زنان:يك شنبه 8 شهريور 1383 29 اوت 2004

 

 

 

مديرارتباطات بين‌الملل مركز امور مشاركت زنان گفت: نقض حكم اعدام افسانه نوروزي توسط ديوان عالي كشور بازتاب بين‌المللي مثبتي داشته است.

شنبه 7 شهريور 1383 28 اوت 2004

شهيندخت مولاوردي در گفت‌وگو با خبرنگار زنان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) اظهار داشت: به ‌دنبال نقض حكم اعدام افسانه نوروزي توسط ديوان عالي كشور و ارجاع آن به شعبه همعرض صادركننده حكم بدوي جهت رسيگي مجدد، بالغ بر 20 نامه حاوي تشكر و ابراز خوشحالي از سراسر جهان به مركز امور مشاركت زنان ارسال شده كه كليه نامه‌ها جهت استحضار رياست قوه قضاييه به دفتر وي ارسال شده است.

 

سمينار آسيب شناسی دختران پناهجو ( فراری ) توسط تشکل غير دولتی خانه آريا دخت در شهر اراک برگزار شد.

شنبه 7 شهريور 1383 28 اوت 2004

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر ، دبير تشکل غير دولتی خانه آريا دخت در باره اهداف برگزاری  اين سمينار گفت: سمينار با هدف آسيب شناسی دختران فراری با شرکت اساتيد دانشگاه ، مسوولين نيروی انتظامی ، مسوولين استان ،  تشکلهای غير دولتی فعال درامور زنان وهمچنين با همکاری مرکز مشارکت زنان ، سازمان ملی جوانان ، استانداری وبهزيستی استان مرکزی  برگزار شد.

باقری  افزود: د راين سمينارمقالات مختلفی درزمينه بررسی وتحقيق درباره موضوعات ومسايل مختلف دختران فراری ونقش خانواده و جامعه در برخورد با اين مشکل مطرح ومورد بحث و کار کارشناسی قرار گرفت.

وی خاطر نشان کرد: همچنين درمراسم اختتاميه،  فيلمهای زندان زنان منيژه حکمت ودايره جعفر پناهی با حضور کارگردانان و دست اندرکاران اين فيلمها به نمايش درآمد.

 

استاد زن دانشگاه موصل ترور شد 

شنبه 7 شهريور 1383 28 اوت 2004

مدير بخش ترجمه دانشگاه مو صل كشته شد.

به گزارش سرويس بين الملل ايلنا, منابع خبري از كشته شدن مدير قسمت ترجمه دانشگاه موصل خبر دادند.

به گزارش پايگاه اينترنتي محيط از بغداد, "ايمان عبدالمنعم" استاد دانشكده ادبيات دانشگاه موصل به هنگام رفتن به محل‌‏كارش در منطقه "مصارف" در شرق موصل از سوي افراد مسلح هدف قرار گرفت و كشته شد.

"عبدالمنعم" قبل از كشته شدنش تاكيد كرد: چند بار از سوي افراد ناشناس به مرگ تهديد شد.

پليس موصل گفت: "ايمان عبدالمنعم" از اعضاي سابق حزب بعث نبوده است.

 

ماه فرهنگي"نگاه زن ايراني" در فرانسه برگزار مي‌‏شود 

شنبه 7 شهريور 1383 28 اوت 2004

ماه فرهنگي جمهوري اسلامي ايران با عنوان "نگاه زن ايراني" از 29 ابان ماه امسال در شهر "ايسي لو مو لينو" فرانسه آغاز به كار مي‌‏كند.

به گزارش ايلنا به نقل از روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، حجت الله ايوبي رايزن فرهنگي كشورمان در فرانسه در اين باره اعلام كرد: برپايي نمايشگاه مينياتورهاي زنان هنرمند ايراني، برگزاري سمينارها و كنفرانس‌‏هايي با موضوع جايگاه زن ايراني، از جمله برنامه‌‏هاي اين رويداد فرهنگي يك ماهه است.

همچنين برپايي كارگاه هاي‌‏هنري، معرفي غذاهاي ايراني و جاذبه‌‏هاي گردشگري ايران و پخش فيلم‌‏هايي با موضوع زن در ايران، از ديگر برنامه‌‏هاي ماه فرهنگي ايران است.

به گفته ايوبي، اين ماه فرهنگي با همكاري بخش‌‏هاي مختلف كشورمان، از جمله موزه هنرهاي معاصر تهران، آكادمي هنر و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار مي‌‏شود.

 

همايش زنان نخبه ايثارگر برگزار مي‌‏شود 

شنبه 7 شهريور 1383 28 اوت 2004

رييس كميته علمي همايش زنان نخبه ايثارگران اعلام كرد: اين همايش تحت عنوان آيه هاي ايثار و تلاش به مناسبت هفته دفاع مقدس برگزار مي شود.

مريم بهروزي در گفتگو با خبرنگارايلنا، با اعلام اين خبر، افزود: اين همايش 30 شهريور ماه با حضور همسران و دختران شهداء جانبازان و آزادگان و همچنين جانبازان زن در طول 8 سال دفاع مقدس به همت بنياد حفظ آثار و ارزش هاي دفاع مقدس در محل همايش هاي بين المللي صدا و سيما برگزار مي گردد.

وي در ادامه افزود: در اين همايش علاوه بر برگزاري دو ميزگرد حقوقي و فرهنگي پنج مقاله انتخابي نيز قرائت مي شود.

 

طرحي براي ايجاد شغل و كاريابي زنان در شهر بم تدوين كرده‌‏ايم 

شنبه 7 شهريور 1383 28 اوت 2004

مديرعامل جمعيت زنان مبارزه با آلودگي محيط زيست، گفت: جمعيت به تعدادي از افراد كه قبلاً درمانگاه‌‏ها آموزش ديده بودند تا بتوانند به عنوان رابطين بهداشت در كنترل جمعيت نقش داشته باشند، آموزش‌‏هاي زيست محيطي داده است.

دكتر مدلقا ملاح، مديرعامل جمعيت زنان مبارزه با آلودگي محيط زيست، در گفت و گو با خبرنگار سرويس اجتماعي ايلنا, گفت: تشكل ما در 13 استان شعبه دارد و براي بسياري از روستاها و شهرها كتابخانه‌‏هايي تاسيس كرده است كه سطح آگاهي مردم در زمينه محيط زيست، افزايش دهد.

وي افزود: جمعيت زنان مبارزه با آلودگي‌‏هاي محيط زيست 2 فعاليت مهم انجام داده است كه يكي از فعاليت‌‏ها دادن آموزش‌‏هاي زيست محيطي بر رابطين بهداشت است كه در 19 درمانگاه در هر يك 20 تا 40 نفر مشغول به كار هستند و واكسيناسيون و كنترل جمعيت را و در 2 ناحيه شمال و شرق تهران، انجام مي‌‏دهند.

ملاح خاطرنشان كرد: بعد از اين رابطين به مردم در خصوص بازيافت زباله‌‏ها و كاهش آن و ساير مسائل زيست محيطي آموزش‌‏هايي خواهند داد كه اين اقدام بسيار مفيد است و جزوه‌‏هايي نيز در اختيار آنها قرار داده شده تا به مردم ارائه دهند.

مديرعامل جمعيت زنان مبارزه با آلودگي محيط زيست، اظهار داشت: فعاليت ديگر آموزش‌‏هايي است كه به مردم براي پيش‌‏گيري از زلزله داده شده است كه بيشتر از طريق مدارس و با همكاري وزارت آموزش و پرورش صورت مي‌‏گيرد كه با سخنراني‌‏ها در مدارس و آموزش‌‏هاي معلمان و همچنين جزوه‌‏هاي تهيه شده توسط سازمان تحقيقات زلزله‌‏شناس در اين خصوص اقدام مي‌‏شود.

وي تصريح كرد: ديگر كارهاي تشكل، فعاليت‌‏هايي است كه در مناسبت‌‏هاي مختلف انجام مي‌‏دهد؛ مثل اقداماتي كه در مقابل اهالي شهرك زيتون انجام شده و تا حدودي آنها را براي ترك سرخه حصار متقاعد كرده‌‏اند.

ملاح در پايان يادآور شد: طرحي هم براي ايجاد شغل و كاريابي زنان در شهر بم تدوين كرده‌‏ايم كه در هفته آينده اجرايي خواهد شد و در حال حاضر چادرهايي براي خياطي و سلماني زده شده و يك محله مركزي در شهر براي ساير فعاليت‌‏ها در نظر گرفته شده است كه احتمالاً زنان چندين محله را پوشش خواهد داد.

 

زنان عرب در ميانه ي سنت و مدرنيسم

خبرگزاري سينا اميررضا پرحلم: شنبه 7 شهريور 1383 28 اوت 2004

کساني که با گرايشهاي فمينيستي ميانه چندان خوبي ندارند القاء مي کنند که زنان بايد در خانه بنشينند و ضمن رسيدگي به امور خانه، شوهر و فرزندان خود را حمايت کنند.

اما جالب است که در دنياي پيشرفته امروز، صنعت و تکنولوژي امکاناتي را در اختيار زنان جوانان قرار داده که به راحتي با دورترين نقاط جهان تماس برقرار کنند و ديگر همچون سابق دور از اجتماع نباشند.

زنان امروز، کمتر محصور در عقايد سرکوبگرانه مرد سالار هستند. دختران جوان اغلب به ميل خود همسر آينده شان را انتخاب مي کنند و زنان هنگام عقد نکاح هزار و يک تعهد ريز و درشت از شوهر آينده خود مي گيرند که مبادا مانع از تحصيل و ترقي آنان شوند.

 

با ذکر اين مقدمه، گفتن اين مساله که زنان عرب فراتر از آنچه که آنها را مي پنداشتند در حال ظاهر شدن هستند، خالي از لطف نيست. در دنياي امروز و به خصوص در کشورهاي عرب، زنان در حال تبديل شدن به مغزهاي متفکر و پيش برنده امور در حوزه هاي سياسي و اجتماعي هستند.

زني که دنياي عرب در تاريخ چند هزار ساله اش او را هيچ هم به حساب نمي آورد، اکنون در خاورميانه در حال به عهده گرفتن نقشهاي ترقي دهنده سياسي و اجتماعي و حتي نظامي است.

البته در عربستان سعودي، هنوز هم زناني هستند که شناسنامه و برگه هويت ندارند. منابع غربي مي گويند آنها از ابتدايي ترين حقوق اوليه هم محروم هستند. به طوري که حق خواندن و نوشتن، فراگيري رانندگي و حق شرکت در انتخابات را هم ندارند.

عربستان سعودي به عنوان زادگاه بن لادن ، بنياد گراي افراطي، اکنون شاهد ترقي و پيشرفتهاي نسبي است که زنان شبه جزيره آن را به چشم مي بينند.

هم اکنون منابع خبري از فعاليت سازمان يافته گروههايي از زنان حکايت مي کنند که مايل به پيوستن به سازمانهاي جهادي هستند. و اين نخستين پله ترقي زنان در جزيره العرب به حساب مي آيد.

در عربستان سعودي، دفتر مطبوعاتي زنان شبه جزيره عربستان تحت عنوان يک مجله مخصوص به بانوان، ارتباط ويژه اي با يکي از سرکردگان مهم القاعده بنام "عبدالعزيز الموکرين" برقرار کرده است که در خلال اين کشاکش ها و مراودات دوستانه از بانوان عرب خواسته شده که براي جهاد آماده باشند.

لحن کلام مجله وابسته به القاعده به صراحت از زنان نمي خواهد که در جهاد شرکت کنند، بلکه آنها را تشويق مي کند که شوهران و فرزندان خود را ترغيب کنند به گروههاي جهادي بپيوندند و در اين راستا از زنان مي خواهد که با فدا کردن خود براي شوهران و فرزندانشان، از آنها براي تحرک بيشتر به منظور جهاد حمايت نمايند.

زنان در شبه جزيره عربستان هم اکنون ياد مي گيرند که چگونه فرزندان رشيد و توانمندي تربيت کنند که در عرصه هاي به اصطلاح جهاد مبارزه نمايند.

مجله زنان تلويحا از بانوان شبه جزيره مي خواهد که بر ضعف هاي زنانه اي مثل متکي بودن به تهويه و تماشاي تلويزيون غلبه کنند و آرمان جهاد را دنبال نمايند. وضعيت به گونه اي است که از زنان مجري که بعضا در تلويزيون ظاهر مي شوند به عنوان فواحش نام برده و رفتارهاي آنها زير سوال مي رود.

در يمن، به عنوان دومين خاستگاه بنياد گرايي، دختران جوان بيش از همه در برابر هر گونه محصول و فرآورده غربي مقاومت مي کنند. دختران جوان دانشجو چندي پيش تظاهرات گسترده اي در صنعا و در مخالفت با حجاب سنتي موسوم به "جلباب" به راه انداختند. آنها خواستار اين بودند که با مظاهر بدحجابي مقابله شود.

سازمانهاي تندروي بنيادگرا، از زنان يمني براي حضور قاعده مند در تشکيلات خود دعوت به همکاري مي کنند و زنان و دختران جوان در پاسخ به اين درخواست فراتر از انتظارات به پيوستن به چنين گروههايي تمايل نشان مي دهند.

به گزارش روزنامه "عرب نيوز"، در کويت اوضاع قدري متفاوت است. دختران جوان در دانشگاههاي آمريکايي در کنار پسران به تحصيل مشغول هستند. ميهماني هاي دوستانه با سرووضع تقريبا غربي امري عادي است و زنان نو انديش با فراگيري کامپيوتر و ورزشهاي روز تلاش مي کنند به ترقي و پيشرفت دست يابند.

درسوريه، وضع تفاوت چنداني با يمن ندارد. ايدئولوژي حزب بعث کماکان حاکم است زنان آزادي عمل گسترده اي ندارند و بيشتر آنها در نقش خانه دارهاي اجباري، از تحصيل، تفريح و امکان ترقي محروم هستند.

در لبنان، وضع به مراتب عجيب تر است. در منطقه شيعه نشين جنوب، زنان و دختران درشت هيکل مسلمان، با مانتو روسري و حجاب اسلامي به مثابه زنان ايراني رفت و آمد مي کنند. اينها بسيار روشنفکر تر از ساير زنان عرب زندگي مي کنند، روزنامه به قدر کافي مي خوانند، مراسم عبادي خود را به جا مي آورند و در کافي شاپ ها قهوه و نسکافه ميل کرده و با اينکه در کنار مردان هستند نجابت خود را نيز بخوبي حفظ مي کنند.

در بخش ماروني نشين لبنان، زنان تفاوتي با زنان اروپايي ندارند. در پوشيدن کاملا آزاد هستند، بعضا نيمه عريان بوده و بسيار راحت رفت و آمد مي کنند.يکي از ماموران ديپلماتيک حاضر در کشور لبنان در اين باره مي گويد: در منطقه جنوب که شيعيان و خانواده هاي حزب الله لبنان ساکن هستند بعضا خانواده هاي ماروني نيز زندگي مي کنند که زنان آنها با بدنهاي تقريبا عريان در خيابانها ظاهر مي شوند ولي مردان شيعه حزب الله هرگز به آنها نگاه نمي کنند.

در فلسطين و ناحيه تحت اختيار حکومت خود گردان، زنان گرايش عيجيبي به بنياد گرايي و مبارزه دارند.

سازمانهاي گسترده اي از زنان جوان و به خصوص دختران دعوت مي کنند که در مراکز استشهادي ثبت نام کنند .

اين زنان ابتدا از يک سري آموزشهاي روحي رواني برخوردار مي شوند، سپس هنگامي که روحيه فداکاري و مبارزه پيدا کردند در دسته هاي مختلف جهت انجام عمليات به مناطق اشغالي رهسپار مي شوند. گروههاي زيادي از زنان پزشک، مهندس و دانشجويان نخبه در راه آزادي وطن به اين طريق به مناطق اشغالي اعزام شده و در عملياتهاي شهادت طلبانه جان باخته اند.

در مصر نيز وضعيت عجيبي حکمفرماست. از يک سو دختران جوان تحت کنتر کامل والدين قرار دارند و از دگر سو برخي ديگر در مراکز عمده غربي نظير کاباره ها مشغول سرويس دهي به توريستهاي خارجي و مردان مصري هستند. دختراني که به حرف والدين متعصب خود گوش ندهند مورد آزار و اذيتهاي باور نکردني قرار مي گيرند. به نوشته نيوزويک، مردان مصري دختران نافرمان خود را مورد تجاوز قرار مي دهند و برادران اين دخترها گاه همراه با پدر، خواهر خود را مورد آزارهاي شديد جنسي قرار مي دهند.

وضعيت اسفبار زنان و دختران جوان در مصر اعتراض برخي سازمانهاي مدافع حقوق زنان را بر انگيخته است.

بخشي از زنان مصري که خانواده هايشان با اخوان المسلمين و الازهر در ارتباط هستند وضعيت آبرومندانه تري دارند. آنها در دانشگاه فعاليت اجتماعي مفيد خود را انجام مي دهند و هوشمندانه در برابر مظاهر غربي مقاومت مي نمايند.

در مجموع مي توان گفت آنچه از وضعيت فعلي زنان در کشورهاي عرب بدست مي آيد، چشم انداز چندان اميدوار کننده اي نيست. در برخي از اين کشورها افراط و تفريط بسيار قابل ملاحظه است و در آنجايي که رگه هايي از پيشرفت بروز مي کند ترقي معمولا نوعي پسرفت و بازگشت به افراط گرايي است.