زنان:جمعه 3 مهر 1383 24 سپتامبر 2004

 

 

 

 

زن ایرانی از دادگاه خواست به شوهرش حکم دهد او را فقط هفته ای یکبار کتک بزند

سياوش اردلان- راديو فردا:پنج شنبه 2 مهر 1383 23 سپتامبر 2004

يک زن ايراني که هر روز از شوهر خود کتک مي خورد، با مراجعه به دادگاه از قاضي خواسته است به شوهرش دستور بدهد او را فقط هفته اي يکبار کتک بزند. مريم زني ميانسال مي گويد او خواهان طلاق نيست، زيرا شوهر خود را دوست دارد. ولي از دادگاه مي خواهد به شوهرش دستور دهد او را فقط هفته اي يکبار بزند، زيرا کتک زدن در طبيعت شوهر اوست. دادگاه شوهر را مقصر دانست و او را از کتک زدن منع کرد. شوهر مريم در دادگاه گفت اگر زنش را کتک نزند، او نخواهد ترسيد و به او تمکين نخواهد کرد.

 

انتشار آلبوم پاپ يک خواننده زن در ايران بدون مجوز

پنج شنبه 2 مهر 1383 23 سپتامبر 2004

همزمان با بازداشتهاي فعالان فرهنگي در ايران، انتشار يک آلبوم جديد موسيقي پاپ که خواننده آن يک زن است، در ايران جلب توجه کرده و موجب شگفتي شده است. خواننده ای با نام هنري مريم جلالي در داخل ايران آلبومي از آهنگهاي پاپ را بدون مجوز به بازار موسيقي ايران عرضه کرده، در حالیکه خواننده هاي در داخل کشور بايد از وزارت ارشاد مجوز بگيرند. خوانندگان زن مجاز به تکثير آلبوم نيستند.

آرش قويدل (روزنامه نگار، تهران): مردم ايران عادت دارند با خواننده هاي جديد از طريق کانالهاي ماهواره اي آشنا شوند. خواننده هايي هم که در داخل کشور هستند با نوارهاي جديدشان با مردم ارتباط برقرار مي کنند. اين خوانندگان که همه مرد هستند بايد از وزارت ارشاد مجوز بگيرند، اما حالا اتفاقي جديد افتاده، آنهم اين است که خانمي با نام هنري مريم جلالي در داخل ايران آلبومي از آهنگهاي پاپ را به بازار موسيقي ايران عرضه کرده.

آهنگهاي اين خواننده همگي در سبک پاپ و با ريتمهاي نسبتا تند است. او از افکتهاي خاصي که بر روي صداي خواننده ها گذاشته مي شود هم استفاده کرده، يعني نوآوري که بسياري از خواننده ها در آخرين آلبومهاي خود انجام داده اند، حال آنکه تا به حال نه تصويري از او منتشر شده و نه مردم دقيق مي دانند او اين آلبوم را در کجا و به چه صورت منتشر کرده. تنها اين حرفها بين مردم رد و بدل مي شود که يک خواننده خانم در ايران آلبوم غير مجازي را منتشر کرده. در حال حاضر چند خواننده زن در ايران وجود دارد، اما همگي آنها تنها در کنسرتهايي مجاز به خواندن هستند که آقايان در آن حضور نداشته باشند. اين خوانندگان همچنين مجاز به تکثير آلبوم نيستند. حال اين که آلبوم يک خواننده خانم در داخل ايران بدون اخذ مجوز چگونه منتشر شده، سئوالي است که جواب آن در آينده مشخص مي شود.