زنان - يكشنبه 25 مرداد 1383 15 اوت 2004

 

 

 

زنان كارگر در كردستان با محدوديت فرصت هاي شغلي رو به رو هستند 

شنبه ٢۴ مرداد ١٣٨٣ ١۴ اوت ٢٠٠۴

سهم 85 درصدي مردان در اشتغال كردستان, عملا زنان جوياي كار را با محدوديت فرصت‌‏هاي شغلي در اين استان رو به رو ساخته است.

به گزارش خبرنگار سرويس كارگري ايلنا, خانم مهندس" گلريز آدمي"، نماينده زنان كارگر و بيمه شده و قائم مقام تشكيلات خانه كارگر استان كردستان, ضمن اعلام اين خبر افزود:‌‏ نظر به شرايط نامطلوب زنان كارگر كه عمدتا مسووليت تامين معاش خانواده هاي خود را بر عهده دارند، از مسوولان مي‌‏خواهيم در اجراي طرح‌‏هاي صنعتي در استان با هدف ايجاد فرصت‌‏هاي شغلي براي اين قشر از جامعه بيش از پيش تلاش كنند.

اين مقام كارگري اظهار داشت‌‏: مسوولان ذي ربط با مسائل كارگري، در شعارهاي خود, پيوسته برابري زنان و مردان را در عرصه هاي توليد موردتاكيد قرار مي‌‏دهند، ولي در عمل هيچ‌‏گونه اقدامي در راستاي شعارهايشان انجام نمي‌‏دهند.

وي در ادامه گفت:‌‏ نمونه اين نابرابري در عملكرد سازمان تامين اجتماعي قابل مشاهده است؛ چرا كه اين سازمان تسهيلات و امكاناتي را كه به مردان بازنشسته و مستمري بگير اختصاص مي‌‏دهد‌‏, در اختيار زنان با همين شرايط قرار نمي دهد و به همين علت بانوان نمي‌‏توانند از تسهيلاتي هم‌‏چون وام مسكن استفاده كنند.

آدمي در خاتمه با اظهار اميدواري از عملي شدن شعارهاي مسوولان, خواستار اختصاص دادن سهم بيشتري از اشتغال به زنان جوياي كار و خود سرپرست شد.

 

سمينار زن و پديده جهاني شدن در لاگوس برگزار شد 

شنبه ٢۴ مرداد ١٣٨٣ ١۴ اوت ٢٠٠۴

سمينار زن و پديده جهاني شدن ,با حضور جمعي از اساتيد دانشگاه , علما و شخصيت‌‏هاي علمي و فرهنگي در لاگوس برگزار شد.

به گزارش ايلنا, به نقل از روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي, در اين سمينار كه به همت رايزني فرهنگي كشورمان در نيجريه برگزار شد, چند تن از سخنرانان به تشريح پديده جهاني شدن و نقش زن در آن پرداختند.

دكتر" سعيد جنيد تيمهين" استاد دانشگاه ايالتي لاگوس گفت: ترويج فساد توسط شبكه‌‏هاي وسيع ماهواره‌‏اي و اينترنتي از نمونه‌‏هاي بارز تاثيرات منفي"جهاني شدن" است.

وي افزود: اينكه زنان و جوانان آفريقايي به عنوان مشتريان بازارمصرف غربي‌‏ها تلقي شده‌‏اند, به طوري كه هر چيزي كه از غرب وارد مي‌‏شود را بدون بررسي تاثيرات منفي آن چشم بسته مي‌‏پذيرند. اين امر باعث از بين رفتن اخلاق عمومي و سلب ارزش‌‏هاي معنوي و فرهنگي در جامعه مي‌‏شود.

وي با قدرداني از رايزني فرهنگي كشورمان در نيجريه نسبت به برگزاري چنين سميناري , اظهار داشت: بايد از چنين گردهمايي‌‏ها و برنامه‌‏هايي استفاده كاملي در جهت ايجاد آگاهي ميان زنان و جوانان كشورهاي اسلامي به عمل آيد.

 

زنان در ابتلا به ايدز مستعدتر از مردان هستند

شنبه ٢۴ مرداد ١٣٨٣ ١۴ اوت ٢٠٠۴

خبرگزاري فارس: عضو كميته كشوري مبارزه با ايدز گفت: براساس مطالعات انجام شده، زنان به لحاظ فيزيولوژيكي در ابتلا به ايدز مستعدتر از مردان هستند.

مينو محرز در گفتگو با خبرنگار اجتماعي فارس افزود: براساس اين مطالعات اگر شرايط تراكم ويروس ايدز در خون زن و مرد يكسان باشد احتمال سرايت آن از مرد به زن خيلي بيشتر از زن به مرد وجود دارد.

وي ادامه داد: اگرچه رشد ابتلا به ايدز در زنان كشور ما هنور در قياس با آمارهاي جهاني نرخ بسيار پاييني دارد ولي اين روند در حال افزايش است و زنان در حال حاضر بسيار بيشتر از گذشته‌ به اين بيماري مبتلا مي شوند.

وي افزود: تغيير الگوي ابتلا و انتقال بيماري ايدز در كشور از اعتياد تزريقي به سمت تماس‌هاي جنسي عامل مهمي در جهت رشد اين بيماري در زنان است.

اين متخصص بيمارهاي عفوني افزود: در حال حاضر حدود 95 درصد مبتلايان به ايدز را مردان در كشور تشكيل مي دهند و حدود 5 درصد از مبتلايان به ايدز زنان هستند و هنوز روند نگران كننده‌اي در اين زمينه به اندازه كشورهاي آفريقايي وجود ندارد ولي با آموزش راههاي كنترل اين بيماري به عنوان تنها راهكار مبارزه با اين بيماري نبايد اجازه دهيم زنان بيشتر در معرض اين بيماري قرار بگيرند.

 

چهارمين شماره فصل زنان منتشر شد

تريبون فمينيستي ايران: شنبه ٢۴ مرداد ١٣٨٣ ١۴ اوت ٢٠٠۴

اين مجموعه كه آراء وديدگاه‏های فمنيستی را منعكس ميكند شامل بخشهايي با نام جهانیسازی و زنان, زنان کارگر , آموزش و زنان , زنان منطقه, هويت، روان و بدن , ادبيات وهنر زنان و بخش انديشه است. اين مجموعه كه به کوشش نوشين احمدی خراسانی, فيروزه مهاجر , و پروين اردلان تهيه شده، اينبار توسط انتشارات روشنگران ومطالعات زنان با قيمت 1800 تومان بهچاپ رسيده است .

در بخش آموزش و زنان صحبت دربارهِ پداگوژی فمنيستی است. در اين مقاله كه به قلم فيروزه مهاجر است ميخوانيم: مختصری در باره پداگوژی توضيح می‏دهم وسپس به مسائل مهم از ديدگاه آن می پردازم, يعنی برنامه درسی و کلاس درس، نکته‏ايی که بايد توضيح بدهم اين است که پداگوژی فمينيستی مربوط به آموزش به طور کلی است. مقاله زن, الگوهای جنسيتی و درماندگی آموخته شده كه توسط ثريا قزلاياق به نگارش درآمده، چنين آغاز ميشود: از کجا بايد آغاز کرد اين کهن قصهی زن ستيزی را؟ از کناره‏های مه‏آلود اسطورهای که حوا در آن آدم را فريفت تا ادبيات فارسی که هجونامه‏ای است عليه زنان, از فرهنگ فارسی که درآن هرآنچه حقارت و خيانت و خباثت است با رفتارهای زنانه بيان می‏شود... پروانه قاسميان نيز در بخش آموزش مقالهاي با عنوان زنان و آموزش و پرورش به نگارش درآورده است.

در بخش جهانيسازي و زنان مقالاتي از الهه اماني (صورت نو، سيريت كهنه، رشد بنيادگرايي در هزاره سوم)، مطلبي از واندانا شيوا با ترجمه فرزانه راجي (جنبش دموكراسي حيات) و نيز عفت ماهباز و بهشيد نجفي (گاتس، خصوصيسازي بيحد و مرز خدمات عمومي) به‏چاپ رسيده است.

بخش زنان منطقه شامل دو مطلب است كه يكي، مصاحبه‏ي هايده مغيثي با يك زن فلسطيني است و ديگري گزارشي از گيتا هولدن (ترجمه وحيده دال صالح) است با عنوان هر زني كه خانه را ترك كند به چپم بد نگريسته ميشود.

 

از جمله مقالات تحقيقي اين مجموعه، مقالهاي از ناهيد كشاورز است با عنوان نگاه زن ايراني به خود در گذار از سنتي به مدرن و ديگري مطلبي از سهيلا شهشهاني با عنوان الگوي فعاليت زنان كوچ‏رو، دوره اسكان و چشمانداز آينده.

در بخش هويت، روان و بدن سه مقاله بهچشم ميخورد كه يكي از آنان مقاله فمينيسم روانكاوانه است با ترجمه فرخ قرهداغي و ديگري سخنراني جذاب و رساي جين فوندا.

اين شماره شامل مقالات ديگري نيز هست مانند: مشكلات زنان كارگر (آذر كوهگيلاني)، زن، موسيقي و هويت (الهام عليرضايي)، مولف مقتول، نگاهي به رابعه بنت كعب (آزاده بيزار گيتي، چگونه زنان در جوامع مردسالار مسخ ميشوند (آرش اباذري)، هگل، ماركس و انگلس: عوامل خانوادگي و توليدي تعيينكننده نقش زنان (ترجمه سحر سجادي)، يا قمر بنيهاشم (نوشين احمدي خراساني / داستان) و شعرهايي از پريا كوشا و شيرين جهاني.

 

سرآغاز فصل زنان با " دنيای ديگری نه تنها ممکن است بلکه در راه است . در يک روز آرام من حتی صدای نفس‏هايش را می شنوم" شروع می‏شود و سرانجام کتاب با قطعه شعري به پايان ميرسد:

در اين سياه و تلخ که اسمش شب من است

يک دست سرد می چکد از در که بی تن است

آن دست سرد کليد چراغ زد

يعنی روشنائی اين خانه با من است

حرفی نمانده بين من و عمر و دست سرد

محکوم بودن زنانه من روز روشن است

اسطوره گناه خنده غم بود وای شگفت

ابليس و سيب و مار تو گوئی همه زن است

علاقمندان آثار فمنيستی می توانند اين مجموعه را از کتابفروشی‏ها تهيه کنند.

 

بيانيه كانون زنان فردا درباره عدالت جنسيتي و توانمندي زنان

تريبون فمينيستي ايران: شنبه ٢۴ مرداد ١٣٨٣ ١۴ اوت ٢٠٠۴

زنان حق توسعه دارند

مروري بر تغييرات در وضعيت زنان در يك دوره سي ساله قبل و بعد از انقلاب اسلامي بر اساس شاخص هاي توسعه انساني تبديل شده بر حسب جنسيت ( شا خص توسعه جنسيتي ) نشان مي دهد زنان ايران در زمينه آموزشي و تحصيلي به پيشترفت هاي چشمگيري نائل آمده اند به طوري كه سهم پذيرش دختران در دانشگاه ها به رقم 65% رسيده است تعداد فارغ التحصيلان دختر از دانشگاه هاي دولتي و خصوصي به طور متوسط طي 10 سال اخير به حدود 40% فارغ التحصيلان نزديك شده است. در استان قزوين زنان به نرخ با سوادي 4/80 % كه رتبه اول كشوري است، دست يافته اند، همچنين ميزان تحصيلات زنان شاغل ايران با سطوح بين المللي قابل مقايسه ميباشد ( 22%‌ زنان شاغل داراي تحصيلات عالي هستند و 9/7 % مردان ) اما متاسفانه زنان ايران دچار چالشهاي جدي هستند. هنوز سهم زنان در مديريت و تصميم گيري از 8/2% كل مديران بخش دولتي فراتر نرفته است. حضور زنان در پارلمان 79/3% ( 12 زن در مقابل 290 نماينده مرد ) حضوري بسيار ضعيف است. در استان قزوين سهم زنان از مديريت هاي عالي رتبه فقط 5 نفر مي باشد. ( رتبه 8 كشوري )

 

طبق آمار سال 1380 زنان شاغل در كل فقط 1/12% زنان و تعداد آنها حدود 2 مليون نفر بوده است. بيكاري زنان استان قزوين در سال 78 بالغ بر 24 درصد و در سال 80 حدود 33% برآورد گرديده است. در حال حاضر مشاركت اقتصادي زنان ايراني با افغانستان و پاكستان قابل مقايسه مي‌باشد.

از نظر سلامت و بهداشت زنان ايران در تحليل هاي مقايسه اي يكي از بالا ترين سالهاي بدون سلامتي ( 2/13 سال ) را دارند و در شرايط بدتري از كشورهاي پاكستان، عراق، سودان و ليبي قرار گرفته اند.

اين وضعيت بي ترديدريشه در نوع نگاه، برنامه ريزي و سياست هاي سي سال اخير دارد. نگاه مرد سالارانه در فرهنگ ، قوانين و اصول اجرايي باعث گرديده زنان ايران توانمندي لازم را جهت كنترل بر منابع قدرت و ثروت به نفع شكوفايي استعدادها و ارتقاء موقعيت خويش نداشته باشند

 

تا زماني كه رويكردهاي عدالت جنسيتي و توانمندي و به عبارت ديگر ديدگاه جنسيت و توسعه با استراتژي نهاد گرا به طور همزمان ، موازي و مكمل در برنامه توسعه مد نظر قرار نگيرد قادر نخواهيم بود كه با بحران دوگانگي منزلت زنان در جامعه كه حاصل عدم همخواني فرايند هاي جاري در بطن برنامه هاي توسعه گذاشته است برخورد نماييم. هدف نهايي ، توانمندي زنان و رسيدن آنان به حق توسعه است. حق زندگي و سلامت ، حق مشاركت در تمامي حوزه هاي تصميم گيري و تصميم سازي ، حضور در مديريت حوزه عمومي و خصوصي ، مشاركت فعال در نهاد هاي مدني و تشكل ها ، حق برخورداري از حمايت هاي اجتماعي و و حق رشد و توانمند شدن مجموعه اي هستند كه بدون تحول در تمامي سطوح و نهاد هاي جامعه قابل دستيابي نخواهد بود . براي رفع موانع و تبديل تهديد هاي موجود به فرصت ، به طور يقين علاوه بر تلاشهاي جامعه زنان براي ظرفيت سازي و ارتقاي توانايي خود ، بر ايفاي نقش جدي دولت بايد تأكيد نمود . با ايجاد محيط قابليت زا ، دولت مي‌تواند از طريق سياست هاي گوناگون و اصلاحات نهادي ،سهم اساسي را در تغييرات و پاسخ گويي به مطالبات زنان داشته باشد.

 

خارج از چارچوب سازمان هاي دولتي ، تشكل هاي مدني نيز ميتوانند در سطح مياني به عنوان نيروي اتصال براي تغيير عمل كنند .

نهاد هاي غير دولتي با قابليت هايي كه دارند مي توانند اصلاح ساختار را در مواردي كه دولت ها توانايي و يا تمايل اجراي آن را ندارند به عهده بگيرند .

كانون زنان فردا انتظار دارد تا سال 1390 در حوزه مسائل جنسيتي در كشور شاهد موارد ذيل باشد .

 

1- تعادل جنسيتي در بازار كار

2- دسترسي و كنترل برابر زنان و مردان به منابع و فرصتها

3- تحقق نقش برابر زنان و مردان در تصميم گيري

4- تحقق رويكرد حق محوري در برنامه ريزي

5- تحول ارزشها و هنجارهاي جامعه و پذيرش حقوق برابر انساني و اجتماعي براي زنان

6- گسترده تر شدن دامنه و حق انتخاب براي زنان

7- اصلاح نهادهاي حكومتي و سازمان هاي دولتي

كانون زنان فردا بر اين راهكارهاي اصلي و پيشنهادات در راستاي عدالت جنسيتي و توانمندسازي و زنان پافشاري دارد.

1- اصلاح قوانين و مقررات ( قانون مدني ، قانون كار ، قانون تأمين اجتماعي و ... )

2- اختصاص فرصتهاي شغلي بر اساس نسبت نرخ بيكاري جنسيتي در هر استان

3- تمركز بر آموزش هاي فني و حرفه اي خاص فارغ التحصيلان دبيرستان

4- راه اندازي دورهاي كوتاه مدت علمي - كاربردي براي آموزش كار آفريني

5- گسترش بخش خدمات با هدف اشتغال دختران دانش آموخته

6- حمايت از بخش غير رسمي با هدف اشتغال دختران در سطح آموزش پايين تر از دبيرستان

7 ـ كاربرد روش تحليل جنسيتي در برنامه ريزي

8- اجراي برنامه هاي جامع ظرفيت سازي به صورت مستمر و در سطوح ضروري سازمان هاي اجتماعي

 

نتايج يك پژوهش حاكيست: نوع نگرش نسبت به زنان بر نيازهاي شغلي آنها تاثيرگذار است.

شنبه ٢۴ مرداد ١٣٨٣ ١۴ اوت ٢٠٠۴

به گزارش سرويس پژوهش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، نتايج تحقيق اعظم روشندل با موضوع بررسي نيازهاي شغلي زنان در استان اصفهان در سال 1380 نشان دهنده گرايش بسيار بالاي زنان به داشتن شغل است، در حالي‌كه محدوديت‌ها و موانع بسياري آنها را از داشتن شغل مناسب دور مي‌كند.

اين تحقيق با هدف بررسي كمي و كيفي نيازهاي زنان و پاسخگويي به سوالات دقيق‌تري مانند ميزان نياز زنان به كار، ميزان گرايش زنان به خود اشتغالي و عوامل موثر بر آن و وضعيت زنان در بازار كار انجام شده است.

بر اساس نتايج اين تحقيق موانع بسياري در نيازهاي شغلي زنان و دسترسي آنها به بازارهاي كاري، تداوم شغلي و ترفيع آنها وجود دارد كه بخشي از اين موانع به فرهنگ جامعه باز مي‌گردد كه از طريق آن بينش‌ها و باورهايي را در زنان و مردان ايجاد مي‌كند.

الگويي كه اين باورها از يك همسر و يك مادر ايده‌آل در ذهن افراد جامعه ايجاد مي‌كنند الگويي نامتناسب با يك زن شاغل است كه در اين الگو كارهاي خانه عمدتا وظيفه زن برشمرده مي‌شود و اشتغال زن تنها در صورت نياز مالي خانواده مشروع شمرده مي‌شود.

در ادامه نتايج اين پژوهش آمده است: برخي از موانع اشتغال زنان به ساختارهاي جامعه كه آنها نيز از فرهنگ جامعه متاثر مي‌شود باز مي‌گردد. همچنين ضعيف بودن بنيه علمي زنان بويژه در مناطق محروم به تشديد اين امر كمك مي‌كند.

در بخشي از اين تحقيق آمده است: امروزه علي رغم افزايش سطوح آموزش و تحصيلات زنان كشور، ‌ميزان اشتغال آنها رشد چنداني نداشته، اين در حاليست كه يكي از شاخص‌هاي انساني توسعه يافتگي، ميزان اشتغال و فعاليت زنان است.

 

قتل‌ زنان‌ در نيمه‌ شب‌

اعتماد -  يكشنبه 25 مرداد 1383 15 اوت 2004

گروه‌ حوادث‌ ، الهه‌ فراهاني‌ : نيمه‌هاي‌ شب‌، در خانه‌ها، پرخطرترين‌ زمان‌ براي‌ خانم‌هايي‌ است‌ كه‌ شوهراني‌ مبتلا به‌ بيماري‌ رواني‌ و يا همسراني‌ اسير جنون‌ بدبيني‌ و سوءظن‌ دارند.

بررسي‌ جنايات‌ خانوادگي‌ نشان‌ مي‌دهد بيشتر زناني‌ كه‌ توسط‌ شوهران‌ كشته‌ شده‌اند، نيمه‌هاي‌ شب‌ با هجوم‌ جنون‌آميز آنان‌ روبرو شده‌اند و به‌ قتل‌ رسيده‌اند. اجساد اين‌ زنان‌، هنگام‌ صبح‌ در حالي‌ پيدا شده‌ است‌ كه‌ در بستر خواب‌، بر اثر خفگي‌ و يا ضربات‌ چاقو جان‌ سپرده‌اند.

برخي‌ از روانشناسان‌، شب‌ها را اوج‌ بروز خشم‌ و كين‌ مرداني‌ مي‌دانند كه‌ گرفتار حالات‌ پرخاشگرانه‌ و عصبي‌ بيمارگونه‌ و يا سوءظن‌ جنون‌آميز نسبت‌ به‌ همسر هستند.

مرداني‌ كه‌ طي‌ چند ماه‌ اخير به‌ جرم‌ همسركشي‌ دستگير شده‌اند در بازجويي‌ گفته‌اند طي‌ روز هرگز قصد قتل‌ همسر را نداشته‌اند و فقط‌ شبانه‌ در جريان‌ مشاجره‌ و درگيري‌ بر اثر يك‌ بحران‌ عصبي‌ مرتكب‌ جنايت‌ شده‌اند، بعد هم‌ به‌ عذاب‌ وجدان‌ رسيده‌اند.

در همين‌ يك‌ ماه‌ اخير بيش‌ از 10 زن‌ گرفتار چنين‌ خشمي‌ شده‌ و در بستر خواب‌ به‌ قتل‌ رسيده‌اند. اين‌گونه‌ شوهران‌ يا اسير اعتياد بوده‌ و از بيكاري‌ و اسارت‌ در چنگال‌ مواد مخدر به‌ روانپريشي‌ رسيده‌اند و يا همان‌گونه‌ كه‌ خوانديد گرفتار يك‌ نوع‌ بدبيني‌ و سوءظن‌ بوده‌اند.

شوهري‌ همسرش‌ را در بستر خواب‌ به‌ قتل‌ رساند. اين‌ تيتر را در صفحه‌ حوادث‌ بسيار خوانده‌ايد. نيمه‌شب‌ 22 تيرماه‌ در يكي‌ از خانه‌هاي‌ فرحزاد تهران‌ شوهري‌ با يك‌ كارد بر بالين‌ همسر خفته‌اش‌ رفت‌ و او را به‌ گمان‌ اينكه‌ با مرد ديگري‌ رابطه‌ دارد، در بستر خواب‌ به‌ قتل‌ رساند. همسر اين‌ زن‌ پس‌ از دستگيري‌، به‌ قتل‌ اعتراف‌ كرد. شب‌ حادثه‌ مشاجره‌ سختي‌ ميان‌ اين‌ زوج‌ ميانسال‌ در گرفت‌ ، سپس‌ زن‌ به‌ اتاق‌ خواب‌ رفت‌ تا بخوابد. شوهر اين‌ زن‌ منتظر ماند تا خواب‌ همسرش‌ سنگين‌ شود و او را براي‌ يك‌ خواب‌ ابدي‌ آماده‌ كند. قاتل‌ كارد دسته‌ مسي‌ بزرگي‌ را برداشت‌ و با چند ضربه‌، پرونده‌ زندگي‌ اين‌ زن‌ بي‌ گناه‌ را براي‌ هميشه‌ بست‌.

اين‌ حادثه‌ خونين‌، تنها جنايت‌ خانوادگي‌ در يك‌ ماه‌ اخير نبود، يك‌ زن‌ 19 ساله‌ هم‌ قرباني‌ سوءظن‌ همسرش‌ شد. مرجان‌ 19 ساله‌ هم‌ در بستر خواب‌ به‌دست‌ شوهر بدبينش‌ به‌ قتل‌ رسيد. شوهر اين‌ زن‌ ابتدا او را خفه‌ كرده‌ و سپس‌ با يك‌ قمه‌ به‌ جانش‌ افتاد. قاتل‌ پس‌ از اين‌ جنايت‌ براي‌ فرونشاندن‌ خشم‌ خود بر در، ديوار و آينه‌ ميزتوالت‌ نوشت‌: سزاي‌ زن‌ خيانتكارهمين‌ است‌. چنين‌ قاتلاني‌ اسير يك‌ نوع‌ بيماري‌ رواني‌ هستند و خوره‌ سوءظن‌ مدام‌ افكارشان‌ را مسموم‌ مي‌كند تا شبي‌ فرا رسد آنها در اين‌ گمان‌ هستند كه‌ همسرشان‌ خيانتكار است‌ و با مرد ناشناسي‌ رابطه‌ دارد. به‌ گفته‌ روانشناسان‌ اين‌ گونه‌ افراد در خانواده‌هايي‌ بزرگ‌ شده‌اند كه‌ دست‌ محبتي‌ بر سرشان‌ كشيده‌ نشده‌ است‌ و به‌ همين‌ خاطر پيوند آنها با همسر نه‌ يك‌ پيوند عاشقانه‌ ، بلكه‌ نوعي‌ تملك‌ قهرآميز براي‌ جبران‌ كمبودهاي‌ عاطفي‌ است‌ و هر گاه‌ چنين‌ مردي‌ گمان‌ مي‌كند كه‌ همسرش‌ قصد جدايي‌ از او را دارد و مي‌خواهد مهرش‌ را از وي‌ دريغ‌ كند،در يك‌ لحظه‌ بحراني‌ به‌ فكر نابودي‌اش‌ مي‌افتد.

بحران‌ اعتياد و فشار فقر و بيكاري‌ از انگيزه‌هايي‌ است‌ كه‌ اين‌گونه‌ مردان‌ را به‌ سوي‌ جنايت‌ مي‌كشاند.

چند روز پيش‌ مرد بيكاري‌ كه‌ اسير اعتياد نيز بود، همسر 42 ساله‌اش‌ را در تهران‌ در بستر خواب‌ به‌ قتل‌ رساند. اين‌ مرد از چند ماه‌ پيش‌ بخاطر اعتياد از محل‌ كارش‌ اخراج‌ شده‌ بود. وي‌ نيمه‌شب‌ بر سر تماشاي‌ تلويزيون‌ با زنش‌ درگير شد و نيمه‌هاي‌ شب‌ كه‌ زن‌ بي‌گناه‌ در خواب‌ بود، به‌ بالينش‌ رفت‌ و با ضربات‌ چاقو او را به‌ قتل‌ رساند.

جنون‌ سوءظن‌ نيز دو روز پيش‌ در شهرستان‌ آمل‌، جنايت‌ هولناكي‌ را در يك‌ خانه‌ به‌وجود آورد كه‌ قرباني‌ آن‌ يك‌ زن‌ بود.همان‌گونه‌ كه‌ در شماره‌ ديروز خوانديد يك‌ مرد جوان‌ همسرش‌ را چندين‌ شبانه‌ روز به‌ زنجير بسته‌ بود و هر شب‌ او را با وحشيانه‌ترين‌ شيوه‌ها شكنجه‌ مي‌داد. پريروز جسد اين‌ زن‌ 23 ساله‌ را در حالي‌ پيدا كردند كه‌ نواري‌ پارچه‌يي‌ بر دهانش‌ گره‌ خورده‌ بود و يك‌ رشته‌ زنجير به‌ طول‌ سه‌ متر به‌ پيكر مجروح‌ و شكنجه‌ ديده‌اش‌ بسته‌ شده‌ بود و تازه‌ترين‌ جنايت‌ خانگي‌ پريشب‌ در يكي‌ از خانه‌هاي‌ خيابان‌ پيروزي‌ اتفاق‌ افتاد كه‌ طي‌ آن‌ شوهري‌، زنش‌ را در بستر خواب‌ خفه‌ كرد. )گزارش‌ اين‌ جنايت‌ را در همين‌ صفحه‌ مي‌خوانيد(.

قتل‌ يك‌ زن‌ در بستر خواب‌ شوهر متهم‌ شده‌ كه‌ نيمه‌ شب‌، اين‌ زن‌ را خفه‌ كرده‌ است‌

اعتماد -  يكشنبه 25 مرداد 1383 15 اوت 2004

صبح‌ ديروز به‌ كلانتري‌ 110 تهران‌ اطلاع‌ دادند كه‌ زني‌ 55 ساله‌ در خانه‌شان‌ واقع‌ در خيابان‌ پيروزي‌ تهران‌ به‌ قتل‌ رسيده‌ است‌.

بازپرس‌ حسيني‌ كشيك‌ دادسراي‌ جنايي‌ تهران‌ به‌ همراه‌ ماموران‌ كلانتري‌ به‌ محل‌ جنايت‌ رفتند و جسد اين‌ زن‌ ميانسال‌ كه‌ بر اثر خفگي‌ در بستر خواب‌ جان‌ سپرده‌ بود، به‌ پزشكي‌ قانوني‌ انتقال‌ يافت‌.

بازپرس‌ جنايي‌ پس‌ از تحقيقات‌ اوليه‌، شوهر مقتوله‌ را به‌ عنوان‌ مظنون‌ به‌ ارتكاب‌ قتل‌ همسرش‌، بازداشت‌ كرد.

محسن‌ كه‌ مردي‌ 60 ساله‌ است‌ ديروز در جريان‌ بازجويي‌ به‌ بازپرس‌ گفت‌:همسرم‌ صديقه‌ را چند روزي‌ براي‌ گردش‌ به‌ سفر شمال‌ برده‌ بودم‌ كه‌ ديروز به‌ تهران‌ برگشتيم‌. نيمه‌هاي‌ ديشب‌ بود كه‌ وقتي‌ از خواب‌ بيدار شدم‌ ديدم‌ صديقه‌ نفس‌ نمي‌كشد.

فورا به‌ عروسم‌ زنگ‌ زدم‌ و موضوع‌ را به‌ او خبر دادم‌. ساعتي‌ بعد هم‌ پسرم‌ به‌ خانه‌ما آمد و پس‌ از ديدن‌ جنازه‌ مادرش‌، با كلانتري‌ تماس‌ گرفت‌.

به‌ گزارش‌ خبرنگار ما، پسر اين‌ مرد 60 ساله‌ به‌ بازپرس‌ گفت‌: من‌ مطمئنم‌ كه‌ مادرم‌ به‌ دست‌ پدرم‌ كشته‌ شده‌ است‌. آنها از مدت‌ها قبل‌ با هم‌ اختلاف‌ شديدي‌ داشتند و چند بار تصميم‌ به‌ جدايي‌ گرفته‌ بودند، پدرم‌ از زماني‌ كه‌ اسير اعتياد شده‌ بود، با مادرم‌ بدرفتاري‌ مي‌كرد و او را آزار مي‌داد.

ضمنا بازپرس‌ در جريان‌ بازجويي‌، متوجه‌ آثار خراش‌هايي‌ بر روي‌ گردن‌ متهم‌ شد و اين‌ آثار نشان‌ مي‌دهد كه‌ زن‌ هنگام‌ خفه‌ شدن‌ به‌ دست‌ شوهر، چنگ‌ به‌ گلوي‌ او انداخته‌ تا بتواند خود را از پنجه‌ مرگبار شوهر نجات‌ بدهد.