زنان - شنبه 24 مرداد 1383 14 اوت 2004

 

 

 

 

رئيس دفتر پيشگيري از آسيب‌‏هاي اجتماعي بهزيستي اعلام كرد كه براساس آمارها، ميزان كودك‌ آزاري در كشور 15 درصد افزايش يافته است.

جمعه 23 مرداد 1383 13 اوت 2004

سيد هادي معتمدي, رئيس دفتر پيشگيري از آسيب‌‏هاي اجتماعي بهزيستي در گفت و گو با خبرنگار سرويس اجتماعي ايلنا, گفت: طبق آمار سال 82 بيشتر آسيب‌‏ها روندي صعودي داشته‌‏اند و از 8 تا 15 درصد افزايش در آنها ديده مي‌‏شود.

وي افزود: كودك آزاري نيز براساس يافته‌‏ها، 15 درصد افزايش داشته است.

به گفته معتمدي، ميزان كودك آزاري‌‏ها در بين شهرستان‌‏ها بيشتر از تهران است؛ اما هنوز آمار مشخصي نداريم.

 

جسد زنجيرشده‌ يك‌ زن‌ جوان‌ در خانه‌اش‌ پيدا شد

اعتماد - شنبه 24 مرداد 1383 14 اوت 2004

ديروز جسد يك‌ زن‌ جوان‌ را كه‌ به‌ طرز هولناكي‌ شكنجه‌ شده‌ بود در خانه‌شان‌ در آمل‌ پيدا كردند.

به‌ گفته‌ پليس‌، به‌ دور گردن‌ اين‌ زن‌ بيست‌وسه‌ ساله‌ نواري‌ پارچه‌يي‌ گره‌ خورده‌ بود و يك‌ رشته‌ زنجير آهني‌ به‌ طول‌ 3 متر بر پيكر شكنجه‌ ديده‌اش‌ بسته‌ بودند. ضمنا آثار زخم‌ و كبودي‌ بر پيشاني‌ و پيكرش‌ ديده‌ مي‌شد كه‌ نشان‌ مي‌داد قاتل‌ پس‌ از آزار و شكنجه‌ بسيار، اين‌ زن‌ را به‌ قتل‌ رسانده‌ است‌. براساس‌ تحقيقات‌ پليس‌، اين‌ زن‌ جوان‌ سپيده‌.ك‌ نام‌ دارد كه‌ از اهالي‌ محمودآباد بود و با شوهرش‌ در آمل‌ زندگي‌ مي‌كرد. همسايه‌ها گفته‌اند اين‌ زن‌ و شوهر به‌ دليل‌ اختلافات‌ خانوادگي‌ هميشه‌ با هم‌ درگير بوده‌اند. سپيده‌ همسر دوم‌ شوهرش‌ بود و هوو داشت‌.پدر اين‌ زن‌ جوان‌ در بازجويي‌ به‌ پليس‌ گفت‌: من‌ از شوهر دخترم‌ شاكي‌ هستم‌ چون‌ اين‌ مرد هميشه‌ دخترم‌ را آزار مي‌داد و شكنجه‌اش‌ مي‌كرد.به‌ گزارش‌ پليس‌، شوهر سپيده‌ اكنون‌ فراري‌ است‌ و ماموران‌ در جست‌وجوي‌ اين‌ مرد هستند چون‌ احتمال‌ قتل‌ از جانب‌ او مي‌رود.

 

تشديد برخورد با زنان و دختران در جمهوری اسلامی: پيشنهاد قانون حجاب، جداسازی در دانشگاه‌ها و بازداشت به جرم بدحجابی

جمعه 23 مرداد 1383 13 اوت 2004

فشار نمايندگان مجلس براي تصويب قانون حجاب هر روز بيشتر مي شود و به همين ترتيب، ايجاد محدوديت، برخوردهای فيزيکی و بازداشت زنان و دختران جوان نيز افزايش می يابد. يک نماينده مجلس هفتم از دولت خواست براي حفظ حجاب، اقدامي کلان انجام دهد. او همچنين خواستار جداسازي دختران و پسران در محيط دانشگاهها شد. پيش از اين، آيت الله خمينی اين کار را غيرضروری دانسته بود. سختگيری و بدرفتاری با زنان و جوانان در شهرستانها هم ادامه دارد. تنها در استان گيلان، طی يک هفته 32 نفر به جرم بدحجابی بازداشت شدند.

ژان خاکزاد (راديو فردا): فشار نمايندگان مجلس براي تصويب قانون حجاب، هر روز بيشتر مي شود و به همين ترتيب ايجاد محدوديت و برخوردهاي فيزيکي و بازداشت زنان و دختران جوان نيز افزايش مي يابد. اخيرا يکي از نمايندگان مجلس نيز خواستار جداسازي پسران و دختران در دانشگاهها شده بود، در حالي که پيش از اين آيت الله خميني اين کار را غير ضروري خوانده بود و به شدت با آن مخالفت کرده بود. به نظر مي رسد تندروهاي جمهوري اسلامي ديگر به قوانين و دستورهاي اوليه جمهوري اسلامي نيز بي توجهی نشان مي دهند.

فرين عاصمي (راديو فردا): پس از اين که سردار محمد قاليباف فرمانده نيروهاي انتظامي جمهوري اسلامي اعلام کرد گروهي از زنان و دختران جوان به شکل مانکن در اجتماع ظاهر مي شوند، نمايندگان مجلس هفتم نيز خواستار تصويب قانون حجاب توسط دولت شدند. نيره اخوان نماينده مردم اصفهان در مجلس شوراي اسلامي هفته پيش از دولت خواست براي حفظ حجاب، اقدامي کلان انجام دهد و قانون حجاب را تصويب کند. خانم اخوان همچنين خواستار جداسازي دختران و پسران در محيط دانشگاهها شده و گفته است براي رفع اضطراب رواني و مخاطرات رفتاري، دولت بايد از اختلاط پسران و دختران در محيطهاي آموزشي جلوگيري کند، اما وي درباره اين اضطراب دروني و علل به وجود آمدن آن توضيح ديگري نداده است.

اين در حالي است که کميته اي ويژه در کميسيون فرهنگي مجلس با عنوان تبليغات و ارشاد و با هدف رسيدگي به معضلات اجتماعي تشکيل شده است و پس از شکل گيري اين کميسيون نمايندگان عضو ائتلاف آبادگران در مجلس هفتم اعلام کردند برنامه ويژه اي براي مبارزه با بدحجابي در دستور کار دارند. گفته هاي نيره اخوان نماينده مردم اصفهان در مجلس، نقض جدي سخنان آيت الله خميني است که درباره جداسازي محيطهاي دانشگاه مخالفت خود را به صراحت اعلام کرده بود. از سوي ديگر، محمد قمي، نماينده پاکدشت در مجلس هفتم، در واکنش به سخنان خانم اخوان با اشاره به گفته هاي آيت الله خميني جدا کردن جوانان در دانشگاهها را درست ندانست و گفت: جدا کردن جوانان در دانشگاهها مشکلي را حل نمي کند، جز اين که ما را متهم کنند به آنکه شبيه القاعده فکر مي کنيم.

اما به نظر مي رسد اکثريت محافظه کار مجلس هفتم با اين عقيده موافق نيستند. به نوشته روزنامه جمهوري اسلامي، اعضاي کميسيون فرهنگي مجلس از عملکرد سازمان تبليغات اسلامي به ويژه حوزه هنري انتقاد کردند. آنان از رئيس سازمان تبليغات اسلامي خواستند نظارت دقيقتري بر آموزشگاههاي آزاد و فضاهاي آموزشي اعمال کند. همچنين دهها مسجد بزرگ تهران با امضاي طوماري ضمن هشدار به مسئولان فرهنگي جامعه به خاطر آنچه پديده شوم بدحجابي، برهنگي و کشف حجاب نوين در معابر و اماکن عمومي ناميده اند، آمادگي خود را براي هرگونه مقابله با مفاسد اجتماعي اعلام کردند.

اجراي طرحهاي سخت گيرانه درباره حجاب در شهرستانها هم ديده مي شود. در استان گيلان در هفته گذشته، 32 نفر از زنان و دختران به جرم بدحجابي دستگير شدند. اين دستگيريها در بندر انزلي، ساري، تبريز و مشهد و بسياري شهرهاي ديگر نيز ادامه دارد. اقداماتي چون احداث پارکهاي ويژه زنان که در پنج پارک تهران در نظر گرفته شده است نيز آغازي براي ايجاد سختگيريهاي بيشتر و جداسازي مردان و زنان است.

از سوي ديگر روزنامه جمهوري اسلامي در شماره روز چهارشنبه خود، گزارشي منتشر کرد که در آن از راهپيمايي جمعي از نمازگزاران تهران، در اعتراض به بي حجابي و مفاسد اجتماعي در جامعه و تعطيلي به گفته اين روزنامه فرضيه اسلامي امر به معروف و نهي از منکر خبر مي داد. در اين اطلاعيه مکانهاي راهپيمايي، شوراي شهر تهران، قوه قضاييه، مجلس شوراي اسلامي، ستاد احياي امربه معروف و نهي از منکر، نيروي انتظامي، صداوسيما و ميدان وليعصر تهران اعلام شده بود، اما به گفته خبرنگاراني که براي تهيه گزارش رفته بودند، اين تجمعها در هيچ يک از محلهاي اعلام شده صورت نگرفت.

 

مبارزه ورزشكاران زن براى حضور پررنگتر در بازيهاى المپيك

راديو آلمان - پنج شنبه 22 مرداد 1383 12 اوت 2004

در بازيهاى امسال چهل درصد شركت كنندگان المپيك آتن را زنان تشكيل ميدهند. اين رقم در مقايسه با المپيك سئول در سال ۸۸ ميلادى افزايشى قابل توجه را نشان ميدهد كه تنها يكچهارم ورزشكاران، زن بودند

دوم ماه اوت سال ۲۸ ميلادى بود كه لينا رادكه، زن دونده آلمانى برنده مدال طلا در رشته دو  هشتصد متر بازيهاى المپيك شد. در آن سال مسابقه ها در شهر آمستردام هلند برگزار ميشدند و رادكه با كسب اين افتخار راهگشاى پيروزى هاى ديگر زنان آلمانى در عرصه هاى ورزشى شد.

اينك ۷۶ سال از نخستين بارى كه زنان توانستند در مسابقات دو ميدانى المپيك شركت جويند، ميگذرد. آنها ديگر در اين عرصه مهجور نيستند و به پهنه هايى در دوميدانى هجوم آورده اند كه سابق بر اين  تنها در اختيار مردان بود. مثلا در بازيهاى امسال، ۳۹ زن در پيكارهاى خود دررشته پرتاب وزنه  در روز ۱۸ ماه اوت،نخستين كسانى  خواهند بود كه مدال طلاى اين دوره از بازيهاى المپيك را دريافت ميكنند.

با نگاه به گذشته ميبينيم پايه گذار كميته بين المللى المپيك پير دو كوبرتن در اولين دوره بازيها در سال ۱۸۹۶يعنى  يكصد و هشت سال قبل، حضور زنان را در عرصه رقابت ها مجاز ندانسته بود. اين بارون فرانسوى كه مايل بود رقابت ها تنها با شركت مردان به پيش روند، با عباراتى شديدا زن ستيزانه مخالفت خود را با حضور بانوان ابراز كرده بود. او گفته بود: بازيهاى المپيك  با حضور زنان غير عملى، غير جذاب و نازيبا خواهند بود.كوبرتن حتى در سال ۱۹۱۲ در شهر استكهلم  افزوده بود: راستى كسى هست كه بخواهد بازيهاى زنان را تماشا كند؟ بعدها جانشين وى آورى برونداژ در سال ۱۹۵۲ پيشنهاد داده بود كه رقابت هاى زنان از المپيك به كلى حذف شوند.

اينك اما زنان، بسيارى قله ها در المپيك را فتح كرده اند. مثلا  در سال ۱۹۰۰ در پاريس تنها هفده زن در رشته هاى گلف و تنيس براى كسب افتخار و مدال جنگيدند.  آن زمان تا كنون با احتساب المپيك آتن، تعداد زنانى كه در پيكارهاى المپيك شركت كرده اند، به رقمى حدود ۲۷ هزار نفر بالغ ميشود. 

در عين حال كميته بين المللى المپيك و كميته هاى ملى عنوز عليرغم كليه تلاش ها، تحت تسلط مردان هستند. در ميان ۱۴۸ عضو كميته بين المللى المپيك نام تنها ۱۲ زن به چشم ميخورد. در كميته ملى المپيك آلمان نيز در مقابل ۹۵ مرد تنها ۱۸ زن حضور دارند كه اقليتى است آشكار.

از سوى ديگر در حالى كه از سال ۲۰۰۰ و در المپيك سيدنى وزنه برداران زن اجازه حضور در رقابت هاى ورزشى را يافته اند، هنوز جاى حضور در رشته هايى مثل بوكس و  برخى رشته هاى دو ميدانى مانند دو ۳۰۰۰ متر خالى است و تلاش ها در اين زمينه با مانع مواجه ميشود.

 

در ميان ده هزار و پانصد نفر ورزشكار شركت كننده در المپيك آتن، ۴۲۰۰ نفر زن هستند كه اين ركوردى براى زنان ورزشكار به حساب ميايد. در ميان ۳۰۱ داور مسابقات المپيك امسال هم در جاييكه ۱۶۶ نفر آنها مرد هستند رقم ۱۲۵ داور براى زنان قابل توجه است.

هنگاميكه لينا رادكه درسال ۱۹۲۸ در آمستردام، هشتصد متر را در دو دقيقه و شانزه ثانيه و هشت دهم ثانيه طى كرد، تنها ۲۹۰ شركت كننده زن در مسابقات شركت داشتند، ركورد رادكه ۱۶ سال شكسته نشد.  در اين سال تعدادى از زنانى كه در دو هشتصد متر شركت كرده بودند به دليل كوفتگى از ادامه دو بازماندند.

 

تشكل حمايت از زنان آسيب پذير دراستان آذربايجان غربي تاسيس مي شود

جمعه 23 مرداد 1383 13 اوت 2004

خبرگزاري فارس: باحمايت استانداري آذربايجان غربي تشكل غيردولتي حمايت از زنان آسيب پذير دراين استان تاسيس خواهد شد.

به گزارش خبرگزاري فارس، بشيري، مشاور استاندار آذربايجان غربي و دبيركميته زنان اين استان درگفت و گو با ستاد خبري هفته بزرگداشت مقام زن و روز مادر گفت:‌استان آذربايجان غربي 35 تشكل غيردولتي فعال زنان دارد كه راه اندازي كتابخانه‌هاي تخصصي زنان، برنامه‌هاي متنوع فرهنگي و تفريحي، تشكيل انجمن نويسندگان زن و... را بدنبال داشته است.

وي در همين رابطه به انجمن حقوقدانان نوين اشاره كرد و افزود: اين انجمن با حضور زنان و دختران حقوقدان تشكيل شده است كه وظيفه مشاوره و راهنمايي براي همه زنان آسيب ديده و زنداني را بر عهده دارد.

بشيري خاطر نشان كرد:‌استان آذربايجان غربي يكي از استانهايي است كه با مشكل بيكاري فصلي زنان روبروست و در اين راستا استانداري براي حمايت از زنان كارگر و پديده زنان كارگر فصلي بدنبال تاسيس مركزي جهت پوشش و سرپرستي اين زنان است.

وي با بيان اينكه سازمان‌هاي غيردولتي بيش از سازمان‌هاي دولتي حمايت از زنان را بر عهده دارند تصريح كرد: سازمان‌هاي غيردولتي در جهت حمايت از زنان قدرت بيشتري دارند و تجربه چند ساله اخير و نظارتي كه برعملكرد NGOها بوده گوياي همين امر است.

وي خاطر نشان كرد: استانداري تنها در زمينه تحقيق و انجام مطالعات مختلف براي زنان، برپايي كلاسهاي آموزشي در جهت توانمندسازي زنان و كلاسهاي آموزشd برايNGOها و اطلاع رساني حقوقي بانوان مي تواند تلاش كند.

وي به نشريه تخصصي بانوان استان آذربايجان غربي اشاره كرد و گفت:‌اولين نشريه تخصصي بانوان در استان آذربايجان غربي با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به چاپ رسيده كه در سطح استان بدست بانوان مي رسد.

وي به نشستهاي تخصصي مديران كل زن استان اشاره كرد و اظهار داشت‌:‌مجمع مشورتي زنان استان آذربايجان در شهر بوكان تشكيل شده است كه طي جلسات متعددي با حضور تمام زنان صاحبنظر در مورد مسايل و مشكلات بانوان برگزار مي شود.

 

اعضاي جديد شوراي مركزي جامعه زينب انتخاب شدند

جمعه 23 مرداد 1383 13 اوت 2004

خبرگزاري فارس: دبير كل جامعه زينب (س) از انتخاب اعضاي جديد شوراي مركزي اين تشكل خبر داد.

مريم بهروزي با اعلام اين خبر به خبرنگار خبرگزاري فارس ادامه داد: در مجمع روز گذشته جامعه زينب (س) كه با سخنراني حبيب الله عسگراولادي رئيس جببه پيروان امام و خط رهبري آغاز و در ادامه اعضاي جديد شوراي مركزي انتخاب شدند.

وي افزود: به غير از سه نفر از اعضاء شمال زهرا عباسقلي، شمسي معتضد و مريم بهروزي كه جزء هيات موسس و عضو ثابت شوراي مركزي هستند، ديگر اعضاء انتخاب شده به ترتيب آراء عبارت از لاله افتخاري، مخدره باهنر، فاطمه قائيني، اعظم حاجي عباسي، نفيسه فياض‌بخش، فرشته حكمتيان، مهناز رفيع‌زاده، قاطمه آليا، اكرم حسيني، فاطمه زعفراني، محبوبه اميرحسيني، احمدي‌نژاد و پروين سليحي هستند.

دبير كل جامعه زينب (س) تصريح كرد: در اين كنگره به دليل كمبود وقت تغيير اساسنامه صورت نگرفت و موكول به به برگزاري كنگره ديگري شد.

 

خاطره حجازي: دلم مي‌خواهد زن ايراني را روزي بر طريق قدرت مشاهده كنم

جمعه 23 مرداد 1383 13 اوت 2004

نخستين همايش ادبيات معاصر زنان لرستان، با حضور شاعران و نويسندگان استاني، عصر روز چهارشنبه در سالن اجتماعات سينما استقلال خرم آباد برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در اين همايش ضمن قرائت اشعار و داستانهايي توسط شاعران، بنفشه حجازي و خاطره حجازي، از داستان‌نويسان و شاعران، نيز به بررسي زن در آثار شاعران كلاسيك و زن در آثار خود پرداختند.

خاطره حجازي با بيان اين مطلب كه سعي كرده‌ام در آثارم زناني قوي بسازم، گفت: به دو دليل زنان آثارم قوي هستند؛ اول اينكه دلم مي‌خواهد زن ايراني را روزي بر طريق قدرت مشاهده كنم و ديگر اين كه فرهنگي را به چشم خود ديده‌ام كه در آن زنها قدر بودند و محيط زندگي من براي درك درستي از زن مساعد بوده است.

او افزود: بانو در آثار من يك واقعيت است و در واقع همان نيمه پنهان ما زنهاست كه از آن بي‌خبريم و فرنگيس آثارم درواقع نمودي از شخصيت قوي است كه هميشه سوار بر اسب و پيش چشم من تاخته است.

وي با بيان اين مطلب كه هدف من در اين آثار ساختن زن نبوده است،‌ گفت: به دلايلي كه گفتم در آثارم زناني قوي ساخته‌ام؛ اما اصلا آگاهانه نبوده است و نخواسته‌ام زن بسازم. آدمهايي كه در آثارم خلق كرده‌ام بيشتر انسانند و اگر بيشتر آنها زن هستند و اگر من به قالب زنان آشناترم، به اين دليل است كه من يك زن هستم و از زن بودن خودم خوشحالم.

همچنين در ادامه اين همايش بنفشه حجازي به بررسي ديدگاه شاعران كلاسيك و معاصر مرد در مورد زن پرداخت. وي در بخشي از سخنانش گفت: توهين به زنان در اشعار برخي از شاعران كلاسيك آنقدر همگاني و عادي و تكراري است كه گاهي زنان اين ادبيات را به خود نسبت داده و باور مي‌كردند. همچنين در اين دوره فشارهاي اجتماعي و فرهنگي بر زنان تا حدي بوده كه كمتر زني به خود جرات مي‌داد با نام خود شعر بسرايد.

خاطره حجازي در حاشيه اين همايش در گفت‌وگو با ايسنا با مثبت قلمداد كردن چنين رويدادي گفت: اشعاري كه امروز قرائت شد، بسيار گيرا بود و از آنچه كه من در مركز مي‌شنيدم نه تنها چيزي كم نداشت، بلكه در مواردي حتا بهتر بود. چنين آثاري سرمايه‌هاي باارزش ما هستند كه بايد از فراموش شدن آن‌ها، از طريق چاپ اين آثار و در اختيار ديگران قرار دادنشان، جلوگيري شود.

در پايان مراسم موسيقي خاص زنان نيز در دو بخش اجرا شد.

 

يك اسم شب براي رسيدن زن به بالا وجود دارد كه عشق است

جمعه 23 مرداد 1383 13 اوت 2004

برنامه روز پاياني همايش زن و هنرهاي تجسمي عصر روز چهارشنبه با سخنراني دكتر زهرا رهنورد با عنوان فمينيسم و نگارگري ايران در موزه هنرهاي معاصر تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار بخش هنرهاي تجسمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، رهنورد با اشاره به اين كه نگارگري هنري سنتي است كه با آغاز اسلام به ايران آمده و فمينيسم بحثي معاصر است، ارتباط بخشيدن به اين مقوله را هرچند سخت، اما ممكن دانست و عنوان كرد: ممكن است پايگاه نظري امروز باشد و سوژه از گذشته، اما اگر از خاستگاه نظري وارد شويم، مي‌توانم هر سوژه‌اي را در هر دوره تاريخي مطرح، تحقيق و بررسي كنيم.

وي افزود: به ذهنيتي كه امروز و در شرايط خاص متولد شده نمي‌توانيم ساختار گذشته بدهيم و تنها درباره دوره‌هاي تاريخي مي‌توان گزارش‌گونه بحث كرد؛ چرا كه ذهن مرمت‌پذير نيست و ساختار خود را دارد.

او مباحثي چون پدرسالاري و مردسالاري را بحث‌هاي جامعه شناختي اخير خواند و اين پرسش را مطرح كرد كه آيا در روزگاران گذشت چنين مقوله‌اي در ذهن كسي جا مي‌گرفت؟

وي سپس به تقسيم‌بندي جايگاه زن در نگاره‌هاي ايران پرداخت. به گزارش ايسنا بنا به تحقيق و مطالعات رهنورد زن در بخشي از نگاره‌ها به عنوان ستاره يا موجودي پرستيدني است كه هويت او عمدتا در عشق نمود پيدا مي‌كند. در بخش ديگري از نگاره‌ها زن را در هيچ مقوله‌اي جدي و مهمي نمي‌بينيم و در جاهايي نيز او سياهي لشكر است؛ در جايگاهي نيز او ظاهر مي‌شود و ساحت شر را اشغال مي‌كند.

رييس دانشگاه الزهرا (س) تنها ساحت قدسي زن را ساحت عاشقانه خواند و گفت: نگارگري ما روندي را طي مي‌كند كه ناشي از شرايط فرهنگي جامعه آن روزگار است.

او كه بحث خود را با نمايش اسلايدهايي از تصاوير دوره‌هاي مختلف نگارگري ايران ادامه مي‌داد، عنوان كرد: يك اسم شب براي رسيدن زن به بالا وجود دارد كه عشق است، تنها دانستن اسم شب مقوله‌اي است كه با آن مي‌تواند كاست بسته جنسيتي خود را شكسته، تعالي يابد.

وي به عنوان نمونه با اشاره به تصويري گفت: در نگاره‌هاي ايراني همچون موقعيت كشور ما، هر زني را يا مادر مي‌خوانند و يا خواهر، گويا در هيچ جايگاه ديگري عزت ندارد. در نگاره‌هاي ايراني هم اكثر ديالوگ‌هاي بين مردها با هم و يا پيرزن‌ها با مردهاست. حضور زن‌هاي جوان در مباحث ديده نمي‌شوند؛ مگر بحث‌هاي روزمره يا حاشيه و پچ‌پچ، زن نقش فعالي در قلمرو فرهنگي و ذهنتي جامعه ندارد.

رهنورد در پايان نتيجه گرفت: زن در نگارگري ساحت و جايگاه متعالي و دست اول دارد و رمز رسيدن به اين جايگاه تنها عشق است و بدون آن مرتبه جايگاه تقليلي دارد.

او ساحت عشق در نگارگري را رمزآميز دانست و تاكيد كرد: بايد آن را شناخت و گشود تا به تعالي رسيد. در اين امر به لحاظ روش تحقيق هم محدوديت وجود دارد.