شنبه 2 آبان 1383 23 اكتبر  2004

 

 

 

ارتش آمريكا خواستار رفع ممنوعيت حضور زنان در درگيري‌ها است

جمعه اول آبان 1383 22 اكتبر  2004

خبرگزاري فارس: ارتش آمريكا در حال مذاكره با رهبران غير نظامي پنتاگون در خصوص طرحي است كه براساس آن ممنوعيت حضور زنان در درگيريهاي نظامي با دشمن برداشته مي‌شود تا ارتش بتواند واحدهاي پشتيباني متشكل از زنان و مردان را به درگيري ها اعزام كند.

برخي مقامات وزارت دفاع آمريكا كه نامشان فاش نشده به روزنامه واشنگتن پست گفتند ارتش در حال آماده‌سازي نيرويي متشكل از 10 لشكر فعال براي اعزام به عراق است كه شامل طرح‌هايي براي استقرار واحدهاي نظامي مشترك زنان و مردان نيز مي‌شود.

به نوشته اين روزنامه يك سخنگوي وزارت دفاع آمريكا اعلام كرده است كه ارتش در حال حاضر در حال انجام مذاكراتي با تيم دونالد رامسفلد وزير دفاع آمريكا براي بررسي امكان لغو ممنوعيت ده ساله حضور زنان در درگيري‌ها است. اين ممنوعيت، ارتش را از بكارگيري زنان در واحدهاي نظامي كه در درگيري‌هاي نظامي زميني با دشمن شركت مي‌كنند، باز مي‌دارد.

سرهنگ دوم كريس ردني سخنگوي ارتش آمريكا به واشنگتن تايمز گفت: اين سياست هنگامي اتخاذ شده كه ما با شرايط و تهديدات متفاوتي روبرو بوديم اما اكنون با توجه به تهديدات نامتقارني كه با آن روبرو هستيم مجبور به بازنگري در آن هستيم.

از آغاز حمله نظامي آمريكا به عراق در مارس 2003 تاكنون 24 سرباز زن آمريكايي كشته شده‌آند.

به نوشته واشنگتن تايمز ارتش آمريكا در صدد لغو ممنوعيت حضور زنان در واحدهاي درگيري مستقيم نيست بلكه خواستار برچيده شدن آن قسمت از اين قانون است كه حضور واحدهاي پشتيباني متشكل از زنان و مردان را در تيم‌هاي درگيري زميني منع مي‌كند.

 

زنان در اخبار هفته(3) 

گروه گزارش: جلال افشار - تريبون فمينيستي ايران: جمعه اول آبان 1383 22 اكتبر  2004

با وجود آنکه در چند روز اخير اکثر اخبار راجع به ماجراي پاکدشت ، خبر سنگسار دختر ۱۳ ساله مريواني و لغو اعدام فاطمه حقيقت پژوه بود ، اما موجب فراموشي اخبار ديگر مربوط به زنان نشد. به طور خلاصه به برخي اخبار مهم مربوط به زنان در هفته گذشته اشاره خواهيم کرد.

 

همانطور که اشاره شد يکي از مهم ترين اخبار هفته گذشته مربوط به لغو اعدام فاطمه حقيقت پژوه بود. خبرنگار ايسنا گزارش داد ، او که در سال 81 به اتهام قتل همسر صيغه‌يي‌اش به اعدام محكوم شده بود و حدود 40 ماه در زندان به سر مي‌برد و‌ دو هفته پيش حكم اعدام وي از سوي ديوان عالي كشور تاييد شده بود ، شب قبل از اجراي حکم اعدام با دستور آيت الله شاهروري ، رئيس قوه قضائيه لغو شد. البته ايسنا و ديگر خبرگزاري ها به جزئيات ديگر اين حکم اشاره نکردند.

در هفته گذشته اعتراض به حکم سنگسار ژيلا. ا ادامه داشت. اين اعتراضات آن قدر ادامه يافت تا سرانجام يک منبع مطلع در قوه قضائيه به خبرنگار ايرنا گفت : خبر برخي رسانه هاي خارجي کذب بوده و او بر اساس قوانين جاري به جرم رابطه نا مشروع جنسي به حبس تعزيري متهم شده و اکنون در اختيار بهزيستي استان کردستان است. اما با اين وجود اين خبر از سوي منابع رسمي تائيد نشده است. از جمله اين اعتراضات ديدار هياتي به نمايندگي از شيرين عبادي با دفتر سازمان عفو بين الملل در استکهلم سوئد بود.

خبر ديگر اين هفته حکم هفده بار اعدام براي محمد بسيجه معروف به بيجه بود که شرح اين خبر به کرات در رسانه ها آمده و پرداختن به آن در اين جا تکرار مکررات است!

در ميان اخبار اين هفته باز هم موضوع حجاب به چشم مي خورد. اعتراض شديد اللحن محمد تقي رهبر ، امام جمعه اصفهان به بد حجابي يکي از همين اخبار بود. امام جمعه اصفهان گفت : مقابله با فرهنگ ابتذال راه دارد. بايد حلقوم اين توليدي‌ها فشرده و فروش اين‌گونه لباس ها نيز ممنوع شود.

 

همچنين فرماندار همدان گفت : برخورد کميته هاي انضباطي مراکز آموزشي با مسئله حجاب بسيار موثر تر از برخورد هاي نيروي انتظامي و مراجع قضائي است. و ديگر آنکه جمعي از دانشجويان دانشگاه آزاد ميبد تجمعي را در اعتراض به اجباري کردن پوشش چادر برگزار کردند. همچنين در ميان خبرها اجراي قانون منع حجاب در فرانسه که به موجب آن دو دختر مسلمان فرانسوي از مدرسه اخراج شدند ، نيز به چشم مي خورد. آن گونه که ايلنا گزارش داد هم اکنون ۷۰ دختر ديگر نيز در آستانه اخراج از مدرسه قرار دارند.

به هر حال موضوع حجاب هنوز از اخبار دامنه داري است که کماکان ادامه دارد. اين بار با مين هم آميخته شد! ايسنا خبر داد که در پي‌ درخواست‌ شبكه‌ اى از بنياد حفظ‌ آثار و نشر ارزش‌هاي‌ دفاع‌ مقدس‌ براي همکاري در تهيه‌ فيلمي‌ كه‌ ادعا شده‌ بود خانم‌ شيرين‌ عبادي‌ قصد دارد از محل‌ جايزه‌ دريافتي‌ خود به‌ پاكسازي‌ ميادين‌ مين‌ كمك‌ كند، يكي‌ از مسوولان‌ بنياد، ضمن‌ رد چنين‌ پيشنهادي‌ اعلام‌ كرد:خانم‌ عبادي‌ خودش‌ يك‌ "مين‌" است‌ كه‌ غربي‌ها در مسير فرهنگ‌ و ارزش‌هاي‌ اصيل‌ اسلامي‌ تعبيه‌ كرده‌اند. لذا از چنين‌ فردي‌ كه‌ با كشف‌ حجاب‌ در نزد اجانب‌ يكي‌ از احكام‌ الهي‌ را به‌ سخره‌ گرفته‌ است‌، اين‌گونه‌ اقدامات‌ مشكوك‌ به‌ نظر مي‌رسد. وي‌ يادآور شد: بهتر است‌ خانم‌ شيرين‌ عبادي‌ جايزه‌ خود را صرف‌ مجاب‌ كردن‌ دولت‌ امريكا براي‌ جلوگيري‌ از توليد مين‌هاي‌ ضدنفر كند.

اما از نکات جالب اخبار هفته گذشته اشاره هاي مکرر به زنان سرپرست خانواده بود. عفت شريعتي عضو فراکسيون زنان مجلس گفت : طرح حمايت و توانمندسازي زنان سرپرست خانوار در دست بررسي وکار کارشناسي است و بزودي در دستور کار مجلس قرار مي گيرد. همچنين دکتر ژاله شادي طلب رئيس مرکز مطالعات و تحقيقات زنان دانشگاه تهران با اشاره به موضوع زنان سرپرست خانواده گفت که توانمند سازي اين زنان نيازمند يک برنامه علمي است. وي گفت : طرح تحقيقى بررسى روشهاى توانمندسازى زنان سرپرست خانواراز سال گذشته به عنوان نمونه کشورى در اراک به مرحله اجرا گذاشته شده که تاکنون ۷۰ درصد اهداف اين طرح محقق شده است .

همچنين رئيس جمهور نيز در ديدار با فراکسيون زنان مجلس شوراي اسلامي نيز ، افزايش بودجه حمايت از زنان سرپرست خانواده را خبر داد. البته دکتر هاجر تحريري نيک صفت ، نماينده مردم رشت پس از ديدار با رئيس جمهور گفت : در حقيقت قوانين زيادي در اين خصوص وجود دارد، اما به شكلي كه در قانون پيش‌بيني شده، اجرا نمي‌شود. مسئول امور فرهنگي کميته امداد قصر شيرين خبر از دوره هاي آموزشي براي زنان سرپرست خانواده تحت پوشش کميته داد. اين دوره آموزشى به مدت سه ماه و بر اساس سطح سواد، دانش فردى و آگاهيهاى اجتماعى شرکت کنندگان برگزار شد. وي در گفت و گو با ايرنا گفت : برگزارى اين دوره آموزشى نقش مهمى در ارتقا سطح دانش مادران مددجو و زنان سرپرست خانوار در جهت توجه و رسيدگى بهتر به مسايل مختلف و مرتبط با خانواده دارد.

اعتراض به حذف عدالت جنسي از برنامه چهارم توسعه هنوز ادامه دارد. جمعي از زنان فعال اجتماعي در بيانيه‌اي نسبت به حذف عدالت اجتماعي در برنامه چهارم توسعه اعتراض کردند و خواستار تجديد نظر نمايندگان مجلس شدند.

انتشار مقاله اي در دو قسمت از سوي دفتر مطالعات و تحقيقات زنان در روزنامه جمهوري اسلامي , که در آن به سرکوب و جلوگيري از فعاليت هاي تشکل هاي غير دولتي ( NGO ) هاي زنان اشاره شده بود ، يکي از موضوعات بحث برانگيز هفته گذشته بود. برخي اين مقاله را مقدمه‌اي بر برخورد هاي آينده دانستند.

قسمت نخست اين مقاله بيشتر بر مبناي تعاريف اين دفتر از تشکل هاي غير دولتي ، نوع کار آن ها ، سازمان دهي و خصوصيات کاري و در کل بررسي شکل و شمايل و کارکرد NGO ها بود. بخش دوم مقاله با حمله‌اي آشکار به تشکل هاي زنان ، آن ها را عامل نفوذ فرهنگي و ارائه نظريات و ايدئولوژي ها غربي معرفي مي کرد.

دفتر مطالعات و تحقيقات زنان حوزه علميه قم ازسال 1377 به عنوان يک تشکيلات وابسته به مرکز مديريت حوزه هاي علميه خواهران راه اندازي شده و مسئول آن حجت السلام زيبايي نژاد است.

 

سهميه قائل شدن براي زنان سد كردن راه پيشرفت آنان است

جمعه اول آبان 1383 22 اكتبر  2004

خبرگزاي فارس: عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس گفت: زنان براي حضور در اجتماع استعدادهاي خوبي دارند، نگاه جنسيتي و سهميه قائل شدن براي حضور زنان در موقعيتهاي اجتماعي ممكن است باعث شود مردان در برخي امور سد راه پيشرفت آنان شوند.

رفعت بيات در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي فارس با بيان اين مطلب افزود: تا هنگامي كه با ديدگاه صحيح اسلام به زنان نگاه نشود نقش زنان در تصميم‌گيري كلان كشور شكل نمي‌گيرد.

وي تساوي حقوق زن و مرد براي هر دو را ضروري دانست و افزود: در موضوعي ممكن است مردان استعداد بيشتر داشته باشند كه آن را نشان مي‌دهند و برعكس اما با نگاه جنسيتي مردان به زنان چه بسا موقعيتهاي خوبي از پيشرفت زنان گرفته شود و مردان سد راه آنان باشند.

بيات با اشاره به اينكه توجه به نقش زنان در سرمايه‌گذاري خصوصا در سطح كشور مهم است خاطر نشان كرد: زنان متعهد، متخصص و با تجربه‌اي وجود دارند كه در وزارتخانه‌هاي كشور مشاركت كنند و در حد وزير نقش ايفا نمايند.

وي خشونت در ايران را قابل مقايسه به غرب ندانست و تصريح كرد: در غرب مسائل و مشكلات زيادي وجود دارد، مباحث اعتياد، شرابخواري، و فحشا كه بين زن و مرد رواج دارد اما در جامعه ما زنان و مردان با فرهنگ و ارزشهاي اسلامي زندگي مي‌كنند.

بيات افزايش سطح خشونت را به كاهش اخلاق در جامعه وابسته دانست و گفت: اختلاف بين زن و مرد طبيعي است ولي زنان معمولا خشونتي را كه به آنان روا داشته مي شود پنهان مي‌كنند زندگي آنان به طلاق كشيده نشود و اين عاملي براي حل نشدن و باقي ماندن مشكلات است اما بهتر اين است كه زنان و مردان درباره حقوق خود آموزش داده شوند تا آثار خشونت در زندگي آنان از بين برود.