زنان:شنبه 7 شهريور 1383 28 اوت 2004

 

 

 

نجات زن 14 ساله از شکنجه و حبس 9 ماهه در دستشويي

زنان ايران، 6 شهريور 83:

زن 14 ساله دهگلاني پس از نه ماه شکنجه و حبس در دستشويي خانه پدر شوهرش نجات يافت.

پس از اينکه چند نفر از اهالي محل به پليس گزارش دادند که زن جواني در همسايگي آنها مورد آزار و اذيت شديد شوهر و پدر شوهرش قرار دارد، ماموران نيروي انتظامي در عملياتي او را که به حالت نيمه جان در دستشويي خانه حبس شده بود از خانه بيرون آورند.

شوهر اين زن قسمتهايي از بدن او را با انبر دست کنده و با آهن داغ همسرش را شکنجه کرده است.

در حال حاضر اين زن جوان به بهزيستي استان کردستان تحويل داده شده و شوهر و پدر شوهر او هم روانه زندان شده اند.

گفته مي شود اين زن 14 ساله در ازاي بدهي پدرش به عقد مردي که شکنجه اش کرده درآمده است.

 

استتار مدارس دخترانه در تمام كشور اجرا خواهد شد 

جمعه 6 شهريور 1383 27 اوت 2004

رئيس سازمان توسعه و تجهيز مدارس، گفت: در راستاي اجراي طرح استتار مدارس دخترانه كه از دو سال پيش آغاز شده است, فضاي آموزشي آنها به گونه‌‏اي طراحي مي‌‏شود كه دانش‌‏آموزان دختر در حياط مدرسه آزاد باشند. 

محمد افشاني، رئيس سازمان توسعه و تجهيز مدارس در گفت و گو با خبرنگار سرويس اجتماعي ايلنا،گفت: در تعدادي از زمين‌‏ها كه شرايط مناسب را داشته باشند, مدارس دخترانه به گونه‌‏اي خاص طراحي و ساخته خواهند شد.

وي با اشاره به اينكه اين طرح در تمام مدارس دخترانه كشور اجرا خواهد شد، افزود: در مدارسي كه جديدا" احداث مي‌‏شوند، ساختمان آنها به گونه‌‏اي است كه داراي حياط مركزي هستند و هيچ ديدي روي آنها وجود ندارد.

به گفته افشاني, در مدارس موجود, سردرها به گونه‌‏اي ساخته مي‌‏شود كه در صورت بازبودن در مدرسه، داخل آن به هيچ وجه ديده نخواهد شد.

رئيس سازمان نوسازي و تجهيز مدارس, با تاكيد بر اينكه طرح استتار مدارس دخترانه كار بسيار خوبي است، افزود: اين طرح در تعدادي از مدارس به طور كامل اجرا شده و در تمام استان‌‏ها در حال اجرا است.

وي خاطر نشان كرد: طرح استتار مدراس، همه مقاطع تحصيلي را دربر مي‌‏گيرد و اجراي آن را به طور كامل دنبال مي‌‏كنيم.

 

سرپرست دفتر زنان و خانواده سازمان بهزيستي كشور خبر داد: طرح بيمه طلاق با احتمال تغيير نام و پس از كسب نظر مساعد فراكسيون زنان و كميسيون اجتماعي جهت تامين بخشي از اعتبار به مجلس ارائه مي‌شود.

جمعه 6 شهريور 1383 27 اوت 2004

پرويز زارعي در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي خبرگزاري دانشجويان ايران، عمده اشكال وارده بر بيمه طلاق در جلسات بين سازمانهاي درگير در اين زمينه را عنوان آن خواند و تصريح كرد: عده‌اي اين نام را عاملي جهت تشديد طلاق و دامن زدن به آن در جامعه مي‌خواندند.

بر اين اساس جهت حذف بار منفي آن مقرر شد تا نام اين طرح به‌ بيمه تداوم ازدواج، حمايت از زنان درحالت ويژه يا حمايت از زنان درحال جدايي از همسر و يا .... تغيير يابد.

وي با اشاره به طرح پيشنهاد دفتر زنان و خانواده سازمان بهزيستي كشور مبني بر تقبل بخشي از هزينه طرح بيمه طلاق از سوي دولت همانند بيمه زنان خانه‌دار خبر داد: ظرف چند روز آينده در جلسه‌اي با فراكسيون زنان مجلس در زمينه دفاع از بودجه اين طرح در مجلس شوراي اسلامي رايزني و تصميم نهايي اتخاذ خواهد شد.

زارعي با تاكيد بر اين كه طرح بيمه طلاق، جهت كاهش آسيب‌ديدگي زنان در معرض طلاق و تامين امنيت اقتصادي ـ اجتماعي آنها تهيه شده است، خاطرنشان كرد: بعلاوه تصميم داريم تا اين بيمه را براي زنان بيوه نيز در نظر بگيريم، البته از آنجا كه ساير حمايتهاي اجتماعي از اين زنان در جامعه وجود دارد قطعا تعداد آنها كم خواهد بود.

وي ميزان بودجه مورد نياز طرح را با توجه به متغير بودن آمار طلاق نامشخص خواند و به ايسنا گفت: به هر حال تلاش خواهد شد تا آن دسته از زناني كه طلاق گرفته و نياز به كمك مالي دارند، شناسايي شوند كه پيش‌بيني مي‌شود تعداد آنها حدود 10 تا 20 هزار نفر در سال باشد.