زنان: پنج شنبه 19 شهريور 1383 9 سپتامبر 2004

 

 

 

در هيچ جاي ايران زندان مستقلي براي زنان وجود ندارد

چهار شنبه 18 شهريور 1383 8 سپتامبر 2004

محمد نجمي, رييس زندان مشهد, در گفت وگو با خبرنگار سرويس اجتماعي ايلنا گفت: زندان مشهد سال آينده در صورت تخصيص اعتبارات لازم به خارج شهر منتقل خواهد شد.

وي, با اشاره به اينكه مكان زندان در شوراي تامين مشخص شده است, افزود: زندان مشهد به سرخس در منطقه عباس آباد منتقل مي‌‏شود كه مقدمات اين انتقال فراهم شده است.

نجمي تصريح كرد: قرار گرفتن زندان در وسط شهر براي مردم و همسايگان مشكلات فراواني ايجاد كرده است كه بايد هرچه سريع‌‏تر نسبت به انتقال آن اقدام كرد.

رييس زندان مشهد, با اشاره به اينكه 5 هزار نفر در زندان مشهد نگهداري مي‌‏شوند, افزود: در حال حاضر مشكل كف خوابي در اين زندان حل شده است و ما زندانيان نظامي و دادگستري را به محل ديگري در داخل شهر منتقل كرده‌‏ايم.

نجمي گفت: خارج از ظرفيت زندان مشهد, زنداني در آن نگهداري مي‌‏شد كه با انتقال بخشي از زندانيان اين مشكل رفع شده است.

 

پرونده‌‏هاي منجر به طلاق در دادگاه‌‏ها، هشت برابر شده است.

چهار شنبه 18 شهريور 1383 8 سپتامبر 2004

محمد عباسپور، در گفت و گو با خبرنگار ايلنا، با بيان اين مطلب، گفت: افزايش طلاق، كاهش ازدواج و بالا رفتن سن ازدواج در جوانان، در درجه اول از شيوع بي‌‏هويتي فرهنگي در جامعه نشات مي‌‏گيرد.

وي، در ادامه افزود: متاسفانه در جامعه كنوني، بسياري از خانواده‌‏ها معيارهاي ازدواج را شغل مناسب، داشتن مسكن و ماشين مي‌‏دانند كه همين 4 و 5 سنگر پيش روي جوانان موجب افزايش بي سابقه سن ازدواج در جامعه شده است.

وي، با تاكيد بر ساده زيستي اظهارداشت: كميته امداد امام خميني(ره) تاكنون حدود 500 هزار مراسم ازدواج با تبعيت از امر ساده زيستي برگزار كرده كه در بين آنها يك در هزار هم طلاق نبوده است.

وي، با اشاره به مهريه‌‏هاي سنگين كه امروزه در جامعه ايران رواج يافته، گفت: در قرآن و قانون نيز اين مسايل به شدت نفي شده و با تشويق خانواده‌‏ها به امر ساده زيستي و فرهنگ سازي در اين زمينه مي‌‏توان تا حد زيادي در جهت كاهش سن ازدواج افزايش اين سنت حسنه گام برداشت.

عباسپور، همچنين تصريح‌‏كرد: تمام اين مسايل و تمايل به تجمل‌‏گرايي به قول حضرت امام از اشراف زادگي سرچشمه مي‌‏گيرد و اگر بتوان با فرهنگ سازي مناسب، متوسط سبد هزينه خانواده‌‏ها را كاهش داد، جوانان نيز مي‌‏توانند اقدام به امر ازدواج كنند.

وي، ادامه داد: متاسفانه در جامعه كنوني بسياري از اقشار جامعه تحت تاثير گروه كمي از اقشار مرفه جامعه به ازدواج نيز به عنوان امري تشريفاتي و تجملاتي نگاه مي‌‏كنند.

وي ادامه داد: در حالي كه تنها 2 الي 3 درصد پرونده‌‏هاي موجود در دادگاه‌‏هاي كشور به طلاق منجر مي‌‏شد، طي سال‌‏هاي اخير اين رقم به 15 الي 16 درصد رسيده كه اين مساله نگران كننده است.

 

500 ميليون زن بي‌‏سواد در جهان وجود دارد.

چهار شنبه 18 شهريور 1383 8 سپتامبر 2004

به گزارش ايلنا, دبيركل سازمان ملل متحد, درپيامي به مناسبت روز بين‌‏المللي سواد آموزي, 8 سپتامبر برابر با 18 شهريور 1383 گفت: در دومين سال از دهه سواد آموزي ملل متحد هنوز500 ميليون زن درسراسر جهان بيشترين افراد بي‌‏سواد را شامل مي‌‏شوند، در حالي كه دختران اكثريت كودكاني را تشكيل مي‌‏دهند كه از رفتن به مدرسه محروم هستند.

كوفي عنان, در پيام خود ضمن اشاره به موضوع روز جهاني سواد آموزي امسال كه "جنسيت و سواد" است, بر موانع نابرابري جنسيتي در راه آموزش براي همگان تاكيد دارد، اظهار داشت: هيچ ابزار موثري بهتر از آموزش دختران و زنان براي دستيابي به توسعه وجود ندارد.

دبيركل سازمان ملل متحد, از جهانيان خواست در روز بين‌‏المللي سوادآموزي تعهد خود را براي سوادآموزي همگان يعني زنان و مردان به صورت يكسان تجديد نمايند.