زنان:يكشنبه 12 مهر 1383 3 اكتبر  2004

 

 

 

 

 

مجوز كنسرت موسيقي زنان در زنجان لغو شد

جمهوري اسلامي:يكشنبه 12 مهر 1383 3 اكتبر  2004

با تلاش جوانان متدين و حزب الله زنجان مجوز كنسرت موسيقي زنان در زنجان لغو شد. جمعي از جوانان متدين و مومن شهر زنجان با تجمع در محل برگزاري اين كنسرت با دردست داشتن پارچه نوشته هائي ضمن ابراز انزجار و تنفر از وجود ابتذال در كنسرتهاي موسيقي , خواستار لغو مجوز اولين كنسرت موسيقي زنان در زنجان شدند. اين كنسرت با مجوز رسمي اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان زنجان قرار بود از روز چهارشنبه گذشته در فرهنگ سراي امام خميني (ره ) زنجان برگزار شود. اين كنسرت با پافشاري برخي از مسئولين استان در روز چهارشنبه (83,7,8 ) آغاز شد ولي اصرار و تجمع جوانان متدين و مومن سبب شد مجوز آن از روز دوم لغو گرديد. در سال گذشته يك كنسرت موسيقي كه توسط نوازندگان و خوانندگان كشور آذربايجان با مجوز اداره كل ارشاد اسلامي در زنجان برگزار شده بود به صحنه هاي زشت و زننده بي بندوباري و اباحيگري تبديل شد و برخي از دختران با اهدا گل و روبوسي با خواننده مرد به رقص و پايكوبي پرداختند. متاسفانه پس از مدتي ابتذال اينگونه كنسرتها توسط برخي اشخاص بصورت سي دي براي منحرف كردن جوانان در اختيار عموم قرار مي گيرد.

 

شركت تعاوني دختران روستايي خونيق اهر تشكيل شد 

شنبه 11 مهر 1383 2 اكتبر  2004

با همكاري اداره صنايع و توسعه روستايي مديريت جهاد كشاورزي اهر, شركت تعاوني دختران روستايي خونيق از توابع اين شهرستان تشكيل شد.

به گزارش خبرنگار ايلنا, از تبريز به گفته مدير جهاد كشاورزي اهر اين تعاوني به منظور ايجاد اشتغال مولد جوانان آغاز به كار نموده است.

مهندس شهباز حسيني افزود: اين شركت به دوخت و توليد كيف‌‏هاي پارچه‌‏اي اشتغال خواهد داشت و در حال حاضر شركت در حال توليد كيف‌‏هاي برزنتي و پارچه‌‏اي است.

 

برگزاري نخستين همايش بزرگ بازرگانان زن عرب در رياض

راديو فردا- شنبه 11 مهر 1383 2 اكتبر  2004

روز سه شنبه نخستين همايش بزرگ بازرگانان زن عرب در رياض برگزار مي شود. براي نخستين بار همسر وليعهد عربستان رياست چنين همايشي را برعهده خواهد داشت. ناهد طاهر يک کارشناس اقتصادي در رياض مي گويد بيش از چهار ميليارد دلار از سپرده هاي بانکي در عربستان از آن زنان بازرگان اين کشور است. در اين همايش بيش از 600 زن عرب از عربستان و ديگر کشورهاي عرب خليج فارس شرکت خواهند داشت. زنان در عربستان مالکيت 40 درصد از همه ساختمانهاي مسکوني و غير مسکوني را در اختيار دارند. کارشناسان نابرابري حقوق زنان با مردان را در کشورهاي عرب خليج فارس مانع اصلي براي فعاليت زنان در عرصه هاي مختلف در اين کشورها مي دانند.

 

سازمان زنان ايران ايجاد شود

شنبه 11 مهر 1383 2 اكتبر  2004

نشست مديران امور بانوان مراكز دولتي با محوريت بررسي اقدامات انجام شده در حوزه‌هاي آموزش، كارآفريني، بودجه اشتغال زنان در سال 84، آموزش حقوق زنان، اعتراض به حذف واژه عدالت جنسيتي و تاكيد بر تعريف جامع و كامل از كلمه رجال برگزار شد.

به گزارش خبرنگار زنان خبرگزاري دانشجويان ايران الهه كولايي نماينده پيشين تهران در مجلس شوراي اسلامي در اين نشست با تاكيد بر اين كه پس از پيروزي انقلاب اسلامي تعداد دانشجويان دختر و زنان دانش‌آموخته 2 برابر شده اظهار داشت: طي اين مدت ظرفيت‌ها به نسبت انتظارات افزايش نيافته كه اين مساله موجب گسترش مطالبات زنان و همچنين افزايش تعداد زنان فارغ‌التحصيل جوياي كار شده است.

وي تاكيد كرد: در شرايطي كه دنيا بر مبناي عدالت جنسيتي برنامه‌ريزي مي‌كند، حذف عبارت عدالت جنسيتي از برنامه چهارم توسعه پذيرفتني نيست.

در ادامه اين نشست اشرف بروجردي، معاون اجتماعي و امور شوراهاي وزير كشور با تاكيد بر پيگيري بحث ايجاد سازمان زنان ايران در مدت زمان باقيمانده از عمر دولت خاتمي خاطرنشان كرد: در صورتيكه رويه تشكيلات سازمان و زنان ايران فعاليت سياسي باشد مي‌توان با رايزني طرح آن را پيش برد وسازمان زنان ايران را ثبت كرد اما اگر فعاليت اين سازمان صرفا اجتماعي باشد، مانعي در راه ثبت آن وجود ندارد.

وي تاكيد كرد: اتخاذ رويه واحد در بين زنان با ديدگاههاي نزديك فرصت مناسبي براي طرح مباحث زنان در مجامع مختلف ايجاد خواهد كرد.

در ادامه فاطمه راكعي نماينده سابق مجلس شوراي اسلامي با انتقاد از عدم ساماندهي مطالبات اجتماعي و سياسي و همچنين مشكلات زنان در جامعه يادآور شد: زنان به عنوان نيمي از جمعيت جامعه پتانسيل بالايي دارند اما تاكنون مديريت خوب، منسجم و آگاهانه‌اي در مورد اين بخش از جمعيت جامعه اعمال نشده است.

 

آسيا جبار، بازگو كننده آواى زنان الجزايرى 

راديو آلمان - شنبه 11 مهر 1383 2 اكتبر  2004

آسيا جبار به عنوان نويسنده زن الجزايرى، نقش بزرگى را نيز در ادبيات معاصر فرانسوى از دايره كشورهاى عربى بازى مى كند. بيان احساسى در كتاب هاى اين زن ۶۸ ساله تاريخدان و فيلمساز بسيار اثر بخش است. او جايزه صلح انتشارات آلمان را در چهار سال پيش به خود اختصاص داد. آسيا جبار در تشكر از اين جايزه گفت: هدف من اين بوده كه سكوت سربى زنان الجزايرى ، و پيكره ناديده آنان را نشان دهم.

در نمايشگاه كتاب فرانكفورت كه از تاريخ پانزده تا نوزده مهرماه برگزار مى شود، او نيز حضور خواهد داشت. ادبيات عرب به عنوان محور موضوعات و مهمان برجسته نمايشگاه امسال كتاب فرانكفورت انتخاب شده است. او با نيروى شكننده و روشن نگارش تصميم دارد آواى اعتراض زنان الجزايرى را عليه خشونت، ترور و تعصب بازگو كند.

آنچه كه براى او اهميت دارد بيان سرنوشت شخصيت ها در پس زمينه مسائل اجتماعى و سياسى اين كشور است. استقلال و رهايى از قيد وبندها از مسائل عمده او هستند. او در رمان فانتزى از خاطرات و درد زنانى ياد مى كند كه در اشغال اين كشور توسط نيروهاى فرانسوى در سال ۱۸۳۰ تحمل كردند.  

در كتاب ديگرش به نام اوران، شب الجزايرى كه در ۷ سال پيش نوشته شده، درباره تعقيب، فرار و مرگ و هم زمان اميدوارى زنان الجزايرى سخن مى گويد. دوستانى از او توسط اعمال خشونت آميز مسلمانان افراطى در الجزيره كشته شدند. در كتاب الجزيره سفيد مى گويد كه كشتن شاعران در تمامى جهان براى چه مى تواند خوب باشد؟

اين نويسنده زن در پاريس و نيويورك زندگى مى كند و بطور مرتب به كشورش الجزاير مى رود. او در هم شكننده مرزهاى جغرافيايى و فرهنگى است. پلى ميان شرق و غرب. جبار به فرانسه مى نويسد. زبان عربى را زبان عشق خود مى نامد، مى گويد زنان عرب زيادى هستند كه به زبان فرانسوى مى نويسند. آن ها در اين زبان پيكر خود را آزاد مى كنند و حجاب را كنار مى زنند.

او از تجارب خود سخن مى گويد. آيا جباردر سال  ۱۹۳۶ در الجزيره متولد شد. به عنوان يك زن جوان براى ادامه تحصيل به فرانسه رفت. در زمان جنگ آزادى بخش الجزيره با نيروهاى مقاومت همراهى مى كرد، از دانشگاه اخراج شد و به تونس رفت. در آنجا او براى روزنامه هاى انقلابى مى نوشت و ادامه تحصيل مى داد. در اين ميان اولين رومانش را منتشر كرد. همزمان در الجزيره و مراكش زندگى مى كرد. در سال ۱۹۸۰ به پاريس بازگشت.

در كتاب جديدش به نام واژه گم شده از بازگشت به الجزيره سخن مى گويد. قهرمان اين كتاب در بازگشت خود به الجزيره در سال ۱۹۹۱ پى مى برد كه جنگ جديدى در آنجا آغاز شده است و افراط گرايان مسلمان در تعقيب روشنفكران هستند. در اين كتاب كه بيشتر به فيلم نامه اى شبيه است، او با بررسى روشنفكرانه و در عين حال با احساس، با نشان دادن مجموعه اى از خاطرات، نامه ها، گفتگو ها و مجادلات،  نگاهى عميق به تاريخ  معاصر الجزيره  مى افكند.