ما که از اتحاديه‌ى ناشران و حتا از خود ارشاد بودند، در اين خصوص صحبت کردند که متاسفانه در خانه‌ى هنرمندان با مخالفتهايى روبرو شد. و چون مدير خانه‌ى هنرمندان از زنان ناشر خواست که رئوس برنامه‌هاى بعدى را براى آنها اعلام بکند، اين با مخالفت اعضاء مواجه شد و در نتيجه ما در همان روز افتتاحيه با نظر جمع‌مان نمايشگاه را جمع کرديم. امسال هم دنبال آن هستيم که مکان مناسبى پيدا کنيم ولى هنوز مکانى مناسب براى برگزارى نمايشگاه پيدا نکرده‌ايم.»

 

کار نشر در ايران همچون بسيارى کارهاى ديگر گاه با قوانين غيرمنطقى و بعضا مضحکى روبروست. مجوز کسب به مجردان داده نمى‌شود، و مجرد کسى است که به هر حال بي‌همسر زندگى مى‌کند! خانمى که قصد ناشر شدن دارد و پس از چهل سال زندگى مشترک شوهر خود را از دست داده مطابق قوانين جارى «مجرد» محسوب مى‌شود و صلاحيت ناشر شدن را ندارد! با اين‌همه زنان ايرانى با گذشت ربع قرن آموخته‌اند که براى گذشتن از موانع راهها و چاره‌هاى مناسبى بيابند و هيچ صحنه‌اى را از حضور خود خالى نگذارند.

 

دومين جلسه كميته مشورتي سه‌جانبه اشتغال زنان با حضور نمايندگان دولت، كارفرما و كارگر صبح امروز در وزارت كار و امور اجتماعي برگزار شد.

شنبه 19 دی1383 – 8 ژانویه 2005

به گزارش گروه دريافت خبر ايسنا در اين جلسه نمايندگان حاضر در جلسه به بحث و بررسي در مورد مسائلي كه زنان با آن روبرو هستند، پرداختند و به منظور بررسي اعتبارات و تسهيلات به زنان كارآفرين، ورزش و مسكن زنان كارگر و همچنين بررسي طرح‌ها و پيشنهاداتي در بودجه سال 84 كل كشور، هفته آينده جلسه فوق‌العاده تشكيل خواهد شد.

پيش‌نويس آيين‌نامه كميته مشورتي سه‌جانبه اشتغال زنان در شش بند تهيه و تنظيم شده است كه متعاقب تصويب اين آيين‌نامه در شوراي كار مشاوره سه‌جانبه ملي، كميته‌هاي استاني زنان آغاز به كار خواهند كرد.