زنان:پنج شنبه 2 مهر 1383 23 سپتامبر 2004

 

 

 

بدون احتساب فعاليت زنان خانه دار نرخ فعاليت اقتصادي زنان ايراني از 170 كشور جهان كمتر است

چهار شنبه 1 مهر 1383 22 سپتامبر 2004

خبرگزاري فارس: گزارش شاخص توسعه انساني 2004 سازمان ملل بدون احتساب فعاليت زنان زحمتكش و پرتلاش خانه دار ايراني حاكي است: نرخ فعاليت اقتصادي زنان ايراني در بين 177 كشور جهان، از نرخ فعاليت اقتصادي زنان 170 كشور جهان كمتر است.

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، نرخ فعاليت اقتصادي زنان در ايران 30 درصد است و اين مساله حاكي از اين است كه از كل جمعيت زنان ايران،كمتر از يك سوم آنها در فعاليتهاي اقتصادي مشاركت مي كنند.

اين گزارش حاكي است: نرخ فعاليت اقتصادي زنان در كشورهاي مالتا 3/26 درصد، ليبي 6/25 درصد، عمان 20 درصد، عربستان سعودي22 درصد، فلسطين 5/9 درصد و سوريه 2/29 درصد اعلام شد و تنها نرخ فعاليت اقتصادي زنان در اين كشورها از ايران كمتر است.

بنابراين گزارش، زنان كشورهايي مثل رواندا، موزامبيك، تانزانيا، سولومون و كامبوج بيشتر نرخ فعاليت اقتصادي را در جهان دارند و رقمي بيش از 80 درصد را به خود اختصاص داده اند.

فعاليت اقتصادي زنان ايراني در خانه در گزارش سازمان ملل محسوب نشده است. در غير اين صورت نرخ فعاليت زنان ايراني آن گونه كه هست از بالاترين نرخهاي جهان بود.

 

5/26 درصد مطالب روزنامه‌‏ها در مردادماه به موضوع آسيب‌‏هاي اجتماعي اختصاص داشته است 

چهار شنبه 1 مهر 1383 22 سپتامبر 2004

شوراي فرهنگي اجتماعي زنان اعلام كرد: نتيجه تحليل‌‏ها نشان مي‌‏دهد, از مجموع كل مطالب روزنامه‌‏ها در مردادماه 5/26 درصد آنها به آسيب‌‏هاي اجتماعي اختصاص داشته است.

به گزارش سرويس اجتماعي ايلنا, در گزارش شوراي فرهنگي اجتماعي زنان آمده است: 6/22 درصد مطالب به موضوعات فرهنگي, 3/17 درصد به مباحث اجتماعي و 6/7 درصد از آنها به مسايل سياسي اختصاص يافته است.

براساس اين گزارش, از مجموع موضوع كلي آسيب‌‏هاي اجتماعي 1/44 درصد به موضوع خشونت, مزاحمت, 3/14 درصد به موضوع ساير آسيب‌‏ها, 11 درصد به موضوع قتل و جنايت و 9/10 درصد به موضوع طلاق پرداخته شده است.

همچنين,1/8 درصد به موضوع فساد و فرار و 8/6 درصد به موضوع سرقت و كلاه‌‏برداري اختصاص داشته است.

اين گزارش تصريح مي‌‏كند:3/36 درصد موضوعات اجتماعي موضوع توسعه و مشاركت اجتماعي, 25 درصد موضوع تامين و حمايت اجتماعي, 9/19 درصد موضوع اشتغال و 1/19 درصد آنها موضوع ازدواج و خانواده بوده‌‏اند.

گفتني است, بالاترين عناوين خبري در مطبوعات اخبار مربوط به دادگاه زهرا كاظمي با 109 مورد, اخبار مربوط به جشنواره موسيقي گل ياس با 71 مورد و اخبار مربوط به هفتمين المپياد ورزشي دانش‌‏آموزان دختر با 41 مورد به ترتيب در رتبه اول تا سوم قرار گرفته‌‏ است.

 

خشونت عليه زنان و ضرورت دگرگونى در پهنه خصوصى

كيواندخت قهارى راديو آلمان: چهار شنبه 1 مهر 1383 22 سپتامبر 2004

خشونت عليه زنان در سراسر جهان ديده مى‌شود و به طور معمول بيشترين خشونت در خانه، در پهنه خصوصى است كه برزنان اعمال مى شود. سازمانهاى مدافع حقوق بشر دفاع از حقوق زنان را تنها در صورتى ممكن مى دانند كه بتوان دگرگونى اى در پهنه خصوصى به عنوان عرصه اى كه حفاظت از آن حق مردان است، به وجود آورد. اين دگرگونى همچنين زمينه ساز تحقق كنوانسيون رفع تبعيض از زنان است.

هر روز در تمامى جامعه‌ها در سرتاسر اين كره خاكى، چه جامعه غنى باشد،‌ چه فقير، واقعيت خشونتى كه عليه زنان اعمال مى‌گردد را مى‌توان مشاهده نمود. از هر سه زن در سراسر دنيا دست كم يك زن در دوران زندگانى‌اش كتك خورده، به وى تجاوز شده يا از وى به لحاظ جنسى سواستفاده شده است. به ويژه در مناطق جنگى و بحران‌زده زنان مدام در معرض اعمال خشونت جنسى هستند.


خشونت عليه زنان اما در كنار خشونت عليه كودكان اغلب در پهنه خصوصى اعمال مى‌گردد. خانه مى‌تواند براى زنان، دست كم در دوران صلح، خطرناك ترين اقامتگاه باشد. اما به خاطر جدايى‌اى كه در اكثر جامعه‌ها ميان پهنه عمومى و پهنه خصوصى قائل مى‌شوند، مشكل مى‌توان از حقوق زنان و كودكان در اين پهنه دفاع كرد.

زيرا در بسيارى جامعه‌ها اين مردان اند كه دارنده حق‌اند، و دارندگان حق اند كه رياست خانواده را نيز در دست دارند، و به رييس خانه است كه حق حفاظت از پهنه خصوصى به عنوان يكى از مهمترين حقوق وى داده مى‌شود. پس به بهانه دفاع از حريم خانه و خانواده خشونتى كه در خانه عليه كودكان و زنان اعمال مى‌گردد پنهان داشته مى‌شود.

براى رسيدن به پيشرفت آشكار در تحقق حقوق بشر براى زنان پهنه خصوصى بايد دگرگون شود و اگر ديوارى در ‌‌آن مانع نفوذ انديشه و رفتار دموكراتيك است، برچيده شود.  سازمانهاى مدافع حقوق بشر مرزى ميان پهنه عمومى و پهنه خصوصى نمى‌بينند. از اين رو دفاع از حيثيت و مصونيت جسمى و روانى در پهنه خصوصى را از بديهى‌ترين و مهمترين اهداف خود مى‌دانند و از دولتها مى‌خواهند كه قوانينى ر‌ا براى مجازات خشونت خانگى تدوين، تصويب و اجرا كنند.


شاخه آلمان سازمان عفو بين‌الملل در اطلاعيه‌اى پس از برشمردن خشونتهايى كه در مناطق جنگى، اغلب به صورت تجاوز جنسى، عليه زنان اعمال مى‌شود، به گسترده بودن خشونت خانگى اشاره مى‌كند. اين سازمان از جمله به شدت به پديده ختنه زنان انتقاد مى‌كند كه در بسيارى كشورهاى افريقايى رواج دارد و سالانه دو ميليون دختر را قربانى خود مى‌سازد. سازمان عفو بين‌الملل از دولت آلمان درخواست كرده است كه ختنه زنان را به عنوان دليلى براى برخوردارى از حق پناهندگى بپذيرد.

سازمان عفو همچنين تاكيد مى‌كند بر اينكه خشونت در خانواده مهمترين سبب مرگ يا آسيبهاى جسمى شديد زنان است. تنها در روسيه در سال ۱۹۹۹ حدود چهارده هزار زن به دست اعضاى مرد خانواده‌شان به قتل رسيده‌اند. در آلمان نيز سالانه ۴۵ هزار زن از دست خشونت، كه در خانه مى‌بينند، به خانه‌هاى زنان پناه مى‌برند. سازمان عفو بدين سبب از دولت آلمان خواسته است كه به ۳۸۹ خانه‌ زنان موجود در آلمان كمك مالى كند تا بتوانند با توان بهترى به فعاليتهاى خود ادامه دهند.

 سازمان عفو بين‌الملل كمپينى را با شعار بنگريم و عمل كنيم آغاز كرده است. اين سازمان مدافع حقوق بشر مى‌خواهد با اين كمپين كه در دو سال آينده ادامه خواهد داشت، توجه افكار عمومى را به موضوع خشونت عليه زنان برانگيزد و از زنانى كه در عرصه حقوق بشر فعالند پشتيبانى كند.


و اما پهنه خصوصى و اهميت دگرگونى آن در آنجا نيز مطرح مى‌شود كه سخن از پيوستن به كنوانسيونها به ميان مى‌آيد. از جمله اينكه تحقق مواد مهمترين كنوانسيونى كه در رابطه با حقوق زنان وجود دارد، كنوانسيون رفع تبعيض از زنان، بسته به آن است كه اين كنوانسيون از جمله از راه آموزش و تحولى فرهنگى قبول عام بيابد و در خانه و خانواده پياده شود.

كنوانسيون رفع تبعيض از زنان  در آذر ماه ۱۳۵۸ به تصويب مجمع عمومى سازمان ملل متحد رسيده،  براى امضا به جامعه جهانى عرضه شد. كشورهايى كه به اين كنوانسيون ۳۰ ماده‌اى بپيوندند از جمله متعهد مى‌شوند كه اصل مساوات ميان زنان و مردان را در قانون اساسى و ديگر قوانين خود بگنجانند، قوانينى براى مجازات تبعيض‌گران تصويب كنند و قوانين تبعيض‌آميز خود را فسخ نمايند.
اين كنوانسيون به تصويب مجلس ششم رسيد، اما با سد شوراى نگهبان مواجه شد. به قول  آيت‌الله جنتى آيت‌الله خمينى رهبر جمهورى اسلامى گفته است: از تساوى حقوق اظهار تنفر كنيد.

به نظر برخى جامعه‌شناسان افكار عمومى در ايران پذيراى اين كنوانسيون است و از اين نظر در سطحى بس فراتر از مخالفان آن قرار دارد. از جمله خانم دكتر نيره توكلى با اشاره به ساختار طبقاتى ايران كه بخش وسيع آن را طبقه متوسط تشكيل مى‌دهد، چنين مى‌گويد:
من معتقدم كه افكار عمومى ايران بسيار جلوتر از استدلالهاى مخالفان تصويب كنوانسيون رفع تبعيض از زنان و قراردادهاى مشابه آن است. آمارهايى كه ما در سطح كشور داريم نشان دهنده شركت دختران دانشجو به صورت مثلا ۶۰ درصد در كنكور پزشكى است.

نشانه هايى داريم از اينكه زنان ايرانى در حال پيدا كردن هويتى جديد هستند. مثلا بسيارى از دختران ايرانى مستقل زندگى مى كنند و براى خود داراى حيات اجتماعى هستند. آنها اين گونه فكر نمى كنند كه اولين كارى كه بايد بكنند اين است كه زندگى خانواده اى تشكيل بدهند و يك نفر ديگر از آنها حمايت بكند. خانواده ها هم در سطح خصوصى به دليل آنكه ما در ايران طبقه متوسط بسيار قوى اى داريم و اين طبقه متوسط ارزشهاى جامعه مدنى و جامعه دموكراتيك را ، كه بخشى از آن هم حق و حقوق براى زنان قائل است، پذيرفته است. اگر نپذيرفته بود، ما اين همه دختران دانشجو، اين همه زنان فعال نويسنده، كارگردان، هنرمند و شاعر نداشتيم. يعنى اينها اصلا نمى توانستند رشد بكنند.

اينها معلوم است كه در سطح خانواده امكان رشد و پرورش مى يابند و مواضع خود را نيز بيان مى كنند. و چون اين زنان  در همين خانواده هاى طبقه متوسط هستند، مى توانيم بگوييم كه بخش عظيمى از  افكار عمومى ايران كاملا با پذيرش كنوانسيون همخوانى دارد. كسانى كه مخالف اند به نظر من نماينده اقليت اند.


تاكيد طبيعتا در شرايط كنونى بر اين است كه ايران به اين كنوانسيون بپيوندد و همه قوانينى كه در تضاد با اين كنوانسيون هستند، لغو شوند. اگر چه امضاى كنوانسيون رفع تبعيض از زنان به معناى آن نيست كه به يكباره ستمى كه ساليان دراز بر زنان شده و قوانين نيز بر آن صحه نهاده‌اند، از ميان مى‌رود.

با اين حال پيوستن ايران به اين كنوانسيون راه را براى مقابله با تبعيض عليه زنان هموارتر مى‌سازد. تنها در اين صورت است كه زنان امنيت حقوقى مى‌يابند و از پشتيبانى حقوقى برخوردار مى‌شوند.
ادامه كار در دست فرهنگ‌سازان، فرهنگ‌پروران، نهادهاى جامعه مدنى و به ويژه سازمانهاى زنان خواهد بود، كه بحث راجع به وضعيت حقوقى زنان را در پهنه همگانى مطرح كنند و آگاهى را به اعماق جامعه ببرند.

در باره ديگر جنبه‌هاى مثبت امضاى اين تعهدنامه خانم دكتر مهرانگيز كار، حقوقدان، در مصاحبه‌اى با صداى آلمان چنين گفته است: آنچه كه بسيار مهم است اين است كه زنان ايران و بخصوص آن بخش فعال زنان ايران، كه به تدريج دارند متوجه وضع نابسامان حقوقى خود مى‌شوند، اينها بعد از امضاى كنوانسيون مى‌توانند طلبكارانه برخورد كنند با نهادهاى تصميم‌گيرى و نهادهاى قانونگذارى كشور.

در حال حاضر شايد نتوانند مطالبات‌شان را مستند كنند به همه اسناد حقوق بشرى كه دولت ايران امضا كرده، چون بسيارى از اين اسناد را كه ارتباط پيدا مى‌كند با برابرى حقوق انسانها در دولتهاى پيش از انقلاب امضا شده و شايد دولت جمهورى اسلامى اساسا در نهاد و در باطن تصور مى‌كند كه اسنادى كه رژيم گذشته امضا كرده ديگر لازم‌الاجرا نيست. حال آنكه اين هم برخلاف قواعد و قوانين بين‌المللى است.
به هر حال امضا و الحاق به كنوانسيون محاسن بسيارى دارد و يكى از عمده‌ترين اين محاسن اين است كه كنوانسيون اولا دستور داده و تاكيد كرده بر اين كه هر كجا تبعيضى عمل بشود در مورد زنها، بايستى دادگاهها و مراجعى وجود داشته باشد كه بتوانند موضوع را در اين مراجع طرح بكنند، شاكى بشوند و رفع تبعيض بشود از آن زن و به اصطلاح مرتكب، مجازات هم بشود.

اگر كه ما يك چنين كنوانسيونى را در كشورمان ببينيم كه دولت جمهورى اسلامى امضا كرده، طبيعى است كه، فكر مى‌كنم، در اولين قدم زنان ايران بايد محكمه‌اى تشكيل بدهند و در اين محكمه خود حاكميت و خود نظام جمهورى اسلامى را مورد محاكمه و استنطاق قرار بدهند، براى اينكه قانونگذارى كرده عليه حقوق انسانى زنان در تمام اين ۲۴ سال.

زنان ايران مبارزه‌اى همه‌جانبه را پيش مى‌برند. اين مبارزه در اعماق جامعه جريان دارد. شايد نمودهاى آن چندان قوى نباشد، اما آن هم به دليل آن است كه در ايران جلوى حركتهاى اعتراضى علنى و نمادين گرفته مى‌شود.

 

 

اشتغال زنان در مشاغل سخت و زيان‌آور ممنوع است

چهار شنبه 1 مهر 1383 22 سپتامبر 2004

خبرگزاري فارس:رئيس بهداشت حرفه‌اي و كار سازمان تامين اجتماعي گفت: براساس قانون كار،‌ اشتغال زنان در مشاغل سخت و زيان‌آور ممنوع است و در حال حاضر بيش از 90 درصد شاغلان مشاغل سخت وزيان آور را مردان تشكيل مي‌دهند.

مهران ذوالفقاري در گفتگو با خبرنگار اجتماعي فارس افزود: زناني كه هم اكنون در مشاغل سخت و زيان‌آور مشغول به كار هستند در زمان اشتغالشان شغل آنها جزء مشاغل سخت و زيان‌آور محسوب نمي‌شده است.

وي در ادامه گفت: سخت و زيان آور بودن شغل دركميته‌اي در تامين اجتماعي بررسي مي‌شود كه بعضي از شغلهايي چون خبرنگاري، فعاليت در بيمارستان‌هاي روحي- رواني و كار در زندانها به تازگي در آئين‌نامه‌هاي جديد مشاغل سخت و زيان‌آور جزء ‌اين مشاغل محسوب مي‌شود.

رئيس بهداشت حرفه‌اي و طب كارسازمان تامين اجتماعي اظهار داشت: بسياري از زنان امكان دارد در مشاغلي كار كنند كه به علت عدم رسيدگي و رعايت مقررات ايمني توسط كارفرما زيان‌آور به شمار آيد اما سخت و زيان‌آور محسوب نمي‌شود چون كارفرما مي‌تواند با سالم‌سازي كارگاه شرايط كار را بهبود بخشد.

ذوالفقاري تاكيد كرد: تفكيك جنسيتي در مورد شغلهاي سخت و زيان‌آور تاثيري بر روند كار تامين اجتماعي ندارد چون تامين اجتماعي تنها به ارائه خدمات يكسان بين بيمه شدگان توجه دارد.

 

منشور حقوق و مسؤوليت‌هاي زنان در نظام جمهوري اسلامي ايران تصويب شد.

چهار شنبه 1 مهر 1383 22 سپتامبر 2004

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين منشور در جلسه شب گذشته شوراي عالي انقلاب فرهنگي كه به رياست حجت‌الاسلام والمسلمين سيدمحمد خاتمي تشكيل شد، مصوب شد. در اين منشور كه با بهره‌گيري از قانون اساسي جمهوري اسلامي، رهنمودها و ديدگاههاي حضرت امام خميني(ره)، مقام معظم رهبري، اعلاميه جهاني حقوق بشر اسلامي در پنج بخش تدوين شده، سعي شده است حقوق زنان در برنامه‌ريزيها و تصميم‌گيريهاي مربوط به زنان در سطوح مختلف جامعه رعايت شود.

شوراي عالي انقلاب فرهنگي اعلام كرد: بخش اول منشور حقوق و مسؤوليت‌هاي فردي زنان، اموري چون حق بهره‌برداري از حيات شايسته و تماميت جسماني و مسؤوليت محافظت از آن در مقابل هرگونه بيماري، حادثه و تعدي و حق برخورداري از عدالت اجتماعي و حق داشتن نام و حفظ يا تغيير آن نسبت و حفظ آن آمده است.

در بخش دوم منشور حقوق و مسؤوليت‌هاي خانوادگي زن و دختران در تشكيل، حفظ و انحلال خانواده ذكر شده است. همچنين در بخش سوم اين منشور به حقوق اجتماعي زنان مانند مسؤليت سلامت جسمي و رواني زنان و مسؤوليت‌هاي فرهنگي و معنوي پرداخته است.

بخش چهارم اين منشور به دو بخش حقوق و مسؤوليت‌هاي مالي زن در خانواده و اشتغال و مشاركت اقتصادي تقسيم شده است كه به بيان حقوق و مسؤوليت‌هاي اقتصادي زنان در جمهوري اسلامي ايران پرداخته است. در بخش مسؤوليتهاي سياسي زنان و حقوق سياسي زنان، اين فعاليت‌ها به 3 بخش تقسيم مي‌شود فصل اول حقوق و مسؤوليت‌هاي سياسي زنان در امور سياسي داخلي مانند حق آزادي قلم و بيان و تأسيس احزاب و تشكلها با رعايت موازين و قوانين، فصل دوم حقوق زنان در عرصه بين‌المللي مانند توسعه ارتباطات و تبادل اطلاعات سياسي زنده بين بانوان ايران و ساير نقاط جهان با رعايت مصالح ملي و بخش سوم نيز مسؤوليت‌هاي زنان در امور دفاعي مانند حق و مسؤوليت زنان در مشاركت و تلاش براي تأمين و تحكيم صلح عادلانه جهاني و حق بهره‌مندي از آموزش نظامي و تصدي مشاغل نظامي آمده است.

به گزارش ايسنا، در فصل پنجم اين منشور نيز به مسؤوليت قضايي و حقوق قضايي زنان پرداخته شده كه بر اساس آن زنان از حق برخورداري از وكيل و مشاور حقوقي در دادگاهها و ساير مراجع قانوني و اقامه دعوا و دفاع از خود در محاكم قضايي را دارند.