زنان:دوشنبه 7 دی ۱۳۸۳ - 27 دسامبر ۲۰۰۴‏

 

 

 

فعالان حقوق زنان کُرد شکایت کردند که مخالفان حقوق زن کنگره روزجهانی مبارزه با خشونت علیه زنان را در اختیار گرفتند

یکشنبه 6 دی ۱۳۸۳ - 26 دسامبر ۲۰۰۴‏

فعالان حقوق زنان کُرد در شکایتی که تنظیم کردند اعلام کردند که مخالفان حقوق زن از طریق تطمیع اختیار کنگره هفته گذشته به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت عیله زنان را برعهده گرفتند. رویا طلوعی، یکی از سخنرانان کنگره در مصاحبه با رادیوفردا می گوید دو ثروتمند مخالف حقوق زنان از طریق پرداخت پول اختیار کنگره را به دست گرفته بودند و از مواضعی خلاف اصول جهان مدرن، به زنان سخنران حمله می کردند. وی می افزاید سخنرانی خود وی در باره جنبش فمینسم زنان کرد بود که مورد مخالف دو منتقد یادشده قرار گرفت که کنگره مذکور را محلی برای مطرح کردن مسائل قومی نمی دانستند. وی می گوید از طریق مراجع رسمی و همجنین از طریق رسانه های مختلف موضوع را با همکاری فعالان دیگر شرکت کننده در این کنگره تعقیب خواهد کرد.

مير علي حسيني (راديو فردا): عده اي از فعالان حقوق زنان در ارتباط با کنگره اي که هفته پيش در تهران به مناسبت روز جهاني خشونت عليه زنان برپا شد، شکايتي را تنظيم کردند. اين عده که جزو فعالان کرد حقوق زنان هستند، مي گويند شماري از به گفته آنها مخالفان حقوق زن اداره کنگره را به عهده گرفتند و درگيري ايجاد کردند. دکتر رويا طلوعي يکي از سخنرانان کنگره که عضو انجمن زنان کرد مدافعان صلح و حقوق بشر است، اعتراض خود را به گردانندگان کنگره در مصاحبه با رادیوفردا تشریح می کند.

رويا طلوعي (فعال حقوق زنان کرد، تهران): کساني، مخصوصا دو آقا که بسيار سابقه سياهي دارند از لحاظ ضديت با خانم هاي فعال، اينها با مقداري پول کنگره را خريدند و به حالت يک گروه فشار وارد کنگره شدند و بعد از خواندن گفتارهاي هر کدام از خانم ها به آنها حمله مي کردند و مطالبي را عنوان مي کردند که واقعا خلاف اصول دنياي مدرن امروز بود و باعث ناراحتي فراوان خانم ها شد و واکنش عميق آنها را در پي دارد.

فرين عاصمي (راديو فردا): سخنراني شما در کنگره در چه زمينه اي بود؟

رويا طلوعي: بحث من راجع به جنبش زنان کرد، جنبش اجتماعي يا يک جنبش فمنيستي بود و من معتقد بودم که جنبش در زنان کرد هم وجود دارد، همچنان که در زنان ايران وجود دارد و من معتقد بودم که با توجه به شرايط جامعه خودمان ما مي توانيم يک فمنيسم کردي را تعريف کنيم، از اين نظر که به هر حال هم به عنوان زن تحت ستم جنسيتي قرار داريم و هم به عنوان کرد تحت ستم مليتي و مي شود کاري کرد که با صلح و صفا و دموکراسي خواهي و يک روش آشتي خواهانه بشود به حقوق زن و حقوق مليتمان هم دست پيدا کنيم. آقايان به من از اين لحاظ حمله کردند که معتقد بودند تا وقتي که مسائل ملي ايستاده باشد، به هيچ عنوان اصلا زنان نبايد در جنبش خاص خودشان صبحت کنند. در مجموع ما زن هاي کرد هم با تمام زنان ايران و همه زنان دنيا مسائل مشترکي داريم. آنچه که به ما اضافه مي شود، مسائلي هست که به خاطر يک اقليت ملي بودن هم دچارش مي شويم، وگرنه در بسياري از مسائل ديگر از جمله خشونت که عليه زنان روا مي شود، هيچ تفاوتي با خانم هاي ديگر نداريم.

ف.ع.:: خانم طلوعي آيا انجمن زنان کرد مدافع حقوق بشر اتفاقي که در دانشگاه کرد افتاد را از نظر قانوني پيگيري خواهي کرد؟

رويا طلوعي: بله نه تنها من و انجمن زنان کرد مدافع صلح و حقوق بشر، بلکه به خانم هاي ديگر هم از انجمن هاي مختلف اين قضيه خيلي برخورده. آقاياني که اين کنگره را خريده بودند نه تنها مساله قتل ناموسي را روا مي دانستند که به مردم سنندج هم درواقع اهانت کردند. انجمن هاي مختلف دسته جمعي تصميم داريم نه تنها از راه کانال هاي اطلاع رساني، چه اينترنت، چه مدياهاي مختلف، که احتمالا از طريق قضايي هم مساله را پيگيري خواهيم کرد.

 

تنها 179 مدير زن در عرصه ستادي و دانشگاهي حضور دارند

یکشنبه 6 دی ۱۳۸۳ - 26 دسامبر ۲۰۰۴‏

عليرغم افزايش تعداد دانشجويان دختر در رشته‌هاي دانشگاهي، شمار زنان عضو هيأت علمي دانشگاهها افزايش چنداني نداشته و طبق آمار تنها 16 درصد اعضاي هيأت علمي كل دانشگاههاي كشور را زنان تشكيل مي‌دهند. از سوي ديگر در بحث مديريت نيز تنها 179مدير زن در حوزه ستادي و دانشگاهها حضور دارند.

به گزارش سرويس زنان خبرگزاري دانشجويان ايران، شوراي فرهنگي ــ اجتماعي زنان در پانصدمين جلسه خود در راستاي وظايف، جهت بهبود وضعيت آموزش عالي زنان و اتخاذ شيوه‌هاي مناسب در زمينه آموزش و تحصيلات عالي زنان ضمن بررسي وضعيت موجود و شناسايي مشكلات و مسائل زنان در آموزش عالي، سياست‌هاي آموزش عالي زنان را با ارائه راهكارها و راهبردهاي اجرايي آن تدوين كرد.

براساس نتايج تحقيق و پژوهش شوراي زنان از وضعيت آموزش عالي در ده سال گذشته و گزارش نماينده وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در جلسات شوراي زنان كه بر سه محور وضعيت فعلي دانشجويان دختر، وضعيت اعضاء هيأت علمي زن در دانشگاهها و مراكز پژوهشي و مديريت ارائه شد، رويكرد دختران به تحصيل به دليل بالارفتن حس اعتماد به نفس آنان و اعتماد خانواده‌ها به فضاي دانشگاهها، تغيير نگرش‌ها در راستاي تحولات فرهنگي پس از انقلاب، سرمايه‌گذاري بيشتر خانواده‌ها براي دختران، موجب حضور بيشتر دختران طي سالهاي 80 ــ 79 در دانشگاهها شده بطوري كه سير صعودي حضور دختران در رشته‌هاي علوم انساني 53 درصد، علوم پايه 61 درصد، كشاورزي و دامپزشكي 43 درصد، فني و مهندسي 13 درصد، پزشكي 74 درصد و در رشته‌هاي هنر 75 درصد بوده است.

شناخت عوامل مؤثر در مشاركت كمتر زنان در زمينه تكنولوژي و علوم براي برنامه‌ريزي در جهت توسعه علمي كشور امري بسيار مهم و ضروري است كه با شناسايي و رفع اين موانع و كمبودهاي موجود در امر آموزش زنان در سطوح عالي بايستي با برنامه‌ريزي‌هاي لازم و آشنايي بيشتر زنان به علم و تكنولوژي روز، منبع مطمئني از نيروي انساني را در جهت توسعه كشور هدايت كرد.

شوراي فرهنگي ــ اجتماعي زنان سياستهاي آموزش عالي زنان را با هدف ايجاد فرصت و امكانات عادلانه در تربيت نيروي متخصص زن، توسعه كمي و كيفي آموزش عالي زنان، توسعه مشاركت زنان متخصص در سطوح مختلف مديريت آموزش عالي، افزايش توانمندي و كسب مهارت‌هاي لازم براي زنان و ارتقاي سطح فرهنگي، تعميق باورهاي ديني و رشد فرهنگ عفاف و فضايل اخلاقي و حرفه‌اي با پنج مؤلفه آموزش و برنامه‌ريزي درسي، پژوهش و فناوري، منابع انساني، امور فرهنگي ــ اجتماعي، خدماتي و رفاهي تدوين كرد.

در مؤلفه اول اين سياست‌ها بر ايجاد زمينه‌هاي آموزش و برنامه‌ريزي درسي، ايجاد فرصتهاي عادلانه علمي براي زنان با پرهيز از گزينش جنسيتي، توسعه كمي و كيفي آموزش عالي دختران در نقاط محروم و بسترسازي مناسب فرهنگي براي حضور زنان در مراكز آموزش عالي به منظور تلاش سازنده و صحيح علمي آنان تأكيد شده است.

در مؤلفه دوم در زمينه پژوهش و فناوري به اتخاذ تدابير مناسب جهت توسعه مشاركت اعضاي هيأت علمي و دانشجويان زن و حمايت از محققين زن در بخش پژوهش و فناوري، تخصيص امكانات علمي و پژوهشي مناسب جهت جذب نخبگان علمي زن و در مؤلفه سوم به برنامه‌ريزي جامع و راهبردي درخصوص تربيت زنان متخصص، ايجاد فرصت عادلانه با تأكيد بر اصل تعهد و تخصص و شايسته‌سالاري در جذب و بهره‌گيري از توانمنديهاي زنان متخصص در نظام مديريتي اشاره شده است.

در مؤلفه چهارم اين سياست‌ها در زمينه امور فرهنگي ــ اجتماعي؛ بر توسعه و تقويت فرهنگ عفاف و حجاب و رعايت اصول و موازين اسلامي از طريق برنامه هاي آموزشي ــ فرهنگي دانشگاهها، الگوسازي و شخصيت پردازي مناسب از زنان فرهيخته، مفاخر ديني و علمي و تبيين نقش زن در ارتقاي فرهنگي جوامع و مؤلفه پنجم در زمينه امور خدماتي و رفاهي؛ توسعه كمي و كيفي خدمات مادي و معنوي ويژه دانشجويان دختر، انعطاف در ضوابط و مقررات براي دختران دانشجو به منظور ايفاي همزمان مسؤوليت مادري و همسري و آموزش آنان، توسعه كمي و بهبود وضعيت خوابگاههاي دانشجويان دختر براساس ميزان پذيرفته شدگان در دانشگاهها مورد تأكيد و تصويب قرار گرفت.

 

خبرگزاري زنان 24 دي ماه رسما فعاليت خود را آغاز مي‌كند

یکشنبه 6 دی ۱۳۸۳ - 26 دسامبر ۲۰۰۴‏

خبرگزاري فارس: دبير مجمع بانوان مراكز استانهاي سراسر كشور گفت: 28 آبان ماه مجمع بانوان عضو شوراهاي اسلامي سراسر كشور در سومين اجلاس خود در تهران با حضور اعضاي شوراي شهر، نمايندگان مجلس، خبرگزاري زنان را به صورت آزمايشي افتتاح كرد كه اين خبرگزاري 24 دي ماه رسما كار خود را آغاز مي كند.

 

ناصرالدين اسلامي فرد در گفتگو با خبرنگار اجتماعي فارس افزود: پشتيبان معنوي اين خبرگزاري، مجمعي به نام مجمع بانوان عضو شوراهاي اسلامي سراسر كشور است كه 40 عضو از 22 شهر كشور دارد كه به رياست صديقه قنادي، رييس مجمع بانوان عضو شوراهاي اسلامي سراسر كشور تشكيل شده است.

وي اضافه كرد : اين مجمع در دومين اجلاس خود براي اهدافي كه مدنظر داشت مصوبه‌اي را تصويب كرد كه تشكيل خبرگزاري زنان بود.

اسلامي فرد درباره نوع همكاري خبرنگاران با اين خبرگزاري گفت: اين خبرگزاري هنوز با مسائل مالي درگير است و خبرنگاراني كه با خبرگزاري زنان همكاري مي‌كنند به شكل افتخاري هستند و هم اكنون از كل ايران 30 نفر خبرنگار و نيز در مشهد 20 نفر در سرويس‌هاي 8 گانه فرهنگي، هنري، سياسي، دانشگاهي و... كه ساختار آن همانند ديگر خبرگزاري‌هاست فعاليت دارند.

وي تصريح كرد: اين خبرگزاري هر روز انعكاس اخبار دارد و بازديد كنندگان خبرگزاري زنان با توجه به تبليغي كه هنوز انجام نشده خوب بوده است كه پيش‌بيني مي‌كنيم در روز افتتاحيه خبرنگاران بيشري براي همكاري در اين خبرگزاري به ما مراجعه كنند.

اسلامي فرد درباره پارك بانوان كوثر شهر مشهد گفت: فاز اول اين پارك در فضاي 11 هكتاري مورد تصويب شوراي شهر قرار گرفته و از پارك جنگلي طرق به پارك بانوان كوثر تغيير نام پيدا كرده است.

وي اضافه كرد: اين پارك هم اكنون وارد فازهاي بعدي شده است و در ساخت آن تنوع زيادي به كار گرفته شده است يعني سعي شده تمام مواردي كه بانوان نياز دارند در اين پارك استفاده شود .

اسلامي فر در پايان اذعان كرد: اطراف اين پارك به وسيله درختان بلند و تنومند كه محصور است پوشيده شده است.