زنان:یکشنبه 6 دی ۱۳۸۳ - 26 دسامبر ۲۰۰۴‏

 

 

عفو بين الملل به صدور احکام اعدام براي زنان متهم به روابط نامشروع جنسي در ايران اعتراض کرد.

شنبه 5 دی ۱۳۸۳ - 25 دسامبر ۲۰۰۴‏

سازمان عفو بين الملل در بيانيه اي به احکام اعدام زناني که در ايران به جرم زنا و روابط نامشروع صادر شده اعتراض کرد. اين اعتراض به ويژه به پرونده ليلا مافي و حاجيه اسماعيل وند مربوط مي شود. ليلا به جرم زنا، حاملگي بدون ازدواج و اعمال خلاف عفت در زندان اراک به سر مي برد و حاجيه به جرم قتل و زنا در شهر جلفا است. ليلا و مافيه هر دو به اعدام محکوم شده اند. گفته مي شود ليلا مافي از زماني که تنها هشت سال داشت به اجبار مادر خود مجبور به داشتن روابط نامشروع جنسي شد و از طرف کساني که مادر وي او را در اختيار آنها قرار مي داد، مورد تجاوز جنسي قرار گرفت. عفو بين الملل مي گويد رشد عقلي ليلا در حد هشت سالگي باقي مانده، اما يک مقام قضايي در ايران دو روز پيش چنين چيزي را تکذيب کرد. عفو بين الملل همچنين روز 16 دسامبر فرجام خواهي ديگري براي حاجيه اسماعيل وند و مردي به نام روح الله صادر کرد. اين دو زماني که مرتکب روابط جنسي نامشروع جنسي شدند 17 ساله بودند. اين دو به خاطر همکاري در قتل همسر حاجيه در شهر جلفا محکوم به اعدام شده اند. اما ديوان عالي کشور پس از آنکه به موضوع روابط جنسي نامشروع اين دو پي برد، حکم اعدام با دار را براي حاجيه به سنگسار تبديل کرد. روز پنجشنبه 23 دسامبر مسئولان قضايي به شکل موقت اين حکم را متوقف کرده و پرونده را به کميته عفو و بخشودگي ارجاع کردند. کميته حقوق بشر سازمان ملل متحد صريحا گفته است برخورد با زنا و روابط نامشروع جنسي بر خلاف استانداردهاي بين المللي حقوق بشر است.

 

84 درصد بيكاران زن و 42 درصد بيكاران مرد، داراي تحصيلات متوسط و دانشگاهي هستند.

جمعه 4 دی ۱۳۸۳ - 24 دسامبر ۲۰۰۴‏

به گزارش گروه دريافت خبر ايسنا، دكتر جواد صالحي‌اصفهاني ـ استاد دانشگاه ويرجينياتك آمريكا ـ در مقاله‌اي كه با عنوان سياست‌گذاري سرمايه انساني براي رشد بلندمدت در ايران، آموزش، بازار كار و تامين اجتماعي در دومين كنفرانس بين‌المللي مديريت عنوان كرد، افزود: بيكاري جوانان تحصيلكرده و انطباق نداشتن ميان آموزش و سرمايه انساني مولد، از مشكلات اساسي بازار بازار كار و سرمايه انساني در كشور به شمار مي‌رود.

وي خاطرنشان كرد: در اين بررسي همچنين مشخص شده است كه از ميان گروه سني 20 تا 24 ساله 42 درصد زنان و 22 درصد مردان بيكار هستند.

صالحي‌اصفهاني گفت: ساختار انگيزه‌ها براي انباشت سرمايه انساني، بستگي به نهادهاي بازار كار و تامين اجتماعي دارد.

وي با اشاره به اينكه رسيدن به اهداف برنامه چهارم توسعه تا حدي در گرو توجه به اثر اين نهادها بر انگيزه‌هاي فردي است، تصريح كرد: نقطه نظر سياست‌گذاري، نوعي ساختارسازي است.

اين استاد دانشگاه گفت: از آنجايي كه بازار كار در كشور انعطاف‌ناپذير بوده و بازار كار انعطاف‌ناپذير، بهره‌وري فردي و مهارت‌هاي از نوع خلاقيت را كاهش مي‌دهد، خانواده‌ها و در مهارت‌هاي از نوع اول (دانش) بيش از حد سرمايه‌گذاري مي‌كنند.

وي اضافه كرد: نزديك به سه‌چهارم مردها و 87 درصد زنان با تحصيلات دانشگاهي به كار دولتي اشتغال دارند كه اين آمار براي ديپلمه‌ها به ترتيب 41 و 61 درصد است.

صالحي‌اصفهاني يادآور شد: به دليل آنكه استخدام دولتي در ايران معمولا با تضمين شغلي دائم و در ارتباط با مدرك است در نتيجه انحراف انگيزه‌ها به سوي دانش و مدرك‌گرايي وجود دارد.

عضو كميته علمي دومين كنفرانس بين‌المللي مديريت‌ در بخش ديگري از سخنراني خود با اشاره به اينكه خصوصي‌سازي مدارس، كمكي به بهبود تركيب مهارت‌ها در ايران نكرده است، اظهار كرد: نقش خانواده در تشديد مسابقه، به جاي بهبود تركيب مهارت‌ها، منجر به معضلي به نام معلم خصوصي از يك سو و از ديگر سو، هدر رفتن فرصت جمعيتي براي انتقال نسلي سرمايه انساني شده است.

وي وجود حدي از انعطاف‌پذيري در بازار كار براي كاهش در بيكاري جوانان و تحصيلكردگان، بالابردن بهره‌وري نيروي كار و در نهايت افزايش رشد بلندمدت اقتصادي را در كنار سياست‌گذاري سرمايه انساني شامل اصلاحات در سه بخش آموزش، بازار كار و تامين اجتماعي از عمده راهكارها براي برون‌رفت از بحران‌هاي موجود برشمرد.

دومين كنفرانس بين‌المللي مديريت كه از سوي دانشكده مديريت و اقتصاد دانشگاه صنعتي شريف، با همكاري ايدرو و گروه پژوهشي صنعتي آريانا روز اول دي‌ماه 83 در محل اجلاس كشورهاي اسلامي گشايش يافت، روز پنج‌شنبه سوم دي‌ماه به كار خود پايان داد.

 

 

ميانگين‌ سني‌ دختران‌ موجود در كانون‌ اصلاح‌ 17 سال‌ است‌

اعتماد:پنج شنبه 3 دی ۱۳۸۳ - 23 دسامبر ۲۰۰۴‏

رييس‌ كانون‌ اصلاح‌ و تربيت‌ تهران‌، گفت‌: ميانگين‌ سني‌ دختران‌ موجود در كانون‌ اصلاح‌ و تربيت‌، 17 سال‌ است‌. منصور مقارع‌ عابد، رييس‌ كانون‌ اصلاح‌ و تربيت‌ تهران‌، در گفت‌ و گو با ايلنا، گفت‌: 91 درصد دختراني‌ كه‌ در كانون‌ اصلاح‌ و تربيت‌ نگهداري‌ مي‌شوند، به‌ دليل‌ مسائل‌ منافي‌ عفت‌ و رابطه‌ نامشروع‌ به‌ كانون‌ معرفي‌ شده‌اند.وي‌ با اشاره‌ به‌ كاهش‌ ورودي‌ به‌ كانون‌ اصلاح‌ و تربيت‌ دختران‌، افزود: تعداد كمي‌ از دختران‌ به‌ كانون‌ اصلاح‌ و تربيت‌ معرفي‌ مي‌شوند و قضات‌ سعي‌ مي‌كنند كه‌ با دقت‌ نظر بيشتري‌، به‌ مسائل‌ دختران‌ رسيدگي‌ كنند.مقارع‌ عابد تصريح‌ كرد: در حال‌ حاضر در كانون‌ اصلاح‌ و تربيت‌ دختران‌، 21 نفر نگهداري‌ مي‌شوند، در حالي‌كه‌ اين‌ رقم‌ در سال‌هاي‌ گذشته‌ 80 نفر بود.رييس‌ كانون‌ اصلاح‌ و تربيت‌ تهران‌ گفت‌: ورودي‌ به‌ كانون‌ اصلاح‌ و تربيت‌ دختران‌ در سال‌هاي‌ گذشته‌، 600 نفر در سال‌ بود، در حالي‌كه‌ اين‌ رقم‌ امروز به‌ 450 نفر در سال‌ كاهش‌ يافته‌ است‌.به‌ گفته‌ وي‌، قضات‌ تا حد امكان‌ از مجازات‌ حبس‌ براي‌ دختران‌ اجتناب‌ كرده‌ و تلاش‌ مي‌كنند كه‌ دختران‌ زير 18 سال‌ را به‌ جاي‌ كانون‌ به‌ مراكز بهزيستي‌ معرفي‌ كنند.مقارع‌ عابد افزود: در حال‌ حاضر، اقامت‌ روزانه‌ در كانون‌ اصلاح‌ و تربيت‌ دختران‌ حدود دو سوم‌ كاهش‌ يافته‌ است‌.

 

عروس‌ 15 ساله‌ را به‌ 5 ميليون‌ تومان‌ فروختند"بازپرس‌ دختر فراري‌ را براي‌ نجات‌از مرگ‌ بازداشت‌ كرد

گروه‌ حوادث اعتماد‌: پنج شنبه 3 دی ۱۳۸۳ - 23 دسامبر ۲۰۰۴‏

دختري‌ 15 ساله‌ كه‌ توسط‌ پدرش‌ به‌ مبلغ‌ 5 ميليون‌ تومان‌ به‌ يك‌ افغاني‌ فروخته‌ شده‌ بود، از خانه‌شان‌ در تهران‌ فرار كرد و همراه‌ با جوان‌ مورد علاقه‌اش‌ به‌ يك‌ شهرستان‌ رفتند تا مخفيانه‌ با هم‌ زندگي‌ كنند.

چهارده‌ روز قبل‌ پدر اين‌ دختر كه‌ او هم‌ يك‌ افغاني‌ است‌، به‌ اداره‌ يازدهم‌ پليس‌ آگاهي‌ تهران‌ مراجعه‌ كرد و گفت‌: دختر 15 ساله‌ام‌ كه‌ در عقد يك‌ مرد 30 ساله‌ بود از خانه‌ فرار كرده‌ است‌.پس‌ از اين‌ شكايت‌، تحقيقات‌ براي‌ پيدا كردن‌ دختر فراري‌ آغاز شد و در اقدامات‌ اوليه‌ معلوم‌ شد وي‌ با يك‌ پسر جوان‌ به‌ شهرستان‌ دامغان‌ گريخته‌ است‌. بلافاصله‌ اكيپي‌ از ماموران‌ پليس‌ به‌ شهرستان‌ دامغان‌ رفتند و پس‌ از چند روز موفق‌ شدند دختر را به‌ همراه‌ پسري‌ كه‌ با او بود، دستگير كنند.

سرانجام‌ ديروز دخترك‌ به‌ همراه‌ پدر و شوهرش‌ در دادسراي‌ جنايي‌ تهران‌ حاضر شدند تا از آنان‌ تحقيق‌ شود. دختر فراري‌ به‌ داديار سليماني‌ گفت‌: پدرم‌ به‌ زور مرا به‌ عقد اين‌ مرد 30 ساله‌ درآورد و بر سر فروش‌ من‌ 5 ميليون‌ تومان‌ از او گرفت‌. اما من‌ پسر ديگري‌ را دوست‌ داشتم‌، به‌ همين‌ خاطر با او فرار كردم‌.

داديار سليماني‌ دستور بازداشت‌ دخترك‌ را صادر كرد و گفت‌: بازداشت‌ اين‌ دختر بخاطر مجرميت‌ او نيست‌ بلكه‌ به‌ اين‌ دليل‌ است‌ كه‌ جان‌ او را از خطر مرگ‌ حفظ‌ كنيم‌ چرا كه‌ پدر و شوهر اين‌ دختر اگر او را از اينجا خارج‌ كنند، مي‌كشند.

بدين‌ ترتيب‌ پسر و دختر فراري‌ بازداشت‌ شدند و هر دو به‌ اداره‌ يازدهم‌ پليس‌ آگاهي‌ تهران‌ انتقال‌ يافتند تا تحت‌ نظر كارآگاهان‌ باشند.