زنان:شنبه 11 مهر 1383 2 اكتبر  2004

 

 

اعضاي مجمع تشخيص مصلحت با كنوانسيون رفع تبعيض عليه زنان موافق نيستند 

جمعه 10 مهر 1383 اول اكتبر  2004

عضو فراكسيون زنان مجلس شوراي اسلامي، گفت: اعضاي كميسيون فرهنگي به دنبال اين هستند كه جلسه‌‏اي مشترك با اعضاي مجمع تشخيص مصلحت نظام برگزار كنند.

فاطمه آليا، نماينده تهران در مجلس شوراي اسلامي، در گفت و گو با خبرنگار ايلنا، در خصوص تصويب كنوانسيون رفع تبعيض عليه زنان در كميسيون فرهنگي مجمع تشخيص مصلحت نظام، گفت: اين مساله براي ما نيز در حد شنيده‌‏ها بوده و هنوز صحت و سقم آن مشخص نيست و قرار شد كه برخي از اعضاي كميسيون اين مساله را پيگيري كنند.

وي، در ادامه افزود: ممكن است، اين مساله در كميسيون فرهنگي مجمع تصويب شده باشد؛ اما بعيد مي‌‏دانم كه اعضاي مجمع تشخيص مصلحت نظام با اين مساله موافق باشند.

 

تفكيك جنسيتي مشكلات فرهنگي دانشگاه‌ها را حل نمي‌كند

جمعه 10 مهر 1383 اول اكتبر  2004

سرانه فرهنگي هر دانشجو در دانشگاه تهران 3 هزار تومان و سرانه ورزشي آن دو هزار تومان است كه اين ميزان براي اجراي برنامه‌هاي فرهنگي در دانشگاه‌ها به هيچ عنوان كافي نيست.

دكتر اميد، معاون دانشجويي دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار صنفي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اينكه طرح تفكيك جنسيتي در دانشگاه مطرح نيست، گفت: اجراي اين طرح به هيچ عنوان امكان پذير نيست،‌ اگرچه اجراي آن نيز به هيچ وجه حل كننده مشكلات فرهنگي دانشگاه‌ها نيست.

وي با بيان اينكه براي حل مشكلات فرهنگي دانشگاه‌ها بايد راه حل خاص خود را پيدا كرد، افزود: ‌حل اين مشكلات نيازمند فعاليتهاي زيربنايي و مطالعاتي گوناگون است كه در اين راستا در دانشگاه تهران تحقيقات زيادي انجام شده و طي آن بررسي‌هايي براي سنجش نياز و دغدغه‌هاي دانشجويان انجام شده است.

 

وي افزود: تلاش ما بر اين است تا پس از مشخص شدن نتايج تحقيق، برنامه‌ها و فعاليتهاي فرهنگي دانشگاه‌ را بر اين اساس جهت دهيم.

دكتر اميد با بيان اينكه سرانه فرهنگي دانشگاه‌ها بسيار پايين است، خاطر نشان كرد: سرانه فرهنگي هر دانشجو در دانشگاه تهران سه هزار تومان است، همچنين سرانه ورزش براي دانشجويان اين دانشگاه 2 هزار تومان است يعني با 5 هزار تومان ما بايد ورزش‌، امور فرهنگي و فوق برنامه دانشجويان را در طول سال اداره كنيم، كه اين بسيار دور از ذهن است.

معاون دانشجويي دانشگاه تهران با بيان اينكه اين دانشگاه توانايي و آمادگي اجراي برنامه‌هاي فرهنگي را داراست، گفت: دانشگاه تهران در اين راستا اقدامات زيادي انجام داده و تجربيات،‌ توان و پتانسيل بسيار عظيم دانشجويي را نيز داراست ولي از سوي ديگر امكانات و اعتبارات مطلوب براي اجرا و بهره مندي از اين توان را ندارد.

وي افزود: طي نظر سنجي‌هاي انجام شده بالاي 60 درصد دانشجويان دانشگاه علاقمند برگزاري اردوهاي سالم فرهنگي و علمي هستند ولي با بودجه فعلي اجراي اين گونه طرحها امكان پذير نيست. بنابراين مسئولين طي بحثهاي فرهنگي بايد به فكر راهكارها و تقويت زيرساختهاي بخش فرهنگي دانشگاه‌ها باشند.

دكتر اميد با بيان اينكه سطح فرهنگي دانشگاه‌ها در حال حاضر نيز بالاتر از سطح متوسط كل جامعه و حتي آموزش و پرورش است، گفت: طي تحقيقات و نظر سنجي‌هاي صورت گرفته در دانشگاه تهران، كمتر از يك درصد دانشجويان به سمت مواد مخدر تمايل دارند و بيش از 46 درصد آنان راز و نياز با خداوند را به عنوان بهترين راه براي رفع هيجانات و مشكلات خود مي‌شناسند. با اين حال افزايش سطح فرهنگي دانشگاه‌ها هنوز نيز جاي زيادي دارد ولي تحقق آن نيازمند امكانات و اعتبارات زيادي است.

 

با مرگ دست كم يك زن در هر دقيقه در هنگام وضع حمل در كشورهاي در حال توسعه، سازمان بهداشت جهاني حركتي را در جهت جلوگيري از اين مرگ و ميرها از طريق آموزش كاركنان بهداشت و سلامتي آغاز كرده است.

جمعه 10 مهر 1383 اول اكتبر  2004

به گزارش سرويس بين‌الملل ايسنا، به نقل از منابع اينترنتي، اين اقدام از سوي سازمان بهداشت جهاني شامل پروژه‌اي تحت عنوان بازبيني مشكلات و مرگ و ميرهاي مادران با هدف ايمن‌سازي بارداري به عنوان راهنمايي براي طراحان و ارايه كنندگان خدمات بهداشتي است. اين پروژه 10 ميليون دلاري همچنين شامل آموزش تصميم‌گيرندگان، طراحان ملي بهداشتي و ارايه كنندگان خدمات پزشكي در كشورهاي اولويت اول است. اين اقدام با همكاري بيش از 20 آژانس منطقه‌اي و بين‌المللي شامل صندوق جمعيت ملل متحد (UNFPA)، صندوق كودكان ملل متحد (يونيسف) و بانك جهاني صورت گرفته است. اين سازمان در حال مبارزه با عاملي هستند كه به طور گسترده به عنوان يك اپيدمي نامريي در كشورهاي فقير مشاهده شده است، جايي كه خطر مرگ و مير درحين وضع حمل بيش از 100 برابر بيشتر از كشورهايي ثروتمند است.

سازمان بهداشت جهاني اعلام كرد كه اين ارقام تمام داستان نيستند چرا كه بيش از نيمي از اين مرگ و ميرها گزارش نشده‌اند. بيش از 60 كشور حتي آمار مربوط به اين مشكل را پيگيري نمي‌كنند.

دلايل اصلي اين قبيل مرگ و ميرها مشهود است: خونريزي، عفونت، اختلالات فرا تنشي، كار سخت و سقط غيربهداشتي و ناسالم جنين.

 

كميته مشورتي سه جانبه اشتغال زنان تشكيل شد.

جمعه 10 مهر 1383 اول اكتبر  2004

علافر مشاور وزير كار و امور اجتماعي در امور بانوان در گفت‌وگو با خبرنگار زنان خبرگزاري دانشجويان ايران اظهار داشت: با توجه به اين كه ساختار شوراي كميته مشورتي سه جانبه اشتغال زنان بايد تركيب استاني نيز داشته باشد و از سوي ديگر استانها تنها داراي ظرفيت كارشناسي نه ظرفيت مديريتي هستند؛ بنابراين به مدير كل دفتر امور بانوان وزارت كشور پيشنهاد شد تا مشاورين بانوان استانداري‌ها اين مسؤوليت را در سطح استانها برعهده داشته باشند تا بحث اشتغال زنان در استانها نيز پيگيري شود.

مشاور وزير كار در امور بانوان تاكيد كرد: در اولين فاز همكاري با سازمان بين‌المللي كار( ILO ) در سال گذشته كنفرانس توانمندسازي زنان، برابري و اشتغال با حضور نمايندگان برگزار و در خرداد ماه سال جاري نيز امكان حضور مشاور وزير كار در امور بانوان در اين اجلاس فراهم شد.

به گفته وي، در اجلاس توانمندسازي زنان برابري و اشتغال، ILO توصيه‌هاي سياستي به دولت ايران ارايه كرد كه در اولين گام آن به دولت توصيه شد كه در زمينه قانونگذاري و سياستگذاري براي رفع تبعيض اشتغال زنان انجام شد و سازمان بين‌المللي كار خواستار تشكيل كميته سه جانبه كارگري، كارفرمايي و دولتي به بحث مربوط به رفع تبعيض اشتغال زنان بپردازد.

مشاور وزير كار در امور بانوان در پايان با بيان اين كه هنوز زنان در دسترسي به تسهيلات اشتغال با مشكل مواجه هستند تاكيد كرد: بايد اقدامات لازم را در زمينه دسترسي زنان به تسهيلات اشتغالزا در بودجه سال 84 فراهم كنيم.

 

الگوي زنان کانادايي براي زنان ايراني: مبارزه تدريجي و ريشه‌اي براي دستيابي به حقوق مساوي با مردان

راديو فردا- مريم اقوامي (تورانتو) - چهار شنبه 8 مهر 1383 29 سپتامبر 2004

مبارزه ريشه‌اي و تدريجي زنان کانادايي در مدت زماني کمتر از 100 سال براي دستيابي به ابتدايي ترين حقوق خود، سبب شده است تا آنها بتوانند به نقش هاي کليدي در سياست اقتصاد اين جامعه دست يابند. گرچه امروز زنان يکي از اهرم هاي بنيادين ساختار اجتماعي و اقتصادي اين کشور پيشرفته هستند، اما هنوز براي کسب مدارج بالا در عرصه هاي سياسي، با چالش هاي جدي و رقابت با مردان روبرو هستند. از 39 وزير در کابينه دولت فدرال، تنها نه وزير زن حضور دارند، و از 25 سال گذشته تا به حال تنها دو شهردار زن برگزيده شده اند. ويکتوريا طهماسبي، جامعه شناس ايراني دانشگاه يورک در تورانتو، در مصاحبه با راديوفردا مي گويد که بر خلاف تصور، دستاوردهاي زنان در کشورهاي غربي خيلي جديد است و زنان در برخي استان هاي کانادا تا سال 1950 حق راي نداشتند. خانم طهماسبي مي افزايد زنان در غرب با مشکلات سر راه خود به طور مستقيم جنگ کرده اند، و توانسته اند به صورت ريشه اي با مسائل اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي که نابرابري را گسترده تر مي کند مبارزه کرده و آنها را از ميان بردارند. زنان ايران نيز با چنين شيوه اي به تدريج قادر خواهند بود تا با مبارزه اي تدريجي، به حقوق مساوي با مردان دست يابند.