دوشنبه 20 مهر 1383 11 اكتبر  2004

 

 

 

 

بيانيه جمعی از وبلاگ نويسان ايرانی

از اعدام فاطمه حقیقت پژوه جلوگیری کنید

يکشنبه ١۹ مهر ١٣٨٣ ١٠ اوت ٢٠٠۴

فاطمه حقیقت پژوه به خاطر قتل همسر خود، بهمن، در آستانه اعدام است. گفته میشود شوهر فاطمه، که معتاد به مواد مخدر میباشد، قصد تجاوز به نادختری پانزده ساله خود را داشته است. وی که مدتها به صورت آشکار نسبت به دختر پانزده ساله فاطمه تمایل نشان می داده مدعی باختن دختر در قمار شده و فاطمه، با پی بردن به مقاصد پلید بهمن، وی را به قتل رسانده است.

حکم اعدام فاطمه با تصویب دادگاه عالی قضائی بناست روز سیزده اکتبر 2004 (22 مهر ماه) اجرا شود. این در حالی است که قاضی و افسران نظامی متهم به تجاوز به عاطفه رجبی، که اخیرا اعدام شد، همگی آزاد شده اند.

دولت و قوه قضائیه ایران بار دیگر با ریاکاری عدالت را زیر پا گذاشته است. اعدام های پی در پی و بدون تشریفاتی که در ایران انجام میشود نقض کامل حقوق بشر و کنوانسیون بین المللی حقوق سیاسی- مدنی سازمان ملل، که ایران در آن عضویت دارد. میباشد.

ما، امضا کنندگان این طومار، بدینوسیله مخالفت شدید خود را با مجازات اعدام در ایران اعلام کرده و عملکرد اهمال گرانه قوه قضائیه در رابطه با جان انسان، عدم حس پاسخگوئی و عدالت ذاتی در سیستم قضائی ایران را محکوم میکنیم.

متن بیانیه به فارسی و انگلیسی در این صفحه آمده است:

http://home.online.no/~bsenter/hr

لینک پتیشن برای امضا

http://www.PetitionOnline.com/fathaghp/petition.html

 

و اين بار فاطمه مژده در صف اعدام 

تريبون فمينيستي ايران: جمعه 17 مهر 1383 8 اكتبر  2004

اخيرا بحث ها و نظرهاي گوناگوني پيرامون اختصاص مجازات هاي جايگزين براي اعدام و همين طور تخفيف در مجازات اعدام براي متهماني مطرح است که در شرايط خاص مرتکب قتلي مي شوند که انگيزه قبلي براي ارتکاب عمل نداشته اند و مجازات جايگزين اين فرصت را به آنان مي دهد که محکوم به مرگ نشوند. به رغم همه اين بحث ها و نظرها اخبار اعدام روزبه روز افزايش مي يابد. و اين بار بعد از پرونده افسانه نوروزي که با فشار افکار عمومي پرونده اش در دستور بررسي مجدد قرار گرفته است خبر اعدام فاطمه مژده اعلام مي شود؛ کسي که اصلا وکيل هم نداشته است. جالب آن که در قوانين ما مجازات تجاوز به عنف اعدام است اما اگر زني اين حکم را اجرا کند خودش اعدام مي شود!

ايلنا از اعدام زني ديگر خبر مي دهد :فاطمه مژده, زني که شوهرش را به علت تجاوز به دخترش به قتل رسانيده بود از سوي ديوان عالي کشور به اعدام محکوم شد.

به گزارش ايلنا, در پي قتل مردي که عنوان مي‏شود به دليل تجاوز به دختر ناتني خود توسط همسرش به قتل رسيده است, دادگاه اين زن طي چند ماه گذشته برگزار شد که در نهايت ديوان عالي کشور نيز حکم دادگاه بدوي را مورد تاييد قرار داد و قرار است اين زن تا هفته آينده اعدام شود.

گزارش ايلنا فاطمه مژده در اين مدت وکيل نداشته است و فقط در جلسه محاکمه خود توانست با وکيل خود صحبت کند و حتي وکيل اين زن نتوانست وي را در زندان ملاقات کند.

 

هفته‌اي دو زن انگليسي توسط شـوهرانشان كـشته مي‌شوند

یکشنبه 19 مهر 1383 10 اكتبر  2004

براساس نتايج يك نظرسنجي، از هر چهار زن انگليسي، يك زن در طول عمر خود كتك خورده است و همچنين از هر 10 زن كه در اين نظرسنجي شركت كرده‌اند و مورد خشونت همسر و يا شريك زندگي خود قرار گرفته‌اند، يك تن جان خود را در خطر مي‌ديده است.

به گزارش بخش حوادث ايسنا، همچنين در اين نظرسنجي كه توسط يك سازمان خيريه تهيه شده آمده است هر هفته در انگليس دو زن توسط شوهران فعلي يا سابق خود كشته مي‌شوند.

در بخشي از اين گزارش آمده است كه در هر ماه، 7650 مورد خشونت عليه زنان در خانواده‌ها گزارش داده مي‌شود كه شامل هتاكي و كمبودهاي مالي، منع از معاشرت با دوستان و فاميل، تجاوز جنسي و كتك ‌خوردن است.

در آمريكا هم آمارها نشان مي‌دهد كه در هر 15 ثانيه، يك زن مورد ضرب و جرح قرار مي‌گيرد و در هر 90 ثانيه در اين كشور يك زن مورد خشونت جنسي واقع مي‌شود.

بنابر يك نظر سنجي در انگليس، از هر سه مراجعه كننده‌ي زن به بخش اورژانس بيمارستان، يكي در اثر خشونت خانوادگي آسيب ديده است.

 

80 درصد دانش‌آموزان دختر استان فقر حركتي و اختلالات ساختار قامتي دارند.

یکشنبه 19 مهر 1383 10 اكتبر  2004

مسعو شكوهي در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاري دانشجويان ايران خاطرنشان كرد: بر اين اساس مركز تربيت بدني و تندرستي استان براي اصلاح ساختار قامتي دانش‌آموزان با اعتباري بالغ بر 90 ميليون تومان احداث و با 24 هزار دستگاه در آبان ماه راه‌اندازي مي‌شود.

وي سرانه ورزشي هر دانش‌آموز در استان را 500 تومان بيان و اظهار كرد: مجموعا 482 مربي تربيت بدني در استان و به عبارتي به ازاي هر47 دانش‌آموز يك مربي ورزش وجود دارد.

شكوهي با اشاره به كمبود 230 مربي ورزش در استان در پاسخ به مشكلات عمده پيش روي دانش‌آموزان دختر گفت: برداشتهاي غلط عمومي مبني بر عيب دانستن جهش و ورزش دختران سبب شده است كه شاهد بيشترين فقر حركتي در بين دختران باشيم؛ بعلاوه محدوديتهاي فضايي نيز علي‌رغم طرح محرم‌سازي مكانها سبب شده است كه امكانانت ورزشي براي دختران با مشكل روبه‌رو باشد.

وي با اشاره به احداث 40 سالن ورزشي در مدارس استان گفت: نزديك به 28 سالن ورزشي در مدارس دخترانه ساخته مي‌شود.

شكوهي در زمينه كمبود امكانات و وسايل ورزشي در استان اظهار كرد: در استانهايي با شرايط بوشهر فرسودگي وسايل ورزشي زياد است و علي‌رغم اينكه 100 ميليون تومان به تجهيزات غيرمصرفي اختصاص داده شده است، احساس مي‌شود كه اين مبلغ براي تجهيز و تهيه وسايل ورزشي به لحاظ شرايط استان كم باشد.

 

انتقاد از ممنوعيت‌ حضور زنان‌ ايراني‌ در محافل‌ ورزشي‌

اعتماد:دوشنبه 20 مهر 1383 11 اكتبر  2004

فاطمه‌ راكعي‌ ممنوعيت‌ حضور فعال‌ زنان‌ ايراني‌ در محافل‌ ورزشي‌ را نوعي‌ بي‌احترامي‌، دهن‌كجي‌ و عدم‌ اعتماد به‌ اين‌ نسل‌ پرشور عنوان‌ كرد و به‌ ايسنا گفت‌: در مسابقه‌ اخير به‌ ظاهر زنان‌ آلماني‌ مقيم‌ ايران‌ مي‌توانستند حضور داشته‌ باشند، در حالي‌ كه‌ اگر حضور زنان‌ در جامعه‌ ورزشي‌ اشكال‌ دارد، ديگر ايراني‌ و غير ايراني‌ معني‌ ندارد و از اين‌ نوع‌ رفتار، عدم‌ اعتماد به‌ زنان‌ ايراني‌ و دهن‌كجي‌ به‌ اين‌ قشر برداشت‌ مي‌شود. رييس‌ كميسيون‌ زنان‌ جبهه‌ مشاركت‌ تاكيد كرد: مسوولان‌ بايد در ارتباط‌ با فرهنگ‌ اصيل‌ ديني‌ و ايراني‌ براي‌ ارايه‌ به‌ نسل‌ جوان‌ بطور عميق‌ و جدي‌ كار كنند نه‌ اينكه‌ به‌ اين‌ صورت‌ زنان‌ ما را از حق‌ مسلم‌شان‌ منع‌ كنند زيرا در صورت‌ ادامه‌ پيدا كردن‌ چنين‌ برخوردهايي‌ قطعاص جامعه‌ نيزواكنش‌ خود را نشان‌ خواهد داد.

 

جلوگیری از ورود زنان و دختران به ورزشگاه‌ها برای تماشای مسابقات فوتبال توسط جمهوری اسلامی

فرين عاصمي رادیو فردا - یکشنبه 19 مهر 1383 10 اكتبر  2004

زنان از آغاز انقلاب 57 در ايران اجازه رفتن به ورزشگاهها و تماشاي مسابقات فوتبال در ايران را ندارند. فوتبال در ايران طرفداران زن زيادي دارد. در سال 1378 صدها زن راه خود را به سوي ورزشگاه آزادي تهران به زور باز کردند تا به تيم ملي خود که در برابر تيم فوتبال استراليا در بازيهاي حذفي جام جهاني پيروز شده بود خوش آمد بگويند، اما ورود آنها به ورزشگاهها همچنان با مشکل مواجه شده است. ماهنامه زنان در سال 1378 نوشت چرا وقتي به زنان ايرلند اجازه تماشاي فوتبال در ورزشگاه آزاده داده مي شود، زنان ايراني از چنين حقي محروم هستند. در حالي که روزنامه محافظه کار جمهوري اسلامي در اين باره نوشت: درست است که دختران زيادي دلشان مي خواهد مسابقات فوتبال را در استاديوم تماشا کنند، اما بالا بودن اين گرايش ربطي به درست بودن آن از نظر اخلاقي ندارد. اما اين بار همزمان با برگزاري ديدار تيمهاي ملي فوتبال ايران و آلمان در ورزشگاه آزادي زمزمه ممنوعيت حضور زنان در ورزشگاه بالا گرفت. در پي بحث بر سر حضور يافتن خانواده هاي آلماني در ورزشگاه خانواده هاي ايراني هم ابراز تمايل کردند براي تماشاي اين مسابقات در ورزشگاه حضور يابند. اين بار هم روزنامه جمهوري اسلامي با اعتراض به اين موضوع نوشت: در پي اعتراض عمومي نسبت به حضور زنان در ورزشگاه آزادي مدير روابط عمومي اين ورزشگاه اعلام کرده که مسئولان فدراسيون فوتبال اين مساله را منتفي دانستند. اما دختران زيادي هستند که به فوتبال علاقه دارند و حتي بعضي از آنها به طور حرفه اي بازي مي کنند. يک دختر خانم فوتباليست به راديوفردا مي گويد: من از سال 75 در سالن حجاب در سن 12 سالگي شروع به بازي کردم و الان هم عضو تيم پيکان و همچنين تيم ملي هستم. اما همه اين دخترها دوست دارند فوتبال را از نزديک تماشا کنند، اما معتقدند جو ورزشگاهها براي حضور خانمها مناسب نيست. نيلوفر اردلان، عضو تيم ملي فوتسال بانوان، به راديو فردا مي گويد: شايد حضور دختران در ورزشگاهها اين جو نامناسب را از بين ببرد.

 

شمار زنان شاغل در سوييس افزايش يافته است

جمعه 17 مهر 1383 8 اكتبر  2004

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) از برن، در نيمه‌ي اول سال جاري در مقايسه با مدت مشابه در سال قبل، تعداد شاغلان در سوييس ‌١/٥ درصد افزايش را نشان مي‌دهد.

بر اساس اعلام اداره‌ي فدرال آمار سوييس، در آخر ماه ژوئن سال جاري، ‌١٨٢/٤ ميليون نفر در سوييس مشغول به كار بوده‌اند. تعداد شاغلين زن در بين شاغلان در سوييس در اين مدت در مقايسه با همين زمان در سال قبل از آن، ‌٤/١ درصد افزايش يافته است در حاليكه تعداد مردان شاغل در همين زمان ‌٩/٠ درصد كاهش يافته و به ‌٢٩٨/٢ ميليون نفر رسيده است.

 

دو زن‌ جايزه‌ نوبل‌ ادبي‌ و صلح‌ را گرفتند

شنبه 18 مهر 1383 9 اكتبر  2004

گروه‌ فرهنگي اعتماد‌: پس‌ از مدت‌ها انتظار و چند روز اضطراب‌ در روزهاي‌ پنجشنبه‌ 16 و جمعه‌ 17مهرماه‌ اعضاي‌ كميته‌ آكادمي‌ سوئد برندگان‌ دوجايزه‌ نوبل‌ ادبي‌ و صلح‌ را معرفي‌ كردند.عصر روز پنجشنبه‌ اعضاي‌ آكادمي‌ الفريده‌ يلينك‌، شاعر و نويسنده‌ اتريشي‌ را بخاطر حركت‌ آهنگين‌ آواها و رويارويي‌ آنها در داستان‌ها و اشعارش‌ مستحق‌ دريافت‌ نوبل‌ ادبي‌ دانسته‌ و او را به‌عنوان‌ برنده‌ اين‌ جايزه‌ 4\1ميليون‌ دلاري‌ معرفي‌ كردند.از يلينك‌ 58ساله‌ آثار مختلفي‌ منتشر شده‌ كه‌ معروف‌ترين‌ آنها رماني‌ با نام‌ معلم‌ پيانو است‌ كه‌ در سال‌ 2001 منتشر و از روي‌ همين‌ رمان‌ فيلمي‌ به‌ همين‌ نام‌ ساخته‌ شد.يلينك‌ در حالي‌ كه‌ عنوان‌ كرده‌ است‌ از سوي‌ تمام‌ نويسندگان‌ زن‌ اين‌ جايزه‌ را مي‌پذيرد در گفت‌وگويي‌ با خبرگزاري‌ آسوشيتدپرس‌ اعلام‌ كرد، براي‌ گرفتن‌ جايزه‌ به‌ استكهلم‌ نخواهد رفت‌، چرا كه‌ از يك‌ ترس‌ بيمارگونه‌ اجتماعي‌ رنج‌ مي‌برد.الفريده‌ يلينك‌ پس‌ از ويسواوا شيمبورسكا كه‌ در سال‌ 1996 برنده‌ جايزه‌ نوبل‌ ادبي‌ شد، اولين‌ زني‌ است‌ كه‌ اين‌ جايزه‌ را دريافت‌ مي‌كند و بطور كل‌ در تاريخ‌ نوبل‌ تاكنون‌ 10زن‌ توانسته‌اند اين‌ جايزه‌ را دريافت‌ كنند. همچنين‌ روز جمعه‌ 17مهرماه‌ اعضاي‌ كميته‌ آكادمي‌ سوئد برنده‌ جايزه‌ صلح‌ نوبل‌ را نيز معرفي‌ كردند.وانگاري‌ ماتاي‌، زن‌ كنيايي‌ كه‌ يكي‌ از فعالان‌ محيط‌ زيست‌ در كشورش‌ است‌ به‌ دليل‌ فعاليت‌هايش‌ در رهبري‌ جنبش‌ كمربند سبز و كاشتن‌ 30ميليون‌ اصله‌ نهال‌ در سراسر آفريقا، برنده‌ جايزه‌ صلح‌ نوبل‌ امسال‌ شد.اين‌ زن‌ آفريقايي‌ در حالي‌ برنده‌ جايزه‌ صلح‌ نوبل‌ شد كه‌ خبرگزاري‌ آسوشيتدپرس‌ در خبرهايش‌ آورده‌ بود كه‌ نام‌ ماتاي‌ در ليست‌ نامزدان‌ نهايي‌ اين‌ جايزه‌ نبوده‌ است‌.وانگاري‌ ماتاي‌، معاون‌ وزير محيط‌ زيست‌ كنيا اولين‌ زن‌ آفريقايي‌ است‌ كه‌ برنده‌ جايزه‌ صلح‌ نوبل‌ مي‌شود.گفتني‌ است‌ سال‌ گذشته‌ شيرين‌ عبادي‌، حقوقدان‌ ايراني‌ برنده‌ اين‌ جايزه‌ شده‌ بود.

يك زن كنيايي برنده جايزه صلح نوبل شد

جمعه 17 مهر 1383 8 اكتبر  2004

جايزه صلح نوبل سال 2004 ميلادي به يكي از فعالان حفظ محيط‌‏زيست در كشور آفريقايي كنيا اهدا شد.

به گزارش ايلنا، كميته نوبل با صدور اطلاعيه‌‏اي در شهر اوسلو، كوشش‌‏هاي مداوم خانم "وانگاري ماتايي" در راه آباداني، دموكراسي و صلح را به عنوان دلايل اين گزينش نام برد.

به گزارش راديو آمريكا، "وانگاري ماتايي"، نخستين زن آفريقايي است كه جايزه صلح نوبل را دريافت مي‌‏كند. او رهبري جنبش "كمربند سبز" را در آفريقا برعهده دارد. اين جنبش در تلاش براي كمك به حفظ محيط‌‏زيست و كاهش اثرات نامطلوب قطع درختان، تاكنون طرح كاشت بيش از ?? ميليون درخت جديد را در قاره آفريقا به اجرا گذاشته است.

ماتايي كه شصت و چهار سال دارد شادي بيش از حد خود را از اينكه به جايزه صلح نوبل نائل شده ابراز داشت و متعهد شد به كوشش‌‏هاي خود در راه حفظ محيط‌‏زيست ادامه دهد.

برنده جايزه صلح نوبل، يك مدال طلا، يك ديپلم افتخار و چكي به مبلغ يك ميليون و 300 هزار دلار دريافت مي‌‏كند.

مراسم رسمي اعطاي جايزه دهم ماه دسامبر، در اسلو انجام خواهد گرفت.

جايزه صلح نوبل، سال گذشته به "شيرين عبادي" از جمهوري اسلامي ايران تعلق گرفته بود.

 

آموزش دختران نخستين گام توسعه پايدار

شرق:دوشنبه 20 مهر 1383 11 اكتبر  2004

مريم خورسند: نخستين جشنواره كودك، سلامت و محيط زيست با هدف آموزش رعايت استانداردهاى ايمنى و زيست محيطى به كودكان و گسترش فرهنگ زيست محيطى روز گذشته با حضور بيش از هزار كودك آغاز به كار كرد. جشنواره كودك، سلامت و محيط زيست كه در راستاى تحقق توسعه پايدار و عملياتى كردن فرهنگ آموزش به ويژه در ميان دختران خردسال شكل گرفته است، نحوه مشاركت مسئولان را در رعايت استانداردهاى بهداشتى و زيست محيطى مورد توجه قرار مى دهد. مجيد پريخواه دبير جشنواره كودك با تاكيد بر اين مطلب كه برگزارى كارناوال ها همراه با پيام هاى بهداشتى و زيستى و همچنين گسترش فرهنگ بهينه سازى انرژى از برنامه هاى اين جشنواره است، افزود: با وجود اينكه كودكان كمترين آسيب را به محيط زيست مى رسانند اما بيشترين آسيب پذيرى را از تخريب محيط زيست متحمل مى شوند.

از سوى ديگر دكتر ربابه شيخ الاسلام مديركل دفتر بهبود تغذيه وزارت بهداشت و عضو كميته علمى جشنواره كودك، سلامت و محيط زيست به ۵۰ ريال سرانه اعتبار آموزش تغذيه در كشور پرداخت و تاكيد كرد: كليدى ترين مشكل در راستاى حل مشكلات تغذيه اى كشور و به ويژه كودكان، آموزش رفتارهاى صحيح تغذيه اى و شناخت گروه هاى غذايى به خانواده ها است.

وى به تامين سلامت كودك در كنوانسيون حقوق كودك پرداخت و تاكيد كرد: عملكرد رفتارهاى تغذيه اى كودكان و بزرگسالان متاثر از شرايط منابع و امكانات و دانش و آگاهى اعضاى خانواده است و اين امر مستلزم آموزش از دوران طفوليت است. شيخ الاسلام با اشاره به اين نكته كه براساس تحقيقات و آمار جهانى ۷۰ درصد نوجوانان چاق در بزرگسالى، افراد چاقى خواهند بود به آمار موجود در ايران پرداخت و گفت: ۶/۴ درصد پسران و۱/۴ درصد دختران در مناطق شهرى و روستايى كشور چاق هستند كه چاقى در دوران نوجوانى در اغلب اوقات منجر به چاقى در بزرگسالى خواهد شد.

مديركل دفتر بهبود تغذيه وزارت بهداشت تاكيد كرد: تاخير رشد و تاخير در بلوغ جنسى در اثر دريافت ناكافى غذا مى تواند همراه با كوتاهى قد باشد كه كمبود مواد مغذى به ويژه ريزمغذى ها نيز در اين تاخير رشد و تاخير بلوغ جنسى چندان بى تاثير نيست. وى افزود: شيوع كوتاه قدى تغذيه اى در مناطق روستايى ۲ برابر مناطق شهرى است. به گفته اين كارشناس در مناطق روستايى كشور ۲۱ درصد كودكان زير ۵ سال دچار سوءتغذيه متوسط و شديد هستند. همچنين عادات غذايى خاص از جمله افراط در مصرف شكلات، نوشابه هاى گازدار، چيپس و كم تحركى از عوامل موثر در بروز چاقى نوجوانان است.

نخستين جشنواره كودك، سلامت و محيط زيست در حالى فعاليت خود را با حضور روزانه بيش از هزار كودك در حوزه طبيعى پارك پرديسان تا چهار روز ديگر ادامه خواهد داد كه قصد كرده تا به نوعى نخستين الفباى چگونگى حفظ محيط زيست و سلامتى را به كودكان آموزش دهد. اين همايش كه با حضور مسئولان محيط زيست، دفتر محيط زيست وزارت صنايع و معادن و همچنين دفتر بهبود تغذيه وزارت بهداشت ادامه خواهد يافت. پيش از آن كه كودكان را به عنوان مخاطبان، مصرف كنندگان و بهره برداران از محيط موجود مورد خطاب قرار دهد، نياز بود تا توليدكنندگان اعم از خوراكى و ساير محصولات مصرفى مرتبط با كودكان را مورد خطاب قرار مى داد. دكتر شيخ الاسلام در حالى براى كودكان در اين جشنواره از الفباى سلامتى صحبت مى كرد كه در دست ۵۰ درصد از كودكان حاضر در اين جشنواره چيپس و پفك قرار داشت. شاهين محمدنژاد مديركل دفتر محيط زيست وزارت صنايع و معادن در حالى از اهداف اجلاس هزاره سوم و دستيابى به توسعه پايدار صحبت كرد كه نخستين قدم دستيابى به اين امر را به نقل قول از دبيركل سازمان ملل آموزش براى دختران اعلام مى كند، اما اين كه نخستين گام اين آموزش چيست؟ پرسشى است كه پاسخ آن به اختلاف بيشتر ميان توليدكنندگان برخى از محصولات غذايى و كارشناسان حوزه وزارت بهداشت منجر مى شود. روز گذشته مديركل دفتر بهبود تغذيه وزارت بهداشت در حالى تصميم گرفت از سخنرانى خود براى بزرگتران چشم پوشى كرده و براى كودكان حاضر در جشنواره صحبت كند كه دليل اين امر را پررنگ تر نكردن اختلاف موجود عنوان كرد. اختلافى كه بين توليد بيشتر برخى محصولات همچون چيپس، پفك و نوشابه اتفاق مى افتد و در انتهاى آن آمار كودكان چاق، با فشار خون و قند بالا دفترهاى وزارت بهداشت را پر مى كند. كارخانه هايى كه مجوز احداث آن توسط وزارت صنايع و معادن كه يكى از حمايت گرهاى اين جشنواره است، صادر مى شود.