زنان:پنجشنبه ۵ آذر ۱۳۸۳  - ۲۵ نوامبر ۲۰۰۴

 

 

 

 

اولين خلبان زن عربستاني به خدمت گرفته شد

چهارشنبه ۴ آذر ۱۳۸۳ - ۲۴ نوامبر ۲۰۰۴

زني 25 ساله به عنوان اولين زن خلبان هواپيما در عربستان سعودي به خدمت گرفته شد.

به گزارش سرويس بين الملل ايلنا, " هنادي زكريا هندي" 25 ساله پس از امضاي قراردادي, مسئوليت پرواز هواپيماهاي خصوصي يك شركت هواپيمايي عربستان سعودي را برعهده گرفت.

به گزارش خبرگزاري اروپا از دبي, شركت هواپيمايي"كينگدام هالدينگ" متعلق به "علي وليد طلال" يكي از شاهزاده‌‏هاي مولتي ميليار در عربستان سعودي طي بيانيه‌‏اي اعلام كرد: كاپيتان "زكريا هندي به عنوان اولين زن خلبان در تاريخ عربستان به خدمت گرفته شد.

در اين بيانيه تاكيد شد, به خدمت گرفتن يك زن براي خلباني هواپيماهاي خصوصي "كينگدام هالدينگ" واقعه‌‏اي تاريخي براي زن ‏عربستاني است.اين در حالي است كه رانندگي زن‌‏ها در عربستان ممنوع است.

براساس اين بيانيه اين زن خلبان كار خود را در اواسط سال 2005 ميلادي آغاز مي كند.

 

نخستين زن مسوول خانه كارگر منصوب شد

چهارشنبه ۴ آذر ۱۳۸۳ - ۲۴ نوامبر ۲۰۰۴

از سوي امور شهرستان‌‏هاي خانه كارگر, نخستين زن مسوول خانه كارگر با عنوان سرپرست جديد اجرايي خانه كارگر استان اردبيل منصوب شد

به گزارش خبرنگار سرويس كارگري ايلنا,با حضور مهندس "حسيني" مديركل كار و امور اجتماعي استان اردبيل و حاج "كريم صادق‌‏زاده" مسوول امور هماهنگي و نظارت خانه‌‏هاي كارگر منطقه شمال‌‏غرب و استان‌‏هاي آذري نشين, طي مراسمي سركار خانم مهندس "سميه حيدري" به عنوان سرپرست جديد اجرايي خانه كارگر استان اردبيل و نخستين زن مسوول جامعه كارگري منصوب شد.

 

عنان خواستار حذف خشونت عليه زنان شد

چهارشنبه ۴ آذر ۱۳۸۳ - ۲۴ نوامبر ۲۰۰۴

دبيركل سازمان ملل در پيامي به مناسبت روز بين‌‏المللي حذف خشونت عليه زنان، 25 نوامبر 2004، برابر با 5 آذر 1383 از جهانيان خواست ضمن حمايت از زنان, خشونت عليه آنان را در جوامع خود حذف كنند.

 

به گزارش ايلنا، كوفي‌‏عنان در اين پيام گفت: خشونت عليه زنان در سراسر جهان و در بين تمامي جوامع و فرهنگ‌‏ها اتفاق مي‌‏افتد و بر زنان از هر نژاد, قوميت, اصالت اجتماعي, تملك, تولد يا شرايط ديگر تاثير مي‌‏گذارد.

وي گفت: خشونت جنسي به ويژه زمان جنگ؛ هنگامي كه زنان و دختران قربانيان تجاوز و ساير سوء رفتارهاي جنسي مي‌‏شوند و در برابر قاچاق آسيب‌‏پذيرند, فراگيرتر است.

عنان افزود: خشونت عليه زنان؛ به خودي خود يك چالش است, اما بعد مرگ‌‏آور آن زماني مشهود مي‌‏شود كه خطر انتقال ويروس ايدز به آن اضافه شود.

دبيركل سازمان ملل گفت: خشونت جنسي عليه زنان، آسيب‌‏پذيري آنها را نسبت به ويروس ايدز افزايش مي‌‏دهد.

وي در پايان اضافه كرد: در اين پنجمين روز بين‌‏المللي حذف خشونت عليه زنان, اجازه دهيد خوشحال باشيم كه درك فزاينده‌‏اي از اين مشكل به وجود آمده است؛ اما همچنان اجازه دهيد، متعهد شويم كه بيشترين تلاشمان را براي صيانت از زنان و دور كردن خشونت به عمل آوريم و بكوشيم دنيايي بسازيم كه در آن زنان از حقوق و آزادي‌‏هاي خود به گونه‌‏اي برابر با مردان برخودار باشند.

 

دعوت از زنان ايرانى‌ براي شركت در مسابقه فيلمنامه نويسى‌ جشنواره آنكارا 

چهارشنبه ۴ آذر ۱۳۸۳ - ۲۴ نوامبر ۲۰۰۴

ايرنا: يك مسئول برگزارى‌ هشتمين جشنواره بين المللى‌ "جاروى‌ پرنده" ويژه فيلم هاى‌ زنان در آنكارا، بانوان ايرانى‌ را به شركت در مسابقه بخش فيلمنامه نويسى‌ براى‌ فيلمهاى‌ كوتاه اين جشنواره دعوت كرد.

خانم "اولكو اوكتاى‌" از مسئولان برگزارى‌ اين جشنواره در گفتگويى‌ با خبرنگار ايرنا در آنكارا از بانوان ايرانى‌ نيز خواست فيلمنامه‌هاى‌ خود را به جشنواره ياد شده ارسال كنند.

وى‌ با اعلام اين كه نام مسابقه بخش فيلمنامه نويسى‌ "مادر تو يك فرشته بود" انتخاب شده ، توضيح داد: "بانوان نويسنده در داستانهاى‌ خود علاوه بر ترسيم سيماى‌ قهرمانان ، مى‌بايد توصيف فضاى‌ داستانى‌ رويداد و نيز ظرايف گفتگوهاى‌ ميان شخصيتهاى‌ داستانى‌ را نيز مورد توجه قرار دهند."

خانم اوكتاى‌ گفت: "از ميان داستانهاى‌ ارسالى‌ به جشنواره ، ده داستان انتخاب شده و نويسندگان آنها در كلاسهاى‌ كوتاه مدت فيلمنامه نويسى‌ تحت آموزش قرار خواهند گرفت."

وى‌ افزود: "برنده نخست جايزه ، امكان تهيه فيلم كوتاه ده دقيقه‌اى‌ از اين داستان را با سرمايه جشنواره به دست خواهد آورد."

خانم اوكتاى‌ گفت: "داستانها بايد به زبان تركى‌ نوشته شده و در چهار نسخه تا تاريخ چهاردهم اسفند ماه به مركز برگزارى‌ جشنواره در آنكارا ارسال شود."

هشتمين جشنواره "جاروى‌ پرنده " به عنوان تنها جشنواره‌اى‌ كه تهيه كنندگان و كارگردانان فيلمهاى‌ شركت كننده در آن ، بانوان هستند، در ماه مه سال آينده ميلادى‌ در آنكارا برگزار خواهد شد.

در هفتمين جشنواره فيلمهاى‌ كوتاه ، بلند و مستند آثار مجموعا64 كارگردان زن از28 كشور جهان به نمايش گذاشته شد.

در جشنواره سال گذشته از ايران فيلمهاى‌ مستند "درخت " به كارگردانى‌ خانم "مريم حق پناه "، "سكوت " به كارگردانى‌ خانم "ليلا نقدى‌ پارى‌" و فيلمهاى‌ كوتاه "صداى‌ ماه " به كارگردانى‌ خانم "فرحناز شرفى‌" و "ماوراى‌ سكوت " به كارگردانى‌ خانم "افسانه على‌نژاد" شركت داشتند.

 

از هر سه زن در آمريكاي لاتين يك تن قرباني سوء استفاده‌ي جنسي است

چهارشنبه ۴ آذر ۱۳۸۳ - ۲۴ نوامبر ۲۰۰۴

در گردهم‌آيي در حال جريان درخصوص خشونت‌هاي داخلي در كشورهاي آمريكاي لاتين مشخص شد، از هر سه زن ساكن آمريكاي لاتين در مقياس سني ‌١٦ تا ‌٤٩ سال، يكي از آنان قرباني سوء استفاده‌هاي جنسي قرار مي‌گيرد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، رزاليا آرتگا، رييس جمهور سابق اكوادور اعلام كرد، دو سوم از زنان اكوادور مورد سوء استفاده‌ي جنسي قرار مي‌گيرند، در حالي كه ‌٩/٧ درصد از زنان مورد مزاحمت‌هاي جنسي و ‌٢٢ درصد قرباني درگيري‌هاي داخلي روزانه هستند.

وي با اعلام اين مطلب كه خشونت عليه زنان بايد از طريق قانون متوقف شود، اظهار داشت، لازم است كه زنان را آگاه سازيم تا از حقوقشان از طريق ابزار قانوني حفاظت كنند.

 

به منظور تقويت و ترويج فرهنگ حجاب اولين همايش دانشجويي حجاب 15 دي ماه در فسا برگزار مي‌شود.

چهارشنبه ۴ آذر ۱۳۸۳ - ۲۴ نوامبر ۲۰۰۴

به گزارش سرويس صنفي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين همايش به همت دانشكده علوم پزشكي فسا و با همكاري نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها و در محورهايي حجاب و تهاجم فرهنگي، حجاب و منزلت زن، حجاب و حقوق زن، حجاب و امنيت خانواده، حجاب و سلامت جسمي و رواني و سير تاريخي حجاب در شرق و غرب برگزار مي‌شود.

بنا به اين گزارش، علاقمندان مي‌توانند مقالات خود را تا پايان آذر ماه از طريق پست الكترونيك به نشاني hejab@fums.ac.ir ارسال نمايند.

 

دختر را براى ۵۰۰ هزار تومان اجاره دادم

پنجشنبه ۵ آذر ۱۳۸۳  - ۲۵ نوامبر ۲۰۰۴

گروه اجتماعى شرق: مردى با مراجعه به دايره يازدهم پليس آگاهى تهران از ربوده شدن كودك سه ساله اش از سوى مرد جوانى خبر داد. اين مرد گفت: «چند روز پيش مردى به نام «احمد» كه ثروتمند به نظر مى رسيد به من مراجعه كرد و اظهار داشت براى كارى نياز دارد دختر سه ساله ام را به مدت يك روز به او اجاره بدهم كه حاضر بود در برابر اين خواسته ۵۰۰ هزار تومان وجه نقد هم به من بپردازد.

من از آنجايى كه نياز شديدى به پول داشتم با پيشنهادش موافقت كردم و با دريافت ۵۰ هزار تومان به عنوان پيش پرداخت دخترم را به او دادم كه پس از چند روز از اين ماجرا اين مرد از تحويل دادن فرزند خوددارى كرد.» پس از مطرح شدن شكايت اين مرد، ماموران تحقيقات مقدماتى خود را آغاز كردند كه با توجه به آدرسى كه متهم به اين مرد داده بود موفق به دستگيرى وى شدند. اين مرد كودك ربا پس از انتقال به پليس آگاهى تهران منكر كودك ربايى شد و اظهار داشت: «پدر اين كودك به دليل فقر مالى نمى توانست از فرزندش مراقبت كند و به همين دليل سرپرستى او را براى چند روز به من سپرده بود.»

در حالى كه افسر پرونده در حال تحقيق از احمد بود، يكى از كارآگاهان دايره ۱۱۰ توانست او را شناسايى كند. ماجرا از اين قرار بود كه احمد چندى پيش هم در پى شكايت زن جوانى كه ادعا كرده بود كودكش به نام «مليكا» از سوى اين مرد ربوده شده است، بازداشت شده بود اما احمد در كليه مراحل بازجويى ادعاهاى اين زن را هم انكار كرده بود.

اين زن در آن زمان شكايتى مطرح كرده بود كه در پى آن اظهار داشته بود: «به خاطر فقر مالى سه سال پيش دخترم را پس از زايمان به يك زوج كه بچه دار نمى شدند به مبلغ دو ميليون تومان فروختم، پس از سه سال از كار خودم پشيمان شده و قصد پس گرفتن دخترم را كه مليكا نام دارد، داشتم اما آنها مخالفت كردند.

پس از شكايت اين زن، ماموران احمد را احضار كرده بودند كه آن زمان منكر ماجرا شده بود و به دستور قاضى پرونده براى مشخص شدن جهت گفته هاى اين زن قرار بود از مليكا آزمايش DNA به عمل آيد.

اين مرد هنگامى كه در اداره آگاهى راز خود را فاش شده ديد لب به اعتراف گشود و گفت: «براى اينكه در آزمايش DNA مشخص نشود مليكا متعلق به آن زن است، دختر اين مرد را كه به مليكا شباهت داشت اجاره كردم اما آزمايش DNA به تعويق افتاد و من نتوانستم او را به موقع تحويل خانواده اش دهم.» متهم صبح ديروز پس از بازجويى در شعبه ۵ داديارى مجتمع امور جنايى تهران با دستور قاضى قندى زاده روانه زندان شد.

 

زنان و كودكان قربانيان هميشگى ايدز

مهيندخت مصباح- رادیو آلمان: چهارشنبه ۴ آذر ۱۳۸۳ - ۲۴ نوامبر ۲۰۰۴

بيش از ۴۰ ميليون نفر در سراسر دنيا مبتلا به ايدز هستند. اين بيمارى بيش از همه در جنوب آفريقا، آسياى شرقى و شوروى سابق بيداد ميكند و قربانيانش نيز عمدتا زنان و كودكانند.

كيم جيم مدير بخش ايدز سازمان بهداشت جهانى در ژنو با اسف ميگويد:

”در پس اين آمار، يك بيماري همه گير با عواقبى فاجعه بار نهفته كه ما هنوز با وجود همه تلاش هايمان موفق به مهارش نشده ايم. در كشور بوتسوانا ظرف ۱۴ سال گذشته، متوسط عمر ۲۵ سال كاهش يافته. به اين معنا كه سال ۹۰ ميلادى طول عمر متوسط در آنجا ۶۵ سال بود و امروز ۴۰ سال است. هيچ پديده ديگرى جز ايدز نميتوانست اين چنين تغييراتى در ساختارهاى جمعيتى بدهد.”

بوتسوانا تنها يك نمونه در جنوب آفريقاست كه پهنه ايست سخت آلوده به ايدز. تنها ۲۵ ميليون نفر از ۴۰ ميليون مبتلاى ايدز در اين منطقه زندگـى ميكنند. طبق برآورد سازمان يونيدز ( نهاد مبارزه با ايدز سازمان ملل) تنها امسال در جنوب آفريقا دو ميليون و سيصد هزار نفر در اثر ايدز حان سپرده اند. پيامدهاى اقتصادى و اجتماعى اين بيمارى عظيم است و سازمان بهداشت جهانى حتى بيم آن دارد كه بر اثر اين تلفات، كل اقتصاد ملى  آفريقا از هم بپاشد.

 

نگرانى سازمان يونيدز شامل آسيا و اروپاى ميانه نيز هست. در سرزمين هايى چون چين، ويتنام، روسيه و اوكراين آمارهاى ايدز پيوسته رو به افزايش اند. در شرق آسيا تعداد مبتلايان از سال ۲۰۰۲ تا كنون دو برابر شده است.

آمار زنان مبتلا به ايدز روز به روز بالاتر ميرود. در جنوب آفريقا حدود ۵۰ درصد كسانى كه ايدز دارند، زن هستند كه ۷۶ درصدشان را هم زنان بسيار جوان تشكيل ميدهند. كارن استانكى از سازمان يونيدز ميگويد:

”شمار زنان مبتلا به ايدز به خاطر تبعيض هاى موجود مدام بيشتر ميشود. امكانات آنها درسراسر دنيا براى آموزش، براى  كسب درآمد، داشتن ثروت يا انتخاب اينكه با كه بخوابند، تقريبا هيچ است. زنان معمولا فقير ترين قشر جامعه اند. نيمى از زنان دنيا با كسب روزانه تنها دو دلار زير حط فقر زندگى ميكنند. بنا براين اگر بخواهيم با ايدز مبارزه اى جانانه داشته باشيم، بايست استراتژى خود را روى موقعيت زنان متمركز كنيم.”

خانم استانكى مى افزايد  كه تنها داشتن اطلاعات كافى نيست. زنان بايست امكان آموزش و شركت در بازار كار را داشته باشند و از سوى ديگر  امكان يابند از خشونت مصون بمانند. بودجه اى كه هم اينك در اختيار مبارزه با ايدز است هيچگاه به اين ميزان نيوده و از سال ۲۰۰۱ تا كنون سه برابر شده و معادل ۴ ميليارد و هفتاد ميليون يوروست. اما اين پول هنگفت نيز به تنهايى دردى را دوا نميكند. چون  در پاره اى كشورهاى مبتلا به ايدز  ساختار هاى كارآ براى خرج كردن اين پول  به دلايلى چون مسائل سياسى يا ناآگاهى ها، وجود ندارند.  مشكل بزرگ ديگر نيز مانند گذشته امكان تامين داروهايى است كه پرداخت پول آنها مقدور باشد.”