زنان:دوشنبه 11 آبان 1383- 1 نوامبر  2004

 

 

 

 

ابعاد وحشت آور خريد و فروش و خودفروشى اجبارى زنان

رادیو آلمان:یکشنبه 10 آبان 1383- 31 اكتبر  2004

اين، شكل جديدى از برده داريست. دختران و زنان از اروپاى شرقى ربوده شده يا با قول و قرارهاى دروغين جلب ميشوند، كه مثلآ به عنوان پرستار بچه، گارسون يا رقاصه بكار گرفته خواهند شد، يعنى يك شغل قانونى و قابل توجه در كشورهاى غربى، كه ميتواند آلام مالى خانه و خانواده را آرامش بخشد. تعجبى نيست كه، بسيارى از آنها، گول وعده هاى سوداگران انسان را ميخورند.

طبق تخمينهاى سازمان بين المللى مهاجرت، تقريبآ نيم ميليون زن، كه اغلب از مناطق جمهوريهاى سابق اتحاد جماهير شوروى و جنوب شرق آسيا منشا ميگيرند، در كشورهاى غرب اروپا به فروش ميرسند. سازمان ملل متحد، حتى شمار زنانى كه به خودفروشى مجبور شده اند را، تنها در آلمان، برابر با ۲۰۰ هزار نفر بر آورد ميكند.

 اين زنان، با سرخوردگى شديدى مواجه ميگردند زمانيكه دروغ بودن وعده و وعيدهاى  پيشين را درمييابند. آنها با خشونت مجبور ميشوند، در كنار خيابانها يا دخمه هاى پستوى بارها به خودفروشى بپردازند، مورد سو استفاده جنسى قرار ميگيرند و از نيروى كارشان بهره بردارى ميشود. آنها، از پولى كه تحت اين شرايط عذاب آور كسب ميشود، چيزى نصيبشان نميشود، در حاليكه فروشندگان انسان و دلالان محبت، با آن ثروتمند ميگردند.

يك وكيل مدافع آلمانى، خانم پترا ماريا بورگ شولته كه در دادگاه، از اينگونه زنان خارجى دفاع ميكند، ميگويد:" در بخش جنايتكارى سازمان يافته، مبادله انسانها، از پر منفعت ترين معاملات به حساب ميآيد. شما خود ميتوانيد حساب كنيد. نيم ساعت هم خوابگى با يكى از اين زنان، بطور متوسط، حاصلى برابر با ۸۰ يورو دارد. هر زنى در طى شب، ۵ مشترى دارد، يعنى در كل ۴۰۰ يورو پول در ميآورد. آنها ۷ روز هفته، كار ميكنند. بنابراين به رقمى به ميزان ۱۲هزار يورو در ماه ميرسيم. اما زنان، از اين مبلغ، چيزى دريافت نميكنند. در واقع آنها در همان رختخوابى ميخوابند كه، در آن كار ميكنند و به گونه اى سر هم بندى شده، حداقل احتياجات آنها برآورده ميشوند، براى مثال از طريق فروشندگان سيار پيتزا يا با گرم كردن غذاى كنسرو شده. آنها از تعدادى البسه براى كار خود برخوردار ميشوند و غير از آن، به پوشاك ديگرى نياز ندارند، چرا كه از محل كار خود خارج نميشوند."

"Terre des Femmes طبق گزارش سازمان مدافع حقوق زنان "سازمان سرزمين زنان

ميزان مورد بهره بردارى سالانه از معاملات مربوط به سكس، تنها در كشور آلمان تقريبآ ۶ ميليارد يوروست. براى مقايسه، لازم به تذكر است كه، اين مبلغ بيشتر از در آمد سالانه شركت اتومبيل سازى پورشه ميباشد.

آنچه زنان كشورهاى شرق اروپا را بر ميانگيزد، مايل به ترك كشورهاى خود باشند، اغلب ميزان بالاى بيكارى و حق كشى در مورد زنان و همچنين عليه اقليتهاست. اين زنان، وقتى يكبار، در دام دلالان انسان گرفتار شوند، رهائى آنها ديگر كاملآ دشوار است. بويژه، منشا اجتماعى اين دختران و زنان و همچنين، تجارب منفى آنها، مثلآ در مورد مقامات پليس آلوده به رشوه خوارى در ميهنشان، آنها را كاملآ نسبت به مقامات قضائى و پليس آلمان بدبين ميكنند.

تنها در موارد استثنائى است كه، اين قربانيان به مقامات مسئول شكايت ميكنند. زيرا، ايجاد رعب و وحشت و تهديد بستگان آنها در كشورشان، اغلب موثرتر از وعده هاى يارى و كمك به آنهاست.

نمايندگان پليس آلمان همچنين از برخى موانع قانونى انتقاد ميكنند كه، كار تعقيب و دستگيرى سوداگران انسان و عاملان خودفروشى اجبارى را دشوار تر ميسازند. مفاد قوانين آلمان در رابطه با امر خودفروشى، بر پايه زنانى تهيه شده اند كه، به خواست خود به اين عمل مبادرت ميورزند، در صورتيكه در اين مورد، در واقع كسان ديگرى در پس پرده اند.

به هر صورت برخى تغييرات مثبت نيز بوجود آمده اند. براى نمونه، به گزارش سازمانهاى حفاظت از قربانيان، حساسيت عمومى، در مورد اين موضوع  در غرب اروپا، افزايش يافته و همچنين آمادگى مقامات اروپائى، در جهت مبارزه متحد عليه خريد و فروش زنان و خودفروشى اجبارى، بهبود پذيرفته است.

آنچه كه مربوط به ميهن اين زنان نگون بخت است، بايستى برنامه هاى حفاظت از شهادت دهندگان و قوانين مبارزه بر عليه حق كشى، هر چه بيشتر و شديدتر در آنها بكار گرفته شوند، تا دستهاى دلالان انسان بريده شوند.   

 

مجموعه آمار و اطلاعات موجود نشان مي‌دهد تنها 3 درصد سهم «مديريت» از آن «زنان» به عنوان نيمي از جمعيت كشور است.

یکشنبه 10 آبان 1383- 31 اكتبر  2004

به گزارش خبرنگار «زنان» خبرگزاري دانشجويان ايران زهرا شجاعي، مشاور رييس‌جمهوري و رييس مركز امور مشاركت زنان در مراسم تقدير از وزرا و مديران فرصت‌ساز براي افزايش مشاركت زنان، اظهار داشت: نسبت دانش‌آموختگي بانوان شاغل در سيستم دولتي بيش از مردان است؛ اين در حاليست كه زنان تنها 34 درصد كاركنان دولت را تشكيل مي‌دهند و عقل سليم حكم مي‌كند مسؤولان از اين سرمايه انساني استفاده بيشتري كنند.

به گفته وي، هر حكومتي كه به بقاي خود مي‌انديشد ، لازم است به حركتي كه زنان كشور در جهت دستيابي به مطالبات خود آغاز كرده‌اند و همچنين ميزان مطالبات جامعه زنان توجه كند و از اين انرژي‌ به نحو احسن بهره برد؛ زيرا در غير اين صورت جامعه دچار بحرانهاي اجتماعي خواهد شد.

به گزارش ايسنا، مشاور رييس‌جمهوري تأكيد كرد: افزايش مشاركت بانوان در سطوح و عرصه‌هاي مختلف، رشد شاخص‌هاي انساني بر حسب جنس و رويكرد علمي به امور بانوان به عنوان نيمي از سرمايه‌هاي انساني كشور كه مي‌توانند در فرآيند توسعه نقش اساسي ايفا كنند، از دستاوردهاي مهم دوره اصلاحات‌ بوده است.

رييس مركز امور مشاركت زنان تصريح كرد: منافع و مصالح ملي ايجاب مي‌كند مسؤولان نظام از سرمايه گرانقدر دانش‌آموختگي، رشد اميد به زندگي و افزايش آگاهي‌هاي زنان به نحو احسن استفاده كنند؛ زيرا هم اكنون شرايط استفاده بهينه از اين فاكتورهاي مثبت با ارايه فرصت‌هاي مديريتي به بانوان فراهم شده است.

به گزارش ايسنا در اين مراسم، از مرتضي حاجي وزير آموزش و پرورش، محمد شريعتمداري وزير بازرگاني، مسعود پزشكيان وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، حجتي وزير كشاورزي، مهندس جهانگيري، وزير صنايع و معادن، دكتر توفيقي وزير علوم، تحقيقات و فناوري، ناصر خالقي وزير كار‌ و امور اجتماعي، حجت‌الاسلام والمسلمين موسوي لاري وزير كشور، مهندس عبدالعلي‌زاده، وزير مسكن، مهندس بيطرف، وزير نيرو، دكتر معصومه ابتكار، رييس سازمان حفاظت محيط زيست، حميدرضا برادران شركاء، رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي، راه چمني رييس سازمان بهزيستي، مهندس چراغعلي، رييس سازمان تعاون روستايي ايران، اصغر توفيق، مدير مؤسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران، دكتر نوربالا، رييس سازمان جمعيت هلال احمر، عبدالله ناصري، مدير عامل سازمان خبرگزاري جمهوري اسلامي، به عنوان وزرا و مديران فرصت‌ساز در خصوص اشتغال زنان، تقدير شد.

همچنين در اين مراسم چند تن از زنان مديركل در دستگاههاي اجرايي كه در زمان مسووليت خود خدمات قابل توجهي ارايه داده و هم اكنون به دلايلي در پست‌هاي گذشته قرار ندارند نيز مورد تقدير قرار گرفتند.