زنان:شنبه 30 آبان ۱۳۸۳ – 20  نوامبر ۲۰۰۴

 

 

 

عشرت شايق نماينده زن از تبريز در مجلس: اگر ده زن خيابانی اعدام شود, ديگر زن خيابانی نخواهيم داشت!

جمعه 29 آبان ۱۳۸۳ – 19  نوامبر ۲۰۰۴

نماينده تبريز در مجلس، گفت: در خصوص زنان خيابانی خلاء قانونی نداريم و اگر ده نفر از زنان خيابانی اعدام شوند, ديگر زن خيابانی نخواهيم داشت.

به گزارش ايلنا, عشرت شايق, نماينده تبريز در مجلس شورای اسلامي، در سومين هم انديشی مجمع بانوان عضو شوراهای اسلامی مراكز استان‌‏های سراسر كشور در تهران, گفت: هر قاضی كه ادعا مي‌‏كند كه در خصوص زنان خيابانی خلاء قانونی وجود دارد, خود من پاسخ وی را خواهم داد.

وی با تاكيد بر اينكه زن بدون خانواده يك ريال ارزش ندارد, گفت: در برخی از فرهنگ‌‏ها زن را قبول ندارند, در حالی كه جامعه ما به زن احترام مي‌‏گذارد و اين خود زنان هستند كه خودشان را باور ندارند.

شايق گفت: مجلس از هيچ كس غير از مقام معظم رهبری حرف شنوی ندارد و بي‌‏خودی زير لوای دولت نخواهد رفت.

نماينده تبريز خاطرنشان كرد: نمايندگان مجلس هفتم، خانه ای را تحويل گرفتند كه هر چند ويرانه نيست، ولی پر از مشكلات است.

وی در پايان تاكيد كرد: حقوق حقه خانم‌‏ها را در چارچوب قانون اساسی از هر شخصی و در هر جايگاهي، خواهيم گرفت!

 

افزايش شمار زنان همسران مفقود در مشهد و خلأ حمايتهاي قانوني

جمعه 29 آبان ۱۳۸۳ – 19  نوامبر ۲۰۰۴

رييس مجمع بانوان عضو شوراهاي اسلامي، شمار زنان داراي شوهران مفقود در مشهد را رو به افزايش خواند و گفت: زماني كه مشكل اين دسته از زنان كه هيچ اطلاعي از شوهران آنها در دست نيست را با قانونگذاران مطرح كرديم ملاحظه شد كه اين گونه مسايل اساسا در قانون لحاظ نشده است.

به گزارش خبرنگار «زنان» خبرگزاري دانشجويان ايران قنادي در سومين نشست مجمع بانوان عضو شوراهاي اسلامي با اشاره به عضويت 38 نفر از بانوان عضو شوراهاي 19 مركز استان كشور در اين مجمع، تصويب ايجاد دبيرخانه دائمي مجمع در شهر مشهد و نيز راه‌اندازي بانك اطلاعات بانوان شوراها را از جمله مصوبات نشست اول اين مجمع عنوان كرد و گفت: در نشست دوم نيز 16 مصوبه تصويب شد كه تا كنون اكثريت قريب به اتفاق آنها عملياتي شده است.

وي به لزوم حمايت از ناشران زن در كشور اشاره كرد و افزود: در صورت تحقق اين حمايت، بسياري از مشكلات نويسندگان و محققان زن كشور برطرف خواهد شد.

قنادي خاطرنشان كرد: با توجه به اين كه زنان در طول تاريخ در معرض آسيب‌هاي گوناگوني قرار داشته‌اند لذا تلاش مي‌كنيم از طريق مصوبات، خدمات بهتري به زنان شهرهاي كشور ارايه كنيم.

به گفته وي با توجه به اين كه شوراها شبكه به هم پيوسته هستند، لذا بهترين و دست اول‌ترين اخبار بانوان مناطق مختلف كشور نزد شوراهاست و همچنين شوراها اطلاعاتي از بانوان استان‌ها و شهرستان‌ها در دست دارند كه ممكن است مركز آمار ايران نيز اين اطلاعات را نداشته باشد.

رييس مجمع بانوان عضو شوراهاي اسلامي در پايان خاطرنشان كرد: در جريان برگزاري سومين مجمع بانوان عضو شوراي اسلامي اين بانوان ديداري نيز با نمايندگان مجلس شوراي اسلامي خواهد داشت تا با بازگو كردن مشكلات مناطق و شهرها و آشنايي بيشتر نمايندگان با اين مشكلات، ترتيبي اتخاذ شود كه قوانين به صورت جامع و براي همه‌ كشور با در نظر گرفتن شهرها و مناطق دورافتاده تدوين و تصويب شود.

 

رويا حكاكيان از سوي مجله Elle جايزه بهترين كتاب غيرداستاني سال 2004 را دريافت كرد 

جمعه 29 آبان ۱۳۸۳ – 19  نوامبر ۲۰۰۴

راديو فردا: روايت يك نويسنده، رويا حكاكيان، از رسيدن به سن بلوغ در سالهاي انقلاب ايران از سوي مجله Elle جايزه بهترين كتاب غيرداستاني سال 2004 را دريافت كرد.

شب چهارشنبه گذشته طي مراسمي در نيويورك، جايزه كتاب غيرداستاني سال برگزيده خوانندگان مجله معتبر Elle به كتابي كه در باره رسيدن به سن بلوغ در سالهاي اول انقلاب ايران داده شد به نام «سفر از سرزمين نه» Journey from the Land of No. مجله Elle گروهي كتابخوان از خوانندگان خود را هر ماه گرد مي‌آورد تا بهترين كتاب ماه را انتخاب كنند و هرسال، همه كساني كه در اين راي‌گيري‌ها شركت مي‌كنند، براي بهترين كتاب سال راي مي‌دهند. رويا حكاكيان نويسنده كتاب در مصاحبه با راديوفردا مي گويد علت محبوبيت كتاب در ميان خوانندگان آمريكائي صميميت روايت اوست و همچنين سبك روايت اوست كه يك كتاب مستند و غيرداستاني را به سبك رمان نوشته است.

كتاب سفر از سرزمين نه، سالهاي انقلاب ايران را از ديدي دختري جوان بازگو مي‌كند كه با آغوش باز به استقبال انقلاب مي‌رود، علاوه بر جايزه خوانندگان مجله Elle ، توسط مجله با نفوذ MS. به عنوان كتاب واجب تابستان 2004 برگزيده شده بود، و باشگاه كتاب كتابفروشي معظم Barnes and Noble’s هم آن را در هفته انتشار به عنوان بهترين كتاب هفته برگزيدند. خانم رويا حكاكيان، در مصاحبه با راديوفردا علت كشش كتاب براي خوانندگان را صميميت احساساتي مي‌داند كه در آن تجلي مي‌كند.

 

فستيوال فيلم نگاهى به جهان زنان

شيرين جزايرى:رادیو آلمان: پنج شنبه 28 آبان ۱۳۸۳ – 18  نوامبر ۲۰۰۴

از تاريخ ۲۸ آبان تا ۵ آذر ماه امسال فستيوال بين المللى فيلم به نام ”نگاهى به جهان زنان“ توسط سازمان سرزمين زنان ”تر د فم“ در شهرهاى توبينگن، روتن بورگ و هايدلبرگ آلمان برگزار مى شود. از ايران نيز فيلم واكنش پنجم ساخته تهمينه ميلانى در اين جشنواره به نمايش درمى آيد. برپايى اين فستيوال به جهت روز بين المللى منع خشونت بر زنان، در تاريخ پنجم آذرماه است.

اين جشنواره ويژه فيلم زنان، براى چهارمين باراست كه برگزار مى شود. سازمان سرزمين زنان با همكارى بخش زنان دانشگاه توبينگن آلمان مسئوليت برگزارى اين فستيوال را برعهده دارند. خانم ايرنه يونگ مسئول و هماهنگ كننده برنامه هاى اين فستيوال درباره فيلم هاى نمايشى چنين مى گويد: 

»ما در مجموع سى فيلم را نشان مى دهيم. اين فيلم ها كه شامل فيلم هاى داستانى و مستند مى شوند، درباره حقوق زنان و چگونگى مبارزات آنان در راه كسب حقوق خود است. امسال فيلم هايى از بيست و پنج كشور جهان مهمان اين فستيوال هستند.«

ويژگى اين فستيوال نمايش فيلم هاى متنوعى است كه بسيارى از آنان براى اولين بار به نمايش در مى آيند. فيلم هاى افتتاحيه اين فستيوال الكتبيه از تونس ، ياسمين ازانگلستان و ان گارد از آلمان هستند. كارگردانى اين فيلم ها را به ترتيب نافل صاحب الطابع، كنى جلنان وآيشه پولات بر عهده دارند كه خود از مهمانان اين فستيوال محسوب مى شوند.

 

از فيلم هاى ويژه ديگرمى توان ازمراقب باش، از گاستون بيرابن ، كارگردان آرژانتينى نام برد. اين فيلم به مشكلات دوران بعد از ديكتاتورى آرژانتين مى پردازد. فيلم La casa de los Baby از جان سيلس كارگردان معروف و منقد اجتماعى مكزيكى آمريكايى و گلايه هاى مريم از لبنان كه درباره موضوع ازدواج اجبارى دختران است، فيلم مادرم آفريقا كه كار جمعى چند زن آفريقايى است، فيلم دختران داننج از آمريكا و ويتنام و فيلم تقاطع دروازه آبى از تايوان از ديگر فيلم هاى اين جشنواره اند.

كوشش برنامه دو ساله سازمان سرزمين زنان كه با موضوع جنايتى به نام حفظ آبرو، به مبارزه عليه انجام قتل هاى ناموسى و ازدواج اجبارى مى پردازد، بخصوص وزنه بزرگى را در فيلم هاى اين فستيوال تشكيل مى دهد. فيلم ها نشان دهنده صحنه هاى حقيقى از زندگى زنان درجهانند. در برخى از اين فيلم ها مى توان ديد كه چگونه دختران جوان در كشورهاى مختلف سعى دارند فضاى بازترى را براى رشد خود مهيا كنند و با چه مشكلاتى در اين را روبريند.

 

ايرنه يونگ در اين باره فيلم ايرانى شركت كننده مى گويد:

» فيلم انعكاس پنجم ساخته تهميه ميلانى كارگردان معروف ايرانى در فستيوال ما به نمايش در مى آيد. او سعى در نشان دادن وضعيت زنان و مبارزه آنان براى حقوق خود در ايران را دارد. او به دليل كارهنرى اش دچار محدوديت ها و مشكلاتى درآنجا شده است.«

موضوع اصلى اين فستيوال نشان دادن مبارزه زنان در راه حقوق خود است خانم يونگ مى گويد:

»مسائل مهم مطرح شده در تمامى فيلم ها مشكلات زنانند. اما فيلم هاى ما توسط كارگردانان زن و مرد تهيه شده اند. ما مردانى نيز داريم كه در راه تحقق حقوق زنان و همدوش آنان مبارزه مى كنند. براى نمونه فيلم افتتاحيه ما، فيلم  تونسى كتابفروشى، كه با كارگردانى يك مرد تهيه شده است. «

 

در باره اين سوال كه چه ضابطه اى در انتخاب اين فيلم ها وجود داشته او مى گويد:

»از يكطرف در فيلم هاى مستند موضوع اصلى درباره خشونت خانگى در مورد زنان، موضوع جنگ، ايدز و شرايط زنان در آفريقا مهم هستند. از طرف ديگردر فيلم هاى داستانى بيشتر مقابله زنان با شرايط موجودشان در فرهنگ هاى مختلف و در عرصه هاى گوناگون مورد توجه بوده. به موضوع خريد و فروش زنان در اروپا و روسپيگرى اجبارى، در يك قطعه نمايشى كه جزيى از برنامه هاى جانبى ديگر اين فستيوال است. جلسات بحث و گفتگو با شركت برخى از كارگردانان و فعالين امور زنان از جمله برنامه هاى ديگر اين جشنواره اند.