زنان:شنبه 7 آذر ۱۳۸۳  - 27 نوامبر ۲۰۰۴

 

 

 

 

برخوردهای قهرآمیز معضل زنان خیابانی را تشدید می کند

جمعه 6 آذر ۱۳۸۳  - 26 نوامبر ۲۰۰۴

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی ، اظهار داشت : اظهار نظرهای غیر کارشناسانه و راهکارهای غیر تخصصی نشانه بی اطلاعی از پیچیدگی آسیب های اجتماعی در جامعه امروز است و مشکلات موجود را تشدید می کند لذا نباید ناشیانه از دور نسخه پیچی کرد .

دکتر سید حسن علم الهدایی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر با بیان این مطلب افزود : همه به یاد داریم که در سالهای گذشته با چه جدیتی نسبت به معتادان ، فروشندگان مواد مخدر و قاچاقچیان برخورد شد اما آیا این رفتارهای سرسختانه نرخ رشد این آسیب اجتماعی را در جامعه کاهش داد ؟ اگر این طور است پس چرا هنوز درصد عمده ای از طلاق ها به دلیل اعتیاد معضل مواد مخدر در خانواده ها رخ می دهد ! مگر در مشهد چنین برخورد قهرآمیزی از سوی یک مرد صورت نگرفت آیا این رفتار تاثیری داشت و آیا برای همیشه ریشه این معضل در مشهد خشکانده شد ؟ مسلما خیر .

وی با تاکید بر اینکه باید دلایل رشد چنین آسیب هایی در جامعه بررسی و مورد کنکاش قرار گیرد ، اظهار داشت : درصد قابل توجهی از زنان خیابانی سابقه بیماریهای روحی و روانی و اخلاقی داشته و به تدریج در چنین وضعی گرفتار می شوند که در این راستا نیاز اقتصادی و مالی را نباید نادیده گرفت لذا شاید بهتر باشد به جای سربه نیست کردن آنها در فکر توانمند سازی این زنان باشیم کما اینکه بارها در طی گفتگوهایی که با زنان خیابانی جمع آوری شده در مراکز بازپروری داشتیم تعداد قابل توجهی از آنها اعتراف کرده اند که اگر بتوانند روی پای خود ایستاده و وزندگیشان را اداره کنند ، دیگر هرگز تن به این کار ندهند.

دکتر علم الهداییدر ادامه  تصریح کرد : باید بررسی کرد که چرا سن روسپی گری زنان کاهش یافته و آیا این پدیده با افزایش فرار دختران از خانه و کاهش سن فرار رابطه ای دارد ، اگر چنین باشد باید از طریق آموزش و راهکارهای پیشگیرانه از بروز فاجعه عظیم در اینده جلوگیری کرد نه اینکه با نگاه قهر آمیز بر روی آنها شمشیر کشید چراکه مسلما یبرخوردهای قهرآمیز نه تنها موجب عبرت این زنان نمی شود بلکه ممکن است بحث عدم رعایت حقوق بشر را نیز در سایر مجامع بین المللی مطرح کند که این امر به هیچ وجه برای کشور پسندیده نیست .  

 

بر اساس تحقيقات انجام شده شيوع كم خوني در زنان 15 تا 39 ساله تقريبا دو برابر مردان است.

جمعه 6 آذر ۱۳۸۳  - 26 نوامبر ۲۰۰۴

به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، دختراني كه زندگي خود را با تغذيه ناكافي در دوران كودكي همراه با بيماري شروع مي‌كنند و به دوره نوجواني پا مي‌گذارند از يك طرف به علت سوء تغذيه با كاهش قدرت يادگيري، افت تحصيلي، افزايش ابتلا به بيماريها و كاهش توانمندي ذهني و جسمي مواجه هستند و از سوي ديگر پس از ازدواج نمي‌توانند دوران بارداري و شيردهي خوبي داشته باشند زيرا در دوران بارداري و شيردهي ذخاير بدني مادر مصرف مي‌شود و سوء تغذيه او شدت مي‌يابد.

مطالعات نشان مي‌دهد در زناني كه در دوران كودكي به علت كمبود ويتامين D مبتلا به راشيتيسم شده‌اند لگن تغيير شكل داده و زايمان آنها با سزارين همراه است.

 

قاچاق زنان به عنوان نوعي خشونت عليه آنها از چالش‌هاي پيش روي جامعه زنان است

جمعه 6 آذر ۱۳۸۳  - 26 نوامبر ۲۰۰۴

دبير اجرايي كميسيون اقتصادي اجتماعي سازمان ملل براي منطقه آسيا و اقيانوسيه (UNSCAP) گفت: تاثير قاچاق زنان به عنوان نوعي خشونت عليه آنها و همچنين مهاجرت از چالشهاي پيش روي جامعه زنان است.

به گزارش سرويس «زنان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، «كيم هاك سو» در نشست عاليرتبه بين‌الدولي آسيا و اقيانوسيه با اعلام آگاهي از آثار متناقض جهاني شدن تاكيد كرد: ايجاد فرصتهاي شغلي جديد براي زنان، موجب كاهش مشكل فقر در برخي موارد مي‌شود، اما مساله مهمتر ارزش پايين اقتصادي كار انجام شده توسط زنان در شرايط نبود امنيت شغلي و مخدوش شدن حقوق كار آنها است.

وي در ادامه با اشاره به شيوع پديده ايدز در ميان زنان خاطرنشان كرد: علت آن روابط قدرت نابرابر بين زنان و مردان، ناكامي آموزش مسايل جنسيتي و دسترسي ناچيز زنان به خدمات بهداشتي است.

دبير اجرايي اسكاپ در پايان بر اهميت حقوق زنان جهت دستيابي به مشاركت سياسي در تمامي موارد اعم از نمايندگي مجلس و قضاوت تاكيد كرد.

 

خاطره پروانه:از سال 57 تا به حال هيچ نوار و CD از صداى زنان وجود ندارد 

جمعه 6 آذر ۱۳۸۳  - 26 نوامبر ۲۰۰۴

به گزارش خبرگزاري ايلنا خاطره پروانه, خواننده پيشكسوت ايران گفت «من براى دلم و مردم مى خوانم, ولى در آينده هيچ اثرى از ما باقى نمى ماند.»

وي با بيان اين مطلب, در خصوص ضبط صوتى و تصويرى كنسرت زنان و تكثير آن گفت : به هيچ عنوان ضبطى از كنسرت زنان صورت نمى گيرد و اصلا اجازه چنين كارى وجود ندارد . همانطور كه مى دانيم تك خوانى زن در اسلام ممنوع است و از سال 57 تا به حال هيچ نوار و CD از صداى زنان وجود ندارد .در سالن هاى اجرا نه ضبطى صورت مى گيرد و نه عكس و فيلمى تهيه مى شود .

ما حتى صدايمان را هم نمى توانيم در استوديو ضبط كنيم. چه رسد به اينكه اين كار در حين اجرا در سالن هايى چون تالار وحدت انجام شود .

وى ادامه داد: فرزندان من در خارج از كشور هستند و يكى از آرزوهاى من اين است كه آثار را براى نوه هايم بفرستم‌‏, ولى هيچ وقت اجازه چنين كارى را ندارم . من نمى دانم تا چه زمانى زنده هستم و اگر بميرم چيزى از هنرم براى بچه هايم به يادگار نمى ماند .

سرپرست گروه "ياران" در خصوص محدوديت هاى كنسرت زنان گفت : ما در سال تنها دو برنامه موسيقى زنان را داريم كه يكى درجشنواره گل ياس و ديگرى در دهه فجر است. در سال شايد يكى , دو كنسرت اختصاص داشته باشيم كه آن هم مشكلاتى خاص خود را دارد. البته ما در همه سالن ها نمى توانيم اجرا داشته باشيم.

وى در خاتمه خاطر نشان كرد : ما حتى براى اجراهايمان, اجازه بيشتر ماندن در سالن را نداريم و اين ها همه ضربه شديدى را به موسيقى ما وارد مى كنند.

 

زنان 20 تا 30 ساله ژاپني در قطارهاي اين كشور مورد بدرفتاري قرار مي‌‏گيرند

جمعه 6 آذر ۱۳۸۳  - 26 نوامبر ۲۰۰۴

يك تحقيق نشان داده كه حدود 64 درصد زنان ژاپني بين 20 تا 30 سال، در قطارها، متروها و يا ايستگاه‌‏هاي ترابري توكيو مورد آزاد و بدرفتاري قرار مي‌‏گيرند.

به گزارش ايلنا، به نقل از آسوشيتدپرس، مساله آزار و اذيب خانم‌‏ها در قطار و مترو، مخصوصا در ساعات شلوغ، از مشكلات قديمي اين كشور است و در سال‌‏هاي اخير و از ماه دسامبر براي جلوگيري از اين مشكل، دولت تعدادي از واگن‌‏هاي هر قطار را مخصوص خانم‌‏ها اعلام كرده است.

كساني كه در ژاپن به جرم بدرفتاري دستگير شوند، به پرداخت 485 دلار و حبس به مدت 7 سال محكوم مي‌‏شوند.

 

آسيب‌‏پذيري رواني زنان بعد از زلزله بسيار بيشتر از مردان است

جمعه 6 آذر ۱۳۸۳  - 26 نوامبر ۲۰۰۴

رييس منطقه 8 دانشگاه آزاد اسلامي گفت: ميزان آسيب‌‏پذيري رواني زنان بعد از زلزله به مراتب بيشتر از مردها است و آنان نياز به رسيدگي رواني بيشتري دارند.

به گزارش خبرنگار ايلنا, دكتر مهدوي، رييس منطقه 8 دانشگاه آزاد اسلامي، در نخستين همايش ملي ژئوفيزيك، افزود: همچنين ميزان پرخاشگري كودكان بعد از زلزله به طور غيرمتعارف زياد مي‌‏شود و تمام اين موارد به علت استرس از دست دادن پدر و مادر و نزديكان، است.

وي با اشاره به اينكه ترس و وحشت دائم, ديگر اختلال رفتاري بعد از زلزله است، گفت: معمولاً بعد از زلزله، مردم به بازسازي ساختمان و تاسيسات توجه مي‌‏كنند كه اين امر باعث به وجود آمدن بي‌‏نظمي و رشد انواع انحرافات از جمله دزدي, تجاوز و ناامني مي‌‏شود.

مهدوي در ادامه تصريح كرد: درست است كه بعد از زلزله بازسازي مناطق زلزله‌‏زده بايد مورد توجه قرار گيرد، اما آنچه از بازسازي مناطق زلزله زده مهمتر است و در كشورهاي جهان سوم كمتر به آن توجه شده، رسيدگي به بهداشت رواني افراد است.