زنان:دوشنبه 23 شهريور 1383 13 سپتامبر 2004

 

 

 

 

در پي انتشار اخباري مبني بر اجراي حكم اعدام كبري رحمان‌پور طي روزهاي آينده، وكيل مدافع وي اين موضوع را تكذيب كرد.

شنبه 21 شهريور 1383 11 سپتامبر 2004

عبدالصمد خرمشاهي، وكيل مدافع كبري رحمان‌پور (عروسي كه چند سال پيش مادر همسر خود را به قتل رساند) درباره‌ي وضعيت موكلش و صحت و سقم اخباري مبني بر ارسال پرونده‌ي كبري به دايره‌ي اجراي احكام براي اجراي حكم قصاص نفس در روزهاي آينده به خبرنگار حقوقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) گفت: صبح امروز در مراجعه‌اي كه به دايره‌ي اجراي احكام داشتم، قاضي مربوطه كليه‌ي اخبار درج شده‌ي اخير در خصوص اعدام كبري طي روزهاي آينده را به شدت تكذيب و عنوان كرد كه هنوز پرونده به شعبه‌ي اجراي احكام اعاده نشده و بايد تكليف اين پرونده در شوراي حل اختلاف روشن شود.

وكيل مدافع رحمان‌پور با بيان اين كه هنوز شوراي حل اختلاف از طرفين دعواي دعوتي به عمل نياورده تا تكليف پرونده روشن شود، ارسال پرونده به دايره‌ي اجراي احكام را منوط به رسيدگي اين شورا عنوان كرد.

خرمشاهي ادامه داد: فعلا هيچ‌گونه اقدامي در جهت اجراي حكم صورت نخواهد گرفت و تنها زماني كه تلاش شوراي حل اختلاف براي صلح و سازش طرفين به جايي نرسد و پس از آن در صورتي كه از رييس قوه‌ي قضاييه در اين رابطه كسب تكليف شود، حكم صادره به مرحله‌ي اجرا در مي‌آيد.

وكيل مدافع رحمان پور با اظهار تاسف از درج اين اخبار در جرايد و مطبوعات، نسبت به بخشيده شدن موكلش اظهار اميدواري كرد و گفت: اميدها براي زنده ماندن كبري هنوز باقي است و اميدوارم كه با كسب رضايت اولياء دم وي بتواند به زندگي‌اش ادامه دهد.

خرمشاهي درباره‌ي وضعيت شهلا جاهد و افسانه نوروزي از ديگر موكلانش نيز گفت: پرونده‌ي جاهد به شعبه‌ي 26 ديوان عالي كشور مستقر در قم ارجاع شده و اميدوارم در اين پرونده نيز با توجه به ايرادات و موارد عنوان شده در خصوص رعايت نشدن قواعد شكلي آيين دادرسي كيفري در رسيدگي بدوي به اين پرونده، حكم صادره از سوي شعبه‌ي بدوي توسط شعبه‌ي 26 ديوان عالي كشور نقض شود.

وي هم‌چنين در خصوص پرونده‌ي افسانه نوروزي (زني كه حكم صادره در پرونده‌اش پس از دستور رييس قوه‌ي قضاييه مورد بررسي مجدد قرار گرفته است) هم گفت: ظاهرا درباره‌ي اين پرونده، براي رسيدگي مجدد تعيين وقت شده است، اما هنوز اين وقت به ما ابلاغ نشده و اميدواريم با توجه به مدارك موجود در پرونده، دفاع مشروع از سوي موكلم پذيرفته شده و موجبات برائت وي فراهم شود.

 

هردقيقه يك زن به دليل عوارض ناشي از حاملگي و زايمان مي‌‏ميرد

شنبه 21 شهريور 1383 11 سپتامبر 2004

دومين كارگاه يك روزه مراقبت‌‏هاي دوران بارداري توسط جهاد دانشگاهي واحد علوم پزشكي ايران برگزار شد.

به گزارش ايلنا,افسانه آذري,مدير مركز رشد و سلامت كودك, با اعلام اين خبر گفت: كارگاه‌‏هاي مزبور توسط جهاد دانشگاهي واحد علوم پزشكي ايران و با حمايت مالي شركت پاك‌‏نام به صورت رايگان براي زناني كه باردار بوده يا قصد بارداري دارند, برگزار مي‌‏شود.

وي,افزود: در اين كارگاه‌‏ها، اهميت مراقبت از خود در دوران بارداري در زمينه‌‏هاي تغذيه، سلامت رواني و كاهش ناراحتي‌‏هاي شايع دوران بارداري مطرح شده و ورزش‌‏ها و وضعيت‌‏هاي صحيح دوران بارداري و تكنيك‌‏هاي ايجاد آرامش براي زايمان راحت و همچنين ورزش‌‏هاي مناسب جهت حفظ تناسب اندام و سلامت عضلاني- اسكلتي پس از زايمان آموزش داده مي‌‏شود.

به گزارش روابط عمومي جهاد دانشگاهي, وي خاطرنشان كرد: توجه به مراقبت‌‏هاي دوران بارداري و جلوگيري از عوارض و مشكلات ناشي از آن از اهداف و وظايف اصلي سيستم بهداشتي كشورهاست و براساس آمارهاي سازمان بهداشت جهاني هر دقيقه يك زن به عوارض ناشي از حاملگي و زايمان مي‌‏ميرد و به ازاي مرگ هر زن ، 200 زن از صدمات و عوارض ناشي از بارداري (كمردردها، دردهاي لگني، بي اختياري ادراري و غيره) رنج مي‌‏برند كه مي‌‏توان با ارتقاي سطح آگاهي زنان از بسياري از اين صدمات جلوگيري كرد.

آذري افزود: استقبال گسترده و توجه ويژه خانم‌‏هاي جوان به موضوع فوق، لزوم ارايه آموزش‌‏هاي لازم و اطلاع‌‏رساني در زمينه مراقبت‌‏هاي دوران بارداري را نمايان ساخته و اميد است كه با حمايت متوليان بهداشت كشور، اين امر به صورت مدون و مستمر در سراسر كشور انجام شده و خانم‌‏هاي جوان از اين آموزش‌‏ها برخوردار شوند.

 

تبعيض بهداشتى بين مردان و زنان يك مشكل جهانى

كاتى مارتون - ترجمه: ع. فخرياسرى- شرق:يكشنبه 22 شهريور 1383 12 سپتامبر 2004

زن ها در مقايسه با مردان از كاستى هاى بى شمارى رنج مى برند. حتى پس از گذشت ده ها سال از نيل بشر به ترقى و پيشرفت. ۸۸۰ ميليون تن از بزرگسالان بى سواد و ۷۰ درصد فقيرترين شهرنشينان را زن ها تشكيل مى دهند ولى ظالمانه ترين بخش اين نابرابرى ها همچنان مربوط به بهداشت مى شود. در بيشتر بخش هاى جهان زن ها از همان مراقبت پزشكى كه شامل حال مردان مى شود، بهره مند نيستند. اين واقعيتى است كه پيامد هاى سهمگينى دارد. روى ديگر سكه بهداشت مادر، بهداشت خانواده است، چه اين زنان سالم هستند كه قادرند سلامت را به ديگران هديه كنند و سلامت خانواده، پايه و اساس هرگونه سلامتى در جامعه است. تجربه نشان داده كه سرمايه گذارى ها حتى به ميزان اندك در بهداشت زنان سود هاى عظيمى را براى جامعه در پى دارند. متاسفانه تنها تعداد انگشت شمارى از كسانى كه قادر به انجام اين كار هستند عملاً مبادرت بدان مى كنند.

نابرابرى در بين دو جنس در امر بهداشت به ويژه در همه گيرى ايدز يا آلودگى به ويروس اچ آى وى كاملاً بارز است. در صحراى آفريقا ۶۰ درصد تمام قربانيان بيمارى ايدز را زن ها تشكيل مى دهند. اخيراً كوفى عنان دبير كل سازمان ملل گفت: اين واقعيت تكان دهنده اى است واقعيتى كه به عنوان يك آفريقايى از آن شرمنده ام اينكه در بخش هايى از صحراى آفريقا دختران شش بار بيشتر از پسران شانس ابتلا به بيمارى ايدز را دارند. چند همسرى، زورگويى جنسى و خشونت عليه زنان جملگى در اين واقعيت تاسف بار سهيم اند. اغلب دختران را وادار مى كنند كه در مقابل دريافت غذا، لباس يا هزينه تحصيل _ يا حتى گاهى مواقع بدون هيچ پاداشى _ با مردان مسن ازدواج كنند.

خوددارى از روابط بى بندو بار جنسى و تك همسرى شعار هاى قشنگى هستند ولى به عنوان وسايل دفاعى در برابر هجوم اين بيمارى كشنده براى زنانى كه در سنين پايين ازدواج كرده اند و فاقد هرگونه تحصيلات يا موقعيت اجتماعى اند، كفايت نمى كنند. در تحقيقى كه اخيراً در زامبيا صورت گرفت تنها ۱۱ درصد زنان تصور مى كردند كه زن حق دارد از شوهرش بخواهد از كاندوم استفاده كند، در حالى كه زن ها دو برابر مردان شانس آلودگى به ويروس اچ آى وى را تنها با يك بار تماس جنسى دارند. در سنگال لااقل نيمى از زنانى كه دچار اين آلودگى با ايدز هستند به جز آنكه در جامعه تك همسرى زندگى مى كنند راه ديگرى براى ابتلا به اين بيمارى جز از طريق شوهرشان نداشته اند.

در هندوستان، جايى كه ۹۰ درصد عفونت ها در زن ها در زندگى زناشويى اتفاق مى افتد. زن هايى كه خشونت شوهرانشان را تحمل مى كنند، آن دسته از زن ها كه سرانجام آلوده به اچ آى وى مى شوند توسط خانواده هايشان طرد مى شوند. اين زن ها كه هيچ هنر ديگرى ندارند براى زنده ماندن متوسل به تن فروشى مى شوند كه صد البته خود موجب پراكنده شدن بيشتر بيمارى مى شود هر راه حل واقعى براى همه گيرى گسترده ايدز ناچار بايد شامل تواناتر ساختن زنان از طريق اعطاى حق آموزش و داشتن آگاهى و اطلاع به آنها باشد. ايدز تنها تهديدى نيست كه زن ها با آن مواجهند. مثلاً وضعيت كنونى تنظيم خانواده را در جهان در نظر بگيريد تخمين زده مى شود كه هم اكنون ۳۵۰ ميليون زن و شوهر نياز به كاربرد روش هاى موثر تنظيم خانواده دارند ولى دسترسى به اين روش ها برايشان ممكن نيست. نتيجه آنكه سالانه حدود ۸۰ ميليون حاملگى ناخواسته پيش مى آيد كه حدود ۱۹ ميليون آنها تحت شرايط غيرايمن و خطرناك خاتمه مى يابند. همين زايمان هاى ناايمن موجب ۱۳ درصد از ۶۰۰ هزار مورد مرگ زنان باردار است كه سالانه به هنگام زايمان پيش مى آيند. ملل ثروتمند تنها با درصد ناچيزى از هزينه هايى كه صرف تسليحات مى كنند، مى توانند به اين مصيبت خاتمه دهند. تورايا احمد عبيد مدير صندوق جمعيت سازمان ملل اخيراً اشاره كرد كه بودجه نظامى يك روز جهان مى تواند زندگى ميليون ها زن و خانواده را در كشور هاى در حال رشد بهبود بخشد.

جاى تاسف است كه دولت كنونى آمريكا از هيچ گونه نقش رهبرى در اين حيطه بسيار مهم برخوردار نيست. اين كشور تنها براساس طرز تفكر خاص خودش از سال ۲۰۰۲ منبع ۳۴ ميليون دلار كمك خود را از صندوق جمعيت ملل متحد كه بزرگ ترين ارائه دهنده خدمات تنظيم خانواده در سراسر جهان است، دريغ داشت. دولت بوش مانع ديگرى بر سر راه اضافه كرد: هر سازمانى كه دريافت كننده وجوه از ايالات متحده است مجاز به تبليغ هيچ گونه خدمات بهداشتى مربوط به تنظيم خانواده نيست. در نشستى كه اخيراً توسط ۳۸ كشور آمريكاى لاتين و حوزه درياى كارائيب برگزار شد، ايالات متحده تنها مخالف حق زنان براى برخوردارى از خدمات بهداشتى تنظيم خانواده بود. هنگامى كه ما زنان را از حق برخوردارى از خدمات بهداشتى تنظيم خانواده محروم مى كنيم در واقع فرصت پيشگيرى و درمان برخى از بيمارى هاى مهلك مانند مالاريا و سل را نيز از او مى گيريم. كودكان كم سن و سال و زنان باردار قسمت عمده موارد مرگ ومير ناشى از بيمارى مالاريا را كه ۹۰ درصد آن در آفريقا رخ مى دهد، تشكيل مى دهند و از آنجا كه ويروس اچ آى وى دستگاه ايمنى بيمار را نابود مى كند، زنان مبتلا به ايدز در معرض ابتلا به بيمارى سل هستند كه يك علت مهم مرگ ومير در ميان مبتلايان به ايدز است. بيمارى سل هم اكنون موجب نيمى از موارد مرگ ومير مرتبط با بيمارى ايدز در آفريقا است اين بيمارى با قابليت سرايت بسيار بالا را مى توان با ۱۰ ميليون دلار آنتى بيوتيك درمان كرد و اين در حالى است كه ايالات متحده خود را از تلاش بين المللى براى درمان اين بيمارى كنار كشيده است. سرطان گردن رحم نيز كه به همين اندازه قابل پيشگيرى است، سالانه ۱۹۰ هزار زن را عمدتاً در كشورهاى در حال توسعه مى كشد اين بيمارى بدخيم كه از برخى اشكال ويروس پاپيلوماى انسانى _ يا زگيل دستگاه تناسلى- ناشى مى شود، از طريق روابط جنسى منتقل مى شود و به آسانى مى توان در همان مراحل اوليه به شرطى كه به موقع تشخيص داده شود آن را ريشه كن كرد. اين عفونت ويروسى هنوز در كشور هاى در حال توسعه شايع است، ولى به عنوان مثال در ايالات متحده انجام پاپ اسمير (نمونه بردارى از دهانه رحم) و درمان زودهنگام ۷۴ درصد از موارد اين بيمارى بين سال هاى ۱۹۵۵ و ۱۹۹۲ كاست. داستان در كشور هاى در حال توسعه به گونه اى ديگر است؛ در اين جا انجام چنين آزمايش ها و درمان هايى به صورت يك اقدام معمول هنوز تنها در حد آرزو و رويا باقى مانده است. بيمارى تنها چيزى نيست كه سلامتى زنان را تهديد مى كند. همه ساله حدود دو ميليون دختر و زن جوان در سراسر دنيا ختنه مى شوند: عمل وحشيانه اى كه موجب نازايى و آسيب طولانى به سلامتى آنها مى شود و بسيار بيشتر از اين تعداد مورد تجاوز يا استثمار جنسى قرار مى گيرند. طبق برآورد سازمان ملل از هر سه دختر يكى در طول زندگى خويش قربانى خشونت مى شود زنانى كه از حق مالكيت يا ارث محرومند اغلب از بيم از دست دادن خانه يا فرزندان خويش مورد سوءاستفاده قرار مى گيرند. زنان تحصيلكرده و برخوردار از حقوق اقتصادى احتمالاً كمتر قربانى چنين روابطى خواهند شد. اگر زنان قربانى نشوند تمام جامعه از آن منتفع خواهد شد.

سال گذشته در جريان سفرى به هندوستان با گروهى از دختران نوجوان در حلبى آباد هاى دهلى نو برخورد كردم. بيشتر دوستان آنها ازدواج كرده بودند و آينده اى محتوم را در پيش داشتند. ولى دخترانى كه من ديدم همگى اميد ها و رويايى در سر داشتند. پرسش اين است كه آيا اين دختران و خواهرانشان قادر خواهند بود در جهانى كه هنوز كفه ترازو به شدت به زيان شان است، از خود محافظت كنند. پاسخ اين پرسش نه فقط در حلبى آباد هاى جنوب آسيا بلكه در پايتخت هاى ثروتمندترين ملل جهان و راهرو هاى نهاد هاى بزرگ بين المللى داده خواهد شد.

 

زنان در مطبوعات مرداد ماه

19 درصد اخبار زنان به موضوعات ازدواج و خانواده اختصاص دارد

يكشنبه 22 شهريور 1383 12 سپتامبر 2004

خبرگزاري فارس: از مجموع اخبار منتشر شده در ويژه نامه زن در آينه مطبوعات در مرداد ماه سالجاري 1/19 درصد به موضوع ازدواج و خانواده اختصاص دارد.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي شوراي فرهنگي- اجتماعي زنان، درشماره ويژه نامه مردادماه"زن در آينه مطبوعات" كه توسط مركز اطلاعات و آمار شوراي فرهنگي - اجتماعي زنان منتشر شد 3 هزار و 747 مطلب شامل: خبر، مقاله، مصاحبه و گزارش مربوط به مسائل زنان و دختران استخراج شد كه تعداد اخبار و مطالب نسبت به مرداد سال گذشته 2/63 درصد افزايش و نسبت به روزنامه هاي ماه پيش (تيرماه 83 ) 8/29 درصد كاهش داشته است.

اين مطالب از 28 روزنامه منتشره در سطح كشور شامل روزنامه هاي: جام جم، جمهوري اسلامي، جوان، خراسان، توسعه، كيهان، اطلاعات، مردم سالاري، همبستگي، آفتاب يزد، آفرينش، اعتماد، ايران، قدس، اعتدال، ابتكار، صداي عدالت،همشهري، رسالت، سياست روز، حمايت، خبر، كارو كارگر، شرق وآشتي و شاپرك، جمع آوري، دسته بندي و تحليل محتوايي شده است.

نتيجه اين تحليل و بررسي حاكيست از مجموع كل مطالب، 5/26 درصد به موضوع آسيبهاي اجتماعي، 6/22 دصد به موضوع فرهنگي، 3/17 درصد به موضوع اجتماعي، 6/7 درصد به موضوع سياسي، 2/7 درصد به موضوع بهداشتي، 8/6 درصد به موضوع ساير كشورها، 1/6 درصد به موضوع ورزشي، 2/3 دصد به موضوع آموزشي، 8/1 درصد به موضوع حقوقي - قضايي و 2/1 درصد به موضوع علمي- پژوهشي پرداخته شده است. لازم به ذكر است در اين ماه درصد اخبار و مطالب آسيب هاي اجتماعي نسبت به ماههاي گذشته كاهش چشمگيري داشته و با اخبار فرهنگي فاصله چنداني ندارد.

بر اساس اين گزارش، از مجموع موضوع كلي آسيبهاي اجتماعي، 1/44 درصد به موضوع خشونت و مزاحمت، 3/14 درصد به موضوع ساير آسيبها ، 11 درصد به موضوع قتل و جنايت، 9/10 درصد به موضوع طلاق، 1/8 درصد به موضوع فساد و فرار از خانه ، 8/6 درصد به موضوع سرقت و كلاهبرداري و 5/4 درصد به موضوع خودكشي پرداخته شده است.

همچنين از مجموع موضوع كلي اجتماعي، 3/36 درصد به موضوع توسعه و مشاركت اجتماعي، 25 درصد به موضوع تامين و حمايت اجتماعي، 6/19 درصد به موضوع اشتغال و 1/19 درصد به موضوع ازدواج و خانواده، اختصاص يافته است.

از مجموع موضوع كلي فرهنگي نيز، 36درصد به موضع تئاتر، موسيقي و سينما، 3/22 درصد به موضوع ارزشهاي ديني، 8/21 درصد به موضوع فرهنگ و ادب، 4/12 درصد به موضوع ديدگاهها و نظرات و 4/7 درصد به موضوع هنرهاي تجسمي اختصاص يافته است.

بر پايه اين گزارش، از مجموع اخبار و مطالب جمع آوري شده، روزنامه اطلاعات با 233 مطلب، روزنامه آشتي با 197 مطلب و روزنامه صداي عدالت با 186 مطلب به لحاظ تعداد اخبار و مطالب در مرتبه هاي اول، دوم و سوم قرار دارند.

نتيجه بررسي حاكيست، 43درصد از موارد به اخبار و مطالب مطلوب، 4/37 درصد به اخبار و مطالب نامطلوب و 54/19 درصد به مطالب خنثي اختصاص داشته است و قابل توجه است كه طي يك سال و نيم گذشته كه مركز اطلاعات و آمار زنان اخبار و مطالب مربوط به زنان را مورد بررسي قرار مي دهد اين براي اولين بار است كه درصد اخبار مطلوب بيش از اخبار نامطلوب بوده است.

 

استعفاي نخستين فرماندار زن ايران پذيرفته شد 

يكشنبه 22 شهريور 1383 12 سپتامبر 2004

استعفاي نخستين فرماندار زن ايران كه به مدت 3 سال فرمانداري شميرانات را برعهده داشت، توسط وزير كشور پذيرفته شد.

به گزارش ايلنا، زهره عالي‌‏پور، در جلسه توديع خود، به ارايه گزارشي از عملكرد و دست‌‏آوردهاي 3 ساله مسووليت خود پرداخت.

براساس اين گزارش، تلاش در جهت هويت بخشي به شهرستان شميرانات، تاسيس ادارات هلال احمر و اداره كار و امور اجتماعي، اداره منابع طبيعي و كميسيون نظارت بر اصناف و تشكيل ده‌‏ها اداره صنفي از اهم اقدامات وي در طي مدت تصدي اين مسووليت بوده است.

عالي‌‏پور، مبارزه با ساخت و سازهاي غيرمجاز و برخورد جدي با متصرفان منابع طبيعي را از ديگر سياست‌‏‌‏هاي دوره خدمت خود دانست.

گفتني است، امام جمعه شميرانات، معاون اجتماعي وزير كشور و استاندار تهران طي سخناني از خدمات و فعاليت هاي فرماندار سابق شميرانات قدرداني كردند.

همچنين، وي، از سوي وزير كشور، به سمت مديركل برنامه‌‏ريزي و امور شوراهاي وزارت كشور منصوب شد.

 

اخبار زنان در هفته اي که گذشت 

گروه گزارش _ جلال افشار- تريبون فمينيستي ايران: شنبه 21 شهريور 1383 11 سپتامبر 2004

 

قرار است که اين کار به طور مرتب انجام شود: مرور اخبار زنان در يک هفته گذشته. تا حدودي هم اولين بار است, چون يک بار در سايت شروع شد اما پس از اولين مطلب پايان يافت. ولي براي گروه گزارش اولين بار است.

گروه گزارش تريبون فمينيستي ايران تمام اخبار زنان را از رسانه هاي معتبر خبري در اينترنت جمع آوري مي کند و تحليلي را در آخر هفته درباره آن ارائه مي کند. اين اولين تحليل است که قطعا ايرادات بسياري خواهد داشت. پس فعلا ببخشاييد !

گروه گزارش

***

حجاب زنان

آن چيزي که در اخبار هفته گذشته مشهود بود ، موضوع حجاب بود. حجاب از ابتداي فصل گرما باب دهان بسياري از محافل عمدتا سنتي و مذهبي شد. گروهي به دفاع از آن پرداختند و گروهي نيز به آن حمله کردند. گروهي بدحجابي را هنجار شکني ناميدند. خانم فاطمه آليا ، راه يافته مجلس هفتم از حزب آبادگران به تازگي تبديل به چهره شاخص زنان مجلس شده است. ايشان در ۱۹ مرداد بد حجابي را هنجارشکني ناميد و از لزوم برخورد با آن سخن گفت.

 

در هفته گذشته و در هفته هاي پيش از آن به جز زنان مجلس ، افراد ديگري از جمله امامان جمعه کشور به شدت از بدحجابي انتقاد کردند. پخش پوسترهايي تحت عنوان بدحجابي در تبريز ، به هنگام سفر رياست جمهوري ، اعتراض چندباره انصار حزب‌الله در قالب راه پيمايي از جمله اين تحرکات بوده. البته برخورد هاي ضمني نيروي انتظامي نيز چاشني اين اعتراضات بود ، هرچند که برخوردهاي نيروي انتظامي مقطعي بود اما بازهم نمي توان کتمان کرد که امسال برخورد با زنان نسبت به سال هاي گذشته بسيار بيشتر بوده است. اين برخورد ها و اعتراضات تا آنجا پيشرفت که حتي رئيس جمهور را هم به واکنش برانگيخت. خاتمي از برخورد با زنان و دختران جوان گلايه کرد. هرچند که همان زمان بازهم بسياري از افراد بيش از پيش با زنان برخورد کردند.

البته در اين ميان ، آنچه که به اين مساله بيشتر دامن مي زد ، قانون بي حجابي اجباري در فرانسه بود. اعتراض برخي از تشکل هاي غير دولتي زنان به فرانسه در قالب تجمع مقابل سفارت فرانسه در تهران از مهم ترين اعتراضات بود . اما اتفاق جالب تر اين بود که اعلام شد دختران مسلمان فرانسوي که به بي حجابي اجبار مي شوند مي توانند در ايران تحصيل کنند !

در هر حال اخبار مربوط به حجاب ، در هفته هاي گذشته تبديل به اخبار دائمي شده که بايد هر روز در يکي از رسانه ها يا خبرگزاري ها منتظر آن باشيم. اخباري که شايد شبيه به کليشه شده باشد و با نزديک شدن به فصل سرما کم کم از رونق بيفتند ، هرچند که تا وقتي تکليف موضوعي به نام حجاب حل نشده باشد نبايد منتظر حل اين مشکل براي هميشه بود. در صورتي حاکمان و قانون گذاران بازهم درباره حجاب به نتيجه مشخصي نرسند اين معضل بازهم ادامه خواهد داشت. طرح موضوع لباس ملي تا حدودي حجاب را به حاشيه راند اما بازهم اين حجاب بود که از حيث تعدد اخبار در صدر اخبار مربوط به زنان بود. اخبار درباره لباس ملي در هفته گذشته چندان چشمگير نبود . بحث لباس ملي تنها در همان هفته اول طرح آن توسط مقام رهبري ، بيشترين حجم اخبار مربوط به پوشش و حجاب را به خود اختصاص داد.

 

اعدام عاطفه 16 ساله

موضوع بعدي که در اخبار هفته گذشته چشمگير بود خبر مربوط به اعدام دختري جوان در نکا به جرم عمل منافي عفت بود. به جز بحث هاي احساسي درباره آن ، ايراد حقوقي اين اعدام باعث شد که اين خبر اينگونه مورد توجه قرار گيرد. در ابتدا به روي سن اين دختر شک وجود داشت اما بعد گفته شد که عاطفه رجبي ۲۲ سال بوده و با توجه به ارائه شناسنامه عاطفه ازسوي پدرش مشخص شد که عاطفه واقعا 16 سال داشته است. در هر حال در هفته گذشته درباره اعدام او حرف و سخن بسياري گفته شده که شايد گفتن آن در اينجا لزومي نداشته باشد. با اين وجود خبر اعدام او و خبر اعدام ۳ پسر زير ۱۸ سال از اخباري بود که مجامع جهاني فعال در زمينه حقوق بشر را به واکنش وا داشت . خبر در انتظار بودن ۳ پسر زير ۱۸ سال براي اعدام ، خبري بود که اعدام عاطفه رجبي را تقريبا در حاشيه قرار داد.

 

مهمترين خبر درباره اعدام همين خبر مربوط به اعدام ۳ پسر زير ۱۸ سال بود. نسرين ستوده کارشناس ، حقوقي با درج يک يادداشت که ابتدا در سايت تريبون فمينيستي ايران و ايسنا و سپس در روزنامه شرق منتشر شد ، خبر حکم اعدام اين ۳ پسر را رسما اعلام کرد.

 

علي.م ، مرتضي.ف و ميلاد.ب ۳ پسري هستند که با سن زير ۱۸ سال توسط دادگاه محکوم به اعدام شده‌اندو هم اکنون در کانون اصلاح و تربيت هستند. نکته جالب اينکه شيرين عبادي در يک گفت و گو با ايسنا گفت : اعدام کودکان زير ۱۸ سال خلاف قانون نيست ! و البته حرف او نيز کاملا درست بود. با اين وجود يک نکته وجود دارد ، ايران کشوري است که کنوانسيون دفاع از کودکان را رسما امضا کرده و خود را متعهد به اجراي آن مي داند . در اين کنوانسيون اعدام متهمان زير ۱۸ سال ممنوع است. با اين وجود ايران چگونه مي تواند چنين احکامي را صادر کند و خود را متعهد به اين کنوانسيون بداند؟

و در آخر ، هفته گذشته دو سخنراني نسبتا مهم نيز بود. نشست حقوق بشر و دموکراسي با حضور شيرين عبادي و سخنراني اعظم طالقاني در مراسم سالگرد آيت الله طالقاني که در هر دو مورد حقوق زنان مورد بررسي قرار گرفت.