زنان:شنبه 4 مهر 1383 25 سپتامبر 2004

 

 

 

سفير استراليا در تهران گفت: 26 درصد از نمايندگان مجلس استراليا زن هستند و بنا به پيشنهاد حزب سياسي كارگر (حزب مخالف در استراليا) هدف ما، رسيدن به سهميه 50 درصدي براي حضور زنان در مجلس استرالياست.

جمعه 3 مهر 1383 24 سپتامبر 2004

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، نيومن، سفير استراليا در كشورمان در ديدار با زهرا شجاعي، مشاور رييس‌جمهوري و رييس مركز امور مشاركت زنان همچنين افزود: در استراليا فرصت‌هاي برابر شغلي، ارتقاي مقام در سطح مديريتي و مكانيزم تضمين برابري زنان با مردان طراحي شده است.

نيومن به تحولات مربوط به توانمندسازي زنان استراليا اشاره كرده و آگاه‌سازي جامعه استراليا در خصوص رفع خشونت عليه زنان را يكي از اقدامات مهم كشورش اعلام كرد.

وي گفت: به دليل جود فرهنگهاي متفاوت از 140 كشور مختلف در استراليا، دولت خود را موظف مي‌داند قوانين فراگير و همه جانبه طراحي كند تا منافع همه در نظر گرفته شود.

سفير استراليا بهداشت و سلامت جامعه را منوط به تقويت تشكلهاي غيردولتي دانست و گفت: معتقديم زنان ايران نقش مهمي در جامعه مدني ايفا مي‌كنند و دولت خاتمي حمايت‌هاي زيادي براي تقويت آنها به عمل آورده، لذا كسب تجارب ايران در زمينه استراتژيهاي موجود و طولاني مدت سازمانهاي غيردولتي زنان براي زنان استراليا اهميتي خاص دارد.

وي از ارتباط و تعامل متقابل و وجود گروه دوستي ايران و استراليا در پارلمان ايران ابراز خرسندي كرد و خواستار استمرار و گسترش روابط دوجانبه شد.

به گزارش ايسنا، در ادامه اين نشست، زهرا شجاعي به سفر موفقيت‌آميز خود در استراليا اشاره كرد و گفت: در اين سفرها به گسترش و برقراري روابط نمايندگان مجلس ايران با پارلمان استراليا نائل آمديم.

وي همچنين گفت: استراتژي مركز امور مشاركت زنان، توسعه مشاركت همه جانبه زنان در همه سطوح و در همه عرصه‌هاست.

وي اضافه كرد: خط مشي جريان‌سازي مسائل زنان را در رشد آنان موثر مي‌دانيم و براي تحقق آن در برنامه سوم و چهارم توسعه موضوع جنسيت و عدالت اجتماعي را وارد و در دستور كار خود قرار داديم.

شجاعي افزود: با افزايش هفت برابري بودجه زنان توانستيم يكهزار و 52 طرح در استانهاي كشور براي آنان اجرا كنيم.

مشاور رييس‌جمهوري اظهار داشت: توسعه و تقويت سازمانهاي غيردولتي و توانمندسازي آنها براي اجراي پروژه‌هاي مختلف در دستور كار دولت خاتمي بوده است.

وي همچنين در اين باره گفت: هدايت سازمانهاي غيردولتي به سوي فعاليت‌هاي صنفي، اشتغال و كارآفريني را مي‌توان يكي از برنامه‌هاي مركز نام برد.

رييس مركز امور مشاركت زنان گفت: براي افزايش حضور زنان در پست‌هاي مديريتي، طرحي به هيأت دولت ارائه شده كه در دستور كار كميسيون اجتماعي دولت قرار دارد.

وي در پاسخ به اعضاي سفارت استراليا در مورد CEDAW گفت: اميدوارم مجمع تشخيص، بخاطر مصالح نظام، الحاق به كنوانسيون رفع هرگونه اشكال تبعيض عليه زنان را با تحفظ كلي تصويب كند.