زنان: شنبه 14 شهريور 1383 4 سپتامبر 2004

 

 

 

رييس مركز امور مشاركت زنان اعلام كرد: قوانين ناعادلانه و تبعيض‌آميز بر اساس نتايج طرح اصلاح نظام جامع حقوقي قضايي زنان اصلاح مي‌شود.

جمعه 13 شهريور 1383 3 سپتامبر 2004

زهرا شجاعي در گفت‌و‌گو با خبرنگار سرويس زنان خبرگزاري دانشجويان ايران همچنين از بازآرايي تشكيلات و دفاتر امور زنان وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها، تدوين سند جامع برنامه مشاركت زنان و برنامه عمل رفع خشونت عليه زنان خبر داد و گفت: توجه به توسعه مراكز تفريحي و ورزشي زنان، رفع موانع مربوط به رويه قضايي و روند دادخواهي در احقاق حقوق زنان در محاكم، توانمندسازي زنان سرپرست خانوار و حمايت از طرحهاي اشتغالزا و كارآفرين، توانمندسازي زنان در حوزه IT ، توانمندسازي زنان جهت حضور فعال و كارآمد در مجامع بين‌المللي، تلاش براي نقش‌آفريني بيشتر زنان در نهادهاي جامعه مدني و تقويت آن، تلاش براي پاسخگو كردن بودجه در برابر جنسيت، نهادينه‌سازي نگرش جنسيتي در تمامي سطوح تصميم‌گيري و تصميم‌سازي و در كليه جهت‌گيري‌ها از جمله اقدامات و فعاليتهايي است كه در دستور كار مركز امور مشاركت زنان قرار دارد.

مشاور رييس‌جمهوري، تبعيض عليه زنان را پديده‌اي جهاني، فرا فرهنگي و فرا تمدني خواند كه عملا در تمامي جوامع بشري ?? عليرغم تفاوت در مذهب ?? جريان دارد و افزود: به جرأت مي‌توان گفت ترازوي عدالت جنسيتي در حال حاضر در هيچ جامعه‌اي متوازن نيست.

شجاعي با تاكيد بر نهادينه‌سازي نگرش جنسيتي در تمامي سطوح تصميم‌گيري، تصميم‌سازي و كليه جهت‌گيري‌ها و تلاش براي پاسخگو كردن بودجه در برابر جنسيت از سوي مركز امور مشاركت زنان تصريح كرد: پرداختن به مسايل زنان نيازمند نگرشي نو در تمامي سطح جامعه و گشودن عرصه‌هاي جديد است و پاسخگويي به مطالبات كنوني نياز به برنامه‌ها و جهت گيري‌هاي تازه دارد.

وي نكته مهم را در آن دانست كه ديوارهاي جهل و تعصب و خودخواهي جز با همت خود زنان فرو نخواهد ريخت و گفت: لازمه اين امر، تغيير نگرش و ديدگاهي است كه بر اساس آن برتري و تسلط مردان را امري طبيعي قلمداد كرده و در تداوم راه و رسم و فرهنگ مردسالاري، زنان سهمي بيشتر از مردان دارند و چه بسا كه پيش قدم نيز مي‌شوند.

 

طبق آخرين آمار منتشره، هر ساله در حدود ‌٧٠ هزار زن در اثر سقط جنين غيربهداشتي و ناسالم جان خود را از دست مي‌دهد كه بيش از نيمي از آنها آسيايي هستند.

جمعه 13 شهريور 1383 3 سپتامبر 2004

به گزارش سرويس بين‌الملل ايسنا، به نقل از منابع اينترنتي، براساس اين آمار آسيا ‌٥٥ درصد سقط غيربهداشتي جنين را در كل جهان دارد كه بيشترين رقم نسبت به هر منطقه ديگر است. در سال ‌٢٠٠٠ در حدود ‌٥/١٠ ميليون سقط جنين ناسالم در اين قاره صورت گرفت كه پس از آن به ترتيب آفريقا با ‌٢/٤ ميليون و آمريكاي لاتين و كارائيب با ‌٧/٣ ميليون مورد در رده‌هاي دوم و سوم اين جدول قرار مي‌گيرند.

اين گزارش در نشستي براي اندازه‌گيري و بررسي رشد اين اقدام از زمان برگزاري كنفرانس بين‌المللي جمعيت و توسعه ‌١٩٩٤ در قاهره ارايه شد كه نشان مي‌دهد از آن زمان تا كنون فعاليت‌هاي بسيار اندكي براي جلوگيري از مرگ و مير مادران ناشي از سقط جنين صورت گرفته است.

سقط جنين غيربهداشتي در كنفرانس ‌١٩٩٤ به عنوان نگران اصلي بهداشت عمومي معرفي شد در آن كنفرانس ‌١٧٩ عضو سازمان ملل اهدافي را در راستاي بهبود بهداشت توليد مثل مادران، آموزش و حقوق آنها و نيز افزايش خدمات خانوادگي براي كاهش سقط جنين ناسالم تا سال ‌٢٠١٥ طراحي كردند.

 

دو خواهر جوان در مشهد به اتهام بدحجابی، توهين به ماموران انتظامی و کشف حجاب به زندان و شلاق محکوم شدند

راديو فردا:جمعه 13 شهريور 1383 3 سپتامبر 2004

دو خواهر جوان در مشهد به جرم بدحجابی، به بهانه اهانت به ماموران نيروی انتظامی و آنچه نيروی انتظامی مشهد، کشف حجاب ناميده از سوی دادگاه مشهد به زندان، تحمل شلاق و جريمه نقدی محکوم شدند. يکی از اين دختران علاوه بر تحمل شلاق به دويست روز زندان و ديگری به شش ماه حبس تعليقی محکوم شده است. احمدرضا شيری، روزنامه‌نگار در مشهد، در مصاحبه با راديو فردا می‌گويد: سخت‌گيری‌ها در مشهد کمتر شده اما اين سخت‌گيری‌ها نتيجه عکس داشته است و دختران و زنان جوان اهميتی به آن نمی‌دهند. به گفته او اکنون بيشتر حساسيت‌ها از مبارزه با بدحجابی به ارتباط دختران و پسران منتقل شده.

دو خواهر جوان در مشهد به جرم بدحجابی، به بهانه اهانت به ماموران نيروی انتظامی و آنچه نيروی انتظامی مشهد، کشف حجاب ناميده از سوی دادگاه مشهد به زندان، تحمل شلاق و جريمه نقدی محکوم شدند. يکی از اين دختران علاوه بر تحمل شلاق به دويست روز زندان و ديگری به شش ماه حبس تعليقی محکوم شده است. احمدرضا شيری، روزنامه‌نگار در مشهد، در مصاحبه با راديو فردا می‌گويد: سخت‌گيری‌ها در مشهد کمتر شده اما اين سخت‌گيری‌ها نتيجه عکس داشته است و دختران و زنان جوان اهميتی به آن نمی‌دهند.

احمدرضا شيری: دو خانم جوان که نسبت خواهری هم با هم داشتند، در چهارراه آزادشهر مشهد به اتهام بدحجابی و توهين به کلانتری بانوان، بازداشت شده بودند. طبق اخبار رسيده در حوزه چهار قضايی مشهد متهم رديف يک اين پرونده به اتهام اخلال در نظم عمومی و اهانت مامور به کلانتری بانوان و همچنين عدم رعايت حجاب شرعی به تحمل دويست روز حبس تعزيری و چهل ضربه شلاق تعزيری و پرداخت پنجاه هزار تومان محکوم شده و متهم رديف دوم، که خواهر او است، به شش ماه حبس تعليقی محکوم شده است.

فرين عاصمی: آيا اين قانونی است که بخاطر بدحجابی کسی را زندانی بکنند؟

ا ش: به خاطر بدحجابی قانونی نيست اما به اين‌ها جرائم ديگری نسبت داده شده مثل اهانت به ماموران و يا کشف حجاب. بخاطر توهين به ماموران و مسئولين نظام بوده است که به اين‌ها حبس و جريمه داده‌اند اما اصل قضيه، بدحجابی بوده که با آنها برخورد شده است.

ف. ع: الان وضعيت مبارزه با بدحجابی در مشهد چطور است و اخيرا چه محدوديت‌هايی برای دختران ايجاد شده است؟

ا.ش: دستگيری‌ها در چند ماه گذشته بی‌سابقه بود به طوری که با مينی‌بوس دختران بدحجاب رو دستگير می‌کردند اما اين قضيه چون از طرف خود ماموران نيروی انتظامی هم اعلام کردند که کسی به جرم بدحجابی کلا دستگير نشده است و به حبس و شلاق محکوم نشده است، در چندوقت اخير ديگر شاهد آن رفتارهای محسوس نيستيم در خيابان‌ها، رفتارهايی که غيرانسانی بود را ديگر نداريم. من اجازه می‌خواهم که اين رفتارها را ذکر نکنم، خودشان چندوقت پيش قبول کردند که رفتارهای زشتی انجام شده اما مسئوليت اين رفتارها را متوجه افرادی به جز نيروی انتظامی کردند. در چندماه گذشته برخورد شديدی با کافی‌نت‌ها و کافی‌شاپ‌ها انجام می‌شد به دليل رعايت نکردن مسائل شرعی و خيلی از آنها هم تعطيل شدند. اکثر کسانی هم که در گذشته دستگير شدند به پرداخت بيست‌هزارتومان جريمه نقدی و امضا تعهدنامه‌ای با عنوان رعايت حجاب شرعی محکوم شده بودند و بيشتر حساسيت اين‌ها روی شلوارهای کوتاه يا همان برمودا هست.

 

ف.ع: واکنش دخترها و زنان جوان در مشهد به اين سختگيری‌ها چگونه است؟

ا.ش: زنان و دختران جوان، زياد برايشان مهم نيست و وقتی که دستگير می‌شوند و برمی‌گردند چيزی تغيير نمی‌کند. يکی از انتقاداتی که هست، همين است. يعنی وقتی که اينها دستگير می‌شوند و می‌آيند و می‌روند، بيشتر برايشان حالت مبارزه پيدا می‌کند. يعنی وقتی بيرون می‌آيند نه تنها حجابشان را اصلاح نمی‌کنند، بلکه بدتر ممکن است بدحجاب‌تر به خيابان بيايند چون می‌خواهند به گونه‌ای اعتراض کنند به رفتاری که در موردشان انجام شده است. اما اين چند وقت اخير ديگر شاهد آن رفتارها و آن مانورها نيستيم. آن مانورهايی که با عنوان طرح عفاف در اين شهر و در تمام شهرهای ايران انجام می‌شد، آن مانور را با توجه به گفته‌های مسئولين و رئيس‌جمهور که گفت با اين رفتارها مخالف است، ديگر چند وقتی است که چنين رفتارهايی را در سطح شهر شاهد نيستيم. اما يک خبری داريم اين است که نيروهايی که استخدام شدند برای نيروهای انتظامی، حتی شنيده شده که اين نيروهای به‌کارگرفته شده برای هردختر و پسری که به اداره مفاسد اجتماعی تحويل بدهند، پنج تا ده هزار تومان جايزه می‌گيرند که الان بيشتر حساسيت‌ها از مبارزه با بدحجابی به ارتباط دختران و پسران منتقل شده و هر دختروپسری که در پارک يا خيابان با هم باشند بلا استثنا دستگير می‌شوند. يعنی کنترل نامحسوس بيشتر روی اين قضيه است.

 

اجراي قانون منع حجاب در مدارس دولتي فرانسه آغاز شد

پنج شنبه 12 شهريور 1383 2 سپتامبر 2004

قانون منع حجاب اسلامي در مدارس دولتي فرانسه از امروز (پنجشنبه) با آغاز سال تحصيلي در اين كشور به مرحله اجرا در مي‌آيد و اين در حالي است كه افرادي كه دو خبرنگار فرانسوي را در عراق به گروگان گرفته‌اند، تهديد كرده اند كه اگر اين قانون لغو نشود گروگانها را خواهند كشت.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) دولت فرانسه درخواست گروگانگيران را نپذيرفته و به گفته‌ي خبرنگار بي.بي.سي در فرانسه، مطرح كردن چنين خواسته‌اي از سوي گروگانگيران سبب يگانگي بيشتري ميان فرانسويان در مخالفت با لغو قانون منع حجاب شده و كار آن دسته از مسلمانان فرانسه را كه براي لغو اين قانون تلاش مي‌كنند، دشوار كرده است.

اين قانون كه ماه مه گذشته به تصويب قانونگذاران فرانسه رسيد، كاربرد نمادهاي مذهبي در مدارس را ممنوع مي‌كند و با آغاز اجراي آن، پليس و مأموران امنيتي در مناطقي كه شمار مسلمانان در آنها زياد است، به حال آماده باش درآمده‌اند.

دولت فرانسه از مسوولان مدارس خواسته است كه با دانش آموزان با حجاب برخوردي نداشته باشد، بلكه تلاش كنند از طريق گفت‌وگو با آنان و والدينشان آنان را متقاعد به عدم استفاده از پوشش اسلامي كنند.

منع حجاب در مدارس دولتي در فرانسه پيش از اين نيز كمابيش اجرا مي‌شد اما تصويب قانون براي آن براي ايجاد وحدت رويه و پايان بخشيدن به بحث‌ها و تفسيرهاي قانوني در اين زمينه بود.

در اين ميان، چند تن از رهبران مسلمانان فرانسه براي استفاده از نفوذ خود در متقاعد ساختن گروگانگيران به آزادي دو خبرنگار فرانسوي به عراق رفته‌اند و ميشل بارنيه، وزير خارجه‌ي فرانسه نيز براي جلب حمايت كشورهاي عربي در اين زمينه در حال سفر ميان پايتخت‌هاي كشورهاي عربي است.