زنان:سه شنبه 24 شهريور 1383 14 سپتامبر 2004

 

 

 

 

آمار دختران فراري به تهران

سايت روزنامه:دوشنبه 23 شهريور 1383 13 سپتامبر 2004

+ بيش از 400 دختر امسال از خانه به تهران گريختند

رييس سازمان بهزيستي استان تهران با اعلام جمع‌آوري 407 دختر فراري در 6 ماهه اول سال جاري گفت: اخراج از خانه، لامكاني و بي‌سرپناهي علت فرار 32 درصد دختران بوده است.

عباسعلي الصاق در گفت‌وگو با ايسنااظهار كرد: مشكلات اقتصادي، اختلافات خانوادگي، بي‌سرپرستي، اعتياد و اختلال رواني به ترتيب علت فرار 149 ، 46 ، 23 ، 10 و 6 نفر از دختران بوده است.

وي با اشاره به اجراي طرح جذب و جمع‌آوري دختران فراري از ارديبهشت ماه سال 82 افزود: 249 نفر از اين دختران با اجراي طرح جذب و جمع‌آوري، 98 نفر به صورت خودمعرف و 60 نفر از پايانه‌هاي جمع‌آوري شدند.

الصاق، 211 نفر از اين دختران را تهراني و 196 نفر را شهرستاني خواند و به ايسنا اظهار كرد: 109 دفتر ترخيص و 209 نفر ديگر در مراكز بهزيستي نگهداري مي‌شوند.

------------------

+ مشاور مديرعامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌‏هاي نفتي ايران: با وجود آلودگي شديد روستاي اسماعيل‌‏آباد: فعاليت پالايشگاه نفت تهران متوقف نخواهد شد

مشاور پالايشگاه نفت تهران، رفع معضل آلودگي روستاي اسماعيل‌‏آباد تهران در حوالي پالايشگاه نفت تهران را ناشي از دفن نفت كوره در سال‌‏هاي جنگ ايران و عراق و فرسودگي پالايشگاه‌‏ دانست.

حسن خسروي‌‏زاده, مشاور مديرعامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌‏هاي نفتي ايران, درگفت و گو با خبرنگار خبرگزاري ايلنا با بيان اين مطلب گفت: مشكل آلودگي روستاي اسماعيل‌‏آباد, حوالي شركت پالايش نفت تهران, ناشي از انباشت و دفن مواد آلاينده به ويژه نفت كوره در حوالي اين پالايشگاه است.

خسروي‌‏زاده, شرايط ويژه دوران دفاع مقدس و نبود امكانات لازم براي صادرات نفت كروه و دفن اجباري اين مواد در حوالي پالايشگاه تهران را از عوامل اصلي آلايندگي روستاي اسماعيل‌‏آباد ذكر كرد و افزود:فرسودگي پالايشگاه‌‏هاي كشور و به طور اخص, پالايشگاه نفت تهران و سوراخ بودن مخازن از دلايلي است كه موجب آلودگي روستاي اسماعيل‌‏آباد شده است.

وي تصريح كرد: اين مشكل فقط شامل پالايشگاه نفت تهران نمي‌‏شود؛ بلكه فرسودگي پالايشگاه‌‏هاي كشور و دفن نفت كوره در مناطق اطراف پالايشگاه در زمان جنگ, معضلي است كه شامل اكثر پالايشگاه‌‏هاي كشور مي‌‏شود.

----------------------

+ بي‌رغبتي پسران به داشتن تحصيلات عالي 6 درصد بيش از دختران است / 38 درصد جوانان موقعيت افراد تحصيل كرده را در آينده بهتر مي‌دانند

نتايج نظرسنجي از جوانان نشان مي‌دهد 95 درصد آنها مايلند تحصيلات عالي داشته باشند كه از اين بين، 7 درصد خواهان ادامه تحصيل تا سطح فوق ديپلم، 30 درصد تا سطح ليسانس و ‌سطوح تحصيلي بالاتر نيز هر كدام با 30 درصد مورد علاقه بوده‌اند.

به گزارش خبرگزاري اطسنا، بر اساس اين نظرسنجي، تعداد پسراني كه تمايلي به ادامه تحصيل پس از ديپلم ندارند، 6 درصد بيش از دختران است.

ملاحظه پاسخ‌هاي اين نظرسنجي كه از سوي سازمان ملي جوانان انجام شده است، با در نظرگرفتن رشته تحصيلي دانش‌آموزان گوياي آن است كه محصلين رشته‌هاي فني و حرفه‌اي و كار دانش ‌بيش از سايرين به ادامه تحصيل در حد دپيلم ‌و فوق ديپلم اظهار تمايل كرده‌اند.

بررسي فوق نشان مي‌دهد درصد دانش‌آموزان رشته علوم انساني كه خواهان ادامه تحصيل تا سطح ليسانس هستند، 32 درصد و قابل ملاحظه است؛ اما در عين حال تمايل به ادامه تحصيل در سطوح تحصيلي عالي بيشتر مورد توجه دانش‌آموزان رشته علوم رياضي و بعد از آن دانش‌آموزان رشته علوم تجربي است.

يافته‌هاي اين تحقيق حكايت از آن دارد كه 63 درصد پاسخگويان در حد زياد يا خيلي زياد، 30 درصد تا اندازه‌اي و 7 درصد كم يا خيلي كم افراد تحصيل كرده را مورد احترام دانسته‌اند. ضمن اينكه نظرات افراد (اعم دختر و پسر) در اين خصوص نزديك به هم است.

به گزارش ايسنا ارزيابي نظرات اعلام شده در خصوص موقعيت افراد تحصيل كرده در آينده نشان مي‌دهد 38 درصد افراد معتقدند كه موقعيت و ارزش افراد تحصيل كرده در آينده، بيشتر خواهد شد كه اين نسبت در بين پسران و دختران به ترتيب 40 و 35 درصد است. 18 درصد عقيده دارند كه در آينده موقعيت و ارزش افراد تحصيل كرده كمتر خواهد شد و 12 درصد نيز گذشت زمان را در اين زمينه مؤثر نمي‌دانند.

---------------------

+ شمار مردان موافق با اشتغال زنان در بيرون منزل به بيش از 63 درصد رسيد / تصميم‌گيري در خانواده‌هاي ايراني با كاهش اقتدار مردان به سمت نظام مشاركتي مي‌رود

شمار مرداني كه موافق كار كردن زنان در بيرون از منزل و مخالف خانه‌داري صرف زنان هستند، رو به افزايش بوده و از 60 درصد در سال 79 به بيش از 63 درصد در سال 82 رسيده است.

به گزارش سرويس پژوهشي ايسنا، نظرسنجي ملي از مراكز 28 استان كشور نشان مي‌دهد بعلاوه فاصله ميان باورهاي زنان و مردان كاهش يافته است، به گونه‌اي كه بيش از 4 درصد زنان در سال 79 موافق خانه‌داري همجنسان خود بوده‌اند؛ در حاليكه در سال 82 اين رقم به حدود 5 درصد رسيده است.

همچنين بررسي وضعيت اقتدار خانواده نشان‌دهنده تضعيف موقعيت مردان در نظام خانوادگي و تصميم‌گيري‌هاست. در حاليكه در سال 53، 65 درصد زنان تصور مي‌كردند كه پدر تصميم گيرنده اصلي در خانواده است، اما در سال 74، باور به نقش توأمان زن و مرد افزايش يافته و از نقش يك سويه شوهر و پدر در خانواده كاسته شده است؛ بطوريكه در اين سال تنها 3/34 درصد زنان به نقش محوري شوهر در تصميم‌گيري اعتقاد داشتند و 2/37 از آنان بر اين باور بودند كه زن و شوهر بايد با هم در تصميم‌گيري دخيل باشند.

به گزارش ايسنا نتايج پيمايش ملي ارزشها و نگرشهاي ايرانيان حاكيست در سال 82، 8/52 درصد مردان و 46 درصد زنان معتقد بودند كه تصميم اصلي را در خانه، پدر و مادر و يا زن و شوهر يا همه اعضا با يكديگر مي‌گيرند.

 

بازداشت 61 نفر به جرم بدحجابي طي يك ماه در زنجان

دوشنبه 23 شهريور 1383 13 سپتامبر 2004

روزنامه- "توکلي"، فرمانده انتظامي استان زنجان گفته است که طي يكماه گذشته 61 نفر در زنجان به جرم بدحجابي بازداشت شده اند. همچنين به گفته وي تعداد افرادي كه طي يك ماه گذشته تذكر شفاهي از نيروي انتظامي داشته‌اند 769 تن هستند كه بعد از اين مرحله اگر در خصوص بدحجابي پافشاري از سوي متخلفان صورت گيرد، بازداشت شده و با تعهد خانواده مبني بر عدم تكرار مساله آزاد مي‌شوند.

 

فرمانده انتظامي استان زنجان در گفت‌وگو با ايسنا در خصوص مساله برخورد با افراد بدحجاب در سطح استان با اشاره به اين كه مبارزه با مظاهر فساد و بدحجابي تنها مختص به ماههاي خاصي از سال نيست، افزود: در حال حاضر طرح خاصي در استان اجرا نمي‌شود و اين اقدام‌هاي صورت گرفته مربوط به طول سال است، ولي با توجه به فرا رسيدن فصل گرما و نيز افزايش تعداد مسافرين، پوششهاي نامناسب بيشتر رواج داشته و در نتيجه برخورد نيروي انتظامي هم با برخي از اين مظاهر شدت يافته است.