زنان:چهارشنبه ۱۱ آذر ۱۳۸۳ - ۱ دسامبر ۲۰۰۴‏

 

 

 

سلامت دختران قالی بافی در تهدید جدی است

خبرگزاری سینا- ناهید ابراهیمی- سه شنبه 10 آذر ۱۳۸۳  - 30 نوامبر ۲۰۰۴

در فضای نیمه تاریک اتاق هشت دار قالی به ردیف کنار هم چیده شده اند و صدای کوبیدن شانه ها روی گره در اتاق موج می زند.

18 زن و دختر هر دو در این اتاق کوچک و کم نور ساعتها پای دارهای قالی می نشینند و قالی می بافند .

کارکردن بیش از هشت ساعت در نور کم و میان گرد و غبار ناشی از مواد شیمیایی موجود در رنگ نخ ها و نبودن تهویه مطبوع و هوای تازه در کارگاه ها سلامت این زنان و دختران قالیباف را تهدید می کند.

بیشتر زنان و دختران ایلامی برای کمک به اقتصاد خانواده و کسب درآمدی هر چند ناچیز به قالی بافی رو می آورند.

اگر چه این زنان از معضلات کارکردن در محیط های غیراستاندارد کارگاه ها اطلاع دارند اما نیاز های مادی و فشار اقتصادی به خانواده ها موجب می شود که با کارکردن در محیط های غیراستاندارد سلامت خود را به خطر بیندازند.

یکی از زنان قالیباف ایلامی گفت: وضعیت مالی بیشتر خانواده های ایلامی به گونه ای است که زنان نیز باید همدوش آنان کار کنند.

زینب شاه طاهری افزود: قالیبافی اگر چه می تواند به درآمد خانواده کمک کند اما اکنون بیشتر زنانی که بیش از دو سال است قالی می بافند با مشکلاتی از قبیل ضعف بینایی و مشکل تنفسی دچار شده اند.

یکی از صاحبان کارگاه قالیبافی در ایلام گفت: وضعیت بهداشتی کارگاه های قالیبافی همواره به عنوان یک مسئله مهم برای مسئولان کارگاه ها مطرح بوده است.

مریم .س ادامه داد: ضعف بنیه مالی برای ایجاد کارگاه های تولیدی با امکانات بهتر یکی از مشکلاتی است که مانع از مطلوب سازی محیط کارگاه ها می شود.

وی افزود: سازمانهای حمایت کننده با تخصیص اعتبار و اعطای تسهیلات به کارگاه ها می توانند تا حدودی در رفع این مشکل موفق باشند.

مدیر صنایع دستی ایلام در این خصوص گفت: کارگاه های فرش وگلیم بافی استان از نظر بهداشتی در وضعیت مطلوبی نیستند.

سیف ا... رشیدی افزود: در کارگاه های تولیدی بافندگان بدون رعایت نکات بهداشتی از قبیل نور کم، عدم استفاده از ماسک تنفسی ، تهویه مناسب اقدام به بافت فرش و گلیم می کند.

وی تاکید کرد: این اداره در نظر دارد با برپایی کلاسها و آموزش به بافندگان و مسولان کارگاه وضعیت کارگاه های تولیدی را بهبود بخشد.

وی اظهار داشت: همکاری دانشگاه علوم پزشکی ، مسئولان بهداشتی حرفه ای استان و مدیریت صنایع دستی در خصوص نظارت و کنترل وضعیت بهداشتی کارگاه ها و الزامی کردن ایجاد فضای سالم برای فعالیت کارگاه ها می توانند در رفع این مشکل موثر باشد.

معاون بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی در خصوص مشکلات بهداشتی زنان بافنده قالی گفت: کارکردن در محیط های فاقد استاندارد های بهداشتی در سلامت بافندگان تاثیرات مخربی دارد.

"علی عسگری" افزود: بافندگان فرش و قالی در دراز مدت با بیماری های تنفسی، ضعف بینایی و عوارض اسکلتی مواجه می شوند.

وی ادامه داد: تغییر وضعیت اسکلتی در زنان قالیباف ممکن است در دراز مدت آنان را با مشکلات جسمی در زایمان نیز مواجه کند و همچنین ممکن است موجب بروز پدیده مرده زایی در آنان شود.

وی خاطر نشان کرد: با پیگیری های انجام شده در جلسه های کارگروه بهداشت و درمان از سال 1377 زمینه اجرای طرح بهداشت قالیبافان ایلام (بقا) با همکاری بهداشت حرفه ای سازمان جهاد فراهم شده است.

وی ابراز امیدواری کرد اجرای کامل این طرح در بهبود وضعیت بافندگان موثر باشد.

مسئول بهداشت حرفه ای استان نیز در خصوص وضعیت بهداشتی کارگاه های بافندگی به چگونگی اجرای طرح بنا اشاره کرد.

جواد سجادی گفت: از سال 1377 برای بهبود وضعیت کارگاه های بافندگی بهداشت حرفه ای استان همزمان با استانهای خراسان و اصفهان با همکاری بانکهای عامل در این خصوص اعتباراتی در نظر گرفته شد.

وی اظهار داشت: متاسفانه این طرح به دلیل کمبود اعتبار به صورت کامل اجرا نشده و حتی کارگاه های مستقر در مناطق روستایی نیز با عنوان مرکزیت این طرح در بهینه سازی محیط کارگاه ها موفق نبودند.

سجادی افزود: طرح بهداشت قالیبافان ایلام به دلیل ادغام و مشخص نبودن شرح وظایف از سال 1381 تا کنون متولی خاصی ندارد.

به گفته وی رایزنی هایی در خصوص واگذاری اجرای این طرح به وزارت بازرگانی انجام گرفته است.

وی با اشاره به وضعیت بهداشتی نامطلوب کارگاه ها اظهار امیدواری کرد : با مشخص شدن متولی اجرای طرح ها و همکاری کلیه ارگانهای مربوطه رنج جسمی و روحی بافندگان کمتر خواهد شد.

 

روز جهاني نفي خشونت عليه زنان در سنندج

تريبون فمينيستي ايران: سه شنبه 10 آذر ۱۳۸۳  - 30 نوامبر ۲۰۰۴

سنندج: يکشنبه 8 آذر ماه 83 مراسمي در سالن فجر سنندج به مناسبت روز جهاني نفي خشونت عليه زنان و به همت شبکه زنان وانجمن فرهنگي ورزشي هوراز ،جامعه ي حمايت از زنان ،انجمن دفاع از حقوق زنان انجمن آذرمهرو کانون زنان کرد مدافع صلح و حقوق بشر برگزار شد.

در اين مراسم فيروزه مهاجر ،دکتر رويا طلوعي ،ديبا عليخاني ،فريده امين الاسلامي و ثريا عليمحمدي سخنراني کردند.دبير همايش فلوريا محمدپور و مجري برنامه بهاره بهمني بودند. محور سخنراني فيروزه مهاجر بر روز جهاني نفي خشونت ونحوه پذيرش خشونت از جانب زنان جامعه بود. رويا طلوعي در مورد خشونت هاي مردان جامعه فرهنگي کردستان عليه زنان فعال کرد , فريده امين اسلامي در مورد خشونت هاي خانوادگي در کردستان و ديبا عليخاني درباره قتل هاي ناموسي و ثريا عليمحمدي در مورد خشونت هاي بومي سخن گفتند. در انتهاي برنامه ميزگردي با حضور سخنرانان ودبير همايش برگزار و به سوالات حضار پاسخ داده شد.

لازم بذکر است که تلاش فعالان زن براي حضور ژيلا ايزدي وشريفه حدودي قربانيان اخير خشونت در کردستان با مخالفت شديد مسئولين بهزيستي مواجه شد. بسيار جاي تاسف است که خانه سلامت بهزيستي عملا"بازداشتگاه قربانيان خشونت شده و از مواجهه آنان با فعالان زن استان جلوگيري مي شود.

 

نمايشگاه آثار هنرى زنان مبتلا به ايدز در چين

شرق:چهارشنبه ۱۱ آذر ۱۳۸۳ - ۱ دسامبر ۲۰۰۴‏

آژانس فرانس پرس: يك نمايشگاه هنرى در مورد نحوه نگرش به زنانى كه با ايدز زندگى مى كنند، در چين و در پكن افتتاح شده است. هدف اين نمايشگاه برطرف كردن تبعيض شديدى است كه بر ضد بيماران مبتلا به ايدز اعمال مى شود. در اين نمايشگاه با نام «زيبايى او» ۲۹ اثر هنرى خلق شده توسط زنان چينى مبتلا به ايدز به نمايش درآمده است. براساس تحقيقى كه وزارت بهداشت چين انجام داده است، ۹/۵۸ درصد چينى ها از مبتلايان به ايدز دورى مى كنند. دليل اين پيشداورى فقدان آگاهى از ايدز در ميان اكثر چينى ها است. به گفته جوئل رنستروم هماهنگ كننده كشورى برنامه ايدز سازمان ملل در چين «داغ ننگ اجتماعى، جهل عمومى و ترس در مورد افراد مبتلا به HIV موانع عمده مواجهه با اين بيمارى مرگبار در چين است.» براساس يك گزارش اخير سازمان ملل متحد دست كم ۱۹۰ هزار زن چينى بين ۱۵ تا ۴۹ سال در چين به ويروس ايدز آلوده  اند. اين رقم بيانگر افزايشى ۶۰ هزار نفرى مبتلايان در سه سال گذشته است. اين نمايشگاه هنرى در ۷ دانشگاه در پكن و شش دانشگاه در شهر ساحلى زينگادو در شرق چين برپا خواهد شد. به گفته مقامات چينى اين كشور داراى ۸۴۰ هزار بيمار آلوده به HIV يا مبتلا به ايدز است، گرچه كارشناسان بين المللى رقم واقعى را بسيار بيشتر مى دانند. بنا به پيش بينى سازمان ملل، چين تا سال ،۲۰۱۰ ده ميليون مورد ايدز خواهد داشت.

 

زنان باشهامت ترين و مبتكرترين قهرمانان در مبارزه با ايدز

شرق:چهارشنبه ۱۱ آذر ۱۳۸۳ - ۱ دسامبر ۲۰۰۴‏

دبيركل سازمان ملل متحد در پيامى به مناسبت «روز جهانى ايدز» تصريح كرد: فقر، سوءاستفاده و خشونت، عدم آگاهى، اجبار از سوى مردان مسن تر و مردانى كه ارتباط هاى جنسى متعدد همزمان دارند، زنان جوان را در شبكه هيولاوار عفونت ايدز به دام انداخته است. كوفى  عنان در پيام خود با اشاره به آسيب پذيرتر بودن زنان و دختران در مقابل ايدز خواهان توانمندسازى آنها در مبارزه عليه اين بيمارى شد و افزود: روز جهانى ايدز امسال مناسبتى است تا در آن دريابيم زنان و دختران در عصر ايدز و ويروس آن متحمل چه بار سنگينى مى شوند و به همان نسبت دستاوردهاى آنها در راه مبارزه با اين اپيدمى را گرامى بداريم.

دبيركل سازمان ملل متحد خاطرنشان كرد: زنان باشهامت ترين و مبتكرترين قهرمانان ما در مبارزه با ايدز و ويروس آن هستند و در بيشتر كشورها و جوامعى كه در سراسر دنيا ديده ام اين صداى زنان است كه رساتر از ديگران شنيده مى شود.

وى تاكيد كرد: زنان مدافع و مبارزى هستند كه از روى نوعدوستى عمل مى كنند و در برابر همگان به صحبت مى پردازند تا زندگى ديگران را اعتلا بخشند اما بارها با خطر تعصب، بدرفتارى يا خشونت مواجه مى شوند.

كوفى عنان تصريح كرد: همتى كه زنان در مبارزه با ايدز نشان مى دهند تنها با تلفاتى كه اين بيمارى در مورد آنها به بار مى آورد، قابل سنجش است. به گفته وى زنان تاكنون سنگينى فقر را تحمل كرده اند و ايدز باعث مى شود كه حتى به سهولت بيشتر در دام فقر گرفتار آيند و دشوارتر بتوانند از آن رهايى يابند.

كوفى عنان افزود: زنان كماكان در تعدادى از حوزه ها با تبعيض روبه رو هستند و اين زمينه ها از محل كار گرفته تا قوانين حاكم بر مالكيت زمين و ارث را شامل مى شود و حتى ايدز هم آنها را در معرض خطر بيشتر قرار مى دهد.

وى خاطرنشان كرد: دختران در حال حاضر اكثريت كودكانى را تشكيل مى دهند كه به مدرسه نمى روند. هنگامى كه ايدز خانواده را مورد تهاجم قرار مى دهد  دخترانى كه به مدرسه مى روند غالباً به منظور اين كه به امور خانه و نگهدارى از اقوام بيمارشان كمك كنند، از تحصيل وا مى مانند. دبيركل سازمان ملل متحد افزود: زنان اكنون حدود نيمى از افرادى كه در سراسر جهان با ويروس ايدز زندگى مى كنند را تشكيل مى دهند و در جنوب صحراى آفريقا جايى كه بيش از سه چهارم تمامى زنان آلوده به ويروس ايدز زندگى مى كنند، تقريبا ۵۷ درصد افراد بالغ مبتلا به ويروس ايدز را زنان تشكيل مى دهند. كوفى عنان در پيام خود افزود: امروزه آن گونه نيست كه ازدواج همواره مصونيت ايجاد كند؛ چرا كه در پاره اى از كشورها كه آلودگى بسيار زياد دارند، زنان ازدواج كرده در مقايسه با همتايان ازدواج نكرده اما فعال جنسى ارقام بالاترى را در ابتلا به ايدز تشكيل مى دهند.

وى تاكيد كرد: آنچه ضرورى است و حقيقت دارد، تغييرى است مثبت كه قدرت و اعتماد به نفس بيشتر به زنان و دختران دهد. تغييرى كه ارتباط بين زن و مرد را در تمامى سطوح جامعه متحول سازد و اين تنها از راه آموزش دختران،  اصلاح هاى قانونى و اجتماعى و آگاهى بيشتر و مسئوليت بين مردان قابل اجراست. به گفته كوفى عنان در حال حاضر نيازمند تغييرى هستيم كه به زنان اجازه خواهد داد نقش خود را به تمامى در مبارزه عليه ايدز و ويروس آن ايفا كنند و توانمندسازى زنان در اين نبرد بايد خط مشى ما براى آينده باشد.

 

زنان و ايدز، چالشى در حال گسترش

UNAIDS Fact Sheet 2004

شرق:چهارشنبه ۱۱ آذر ۱۳۸۳ - ۱ دسامبر ۲۰۰۴‏

در روزهاى آغازين همه گيرى ايدز در ميان افراد آلوده به ويروس ايدز يا ويروس نقص ايمنى اكتسابى (HIV) تعداد مردان كاملاً بر تعداد زنان برترى داشت. در سال ۱۹۹۷ زنان ۴۱ درصد كل افرادى را كه به HIV آلوده بودند تشكيل دادند. امروز اين نسبت در سراسر جهان به ۵۰ درصد رسيده است _ و در آفريقاى زير صحرا تعداد زنان آلوده به مردان آلوده پيشى گرفته است و به ۶۰ درصد كل افراد آلوده به HIV رسيده است. زنان از لحاظ جسمى نسبت به عفونت HIV از مردان آسيب پذيرتر هستند _ در حين آميزش جنسى احتمال انتقال ويروس بيمارى از مرد آلوده به زن دوبار بيشتر از احتمال انتقال ويروس از زن آ لوده به مرد است.

آمارهاى مختلف از كشورهاى گوناگون جهان بيانگر قرار گرفتن جدى زنان در معرض خطر ايدز است:

•در روسيه كه تخمين زده مى شود ۸۶۰ هزار نفر آلوده به HIV در آن وجود دارند، زنان سهم فزاينده اى را در موارد عفونت   هاى جديد HIV تشكيل مى دهند به طورى كه نسبت زنان در عفونت هاى جديد از يك چهارم موارد در سال ۲۰۰۱ به يك سوم موارد در سال بعد رسيد.

• اين به اصطلاح «زنانه شدن» همه گيرى ايدز بيش از همه در كشورهاى آفريقايى زير صحرا خود را نشان مى دهد كه در آن نزديك به ۶۰ درصد افراد آلوده را زنان تشكيل مى دهند و ۷۵ درصد جوانان آلوده به ويروس ايدز زنان ۱۵ تا ۲۴ ساله هستند.

• در آسياى جنوبى و جنوب شرقى تعداد زنان آلوده به HIV به ۳۰ درصد كل موارد رسيده است كه افزايشى اندك را نسبت به تخمين هاى پايان سال ۲۰۰۱ نشان مى دهد.

• يك گزارش اخير از يمن بيانگر آن است كه ۷ درصد روسپيان يا كارگران جنسى از نظر HIV مثبت هستند. در سراسر اين منطقه تحقيقات عميق ترى مورد نياز است تا واقعيت را در مورد روسپيان (كارگران جنسى) به خصوص روسپيان خيابانى و مشاركت بالقوه  آنها در گسترش ايدز در مرحله اول در ميان روسپيان و مراجعان آنها در مرحله بعد در ميان همسران و كودكان اين مراجعان روشن كند.

•در ايالات متحده آمريكا تقريباً نيمى از ۴۰ هزار مورد جديد عفونت جديد HIV در هر سال در ميان سياه پوستان ديده مى شود و زنان بخش فزاينده اى از اين موارد را تشكيل مى دهند. ايدز همچنين علت اصلى مرگ در زنان سياه پوست ۲۵ تا ۳۴ ساله در آمريكا است. بسيارى از اين زنان به رفتارهاى پرخطر دست نمى زنند بلكه آنها از طريق همسران خود به ويروس آلوده شده اند، چرا كه بخش قابل توجهى از اين مردان يا معتاد به مواد مخدر تزريقى هستند يا با مردان ديگر رابطه جنسى دارند.

•آسيب پذيرى در حال گسترش

ازدواج و رابطه طولانى مدت تك همسرى باعث محافظت زنان در برابر ايدز نمى شود. مطالعات اخير در كامبوج نشان داد كه ۱۳ درصد مردان شهرى و ۱۰ درصد مردان روستايى هم با روسپيان و هم با همسر خود رابطه جنسى دارند. در تايلند يك بررسى در سال ۱۹۹۹ نشان داد كه ۷۵ درصد زنان آلوده به HIV احتمالاً از شوهرانشان ويروس را گرفته  اند. در صورت وجود چنين شرايطى، به نظر مى رسد ازدواج در واقع خطر عفونت با HIV را مى افزايد. در برخى كشورهاى آفريقايى زنان نوجوان ازدواج كرده ۱۵ تا ۱۹ ساله ميزان بيشترى از عفونت با HIV نسبت به زنان همسن ازدواج نكرده فعال از لحاظ جنسى دارند.

•نيازهاى پيشگيرى دختران و زنان

با وجود حساسيت زيست شناختى بيشتر زنان به سرايت ويروس ايدز، در اغلب جوامع، تبعيض هاى قانونى، اجتماعى و انتقادى است كه به طور فزاينده اى باعث آسيب پذيرى آنها به ايدز مى شود. بنابراين رويكردها بر مبناى جنسيت هنگام طراحى برنامه پيشگيرى اهميت دارند. راهبرد اصلى براى پيشگيرى از انتقال جنسى HIV يا ABC پيشگيرى شامل پرهيز از آميزش Abstinence، ايمن كردن رابطه جنسى Being Safer (متعهد بودن به يك شريك جنسى يا كاهش تعداد شركاى جنسى) و بالاخره استفاده مداوم و صحيح از كاندوم (Correct and Consistent Use of Condom) در صورت نابسامانى وضع اجتماعى و اقتصادى زنان تاثير محدودى خواهد داشت.

• بسيارى از زنان از اطلاعات و ابزارهاى لازم براى محافظت خودشان در برابر ايدز محرومند. بررسى ها در ۳۸ كشور نشان مى دهد كه ميزان آگاهى نسبت به ايدز در ميان زنان ۱۵ تا ۲۴ ساله _ گروهى كه بيش از همه در معرض عفونت ايدز هستند _ بسيار پايين است.

•درمان و مراقبت

• دستگاه ايمنى زنان ممكن است به نحوى متفاوت به ويروس ايدز پاسخ دهد. زنان مثبت از لحاظ HIV ميزان بيشترى از سرطان  گردن رحم نسبت به زنان غيرآلوده دارند. همچنين هنگام درمان ضدويروس زنان ممكن است اثرات جانبى بيشترى را تجربه كنند.

• به رغم اين حقايق هنگامى كه زنان براساسى برابر با مردان معالجه مى شوند تفاوت هاى بين ميزان بقاى زنان و مردان از بين مى رود. با اين حال در اكثر نقاط جهان عدم تعادل قدرت اجتماعى و اقتصادى بين زنان و مردان اين نگرانى را برمى انگيزد كه زنان از دسترسى برابر و مداوم به انتخاب هاى درمانى محروم شوند.

•در بسيارى از كشورها نگرش هاى غالب جنسيتى در اين جهت است كه زنان و دختران آخرين اولويت را در دسترسى به مراقبت هاى بهداشتى داشته باشند. شوهران و پيران خانواده تصميم مى گيرند كه آيا منابع مالى خانواده صرف مراقبت بهداشتى شود يا نه يا اينكه آيا زن مى تواند وظايف خانگى اش را رها كند و به مركز بهداشت برود. هنگامى كه اعضاى مذكر و مونث خانواده آلوده به ويروس ايدز باشند و منابع مالى محدود، اغلب درمان اعضاى مذكر در اولويت قرار مى گيرد.

•با توجه به توزيع جهانى آلودگى به ويروس ايدز برحسب جنس كه تقريباً ۵۰ _ ۵۰ است، زنان دست كم نيمى از ميليون ها نفرى را كه در كشورهاى در حال توسعه در انتظار دسترسى به داروهاى ضدرترو ويروس (ضد ويروس ايدز) در سال هاى آينده هستند تشكيل مى دهند. لازم است جوامع بر موانعى كه در مقابل زنان براى آزمايش شدن از لحاظ HIV وجود دارد از جمله خطر اعمال خشونت بر آنان در صورت مثبت شدن نتيجه آزمايش غلبه كنند.