زنان:سه شنبه 17 شهريور 1383 7 سپتامبر 2004

 

 

 

رييس مركز امور مشاركت زنان براي شركت در نشست بين‌المللي بررسي اسناد اجلاس پكن+5 منطقه آسيا و پاسفيك در رأس هياتي عازم تايلند شد.

دوشنبه 16 شهريور 1383 6 سپتامبر 2004

به گزارش خبرنگار سرويس زنان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) اين نشست كه از 17 تا 20 شهريورماه جاري برگزار مي‌شود، فعاليت مقدماتي منطقه‌اي، قبل از بررسي جهاني برنامه عمل پكن به شمار مي‌رود كه اسفند 83 در نيويورك برگزار خواهد شد.

بررسي مقدماتي دستاوردها، خلاءها و چالش‌ها، تعيين حوزه‌هاي نگران كننده‌اي كه اقدامات و ابتكارات فوري را مي‌طلبد، بحث، مشورت و تبادل نظر درباره جنبه‌هاي متفاوت موضوعات جنسيت و توسعه كه بيشتر به منطقه آسيا و پاسفيك مربوط است و برگزاري جلسات موازي با هدف گسترش موضوعات مورد بحث پنل‌ها و مشخص كردن موضوعات مهم در منطقه از جمله موضوعات و مباحث مطروحه اين نشست است كه سند نهايي آن توسط كميسيون اقتصادي ـ اجتماعي آسيا و اقيانوسيه به اجلاس كميسيون مقام زن ارسال خواهد شد.

گفتني است در اين نشست نماينده هر دولت بيانيه‌اي در مورد نحوه اجراي برنامه عمل پكن در كشور خود قرائت مي‌كند كه موضوعات پنل‌ها شامل جهاني شدن و توانمندسازي زنان، خشونت عليه زنان، قاچاق زنان و كودكان، ديدگاه جنسيتي در جامعه اطلاعاتي، حكومت و مشاركت سياسي زنان، مشاركت و همكاري منطقه‌اي، جاري‌سازي نگرش جنسيتي، ديدگاه حق‌محوري و كار با مردان است.

خواهد شد.

 

سازمان ملل خواستار بهبود وضعيت بهداشت زنان جهان شد

دوشنبه 16 شهريور 1383 6 سپتامبر 2004

سازمان ملل اعلام كرد با وجودي كه كشورهاي در حال توسعه پيشرفت‌هاي چشمگيري در زمينه بهبود بهداشت توليدمثلي و حقوق زنان داشته‌اند اما كشورهاي ثروتمند تنها نيمي از كل مبلغ 6 ميليارد دلاري را كه 10 سال پيش قرار بود براي اين اهداف بپردازند، ارايه كرده‌اند.

به گزارش سرويس بين‌الملل ايسنا، به نقل از راديو آمريكا، تورايا احمد عبيد، رييس صندوق جمعيت ملل متحد در بيانيه‌اي خطاب به سازمانهاي غيردولتي در كنفرانس هفته گذشته در لندن اين خبر را اعلام كرد.

اين كنفرانس‌ها و نشست‌ها با هدف بررسي و نظارت بر پيشرفت بهبود بهداشت

توليدمثل در سراسر جهان تا سال 2015 برگزار مي‌شوند. در اين نشست‌ها همچنين دهمين سالگرد كنفرانس بين‌المللي جمعيت توسعه در قاهره، پايتخت مصر بررسي شده است.

در آن كنفرانس 179 كشور توافق كردند كه در راستاي طرح عمل سازمان ملل براي بهبود بهداشت، آموزش و حقوق زنان اقدام كنند. عبيد در بيانيه خود خاطرنشان كرد: مطالعات جديد از سوي صندوق جمعيت سازمان ملل نشان مي‌دهد كه 23 كشور از كشورهاي عضو بيشترين پيشرفت را در جهت بهبود بهداشت توليد مثلي زنان داشته‌اند.

مهمترين اين كشورها شامل زامبيا، بنگلادش، گواتمالا، پاراگوئه، پرو، نپال و فيليپين هستند.

عبيد در ادامه افزود: با اين حال از زمان طرح اين اهداف از 10 سال پيش تا كنون در دستيابي به ساير اهداف پيشرفت‌هاي اندكي صورت گرفته است. هنوز شمار زناني كه در دوره بارداري و يا هنگام زايمان جان خود را از دست مي‌دهند زياد است. به علاوه شيوع ايدز در حال حاضر بيش از گذشته زنان و كودكان را مبتلا مي‌كند.

در اين گزارش 133 كشور با جمعيتي بيش از يك ميليون تن مورد مطالعه قرار گرفته‌اند. محققان نرخ داخلي مرگ و ميرهاي مادران و نوزادان، تعداد كودكان، خط مشي‌هاي داخلي براي پايان دادن به بارداريها و ميانگين تعداد كودكان مبتلا به ايدز را مورد ارزيابي قرار دادند.

در اين ميان كشورهاي پرتغال، كويت، ايالات متحده، بوتسوانا، ناميبيا، سنگال و آفريقاي جنوبي كمترين پيشرفت را داشته و يا هيچ پيشرفتي نداشته‌اند.