زنان:چهار شنبه 9 دی ۱۳۸۳ 29 دسامبر ۲۰۰۴‏

 

 

شهلا اعدام مى شود

چهار شنبه 9 دی ۱۳۸۳ 29 دسامبر ۲۰۰۴‏

شرق: حكم قصاص شهلا جاهد كه همسر ناصر محمدخانى را به قتل رسانده بود در ديوان عالى كشور تائيد شد. عبدالصمد خرمشاهى وكيل مدافع شهلا با اعلام اين خبر گفت: در تماس با دفتر شعبه، متوجه شدم حكم تائيد شده است. شهلا جاهد كه در مهرماه ۸۱ +لاله همسر ناصر محمدخانى را با ضربه هاى چاقو به قتل رسانده بود از سوى قاضى جعفرزاده به قصاص محكوم شده بود كه ديروز حكم قصاص (اعدام) وى به تائيد ديوان عالى كشور رسيد. شهلا كه همسر صيغه اى ناصر محمدخانى است به عنوان اولين مظنون بازداشت شد و پس از يك سال سكوت به قتل زن ناصر محمدخانى اعتراف كرد. شهلا انگيزه خود را از قتل حسادت هاى زنانه بيان كرد و گفت: من عاشق ناصر محمدخانى هستم. در شب قبل از حادثه به خانه محمدخانى رفتم. ناصر آلمان بود. صبح روز حادثه پس از اين كه پسربچه هايش را به مدرسه رساند روى تختش خوابيده بود كه من با راكت به سرش كوبيدم و با چاقويى او را به قتل رساندم. خرمشاهى در ادامه گفت: حكم هنوز به من ابلاغ نشده است اما در صورت ابلاغ حكم ما يك ماه وقت داريم كه به حكم صادره اعتراض كنيم.

 

ديدگاه كالايى به زن

ايرج جمشيدى- شرق: چهار شنبه 9 دی ۱۳۸۳ 29 دسامبر ۲۰۰۴‏

نمايندگان مجلس يك فوريت طرحى را به تصويب رسانده اند كه به موجب آن كميته سازمان ازدواج تشكيل مى شود. يكى از وظايف اين كميته تعيين سقف مهريه ازدواج دختران براى هر منطقه است. به عبارت روشن تر ميزان مهريه دختران كشور هنگام ازدواج در هر منطقه اى رسماً متفاوت خواهد بود. اين مصوبه در نوع خود بى نظير است زيرا به اين ترتيب وقتى قرار است ميزان مهريه دختران از هر منطقه اى به منطقه اى و از هر شهرى به شهر ديگر رسماً متفاوت اعلام شود، ماهيت آن چيزى نيست جز اين كه به زنان به جنس كالايى قابل خريد و فروش نگريسته شود. نمايندگان هدف خود را تسهيل ازدواج جوانان اعلام كرده اند اما اگر هدف از ارائه اين طرح تسهيل ازدواج جوانان اعلام شده است معلوم نيست چرا بايد مهريه دختران از هر منطقه اى به منطقه ديگر و از هر شهرى به شهر ديگر رسماً كم و زياد اعلام شود. هم اكنون خانواده ها به تناسب وضعيت اقتصادى و سنن موجود خود به تعيين مهريه دخترانشان هنگام ازدواج مى پردازند بنابراين تعيين مهريه مسئله اى است كه بيش از هر چيز به آداب و رسوم و سنن موجود در خانواده ها بستگى دارد و ممكن است از هر منطقه اى به منطقه اى ديگر و يا شهرى به شهر ديگر متفاوت باشد. و روشن است ورود رسمى به آداب و سنن اجتماعى و صدور دستورهايى در اين زمينه مى تواند آثار زيانبارى را در پى داشته باشد.در اين ميان رسمى كردن سقف مهريه براى دختران هر منطقه باعث مى شود تا نوعى تحقير اجتماعى نسبت به دختران مناطقى به وجود آيد كه احتمالاً در اين تقسيم بندى ها ميزان مهريه آنان در رتبه هاى پائين ترى قرار مى گيرد. مسئله بعدى اين كه شأن انسانى انسان ها چه زن و چه مرد مقوله اى نيست كه بتوان آن را از طريق مهر و پول و مال و منال تعيين كرد. در شرايطى كه جهان در هزاره سوم ميلادى قرار دارد و حتى برخى كشورها مانند هند سعى دارند نظام كاستى خود را از جامعه خود بزدايند، چه معنايى دارد كه در ايران نمايندگان پاى طرحى را امضا كنند كه در آن به نوعى جامعه به طبقات اجتماعى تقسيم شود؟ آيا اين مايه تعجب نيست كه در مجلس قانونگذارى طرحى از تصويب بگذرد كه در آن رسماً به طبقاتى شدن جامعه و تفاوت دختران مناطق مختلف كشور صحه گذاشته شده باشد؟ نكته آنجاست كه ده تن از نمايندگان زن مجلس نيز پاى اين طرح را امضا كرده اند.اين نمايندگان بيش از سايرين بايد درباره دلايل امضاى اين طرح به مردم پاسخ دهند. اگرچه ظاهر طرح شيك و نام تسهيل ازدواج جوانان بر آن گذاشته شده است ولى اين طرح نمى تواند رافع اين مشكل باشد زيرا مشكل اصلى جوانان در مسائل ديگرى نهفته است.

 

زنان فلسطيني در انتخابات شوراهاي شهر به پيروزي چشمگيري دست يافتند

سه شنبه 8 دی ۱۳۸۳ - 28 دسامبر ۲۰۰۴‏

به رغم اينكه زنان فلسطيني تحت فشار قرار گرفته بودند تا در انتخابات محلي فلسطين نامزد نشوند؛ اما بيش از نيمي از آنها توانستند رقباي مردشان را در انتخابات شهرداري‌ها و شوراي شهر كرانه‌ي باختري شكست دهند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، زنان فلسطيني 51 كرسي را در انتخابات شهرداري‌ها و شوراي شهر كه در كرانه‌ي باختري برگزار شد، از آن خود كردند.

ميسون بدرنه، معلم 44 ساله و كانديداي مستقل اين شورا در شهر "يابد" اظهار داشت، وي با مخالفت شديدي از سوي خويشاوندان و همسايگانش روبرو بود. آنها تاكيد داشتند كه احراز پستي كه نيازمند تماس روزانه با عموم مردم است، براي يك زن غيرقابل قبول است.

بدرنه اظهار داشت: اكثر مشكلات من ناتواني جامعه از پذيرش تفكر حضور زنان در شهرداري‌ها و شوراهاي شهر است.

مهدي عبدالهادي، يك تحليلگر فلسطيني اظهار داشت، همزمان با دموكراتيك‌تر شدن فلسطينيان، زنان نيز به شركت در امور جامعه‌شان علاقمند شده‌اند.

وي افزود: زنان مي‌خواهند حرف بزنند.

 

تبعيض جنسيتى هنوز گريبانگير تجارت دنيا

شرق:سه شنبه 8 دی ۱۳۸۳ - 28 دسامبر ۲۰۰۴‏

شكست استفانى ويلالبا، بانكدار موسسه مريل لينچ در پرونده تبعيض جنسيتى رئيس سابقش عليه او باعث نمى شود كه زنان ديگر چنين شكاياتى را به دادگاه نبرند. اين اعتقاد كميسيون برابرى فرصت ها (يى اوسى)، كنفدراسيون صنايع انگلستان (سى بى آى) و يكى از وكلاى نامدار است. جنى واتسون معاون يى او سى مى گويد: تا وقتى كه سيستم پرداخت و سياست هاى آن نامشخص اند، چنين پرونده هايى ادامه پيدا خواهند كرد. امروزه زنان آگاهند كه سيستم پرداخت نامساوى براى مقدار كار مساوى خلاف قانون است.كريس مگراث، از شركاى دفتر وكالت مگراث نيز عقيده دارد كه شكست يك پرونده باعث متوقف شدن ادعاهاى بى عدالتى جنسيتى در محل كار از سوى زنان نخواهد شد. او بر اين باور است كه اضافه كردن مورد تبعيض جنسيتى در پرونده هاى اخراج نوعى تاكتيك سودجويانه است.سى بى آى بار ها و بار ها اخطار داده است كه فرهنگ غلط پرداخت خسارت در انگلستان باعث شده تعداد شكايات و وقت و هزينه اى كه صرف هر پرونده مى شود، روز  به روز افزايش يابد.با اين حال مگراث عقيده دارد كه قوانين استخدام در واقع از شركت هايى كه سياست هاى ضد تبعيض را اعمال مى كنند، حمايت مى كند. او مى گويد: اگر شركتى نشان دهد كه از هيچ عملى براى جلوگيرى از تبعيض جنسيتى مثل سياست هاى روشن، آموزش كاركنان و ديگر اقدامات لازم كوتاهى نكرده است، ديگر نبايد به خاطر رفتار يك كارمند خلافكار مواخذه شود، بلكه شخصى كه اين عمل را انجام داده است بايد به دادگاه احضار شود. علاوه بر اين اغلب صاحب نظران عقيده دارند كه فرهنگ مردسالارانه در كشور در حال تغيير است. شركت ها نيز تمايل دارند كه جلوى هزينه هاى بالا، وقت و ضربه هايى كه پرونده هاى تبعيض جنسيتى به شهرتشان وارد مى كند را بگيرند.

 

شادي صدر خواستار لغو حکم اعدام ليلي مافي شد

سه شنبه 8 دی ۱۳۸۳ - 28 دسامبر ۲۰۰۴‏

وكيل ليلي مافي، روز گذشته با حضور در شعبه 42 ديوان عالي كشور و تقديم لايحه دفاعيه خود به اين شعبه, خواستار لغو حكم اعدام وي شد.

شادي صدر، در گفت و گو با خبرنگار ايلنا، افزود: با توجه به اين كه موكلم در آخرين جلسه دادگاه داشتن رابطه نامشروع را انكار كرده و اقرار گذشته‌‏اش را پس گرفته است؛ اميدوارم حكم اعدام نقض شود.

وي با تصريح بر اينكه ليلي مافي قرباني شرايطي است كه كه در آن رشد كرده و بايد براي صدور حكم اين شرايط در نظر گرفته شود, ادامه داد: ليلي مافي از 9 سالگي توسط مادرش فروخته مي‌‏شده است و در خانواده‌‏اي رشد يافته كه همگي افراد آن سابقه كيفري داشته‌‏اند.

صدر با بيان اينكه ليلي مافي طبق اقرارش توسط مردي كه وي را به صيغه خود در آورده است؛ براي استفاده مالي در اختيار ديگران قرار مي‌‏گرفته است، خاطرنشان كرد: ليلي بيش از آنكه گناهكار باشد، قرباني است و خود بايد از خيلي از شرايط و افراد شكايت كند.

وي افزود: متاسفانه در قوانين ايران، تنها به جرم مجرم توجه مي‌‏شود و شرايط خانوادگي و اجتماعي و آگاهانه و آزادانه بودن وقوع جرم در نظر گرفته نمي‌‏شود.

شادي صدر با اشاره به ملاقات هفته گذشته خود با موكلش، گفت: در اين ملاقات كه حدود 25 دقيقه طول كشيد و دو نگهبان حضور داشتند و نتوانستم به اندازه كافي با موكلم صحبت كنم.

وي اظهار اميدواري كرد كه در هفته آينده بتواند در شرايط بهتر و مدت زمان مناسب‌‏تري با موكلش ديدار كند.

 

در سال‌‏هاي آينده با بحران زنان تحصيل‌‏كرده بيكار مواجه خواهيم شد

سه شنبه 8 دی ۱۳۸۳ - 28 دسامبر ۲۰۰۴‏استاندار اردبيل در جلسه كارگروه بانوان و جوانان استان كه در محل استانداري برگزار شد, تكرار دوباره كاري در تحقيقات مربوط به زنان را ناشي از عدم آمادگي و توجه كافي به ضرورت حضور زنان در جامعه دانست.

به گزارش ايلنا از اردبيل، نگارنده، استاندار اردبيل، با اشاره به اهميت خانواده و تلاش براي حفظ و تحكيم آن، گفت: چنانچه امور مربوط به بانوان نتواند، به حضور زنان در جامعه عينيت بخشد، در سال‌‏هاي آينده جامعه با بحران زنان تحصيل كرده بيكار مواجه خواهد شد.

در اين نشست فريبا محمدلو، دبير كميته بانوان و جوانان استان، نيز با اشاره به اهميت پژوهش در طرح‌‏هاي كاربردي، گفت: براي رسيدن به پژوهش‌‏هاي موثر و كاربردي، كميته‌‏هايي تخصصي با حضور اساتيد و كارشناسان تشكيل خواهيم داد.

در اين جلسه پيشنهاد سازمان بهزيستي، مبني بر هماهنگي مراكز مشاوره بهزيستي با مركز بهداشتي, درماني تصويب شد.

 

تاسيس اولين موسسه معاملات ملكي زنانه در عربستان

سه شنبه 8 دی ۱۳۸۳ - 28 دسامبر ۲۰۰۴‏

اولين موسسه معاملات ملكي كه كاملاً توسط خانم‌‏ها اداره شده و مالكيت آن نيز در اختيار زنان است, در عربستان تاسيس مي‌‏شود.

به گزارش خبرگزاري كار ايران, ايلنا, به نقل از اي‌‏ام‌‏اي اينفو, اجراي اين طرح به تصويب هيات وزيران عربستان رسيده است.

اين موسسه كه البدايه نام دارد, 6 ميليون و600 هزار بشكه در روز ظرفيت توليد دارد و به گفته حسا العيون, رييس اين موسسه, قرار است حوزه كار خود را در رياض و استان‌‏هاي شرقي عربستان توسعه دهد.

گفتني است, در عربستان قوانين بسيار سخت‌‏گيرانه‌‏اي در مورد اجازه فعاليت اقتصادي به زنان وجود دارد. از جمله اينكه شركت‌‏هايي كه قصد دارند كارمند زن استخدام كنند, بايد فضايي مجزا را به كار آنها اختصاص دهند. به همين دليل هزينه استخدام زنان در اين كشور بسيار بالا رفته و توجيه اقتصادي خود را از دست مي‌‏دهد.

اما از سوي ديگر, صحنه اقتصاد اين كشور اخيراً شاهد حضور قابل توجه زنان بوده است كه از آن جمله مي‌‏توان به استخدام يك خلبان زن و نيز يك عضو هيات مديره زن در يكي از بزرگترين بانك‌‏هاي اين كشور اشاره كرد.