زنان - دوشنبه 12 مرداد 1383 دوم اوت 2004

 

 

 

سه گانه اى از پروين اعتصامى، فروغ فرخزاد و ژاله قائم مقامى

شرق - دوشنبه 12 مرداد 1383 دوم اوت 2004

تريلوژى سه زن شاعر ايرانى با گردآورى روح انگيز كراچى منتشر خواهد شد. كراچى درباره اين آثار به خبرگزارى ايسنا توضيح داد: در اين سه گانه سعى كرده ام كتاب ها به گونه اى باشد كه هم مورد پسند جامعه دانشگاهى و هم مورد توجه مردم عادى قرار گيرد. بخش اعظم اين آثار كتابشناسى است و چون در جامعه ما جدى گرفته نمى شود، تلفيقى از كتابشناسى، معرفى شاعر و آثارش را به همراه نقد ادبى آورده ام. وى افزود: معتقدم ادبيات زنانه با اين سه زن شاعر آغاز شده است؛ هرچند كه خيلى ها مخالف باشند. اين كتاب ها بررسى آثارى از پروين اعتصامى، فروغ فرخزاد و عالم تاج قائم مقامى (ژاله) را كه به ترتيب از سال هاى ۱۳۱۴ ، ۱۳۲۵ و ۱۳۳۱ تا سال ۱۳۸۱ نگاشته شده است دربر مى گيرد. سه گانه فروغ، پروين و ژاله را قرار است انتشارات داستان سرا منتشر كند و كتاب پروين اعتصامى از اين سه گانه هفته آينده همزمان با برگزارى جايزه پروين اعتصامى در تالار وحدت، عرضه خواهد شد. روح انگيز كراچى، دانشيار پژوهشى پژوهشگاه علوم انسانى، پيش از اين فروغ، ياغى مغموم ،با كابوس هاى زن ، چشم هاى لوچ زمين،پژوهشى در ادبيات سفرنامه اى و ... را منتشر كرده است.

 

حضور گسترده زنان در ارتش المهدي

يكشنبه 11 مرداد 1383 اول اوت 2004

خبرگزاري فارس: پس از برقراري آتش‌بس بين شبه نظاميان صدر و نيروهاي‌ اشغالگر عراق ، فعاليت زنان در ارتش المهدي افزايش يافت.

روزنامه اماراتي الخليج در شماره امروز خود نوشت به دليل هوش و ذكاوت و قدرت زنان در جمع‌آوري اطلاعات و جاسوسي و نيز انتقال آسان اسلحه در زير پوشش سنتي خود، ارتش المهدي به جذب وسيع زنان براي فعاليت در ارتش پرداخته است.

الخليج افزود در حال حاضر150 زن در ارتش المهدي در استان بغداد و شهرهاي جنوبي عراق فعاليت مي‌كنند.

اين زنان از ماه آوريل در كنار مردان به مبارزه عليه نيروهاي اشغالگر مي‌پرداختند.

در ارتش المهدي يك گردان به نام "گردان بنت الهدي" وجود دارد كه در آن همسران، مادران و خواهران اعضاي ارتش المهدي حضور دارند.

از زماني كه مقتدا صدر عمليات مسلحانه خود را عليه نيروهاي اشغالگر آمريكايي شروع كرد، عده‌اي از زنان در اين عمليات، ارتش المهدي را همراهي مي‌كردند.

 

خبرگزاري فارس: خبرگزاري بانوان ايران، نخستين خبرگزاري ويژه زنان طي مراسمي راه‌اندازي مي‌شود.

يكشنبه 11 مرداد 1383 اول اوت 2004

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي شهرداري مشهد مدير عامل خبرگزاري بانوان ايران اطلاع‌رساني در حوزه زنان، معرفي توانمنديهاي زنان، بيان مشكلات و تنگناها، آگاهي بخشي و راه‌حل‌ها براي مشكلات زنان را از اهداف راه‌اندازي اين خبرگزاري برشمرد.

صديقه قنادي افزود: زنان نقش اساسي در جامعه دارند و در بخش اطلاع‌رساني حوزه زنان خلائي وجود دارد.

وي گفت: خبرگزاري بانوان مي‌تواند اين خلاء خبري را با پردازش خبر، گزارشهاي خبري و تحليلي پر نمايد.

مدير عامل خبرگزاري بانوان ادامه داد: خبرگزاري بانوان به دور از مسائل سياسي و حاشيه‌اي به اطلاع‌رساني در كشور خواهد پرداخت.

قنادي تاكيد كرد: اين خبرگزاري وابسته به هيچ حزب و جناح خاصي نيست.

وي بيكاري، ازدواج، خودسرپرستي، بدسرپرستي، زنداني شدن مردان و ازدواج مجدد مردان را از جمله مشكلاتي دانست كه زنان را رنج مي‌دهد.

مدير عامل خبرگزاري بانوان گفت: خبرنگاران اين خبرگزاري همگي زنان فرهيخته‌اي خواهند بود كه خبرگزاري را ياري خواهند كرد.

قنادي، عضو شوراي اسلامي شهر مشهد است و رياست مجمع بانوان عضو شوراهاي اسلامي كشور را بر عهده دارد.

 

سيماي زن در متن‌هاي نظم فارسي عنوان پژوهش ناهيد معتمدي ـ پژوهشگر ادبي ـ است كه به منظور دريافت مدرك دكتري از دانشگاه تفليس گرجستان به‌صورت سه كتاب مجزا به بازار كتاب عرضه خواهد شد.

يكشنبه 11 مرداد 1383 اول اوت 2004

معتمدي در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان سبغه‌ي پژوهشي اين اثر كه پنج سال به طول انجاميده است، گفت: در اين پژوهش سيماي زنان از قرن چهار تا هفت و در آثار وزين ويس و رامين ، خمسه نظامي و شاهنامه فردوسي مورد بررسي قرار گرفته است.

وي با تأكيد بر اينكه كار پژوهشي در اين زمينه با توجه به تنوع آثار بررسي شده مي‌طلبيد كه به موضوع پژوهشي از زواياي مختلفي نگاه شود، گفت: در اين پژوهش شخصيت زنان در شاهنامه از بعد رزمي و حماسي و در خمسه نظامي از بعد روانشناسي و در ويس و رامين متناسب با محتواي اثر عشق در متون كهن فارسي مورد پژوهش قرار گرفته است.

اين منتقد ادبي تاكيد كرد: نگارش پژوهش درباره كتاب اول (ويس و رامين) به پايان رسيده است كه با عنوان شعار عشق ويس و رامينت تلاش شده است به پشتوانه‌ي زبان‌شناختي، روانشناسي و ساختار اين اثر منظوم توجه شود.

وي در پايان گفت: در مورد مؤسسه‌ي انتشاراتي كه زحمت نشر اين كارها را برعهده بگيرد، فكر نكرده‌ام.

او گفت: پذيرش زبان فارسي به عنوان زبان معيار، توجه به خود فرهنگ‌ها و آداب و رسوم و فولكلورهاي مناطق مختلف، بيش و پيش از زبان‌هاي محلي حايز اهميت است. چراكه با رعايت اين پارامترها مي‌توان به هدف مورد نظر كه همان توجه به خود فرهنگ‌هاست نايل شد.

 

سنگسار يک زن در هاديشهر

يكشنبه 11 مرداد 1383 اول اوت 2004

پيك ايران - طبق حکم صادره عليه يک زن دز دادگاه جلفا(استان آذربايجان شرقي) قرار است وي روز جمعه 16/5/83 در شهر هاديشهر سنگسار شود. اتهام اين زن شرکت در قتل همسرش ميباشد. همسر اين مرد را يک جوان به قتل رسانده است که با  اين زن  ارتباط داشته است.