زنان:یکشنبه 29 آذر ۱۳۸۳ - 19 دسامبر ۲۰۰۴‏

 

 

 

 

يک مسئول قضايي جمهوري اسلامي خبر صدور حکم اعدام زن جوان به جرم زنا را تاييد کرد

شنبه 28 آذر ۱۳۸۳ - 18 دسامبر ۲۰۰۴‏

خبر احتمال سنگسار زن جواني در ايران به جرم زنا چندي است در منابع ايراني خبري خارج از کشور بازتاب يافته است. اما امروز يک مسئول قضايي ايران تاييد کرد که اين خبر صحت دارد. اين مسئول که نخواست نامش فاش شود به خبرنگار رويتر گفت ديوان عالي حکم اعدام حاجيه اسماعيل وند بيست و دو ساله را تاييد کرده و با اين حال روش اجرايي حکم، دار زدن يا سنگساري است که بايد تعيين شود. حاجيه اسماعيل وند چهار سال پيش به زنا محکوم و زنداني شده بود.

سياوش اردلان (راديوفردا): خبر حکم اعدام حاجيه اسماعيل وند رسمي شد. آن چه تا کنون به نقل از تشکيلات و فعالان سياسي و حقوق بشري ايران عنوان مي شد امروز توسط يک مسئول قضايي جمهوري اسلامي تاييد شد. خبرگزاري رويتر موفق شد اين نقل قول را از يک مسئول قضايي ايران که نخواست نامش فاش شود بگيرد که ديوان عالي کشور حکم اعدام حاجيه اسماعيل وند را تاييد کرده است ولي هنوز نگفته که اين دختر 22 ساله اهل جلفا که متهم به زنا شده است بايد به دار آويخته شود يا سنگسار گردد.

چند سال پيش مسئولان ايران زير فشار اتحاديه اروپا وعده دادند که اجراي احکام سنگسار در ايران را به حالت تعويق درآورند. چند روز پيش که فعالان حزب کمونيست کارگري ايران که تشکيلاتي مخالف جمهوري اسلامي در خارج از کشور است خبر وجود چنين پرونده اي را افشا کردند روز گذشته سازمان عفو بين الملل هم هشدار داد که احتمال دارد حاجيه اسماعيل وند تا چند روز ديگر سنگسار شود.

همان مسئول قضايي ايران به خبرنگار رويتر در تهران گفت مدت حبس خانم اسماعيل وند که از چهار سال پيش شروع شده حداکثر تا ماه آينده براي اجراي حکم اعدام او به پايان مي رسد. او افزود اما هنوز دستور اجراي حکم داده نشده و مسئولان تنها در انتظار اين هستند که بدانند آيا بايد حاجيه اسماعيل وند را با طناب دار و يا از طريق سنگسار اعدام کنند.

 

كاروان اميد، مبارزه با ختنه زنان با زبان اسلام

رادیو آلمان:شنبه 28 آذر ۱۳۸۳ - 18 دسامبر ۲۰۰۴‏

عمل ختنه دختران عمل بسيار دردناكى است كه منجر به مرگ و بيمارى بسيارى از آنان و يا ايجاد عفونت و درد دائمى در ناحيه عمل مى گردد. اين عمل هنوز عمدتا در بخش هايى از آفريقا در مورد دختران انجام مى گيرد. وجود اعتقادات و سنت هاى سخت مانع از كار بسيارى از مبارزان در پايان دادن به اين عمل شكنجه آور است.

چنين اقدامى تا بحال اتفاق نيفتاده است. رودگر نهبرگ كه ۶۹ سال دارد و از فعالان حقوق بشر آلمان است، تصميم دارد  به همراه كاروانى با بيست شتر، بنام كاراوان اميد، از سواحل اقيانوس اطلس و غرب آفريقا تا کشور مالى را طى كند، از يك سرا به سرايى ديگر سفر كند، و از كنار يك انسان به  سوی انسانى ديگر برود. بر روى پرچم هايى كه او به همراه  دارد، پيام مفتى اعظم موريتانى نوشته شده است: »اسلام مخالف ختنه زنان است. انجام اين عمل گناه بشمار مى آيد.«

 

در هفته گذشته رودگر با به راه انداختن يك كاروان كوچك در شهر هامبورگ آلمان اقدام روشنگرانه  خود را آغاز كرد.

كاروان او مى بايد به ديدار دورترين عشاير در چند كشور آفريقايى نيز برود. او تصميم دارد با نشان دادن فيلم هاى مستند ساكنان بقيه مناطق را نيز با فجايع ناشى از انجام عمل ختنه دختران آگاه كند. در پايان ماه ژانويه، يعنى تا يك ماه و نيم ديگر سفر وى و همراهانش آغاز خواهد شد. او پيام مفتى اعظم را مبنى بر مردود شناختن عمل ختنه دختران به نماينده مذهبى و شيخ هر آبادى تسليم خواهد كرد تا آن را در مسجد بياويزد.

رودگر نهبرگ به همراه همسرش آنته، از چهار سال پيش با كمك سازمان حقوق بشری که با ان همکارِ می کنند  به نام تارگت، به معناى هدف، در امر مبارزه با ختنه دختران فعالند. مهمترين مسئله مورد توجه در كار آنان يارى جستن از اسلام در اين مبارزه است.  

نهبرگ توجه زياد و شناخت نسبتا وسیعی درباره  اسلام دارد. او مى گويد كه ختنه دختران در برخى اديان و اعتقادات محلى ديگر نيز وجود دارد ولى بطور عمده در نواحى كه در آنجا بيشترين ميزان تكرار عمل ختنه دختران وجود دارد، اسلام به عنوان دين اصلى به رسميت شناخته شده  و به نادرستى، کلام قران، به عنوان مدلل كردن اين عمل بسيار درد آور و مرگبار در مورد دختران، بكار گرفته مى شود. به نظر او اين عمل حتى به معنى تحقير اسلام محسوب مى شود.

او تلاش دارد كه نشان دهد كه حتى بزرگترين رهبران مذهبى نيز ختنه دختران را مغاير با احكام اسلامى مى شناسند و اميدوار است كه از اين طريق، امكان مبارزه با انجام اين عمل و پيشبرد آگاهی عمومی را در مناطق دور افتاده آفريقا داشته باشد.

اولين موفقيت ها در اقدامات او از هم اکنون به چشم مى خورند. در اتيوپى، جيبوتى و موريتانى رهبران عشيره هاى مختلف پيام سازمان حقوق بشر تارگت را پذيرفته اند. در اعلاميه مشتركى آنان عمل ختنه زنان را گناه اعلام كرده اند.  

 

نخستين تاكسيران زن كشور در مشهد مشغول به كار شد

شنبه 28 آذر ۱۳۸۳ - 18 دسامبر ۲۰۰۴‏

خبرگزاري فارس: مديرعامل سازمان نظارت بر تاكسيراني مشهد گفت: نخستين تاكسيران زن كشور در شبكه تاكسي بيسيم 133 مشهد مشغول به كار شد.

به گزارش خبرگزاري فارس از مشهد، نادر مهديزاده افزود: مليحه آموت، 28 ساله نخستين راننده زني است كه در ناوگان تاكسي بيسيم مشهد به كار گرفته شده است.

وي با اشاره به عدم منع قانوني به كارگيري رانندگان زن در ناوگان تاكسيراني، بر رعايت شئونات اسلامي توسط زنان تاكسيران تاكيد كرد.

مديرعامل سازمان نظارت بر تاكسيراني شهرداري مشهد گفت: رانندگان زن در ناوگان تاكسي بيسيم بايد متاهل باشند و جهت جابجايي مسافران مرد منع قانوني ندارند.

وي افزود: ناوگان تاكسيراني مشهد، بيش از هفت هزار دستگاه تاكسي دارد و در حال حاضر در ناوگان تاكسي بيسيم مشهد، 500 دستگاه تاكسي فعاليت مي كنند.

 

پرداخت ميليون ها دلار غرامت به زنان بيوه كارگران معدن در كانادا

شنبه 28 آذر ۱۳۸۳ - 18 دسامبر ۲۰۰۴‏

9 زن بيوه كانادايي كه شوهرانشان در حادثه معدن " جاپنت " در سال 1992 جان خود را از دست داده بودند ، 7/10 ميليون دلار غرامت دريافت كردند .

به گزارش بخش بين الملل گروه كارگري ايلنا ، به نقل از سي بي سي ، ديوان عالي ايالت نورس وست ترتوريز كانادا ، حكم خود را درباره كشته شدن 9 كارگر معدن در سال 1992 صادر كرد ، كه طبق اين حكم همسران اين كارگرن غرامتي معادل 7/10 ميليون دلار غرامت دريافت كردند.

دادگاه ، پرداخت اين غرامت را بين ليست طولاني متهمين موثر در اين حادثه تقسيم كرد كه از بين آنها چند نفر از جمله صاحب معدن ، بار اصلي پرداخت غرامت را بايدتحمل كنند .

گفتني است علت مرگ اين كارگران انفجار در معدن بوده است.

 

نظام جامع حقوقي و قضايي زنان به صورت لايحه اي به مجلس می رود

شنبه 28 آذر ۱۳۸۳ - 18 دسامبر ۲۰۰۴‏

عضو كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي گفت: علاوه بر خواست مركز امور مشاركت زنان در ارسال لايحه نظام جامع حقوقي و قضايي زنان، منشور ديگري از سوي شوراي فرهنگي، اجتماعي زنان به مجلس شوراي اسلامي ارسال شده است.

فاطمه آليا در گفت و گو با خبرنگار" ايلنا" خبر از بررسي نظام جامع حقوقي و قضايي زنان در فراكسيون فرهنگي مجلس داد و گفت: كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي در راستاي سياست تعامل و همكاري با ديگر نهادها و سازمان ها دعوتي از مسئولين آنها انجام مي دهد و در اين رابطه خانم شجاعي؛ رئيس مركز امور مشاركت زنان با ارايه گزارشي درصدد معرفي اقدامات صورت گرفته از سوي اين مركز به اعضا كميسيون فرهنگي برآمد.

وي افزود: در اين گزارش كار با اشاره به خواست مركز امور مشاركت زنان در رسيدگي به امور مرتبط با اين سازمان خبر از ارسال لايحه نظام جامع حقوقي و قضايي زنان از سوي هيئت دولت به مجلس شوراي اسلامي داده شده است.

نماينده تهران در مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: در اين گزارش كار به موارد ديگري نظير؛ اشتغال زنان و امكان قضاوت زنان اشاره شده است و به دليل پايان وقت جلسه، سوالات اعضا كميسيون به جلسه بعدي موكول شد.

وي در پايان خاطر نشان كرد : علاوه بر گزارش اين مركز، شوراي فرهنگي، اجتماعي زنان كه مسئوليت و رسالت سياست‌‏گذاري موضوعات مربوط به زنان را برعهده دارد، منشور جامع حقوقي و مسئوليت هاي زنان در نظام جمهوري اسلامي را به تصويب شوراي عالي انقلاب فرهنگي رسانده و به مجلس ارسال كرده است.