زنان:جمعه 20 آذر ۱۳۸۳ - 10 دسامبر ۲۰۰۴‏

 

 

 

برنامه تازه سازمان عفو بين الملل برای متوقف کردن خشونت علیه زنان

رادیو فردا:پنج شنبه 19 آذر ۱۳۸۳ - 9 دسامبر ۲۰۰۴‏

در صورت خودداري حکومت ها در جلوگيري از خشونت، شوراي امنيت سازمان ملل مورد را به دادگاه بين المللي جنايي ارجاع مي کند

 بنا بر گزارش تازه سازمان عفو بين الملل بنام زندگي هاي از هم گسيخته، نمونه هاي خشونت به زنان در جنگ ها امري برخواسته از شرايط طبيعي نيست، بلکه بنا بر دستور صورت مي گيرد و مورد عفو و اغماض قرار مي گيرد. آنا اورتيا انسيسکو، هماهنگ کننده کارزار «خشونت به زنان بايد متوقف شود»، در مصاحبه با راديو فردا درباره اين کارزار مي گويد: خشونت به زنان در دوران جنگ نمونه اي افراطي آزار در مورد زنان در دوران صلح است، درواقع آزار به زنان در دوران جنگ از همان آداب و عادات مربوط به لباس پوشيدن و رفتار و غيره در دوران صلح ناشي مي شود که در دوران جنگ زنان را هدف قرار مي دهد. خانم انسيسکو در مورد راه چاره در مورد اين خشونت ها مي گويد: مکانيسم حقوق بشر براي متوقف کردن اين روند آن است که عدالت در مورد ميليون ها زن و دختري که قرباني آزار قرار مي گيرند اجرا شود و سازمان عفو بين الملل معتقد است سيستم قضايي بايد از زنان قرباني حمايت کند و عاملان اين جنايات را تنبيه و مجازات کند. سازمان عفو بين الملل براي انجام اين عمل برنامه اي عملي براي اقدام در سطح جهاني تدوين کرده است که در صورت خودداري حکومت ها از جلوگيري از خشونت به زنان، شوراي امنيت سازمان ملل مورد را به دادگاه بين المللي جنايي ارجاع مي کند.

 

زنان، نيروى محرك رشد درآفريقا!

رادیو آلمان:پنج شنبه 19 آذر ۱۳۸۳ - 9 دسامبر ۲۰۰۴‏

در روز جمعه، فردا، خانم وانگارى ماتائى قائم مقام وزارت محيط زيست كنيا در اسلو جايزه صلح نوبل سال ۲۰۰۴ ميلادى را دريافت خواهد كرد. او اولين زن آفريقايى است كه موفق به دريافت چنين نشان ارزشمندى مى شود. اين زن ۶۴ ساله در فعاليت هاى سياسى مستمر خود در شرايط بسيار سخت، در جهت حفظ محيط زيست و تحقق ارزش هاى حقوق بشر، تلاش كرده است.

در تاريخ هشتم اكتبر سال جارى، يعنى حدود دو ماه پيش، زمانى كه كميته نروژى نوبل بطور بسيار غير مترقبه اى اعلام كرد كه خانم وانگارى ماتائى مبارز فعال حفظ محيط زيست كنيا به دريافت جايزه صلح نوبل نائل خواهد شد، شوق زيادى را در دل همگان ايجاد كرد. همزمان براى بسيارى اين سوال مطرح شد كه حفظ محيط زيست با صلح چه ارتباطى دارد؟ اين جايزه چه اثر و ارزشى را براى آفريقا و بويژه زنان در اين قاره داراست؟

دريافت جايزه نوبل براى قاره آفريقا بهانه ايست براى اميدوارى. بالاخره در رسانه ها نبايد فقط خبرهاى منفى از توسعه بيمارى ايدز و افزايش گرسنگى از اين قاره گزارش شوند.  اين موضوع به تمام كسانى كه با همكارى وسيع و فعال خود در امر حفظ محيط زيست و تحقق مواد حقوق بشر در تلاشند، كسانى مانند خانم وانگارى ماثائى، شهامت ادامه كار را مى دهد.

سر خم نكردن در مقابل شرايط موجود، باعث بارها به زندان افتادن وى گشت. در سال هاى هفتاد او نهاد محيط زيست موسوم به جنبش كمربند سبز را تأسيس كرد، كه هدف آن گسترش جنگل هاى آفريقا بود. اين جنبش موفق به غرس سى هزار درخت در آفريقا شد. از آن پس در كنيا  او را به نام ماما ميتى، به معنى مادر درخت ها خواندند.

ماتائى با شهامت نظرات خود را در مخالفت با دانيل آراپ مويى رئيس جمهور وقت كنيا ابراز كرد و در امر افشاى رشوه گيرى و فساد و همچنين فشارهاى سياسى موجود در اين كشور فعال بود. او به عنوان رئيس كميته ملى زنان كنيا، كه مجموعه اى از جنبش هاى زنان اين كشور را دربر مى گرفت، در مبارزه براى احقاق حقوق زنان تلاش پيگير داشت. با بدست گرفتن قدرت سياسى توسط نيروهاى اپوزيسيون در دو سال پيش او به مجلس كنيا راه يافت. رئيس جمهور جديد كنيا ماتائى را به سمت قائم مقامى وزارت محيط زيست اين كشور منصوب كرد.

دريافت جايزه نوبل، ارج نهادن به زنان آفريقايى است كه بار اصلى كار را بر شانه هاى خود حمل مى كنند. آنان تا ۸۰ درصد مواد غذائى را در اين قاره توليد مى كنند. آنان در بسيارى از مواقع مى بايست به عنوان مادران تنها، سرپرستى خانواده را به دوش گيرند. شوهرانشان يا به عنوان كارگران فصلى در شهرها به كار مشغولند، يا از بيمارى ايدز درگذشته اند و يا در جنگ زندگى خود را مى گذرانند. زنانند كه بار اصلى سختى ها، سرپرستى از ضعيفان و مستمندان در جامعه، نگهدارى از كودكان بى سرپرست، مردم سالخورده و بيمار را در دوران جنگ و شرايط قحطى و گرسنگى برعهده دارند.

زنانى مانند وانگارى ماتائى نشان مى دهند كه آفريقا قاره ايست كه براى ايجاد آينده اى بهتر مبارزه مى كند و در اين مبارزه زنان نقش بسزايى را ايفا مى كنند.

 

تاسيس کميته زنان در کميسيون حقوق بشر کانون وکلا

تريبون فمينيستی ايران: چهار شنبه 18 آذر ۱۳۸۳ - 8 دسامبر ۲۰۰۴‏

اخيرادر کميسيون حقوق بشر کانون وکلا کميته زنان و کودکان تاسيس شده است. هر زن و کودکی که در زمينه حقوق بشر شکايتی دارد می تواند با مراجعه به اين کميته تشکيل پرونده دهد.

زهره مجدزاده و گيتی پورفاضل از مسئولان اين کميته هستند.

 

وطایف کميته زنان و کودکان که به تازگی در کميسيون حقوق بشر کانون وکلا تاسيس شده، از دید یک مسئول این کمیته

رادیو فردا:چهار شنبه 18 آذر ۱۳۸۳ - 8 دسامبر ۲۰۰۴‏

کميته اي با نام کميته زنان و کودکان در کميسيون حقوق بشر کانون وکلا تاسیس شد. زنان و کودکاني که در زمينه نقض حقوق خود شکايتي دارند مي توانند با نوشتن نامه يا مراجعه به اين کميته پرونده تشکيل دهند. گيتي پورفاضل از مسئولان اين کميته در مصاحبه با رادیو فردا می گوید: مجموعه کميسيون حقوق بشر چهار کميته دارد که يکي از آن ها کميته زنان و کودکان است. وی می گوید اين کمیته جنبه حقوقي دارد تا جنبه اجرايي ما فقط توصيه کننده هستيم و اعتراض کننده.

به تازگي در کميسيون حقوق بشر کانون وکلا کميته اي تاسيس شده است با نام کميته زنان و کودکان. زنان و کودکاني که در زمينه نقض حقوق خود شکايتي دارند مي توانند با نوشتن نامه يا مراجعه به اين کميته پرونده تشکيل دهند. گيتي پورفاضل که از مسئولان اين کميته است در گفتگو با نازي عظيما درباره اين کميته توضيحات بيشتري مي دهد.

گيتي پورفاضل: مجموعه کميسيون حقوق بشر چهار کميته دارد که يکي از آن کميته ها ما هستيم و بقيه هم کميته هاي ديگر هستند، مانند کميته اقليت ها، کميته آموزش و پژوهش، کميته حق دفاع.

نازي عظيما (راديو فردا): در اين بيانيه آمده که هر زن و کودکي در زمينه حقوق بشر شکايتي داشته باشد مي تواند بيايد و در اين کميته تشکيل پرونده دهد. اصولا اين زنان و کودکان که احتمالا از طبقات مرفه جامعه هم نيستند و شايد حتي از اين مساله خبر هم نداشته باشند، چگونه شما به اينها اطلاع رساني مي کنيد؟

گيتي پورفاضل: کميته حقوق بشر به طور کلي در مورد تک تک افراد نمي تواند کاري انجام دهد. ما به صورت کلي مي توانيم در اين راه گام برداريم. اشخاصي که کاري دارند، شکايتي دارند، مي توانند نامه بنويسند براي کميته و ما به آن ها رسيدگي مي کنيم. خود کميسيون نه، خود کميسيون ارجاع مي کند به کميته ما و ما در اين صورت مي توانيم شخص را بخواهيم، با او صحبت کنيم و در پيروي شکايتش بتوانيم کاري انجام دهيم. نامه اي بنويسيم به مقامات مربوطه يا مراجعه کنيم، به هر حال بدون پاسخ نخواهد ماند.

ن . ع : يعني به عبارت ديگر اين يک جنبه حقوقي دارد تا جنبه اجرايي.

گيتي پورفاضل: بله جنبه حقوقي دارد، چون ما که نمي توانيم مجري باشيم، ما فقط توصيه کننده هستيم و اعتراض کننده. البته ما با انجمن حمايت از حقوق کودکان ارتباط داريم و با مسائل کودکان بزهکار در کانون اصلاح و تربيت.