زنان:يكشنبه 5 مهر 1383 26 سپتامبر 2004

 

 

 

 

منبع آگاه‌‏ در وزارت دفاع گرجستان اعلام كرد: ارتش اين كشور به زودي استخدام زنان را در كادر افسري خود آغاز مي‌‏كند.

شنبه 4 مهر 1383 25 سپتامبر 2004

به گزارش ايلنا, به نقل از اينترفكس, اين منبع آگاه گفت: امكانات مالي و تخصصي لازم براي تحصيل زنان در دانشكده نظامي و اقامت آنان در اين مكان‌‏ها از محل كمك‌‏هاي ارايه شده از سوي وزارت دفاع تركيه كه خود حامي تاسيس اين دانشكده است, تامين مي‌‏شود.

واختانگ كپناندز, رييس ستاد نيروهاي مسلح گرجستان اعلام كرد:درحال حاضر بسياري از زنان گرجستاني آمادگي خود را براي خدمت در ارتش اين كشور اعلام كرده‌‏اند و تصميم ارتش گرجستان در جهت ثبت‌‏نام زنان در دانشكده نظامي براي سال آينده, بر همين اساس اتخاذ شده است.

 

میزگرد هفته: مشکلات زنان تنها در ايران

شنبه 4 مهر 1383 25 سپتامبر 2004

بر اساس آمار سازمان ثبت احوال، آمار طلاق در سه ماهه اول سال 83 نسبت به سال 82، 8.41 درصد افزايش يافته و بيشترين موارد طلاق در تهران و ايلام رخ داده. يک خانم جوان به راديو فردا مي گويد: من خيلي زود ازدواج کردم، شوهرم در يک سانحه تصادف فوت کرد. یک خانم ديگر مي گويد: ديدگاهي که مردم جامعه ما نسبت به اين زنان مطلقه و شوهر مرده دارند، با هم متقاوت است. خانم دیگری می گوید در دانشگاه به دوستان خود نگفت طلاق گرفته است زیرا نگاه ها عوض می شد. خانم دیگری مي گويد: ديد جامعه نسبت به زناني که طلاق گرفتند فرق دارد.

فرین عاصمی (رادیو فردا): آمار طلاق در سه ماهه اول سال 83 نسبت به سال 82، 8.41 درصد افزايش يافته و بيشترين موارد طلاق بر اساس آمار سازمان ثبت احوال در تهران و ايلام رخ داده. از طرف ديگر سن ازدواج در ايران به شدت بالا رفته و به دليل وجود محدوديت در روابط دخترها و پسرها فرصت انتخاب همسر کاهش يافته.

زنان تنها، زناني هستند که روزي آرزويشان را زير سقف طلايي زندگي مشترک جستجو مي کردند، اما الان آرامش را در جدايي يافتند. زنان تنهاي جوان گاهي مادر تنها هم هستند که مسئوليت نگهداري فرزنشان را هم بر عهده دارند. آنها در ايران مشکلات زيادي دارند و از بحث طلاق، مهريه، حزانت بچه ها و مشکلات اين گونه که بگذريم به شکستهاي روحي و رواني مي رسيم.

يک خانم جوان تنهاي مطلقه در ايران به راديو فردا مي گويد: من خيلي زود ازدواج کردم، 16 سالگي نامزد کردم و در 19 سالگي ازدواج کردم، شوهرم هم مهندس بود و در يک سانحه تصادف فوت کرد و الان هم با دو پسرم تنها زندگي مي کنم. يک خانم ديگر که طلاق گرفته مي گويد: ديدگاهي که مردم جامعه ما نسبت به اين مساله دارند، باعث مي شود آدم بعد از طلاقش ديگر نتواند آزادانه تصميم بگيرد براي زندگي خود.

مريم يکي ديگر از زنان مطلقه ايراني مي گويد: من چهار سال دانشگاه رفتم و فقط يک نفر که دوست صميمي من بود مي دانست که من جدا شدم از همسرم و اين را نمي گفتم در دانشگاه، به خاطر اين که مي دانستم اگر بگويم نگاهها عوض مي شود و پيشداوري مي کنند و قضاوتها عوض مي شود. سپينو مي گويد در جامعه کنوني ايران حتي در رسانه هاي گروهي دولتي مانند تلويزيون وقتي مي خواهند زن تنهايي را نشان بدهند، معمولا شوهرش مرده است، وقتي که يک چنين برخوردهايي انجام مي شود، اين زنها به تدريج منزوي مي شوند.

فرشته که شوهرش را از دست داده مي گويد: ديد جامعه نسبت به زناني که شوهرانشان را از دست دادند نسبت به زناني که طلاق گرفتند فرق دارد اما به هر حال محدوديت براي اين زنان زياد است.

مريم مي گويد: من خواستم دوباره ازدواج کنم، منتها پسري که عاشق من شد و من هم او را خيلي دوست داشتم، به من پيشنهاد ازدواج داد و وقتي با خانواده اش در ميان گذاشته بود، خانواده اش به هيچ عنوان نتوانستند بپذيرند اين را و از من خواستند که بروم شناسنامه ام را عوض کنم و در فاميل ما کسي نفهمد.

سميرا که دوباره ازدواج کرده مي گويد مشکلي در اين زمينه نداشته، ولي آدم خيلي چيزها را از دست مي دهد و در ايران خيلي راغب نيستند که بيايند خواستگاري يک زني که قبلا ازدواج کرده. زنان تنها، زناني هستند که تواناييهاي زيادي دارند.

 

با وجود افزايش توليد مواد غذايى در جهان،  ۲۰۰ ميليون كودك گرسنه

ترجمه: سينا برجيان-شرق: شنبه 4 مهر 1383 25 سپتامبر 2004

در حالى كه جهان در حال توليد روزافزون مواد غذايى بيش از پيش است، حدود ۸۰۰ ميليون انسان در كشور هاى در حال توسعه و يا ۱۸ درصد جمعيت كل زمين از گرسنگى رنج مى برند و ۲۰۰ ميليون كودك زير پنج سال به دليل سوءتغذيه دچار مشكل كم وزنى هستند. اين در حالى است كه از اوايل دهه ۷۰ ميلادى توليد مواد غذايى در جهان ۳ برابر شده است كه اين ميزان با وجود رشد روز افزون جمعيت براى تغذيه همه مردم جهان كافى به نظر مى رسد. همچنين قيمت مواد غذايى به طور پيوسته در حدود ۷۶ درصد پائين آمده است كه اگر اين مقدار غذا به طور برابر در سراسر گيتى پخش مى شد، هر فرد مى توانست داراى رژيم غذايى مصرفى معادل ۲۷۶۰ كالرى در روز شود. اين در حالى است كه تعريف گرسنگى در جهان رژيم غذايى كمتر از ۲۰۰ كالرى در روز شناخته مى شود.

سازمان خوار و بار و كشاورزى سازمان ملل متحد (FAO) در آخرين گزارش خود، آمار گرسنگى در جهان را پس از كاهشى كه در اوايل دهه ۹۰ ميلادى داشته است ۸۰۰ ميليون نفر ذكر مى كند. به نظر مى رسد اين سير صعودى در دهه آينده ميلادى نيز ادامه داشته باشد. آمار گرسنگى در جنوب آسيا بسيار نگران كننده است جايى كه هند با ۲۳۳ ميليون گرسنه در آنجا مقام اول را دار است و يا با وجود اينكه در دهه اخير مشكل سوءتغذيه ۸۰ ميليون چينى رفع شده است اما هنوز ۱۱۹ ميليون انسان در اين كشور از گرسنگى رنج مى برند. در آمريكاى لاتين شمار گرسنگان به ۵۵ ميليون نفر مى رسد و اين آمار در كشور هاى عربى به ۳۲ ميليون مى رسد.

آمار گرسنگى در صحراى آفريقا نيز روبه رشد است. در اين منطقه ۱۸۳ ميليون انسان يعنى قريب به يك سوم جمعيت دچار سوءتغذيه هستند.

كوفى عنان، دبير كل سازمان ملل متحد معتقد است گرسنگى و فقر و تنگدستى به طور تعاملى و نزديك به يكديگر وابسته اند. گرسنگى تشديد كننده فقر است و تا زمانى كه بحث شناسايى نشدن پتانسيل هاى افراد و شركت آنان در فرآيند هاى اجتماعى به سرانجام مطلوب نرسيده باشد، گرسنگى مردم را در برابر بيمارى ها به شدت آسيب پذير مى كند و توانايى آنان را به شدت كاهش داده، وابستگى را در آنان تقويت مى كند و اين چرخه تخريبى از نسلى به نسل ديگر منتقل شده، و تا زمانى كه برنامه هاى موثر براى شكستن اين حلقه ارائه نشود، تكرار پذير است.

از ديد آمار جمعيت شناسى، اغلب افراد گرسنه جهان در مناطق روستايى كشور هاى در حال توسعه زندگى مى كنند و در حدود نيمى از آنان در مزارع واقع در مناطق حاشيه، جايى كه فقر زيست محيطى محدوديت هاى بسيارى براى توليد مواد غذايى به وجود آورده است. بيش از ۱۰ درصد گرسنگى در جهان به دليل بلاياى طبيعى شامل سيل، طوفان و خشكسالى است. از ديگر دلايل سوءتغذيه افراد، سياست توزيع نامناسب و نابرابر محصولات غذايى و كشاورزى است كه ريشه ديرينه در قوانين تاريخى سرمايه دارى دارد.

به دليل كمبود منابع مالى در بسيارى از كشور هاى فقير براى تامين مواد غذايى و خوار و بار مورد نياز، گرسنگى و سوءتغذيه همچنين در حال گسترش در شهر ها است جايى كه شهروندان فقير، يك پنجاهم گرسنگان دنيا را شامل هستند كه اين شرايط با گسترش مهاجرت به شهر ها رفته رفته به وضعيت قرمز نزديك مى شود.

 

 

فرانسواز ساگان‌، نويسنده‌ شهير فرانسوي‌ و خالق‌ دهها اثر برجسته‌ در ادبيات‌ معاصر فرانسه‌، در سن‌ 69 سالگي‌ در گذشت‌.

اعتماد:يكشنبه 5 مهر 1383 26 سپتامبر 2004

ساگان‌ پس‌ از آنكه‌ چند روز به‌ دليل‌ نارسايي‌ قلبي‌ و ريوي‌ در بيمارستاني‌ در شهر اونفلور، واقع‌ در شمال‌ غرب‌ فرانسه‌، بستري‌ بود در ساعات‌ اوليه‌ بامداد روز شنبه‌، 25 سپتامبر، در اثر شدت‌ بيماري‌ جان‌ داد.وي‌ نخستين‌ و پرآوازه‌ ترين‌ اثر خود موسوم‌ به‌ سلام‌ بر غم‌ را در سال‌ 1954 و در سن‌ هجده‌ سالگي‌ انتشار داد و پس‌ از آن‌ نيز بيش‌ از 40 نوول‌ و نمايشنامه‌ را خلق‌ كرد.

فرانسواز ساگان‌ در سال‌ هاي‌ اخير غالبا بيمار بود و به‌ گفته‌ راديو فرانسه‌، در حالي‌ كه‌ پسر و يكي‌ از دوستان‌ نزديك‌ وي‌ در كنارش‌ بودند سرانجام‌ در بيمارستان‌ درگذشت‌.ژاك‌ شيراك‌ گفت‌ كه‌ ساگان‌ نمادي‌ برجسته‌ از نسل‌ خويش‌ بود كه‌ به‌ ارتقاي‌ موقعيت‌ زنان‌ در فرانسه‌ كمك‌ فراوان‌ كرد.

رييس‌ جمهوري‌ فرانسه‌ گفت‌ كه‌ با درگذشت‌ ساگان‌، فرانسه‌ يكي‌ از درخشان‌ترين‌ و حساس‌ترين‌ نويسندگان‌ خود را از دست‌ داده‌ است‌.نخست‌ وزير فرانسه‌ نيز در بيانيه‌ خود ساگان‌ را لبخندي‌ كه‌ غمزده‌، پر رمز و راز، مهجور و در عين‌ حال‌ شادي‌ آفرين‌ بود توصيف‌ كرد.فرانسواز ساگان‌ در سال‌ 1935 در خانواده‌يي‌ ثروتمند در جنوب‌ غرب‌ فرانسه‌ متولد شد.

وي‌ به‌ دليل‌ زيرپا گذاشتن‌ مقررات‌ مدرسه‌ متعلق‌ به‌ راهبه‌هاي‌ كاتوليك‌ كه‌ در آن‌ درس‌ مي‌ خواند از مدرسه‌ اخراج‌ شد و در تابستان‌ سال‌ 1953، طي‌ هفت‌ هفته‌ كتاب‌ سلام‌ بر غم‌ را تكميل‌ كرد.ساگان‌ نماد طغيان‌ جوانان‌ در پاريس‌ بعد از جنگ‌ دوم‌ و شكوفايي‌ عصر اگزيستانسياليسم‌ توصيف‌ شده‌ است‌.سلام‌ بر غم‌ داستان‌ يك‌ دختر نوجوان‌ از يك‌ خانواده‌ ثروتمند است‌ كه‌ براي‌ پر كردن‌ خلا زندگي‌ خود به‌ توطئه‌چيني‌ براي‌ قتل‌ معشوق‌ جديد پدرش‌ روي‌ مي‌ آورد.

انتشار كتاب‌ و لحن‌ خاص‌ و تكان‌ دهنده‌ آن‌ با موفقيت‌ فوري‌ در محافل‌ ادبي‌ فرانسه‌ مواجه‌ شد و به‌ عنوان‌ يكي‌ از شاهكارهاي‌ ادبي‌ جهان‌، به‌ 22 زبان‌ زنده‌ دنيا ترجمه‌ شده‌ است‌.فرانسواز ساگان‌ در سالهاي‌ واپسين‌ عمر خود شخصيتي‌ بحث‌برانگيز بود و در چند مورد به‌ دليل‌ جرايم‌ مالياتي‌ و استفاده‌ از مواد مخدر محاكمه‌ و محكوم‌ شد.هنگام‌ صدور يكي‌ از احكام‌ دادگاه‌ عليه‌ وي‌، خانم‌ ساگان‌ گفت‌ قوانين‌ براي‌ انطباق‌ با خواست‌ مردم‌ تدوين‌ مي‌شود و نه‌ برعكس‌ ولي‌ من‌ همواره‌ به‌ همه‌ توصيه‌ كرده‌ام‌ از كوكايين‌ دوري‌ جويند.