زنان:سه شنبه 21 مهر 1383 12 اكتبر  2004

 

 

دستگاه قضايي با توليد كنندگان و صادر كنندگان مجوز براي اين نوار برخورد قانوني کند

جمهوری اسلامی:سه شنبه 21 مهر 1383 12 اكتبر  2004

وزارت ارشاد پس از صدور مجوز براي نوار خوانندگي زنان , مجوز چاپ عكس زنان مانكن براي تبليغ نوارهاي مبتذل خواننده هاي جديد را نيز صادر كرد. در روزهاي اخير نواري باعنوان جادو از سوي شركت آواي نكيسا با مجوز وزارت ارشاد در بازار عرضه شده كه عكس سه زن بدحجاب با پوشش مستهجن شبيه مانكن ها در جلد و پوسترهاي تبليغاتي اين نوار درج شده است . عكس اين سه زن در كنار تصوير بزرگي از خواننده مرد قرار گرفته و اينگونه القا مي كند كه نوار خوانندگي به همراه رقص زنان است . درج عكس زنان مانكن در تبليغات اين نوار درحالي است كه فقط در يك ترانه صداي زنان در زير صداي اصلي خواننده مرد به گوش مي رسد. مركز پخش اين نوار در تماس تلفني خبرنگار روزنامه جمهوري اسلامي گفت : سي دي كاست جادو نيز در روزهاي آينده به بازار خواهد آمد. همچنين كليپ مبتذل اين اثر , در برخي شبكه هاي ماهواره اي تبليغ مي شود. اكثر ترانه ها و موسيقي هاي كاست جادو تقليدي از ترانه هاي طاغوتي و يا مبتذل غربي است كه توسط خوانندگان فراري اجرا شده است . مشخص نيست كه چرا دستگاه قضايي با توليد كنندگان و صادر كنندگان مجوز براي اين نوار برخورد قانوني نكرده است .

 

خودكشي‌ زنان‌ 4 برابر مردان‌ است‌

 اعتماد:سه شنبه 21 مهر 1383 12 اكتبر  2004

مدير كل‌ امور آسيب‌ ديدگان‌ اجتماعي‌ سازمان‌ بهزيستي‌ كشور گفت‌: خود سوزي‌ نوعي‌ اعتراض‌ اجتماعي‌ است‌ كه‌ عمده‌ زنان‌ ايران‌ در اقدام‌ به‌ خودكشي‌ از روش‌ خود سوزي‌ استفاده‌ مي‌كنند.

سيدهادي‌ معتمدي‌ افزود:همچنين‌ خودكشي‌ و خودسوزي‌ زنان‌ در استانهاي‌ غربي‌ همانند ايلام‌ از بالاترين‌ ميزان‌ در كشور برخوردار است‌.

به‌ گفته‌ وي‌، آگاهي‌ سريع‌ زنان‌ نسبت‌ به‌ حقوق‌ خود بدون‌ امكان‌ بهره‌ مندي‌ از خدمات‌ و امكانات‌ اجتماعي‌ باعث‌ سرخوردگي‌ آنان‌ شده‌ است‌.

مديركل‌ امور آسيب‌ ديدگان‌ اجتماعي‌ سازمان‌ بهزيستي‌ افزود:زنان‌ مي‌خواهند كه‌ آزادي‌ خود را به‌ دست‌ آورند و از موقعيت‌ برابر و مناسب‌ استفاده‌ كنند ولي‌ امكانات‌ موجود اين‌ اجازه‌ را به‌ آنان‌ نمي‌دهد.

وي‌ تاكيد كرد:زماني‌ كه‌ آگاهي‌ در فرد ايجاد شده‌ ولي‌ امكانات‌ لازم‌ براي‌ برآورده‌ شدن‌ خواسته‌هاي‌ وي‌ نباشد فرد افسرده‌ مي‌شود و اين‌ مساله‌ مي‌تواند مخاطره‌آميز باشد.

معتمدي‌ در ارتباط‌ با دلايل‌ ميزان‌ خودكشي‌ بالا در استان‌هاي‌ غربي‌ كشور اظهارداشت‌:مناطق‌ غرب‌ به‌ دليل‌ اينكه‌ دچار بحران‌هاي‌ منطقه‌يي‌ بوده‌اند و امكانات‌ زيستي‌ در اين‌ مناطق‌ كم‌ است‌ افراد دچار سرخوردگي‌هاي‌ اجتماعي‌ شده‌ اند.

وي‌ افزود:يكي‌ از راههاي‌ كاهش‌ آمار خودكشي‌ در كشور اين‌ است‌ كه‌ امكان‌ بروز عواطف‌ و احساسات‌ را در جوانان‌ فراهم‌ كنيم‌.

مدير كل‌ امور آسيب‌ ديدگان‌ اجتماعي‌ سازمان‌ بهزيستي‌ كشور گفت‌:بطور مثال‌ در زمان‌ جنگ‌ كه‌ برون‌ ريزي‌ بالاست‌ ميزان‌ خودكشي‌ در جامعه‌ كاهش‌ مي‌يابد.

وي‌ ايجاد امكانات‌ ، گسترش‌ روابط‌ بين‌ فردي‌ ، ايجاد تفريح‌ و سرگرمي‌ براي‌ جوانان‌ را از ديگر راهكارهاي‌ كاهش‌ رفع‌ اين‌ معضل‌ دانست‌.

مدير كل‌ امور آسيب‌ ديدگان‌ اجتماعي‌ ادامه‌ داد : همچنين‌ براي‌ جلوگيري‌ از بحران‌هاي‌ اجتماعي‌ بيش‌ از 450 مركز مداخله‌ در بحران‌ در كشور ايجاد شده‌ است‌.

وي‌ تصريح‌ كرد : در ايران‌ اقدام‌ به‌ خودكشي‌ در زنان‌ چهار برابر بيشتر از مردان‌ است‌ ولي‌ خودكشي‌ موفق‌ در مردان‌ سه‌ برابر زنان‌ است‌ .

معتمدي‌ علت‌ اين‌ امر را علاقه‌ بيشتر زنان‌ به‌ جلب‌ توجه‌ و همچنين‌ استفاده‌ از روشهاي‌ خشن‌ براي‌ خودكشي‌ در مردان‌ دانست‌ .

وي‌ آمار خودكشي‌ منجر به‌ مرگ‌ در ايران‌ را 5 مورد در هر صد هزار نفر جمعيت‌ اعلام‌ كرد و افزود : ده‌ برابر اين‌ تعداد اقدام‌ به‌ خودكشي‌ در كشور صورت‌ مي‌گيرد.

معتمدي‌ خاطر نشان‌ كرد : مطالعات‌ نشان‌ مي‌دهد كه‌ 70 درصد افراد افسرده‌ به‌ خودكشي‌ فكر مي‌كنند و 25 درصد آنان‌ نيز دست‌ به‌ خودكشي‌ مي‌زنند.

 

زنان‌ عربستاني‌ از شركت‌ در انتخابات‌ شوراهاي‌ شهر منع‌ شدند

اعتماد:سه شنبه 21 مهر 1383 12 اكتبر  2004

گروه‌ بين‌الملل‌: وزير كشور عربستان‌ اعلام‌ كرد كه‌ حضور زنان‌ در انتخابات‌ آتي‌ شوراي‌ شهر اين‌ كشور منتفي‌ است‌.

به‌ گزارش‌ منابع‌ خبري‌، امير نايف‌ بن‌ عبدالعزيز ديروز )دوشنبه‌( گفت‌ كه‌ زنان‌ عربستاني‌ حق‌ شركت‌ در اين‌ انتخابات‌ را ندارند. اين‌ در حالي‌ است‌ كه‌ برخي‌ منابع‌ خبري‌ از وضع‌ قانون‌ جديدي‌ خبر داده‌ بودند كه‌ بر اساس‌ آن‌ راه‌ براي‌ حضور زنان‌ در انتخابات‌ هموار مي‌شد. اما چنين‌ موضعي‌ از سوي‌ يك‌ مقام‌ ارشد اين‌ كشور عملا راه‌ را براي‌ حضور زنان‌ مسدود كرد.

بن‌ عبدالعزيز همچنين‌ در پاسخ‌ به‌ اظهارات‌ ملك‌ عبدالله‌ شاه‌ اردن‌ در كنفرانس‌ اعطاي‌ وام‌ به‌ فقرا در اردن‌ كه‌ گفته‌ بود فقر و بيكاري‌ در ميان‌ اعراب‌ عمده‌ دليل‌ گسترش‌ تروريسم‌ است‌، گفت‌ كه‌ اين‌ ارتباط‌ كاملا اشتباه‌ است‌. چرا كه‌ بسياري‌ از كساني‌كه‌ در زمينه‌ مبارزه‌ با تروريسم‌ دستگير شده‌اند، كارمند يا بازرگان‌ بوده‌اند.

وي‌ همچنين‌ در خصوص‌ بسته‌ شدن‌ موسسه‌هاي‌ خيريه‌حرمين‌ شريفين‌ اعلام‌ كرد كه‌ اين‌ مساله‌ به‌ سازماندهي‌ مجدد برخي‌ بخش‌هاي‌ اين‌ موسسه‌ باز مي‌گردد چرا كه‌ نامنظم‌ عمل‌ كردن‌ اين‌بخش‌ها، به‌ كشور ضررهايي‌ وارد كرده‌ است‌. در اين‌ ميان‌ مهم‌ اين‌ است‌ كه‌ كارهايي‌ از جمله‌ اعطاي‌ صدقه‌ مردم‌ به‌ نيازمندان‌ادامه‌ يابد.

 

تعويق اجراي حکم زني که به اتهام قتل همسر خود در آستانه اعدام قرار گرفته بود

دوشنبه 20 مهر 1383 11 اكتبر  2004

حکم اعدام فاطمه حقيقت پژوه که به اتهام قتل همسر خود در آستانه اعدام قرار گرفته بود، فعلا به تعويق افتاد. فاطمه حقيقت پژوه زماني که شوهر صيغه ايش قصد تجاوز به دختر 15 ساله او را داشت، او را خفه کرد و جسد قطعه قطعه شده او را در کانال آبي در خيابان ابوذر تهران انداخت. فاطمه 33 وکيل تعييني نداشت و دادگاه مبادرت به احضار يکي از وکلايي که هيچ آشنايي، پيشينه و اطلاعي از پرونده او نداشت و حتي موکل را در زندان ملاقات نکرده بود کرد. محمد علي دادخواه، حقوقدان در تهران، در مصاحبه با راديوفردا مي گويد که با توجه به نامه اي که دختر خانم حقيقت پژوه به آيت الله هاشمي شاهرودي، رئيس قوه قضاييه نوشته و به دليل اعتراضاتي که به پرونده وارد بوده و داديار ناظر بر پرونده آنها را تاييد کرده، فاطمه فعلا اعدام نمي شود.

شيرين فاميلي (راديو فردا): حکم اعدام فاطمه حقيقت پژوه که به اتهام قتل همسر خود در آستانه اعدام قرار گرفته بود، فعلا به تعويق افتاد. فاطمه حقيقت پژوه زماني که شوهر صيغه ايش قصد تجاوز به دختر 15 ساله او را داشت، او را خفه کرد و جسد قطعه قطعه شده او را در کانال آبي در خيابان ابوذر تهران انداخت. فاطمه 33 وکيل تعييني نداشت و دادگاه مبادرت به احضار يکي از وکلايي که هيچ آشنايي، پيشينه و اطلاعي از پرونده او نداشت و حتي موکل را در زندان ملاقات نکرده بود کرد.

فرين عاصمي (راديو فردا): فاطمه حقيقت پژوه همسر صيغه اي خود را در سال 76 به اين دليل کشت که وي قصد داشت به دختر 15 ساله اين زن تجاوز کند. به گفته فاطمه 33 ساله همسرش معتاد به مواد مخدر بوده و به او گفته در بازي قمار دختر فاطمه را باخته است. فاطمه در حالي در آستانه اعدام قرار گرفته بود که وکيل تعييني نداشت و قاضي پرونده وکيلي را بدون اين که آن وکيل پرونده فاطمه را خوانده باشد و او را قبلا در زندان ملاقات کرده باشد براي دفاع از فاطمه انتخاب مي کند. به گفته محمد علي دادخواه، حقوقدان، با توجه به نامه اي که دختر فاطمه به آيت الله هاشمي شاهرودي، رئيس قوه قضاييه نوشته و به دليل اعتراضاتي که به پرونده وارد بوده و داديار ناظر بر پرونده آنها را تاييد کرده، فاطمه فعلا اعدام نمي شود.

محمد علي دادخواه (حقوقدان، تهران): با توجه به نامه اي که دختر اين خانم نوشته بود به رئيس قوه قضاييه و ايرادهاي صحيح و جدي که به نحوه رسيدگي وارد شده بود، حکم به تعويق افتاد. چون دو شاعبه وجود داشت، يکي اين که فاطمه در موضع دفاع مشروع قرار داشت. دفاع مشروع يعني حقي که قانون براي يک انسان مورد تهاجم قائل شده است و نهايتا امکان دارد آن انسان خودش يا از افراد ديگري مدد بجويد که امکان فرار يا دستيابي به قواي عمومي وجود ندارد، در چنين حالتي قانون دفاع مشروع را تجويز کرده و به عنوان يک حق بر آن پاي فشرده است. فاطمه در آن شرايط راه حلي نداشته که به دفاع بپردازد. مضافا به اين که اصولا وقتي مي گويند در ارکان دادگاه وکيل احتساب شده است، وکيلي که فاعليت داشته باشد و دادگاه قابليت اين امر را براي او فراهم کند. در صورتي که صرفا يک وکيلي که پرونده را نخوانده، با متهم ملاقات نداشته، از کم و کيف دادگاه بي اطلاع بوده، چطور مي تواند دفاع کند؟ اين دفاع فاقد اعتبار معنوي و ارزش کيفي است. وکيلي که در لحظه به دادگاه احضار شده است و بعد به او تفويض وکالت شده به عنوان وکيل تسخيري، در همان موضع هم گفته بعدا لايحه ارسال خواهد کرد.

 

ف . ع : آقاي دادخواه با توجه به اين که حکم اعدام فاطمه فعلا متوقف شده، آيا امکان دارد کلا فاطمه اعدام نشود يا مورد عفو قرار گيرد يا يک حکم ديگري غير از اعدام برايش صادر شود؟

محمد علي دادخواه: در خلال اين مدت امکان دارد که رضايت اولياي دم را جلب کنند و متاسفانه يکي از عيوبي که در قانون ايران به صراحت وجود دارد و حتما بايد برطرف شود، اين است که قتل را يک جرم خصوصي انگاشته اند و بر اين مبادي از اين موضع فاطمه اگر رضايت اولياي دم را بگيرد، از مجازات معاف شود، مضافا به اين که اگر نسبت به اين مواردي که گفتم يعني هم دفاع مشروع، هم عدم رعايت قواعد آمره دادرسي، امکان دارد که راه حلهاي ديگري پيش بيايد که به اعدام منجر نشود.

 

در کشورهاي آفريقايي و عرب بيش از 130 ميليون زن و دختر ختنه شده‌اند:

فريده رهبر رادیو فردا:دوشنبه 20 مهر 1383 11 اكتبر  2004

روزنامه لبناني سعودي الحيات به نقل از گزارش سالانه جمعيت مبارزه با شکنجه که مرکز آن در فرانسه است نوشت در کشورهاي آفريقايي و عرب، بيش از 130 ميليون زن و دختر ختنه شده اند. به نوشته اين روزنامه اين سنت در ميان جامعه هاي عرب و آفريقايي مقيم فرانسه نيز رواج دارد، و نزديکه به 30 هزار زن و دختر ختنه شده در فرانسه زندگي مي کنند. در ميان اين زنان بسياري نيز هستند که تحصيلات خود را در اروپا به پايان برده اند. گزارش جمعيت ياد شده مي گويد بهتر از ختنه دختران و زنان را شکنجه جسمي آنان بناميم، نه ختنه.

 

اگر فاطمه اعدام شود! ................ اگر فاطمه اعدام شود!..............اگر فاطمه اعدام شود!...........

گروه زنان هماوا: نیره توکلی

تریبون فمينيستي ايران: دوشنبه 20 مهر 1383 11 اكتبر  2004

تا چهارشنبه چیزی نمانده است. چیزی نمانده که دختر نوجوان و بیدفاع فاطمه این تنها پشتیبان خود را هم در زندگی از دست بدهد. او مادری داشت که برای دفاع از فرزندش در برابر تجاوز ناپدری معتاد از جان خود مایه گذاشته. مردی که بنا بر عرف و شرع و دین و قانون و انسانیت و هر چیز دیگری که بتوان تصور کرد، به گناه زنای با محارم، به جرم قصد تجاوز به کودک تحت سرپرستیش، به جرم باختن او در قمار و قصد واگذاریش به دیگران، می بایست از حقوق اجتماعی خودش محروم شود. مردی که اگر فاطمه در سکوت تجاوز او را به دختر خودش پذیرفته بود، اکنون می توانست به ادامة سکوت او مطمئنتر باشد، زیرا مادر فاطمه ناچار می شد برای حفظ آبرو به سکوتش ادامه دهد، زیرا اگر سکوتش را بعداً می شکست، چه کسی باور می کرد که قربانی تجاوز نه به میل خود، که به اجبار تن به رابطة نامشروع داده است؟ فاطمه می دانست که اگر مقاومت نکند، کار دخترش به کجا می کشد. می دانست که فرداست که دست به دست میان معتادان و قماربازان بچرخد تا شاید سال دیگر که شانزده سالش شد، مانند عاطفة شلنزده ساله بر طناب دار رقص مرگ کند تا عبرت دیگران شود که تن به سکوت می دهند. تن در دادن یا تن درندادن؟ سکوت یا دفاع از خود و جگرگوشة خود؟ در سرزمین ما فرقی نمیکند. انتخابی برای زنان نیست: فقط می توان انتخاب کنند که اولش بمیرند - یعنی قبل از تجاوز و به جرم دفاع از خود در برابر تجاوز- یا آخرش، بعد از اینکه کار به جای باریک کشید و رسوای خاص و عام شدند( یعنی بعد از تجاوز و دست به دست شدن، به جرم قساد و تنفروشی)!

با شما هستم! با شما که به همین راحتی حکم اعدام برای فاطمه صادر می کنید! آیا برایتان مهم نیست که دختر فاطمه، پس از اعدام مادرش، بی کس و بی پناه به همان کسانی برسد که او را برسر میز قمار از ناپدریش برده بودند؟ اگز مهم نیست و بر اعدام فاطمه پافشاری می کنید، چند وقت بعد، به هنگام انداختن طناب دار به گردن دخترش، به یاد بیاورید که این دسته گل را خودتان به فاضلاب داده اید.

 

دلايل بروز قتلها و خشونتهاي ناموسي در كنفرانس دو روزه‌ي سوئد برگزار شد.

دوشنبه 20 مهر 1383 11 اكتبر  2004

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) به نقل از بي‌بي‌سي، سازمان‌دهندگان اين كنفرانس نهادهاي فعال در دفاع از حقوق زنان هستند. فكر تشكيل اين كنفرانس پس از آن شكل گرفت كه چند دختر در خانواده‌هاي سوئدي با انگيزه‌هاي ناموسي به قتل رسيدند.

يك جامعه‌شناس و استاد دانشگاه در سوئد كه در اين كنفرانس شركت داشته درباره اين كنفرانس گفت: هدف از اين نشست يافتن راهكارهايي براي مقابله جهاني با اين مشكل است. تفاوتهاي فرهنگي، حاشيه نشيني مهاجران، تبعيض نژادي قومي و پدرسالاري و شهروند درجه دوم تلقي شدن از مسائل عمده در مباحث اين نشست بود. مسائلي كه هر يك به گونه‌اي مي‌تواند در بروز خشونتهايي از اين دست موثر باشد.

اين كنفرانس با صدور قطعنامه‌اي حاوي توصيه‌هايي به اتحاديه اروپا به كار خود پايان داد.

 

سازمان زنان در حال طي مراحل قانوني تأسيس است.

دوشنبه 20 مهر 1383 11 اكتبر  2004

زهره عالي‌پور در گفت‌و‌گو با خبرنگار زنان خبرگزاري دانشجويان ايران با تأكيد بر نقش مؤثر سازمانهاي غيردولتي در حمايت از رسيدن زنان به عدالت اجتماعي، هدف از تشكيل سازمان زنان را پيگيري مسايل سياسي، اجتماعي و شاخص‌هاي توسعه زنان برشمرد و افزود: فعالان در زمينه حقوق زنان مي‌توانند در صورت تمايل عضو اين سازمان باشند.

وي تأكيد كرد كه سازمان زنان با توجه به هدف احقاق حقوق زنان بايد بدور از گرايشهاي خاص و توجه به واكنشهاي اوليه احتمالي فعاليت كند و درصدد ارزيابي عملكرد مسؤولان در زمينه پيگيري حقوق زنان باشد.

به گفته عالي‌پور، سازمان زنان ايران در ابتداي فعاليت خود بايد از هر گونه شتاب‌زدگي و شعارگونگي بپرهيزد و مبناي مشخصي براي پيگيري جريانهاي سياسي مربوط به مطالبات زنان داشته باشد.

 

بازنگري عميق در قوانين مربوط به جامعه زنان ضروري است

دوشنبه 20 مهر 1383 11 اكتبر  2004

رييس مركز امور مشاركت زنان با اشاره به افزايش نرخ بيكاري و مشاركت اقتصادي زنان ايراني ورابطه معكوس اين دو گفت: اين مسأله نشان‌دهنده علاقه زنان ايراني براي ورود به عرصه فعاليتهاي اجتماعي است از سوي ديگر جامعه زنان هم‌اكنون نيازمند بازنگري عميقي در قوانين مربوط به خود است.

به گزارش خبرنگار سرويس زنان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، زهرا شجاعي، مشاور رييس‌جمهوري در آخرين نشست رسمي دوره 83 ــ82 مجلس دانش‌آموزي اظهار داشت: يكي از مهمترين اهداف و آرزوهاي ما اينست كه جامعه در امور مختلف از وجود زنان استفاده بهتري برده و آنها را بيش از پيش وارد صحنه اجتماع كند.

مشاور رييس‌جمهوري دهه اول پس از پيروزي انقلاب اسلامي را دوره سكوت درباره زنان ناميد و گفت: در اين دهه علي‌رغم حضور گسترده زنان در عرصه انقلاب و جنگ تحميلي، هيچ سازمان يا ارگاني به امور زنان نمي‌پرداخت.

به گزارش ايسنا، رييس مركز امور مشاركت زنان با تاكيد بر ضرورت توجه به امور زنان به صورت مستقل اظهار داشت: در اكثر كشورهاي جهان تشكيلات خاصي براي رسيدگي به امور زنان وجود دارد. از سوي ديگر در طول تاريخ، زنان از شرايط ناعادلانه‌تري نسبت به مردان برخوردار بوده‌اند و تمام دوران جوامع بشري مورد ظلم واقع شده‌اند.

وي با اشاره به ضرورت توجه خاص به امور زنان در جامعه از ديدگاه انديشه اسلامي تصريح كرد: معتقد نيستيم بايد زنان را به رتبه ودرجه مردان سوق دهيم زيرا زن و مرد با هم مساوي نيستند و رابطه‌اي تكاملي دارند اما آرمان ما رسيدن جامعه زنان ايراني به نقطه تكامل است.

شجاعي در پايان با اشاره به فعاليت‌هاي تشكيلاتي مربوط به زنان در دهه دوم انقلاب اسلامي خاطرنشان كرد: در 10 سال دوم پس از پيروزي انقلاب اسلامي اكثر فعاليت‌هاي سازمان‌هاي مربوط به امور زنان حول محورهاي جلب افكار عمومي و مسايل فرهنگي معطوف بود.

 

سكسواليته جزو حقوق زنان‎ ‎است

گفتگو فيروزه مهاجر با افسا‎ ‎كورانراز مؤسسان زنان براي حقوق بشر زنان ترکيه‎ ‎   ‎ ‎

تريبون فمينيستي ايران: يکشنبه ١۹ مهر ١٣٨٣ ١٠ اوت ٢٠٠۴

افسا كورانر ‏Efsa Kuraner‏ از مؤسسان زنان براي حقوق بشر زنان (‏Women for Women''s Human Rights‏) است. يك سازمان غير دولتي كه 10 سال است (از 1994) در ‏استانبول، تركيه فعاليت دارد. مصاحبه كوتاه زير با او طي سفرش به ايران براي شركت در نشست ‏سازمان هاي غير دولتي زنان جنوب-جنوب: پكن+10 كه از 6 تا 8 مهرماه 1383 در تهران ‏برگزار شد صورت گرفته است

ف. افسا، سازمان شما كارش چيست؟

ا. ما كار تئوريك مي كنيم و كار عملي. آخرين كار نظري مان كتاب زنان و سكسواليته در جوامع ‏مسلمان(‏Women and‏ ‏Sexuality in Muslem Societies‏) است كه به انگليسي است و حالا ‏هم داريم به عربي ترجمه اش مي كنيم. چند جلدش را آورده بودم، بايد به شما مي دادند. راستي هيچ ‏سازمان غير دولتي ايراني نيست كه روي سكسواليته كار كند؟ ما يك شبكه "زنان مسلمان و ‏سكسواليته" داريم 3-4 سال است كه تشكيلش داده ايم و 10 كشور عضو دارد، يعني قبلا ‏داشت و جديدا در كنفرانس جاكارتا كه اوائل سپتامبر بر گزار شد اندونزي هم اضافه شد

ف. كنفرانس جاكارتا درباره چه بود؟

ا. زنان و سكسواليته و حقوق بدن. به من گفته اند كه در زبان فارسي لغتي معادل سكسواليته وجود ‏ندارد، درست است؟

ف. راستش من و 2 دوستم كه مي خواستيم يك كتاب فرهنگ نظريه هاي فمينيستي تهيه كنيم و البته ‏عمدتا هم با ترجمه از منابع انگيلسي موجود، هي معادلش را گذاشتيم احساس جنسي، بعد عوض ‏كرديم و گذاشتيم مسائل جنسي و سر آخر هم به نتيجه اي نرسيديم و شد احساس جنسي. منتها من به ‏اميد اين كه تجديد چاپ خواهد شد در مقابل نسخه خودم و توي پرانتز "احساس از جنس خود، ‏برداشت جنسي" را هم بعدا اضافه كرده ام. در مورد دوستانم هنوز از آن ها نپرسيده ام كه آيا ‏فكرهاي بعد از چاپ كتاب شان به نتيجه اي رسيده.

ا. خب، سكسواليته مسائل جنسي كه قطعا نيست. فقط هم احساس جنسي نيست و از آن بيشتر است. ‏سكسواليته در اصل از 4 چيز تشكيل مي شود: احساس جنسي، تمايل جنسي، عمل جنسي، ترجيح ‏جنسي. چيزهاي ديگري هم هست اما اين 4 تا اصل است. در عربي لغت دارد و من البته الان يادم ‏نيست اما از مترجم هاي كتاب زنان و سكسواليته در جوامع مسلمان مي پرسم و بهتان خبر مي دهم

ف. خب، ما حتي اگر بدانيم كه چيست، و لابد به طور احساسي خيلي هامان مي دانند كه چيست ‏حتي اگر نتوانند بيان كنند، بعدش بايد چكار كنيم كه با تابوها و تحريم ها مبارزه كنيم. من راستش ‏فكر مي كردم كه سازمان شما روي حقوق بشر زنان كار مي كند و البته مي فهمم كه اين هم جزو ‏حقوق بشر زنان است، اما تصورم از اين مصاحبه چيز ديگري بود

ا. حق روي بدن و سكسواليته جزو حقوق زنان است. زن بايد انتخاب كند. بايد حق انتخاب داشته ‏باشد. بايد در مورد اين كه با چه كسي مي خواهد ازدواج كند، انتخاب زمان برقراري رابطه ‏جنسي، حق نه گفتن، حق بچه دار شدن يا نشدن مستقل تصميم بگيرد. همه اين ها مهم است. زن بايد ‏بتواند آزادانه و دور از هر فشاري تصميم بگيرد. حق لذت بردن از سكس هم البته هست كه خيلي ‏هم مهم است

ف. خب، ما براي اين هم لغت نداريم و مي گوييم لذت بردن از رابطه جنسي

ا. هر اسمي رويش بگذاري مشكل اين است كه زن هاي مسلمان فكر مي كنند رابطه جنسي بد است. ‏اين طوري به آن ها ياد داده اند. زن همه چيز را، احساسش را، در درونش نگه مي دارد و بروز ‏نمي دهد. هركاري كه شوهرش خواست مي كند تا او را از خود نراند

ف. اما مي گويند كه زن هاي مسلمان حق لذت جنسي بردن را دارند و از چنين حقي محروم نشده ‏اند. در واقع اين جا مي گويند كه اگر زن نخواهد هيچ اتفاقي نمي افتد، كه معني اش اين است كه ‏زن ها حتي شروع كننده رابطه جنسي هستند

ا. تحقيقات ما و سايرين كه عكس اين را نشان مي دهد. فعلا كه در جوامع اسلامي، در ايران، در ‏تركيه، اين طور است كه زن حق لذت جنسي بردن را ندارد. نشانه اش مسئله بكارت است. اگر ‏باكره نباشي شوهري نخواهي داشت

ف. اين درد بكارت خاص جوامع مسلمان است، اما بقيه اش بگمانم فقط به ماها محدود نمي شود، ‏متاسفانه. تازگي ها از طريق يك سايت فمينيستي بخش هايي از كتاب زنان ونوسي و مردان مريخي ‏را خواندم. نويسنده اش، جان گري، تو امريكا شخصيت مهمي هم شده و حتي صاحب نظر. اما همه ‏حرفش اين است كه از اول هم رابطه جنسي براي لذت زن نبوده است. چرندياتي هم در اين مورد ‏مي گويد. برنامه تلويزيوني هم دارد و در آن همين نگاه را رسما تبليغ مي كند. خيلي هم پر رو و ‏وقيح است. تا جايي كه طبق آن سايت فمينيستي زني در ضمن يكي از برنامه هاي او گفته كه اين ‏برنامه باعث شد من به عنوان شنونده زن احساس كنم يك فاحشه بي سر و پا هستم. اين كتاب به ‏فارسي هم ترجمه شده و بگمانم خوانندگان زن زيادي هم داشته، اما نديده ام كه هيچ زني آن را نقد ‏كند. يعني زن ها خودشان هم اين حرف ها به خوردشان مي رود.

ا. در ذهن اغلب مردان مسلمان هم زن همين طوري تصوير مي شود و همين تصوير به خود زن ‏ها غالب مي شود. در جوامع مسلمان دو جور زن تعريف مي شوند: زني كه در خانه حبسش مي ‏كنند و پاك است و در كنار بچه ها و بعد جنده اي كه وسيله لذت مردهاست

ف. مردها مي گويند كه جنده لذت مي برد و لذت مي دهد.

ا. اين توجيهات مردانه است. زن هاي فاحشه شغل شان اين است كه وانمود كنند، اما مردها هم به ‏خودشان دروغ مي گويند و هم به بقيه. وقتي مي گوييم چرا 4 تا زن مي گيريد مي گويند از اول دنيا ‏اين طور بوده و مسلمان و غير مسلمان وضع همين است. اما در جوامع غير مسلمان اگر مرد مي ‏تواند با كسي برود زن هم مي تواند و براي اين كار سنگسار نمي شود. لذت جنسي لذت پايه اي ‏است و نبايد كسي را براي آن كشت

ف. تجربه خاصي در اين مورد داريد كه براي ما تعريف كنيد؟

ا. ما برنامه آموزش داريم. ده سال است كه اين برنامه هاي آموزشي را داريم. و از سال 1998 تا ‏حالا هم با خدمات اجتماعي كه سازماني دولتي است كار مي كنيم. ما متخصصان آن ها را آموزش ‏مي دهيم. بعد آن ها در سراسر كشور و در جوامع محلي خودشان به كساني كه به مراكز محلي ‏community centers‏)) مراجعه مي كنند آموزش مي دهند. آموزش ما شامل حقوق قانوني؛ ‏حقوق جنسي و بدن؛ توافق نامه هاي بين المللي كه تركيه امضا كرده است درباره حقوق زنان؛ ‏نحوه تشكل يابي و رايزني زنان با يك ديگر؛ راه هاي مقابله با خشونت خانگي؛ و كسب اعتماد به ‏نفس مي شود كه اين آخري خيلي مهم است. چون فقط با اعتماد به نفس پيدا كردن است كه مي ‏توانند با شوهران شان ديالوگ داشته باشند و بتدريج، وقتي وضع خيلي خراب نيست، از خشونت ‏آن ها هم بكاهند

يك بار طي برنامه آموزش زني در كلاس بلند شد و گفت كه سال ها، تا قبل از شركت در اين ‏برنامه، شوهرم مي گفت تو زن نيستي، تو زن نيستي. من حالا كه اين كلاس را گذارنده ام رفتم و ‏به او گفتم اين تو هستي كه نگذاشته اي من هيچ وقت احساس زن بودن داشته باشم. من زن نبوده ام ‏چون تو نگذاشته اي. من يك موجود مستقل و برخوردار از حقوق نبوده ام.

ف. اگر كلاس هاي شما را ما مي خواستيم در اين جا برگزار كنيم تا به حال تكه تكه مان كرده ‏بودند

ا. ما مشكلي نداشته ايم و در كل يك عالم سازمان غير دولتي زنان در تركيه هست كه همه هم ‏برنامه ها و كلاس هايي براي ارتقا آگاهي زنان دارند. اما برنامه ما كه 4 ما طول مي كشد طولاني ‏ترين است

ف. براي دختران چه مي كنيد؟

ا. براي آن ها هم كلاس داريم و همين چيزها را آموزش مي دهيم

ف. تو تركيه چيزي به اسم دختر فراري نداريد؟

ا. نه. ما دختر فراري نداريم. دختران مشكلات زيادي دارند. در نواحي جنوبشرقي قتل هاي ‏ناموسي هم هست. اما در مجموع دختران مي توانند خانواده شان را ترك كنند بدون اين كه معني ‏اش فرار باشد

ف. اما بديهي است كه در شرايط فعلي تركيه و مشكل اشتغال، آن ها كه خانه را ترك مي كنند گاهي ‏مجبور به فحشا مي شوند. در اين حالت چه وضعي پيش مي آيد؟

ا. وضع خيلي بدي. فحشا در تركيه غير قانوني نيست. بنابراين زن ها مجبور نيستند كه اگر به ‏فحشا روي مي آورند اين كارشان را مخفي كنند. اما شرايط فاحشه ها هيچ خوب نيست. هم نوع ‏خياباني و هم نوع خانگي اش با مشكلات زياد از جمله بد رفتاري غير قابل تحمل پليس رو به رو ‏است. يعني كسي در فكر راه چاره نيست. باز هم سازمان هاي غير ذولتي زنان هستند كه در اين ‏زمينه كار مي كنند

ف. و البته دولت هم مي گذارد فعاليت كنند.

ا. بله، مي گذارد و گاهي هزينه اش را هم تقبل مي كند. ما مي توانيم شماها را هم دعوت كنيم و ‏آموزش بدهيم.

ف. خيلي ممنونم و فكر مي كنم كه دوستانم هم از اين امر استقبال كنند. اما فعلا چيزي كه مي ‏خواهم اين است كه سازمان شما مشاور ما در مورد مسائل مربوط به سكسواليته باشد. همان طور ‏كه گفتم انتظار نداشتم با يك سازمان متخصص در زمينه سكسواليته رو به رو شوم. تصورم از ‏حقوق بشر زنان كاملا چيز ديگري بود، چيزهايي مثل جلوگيري از مجرم شناختن و اعدام دختران ‏جوان به دليل روابط جنسي خارج از ازدواج. مطمئنم كه بعدا سؤال هاي ديگري به ذهنم مي رسد ‏كه خيلي خوب خواهد بود اگر بتوانم براي شما اي ميل بفرستم و بپرسم. شايد خوانندگان تريبون ‏فمينيستي هم سؤال هايي داشته باشند. آيا مي توانم از اين طريق از شما كمك بگيرم؟ و اگر خواستيم ‏در اين زمينه كار كنيم، آيا شما كمك فكري خواهيد كرد؟

ا. البته، و همان طور كه گفتم حتي مي توانيم شما را دعوت كنيم تا در كلاس هاي مخصوص ‏متخصصان خدمات اجتماعي تركيه آموزش ببينيد

ف. از لطف شما ممنونم و به خاطر اين مصاحبه هم خيلي ممنونم و براي تان آرزوي موفقيت مي ‏كنم.

ا. من هم براي شما و مركز فرهنگي زنان آرزوي موفقيت مي كنم. منتظر تماس تان هستم. ‏