زنان - شنبه 10 مرداد 1383 31 ژوئيه 2004

 

 

 

خشونت خانگي عليه زنان ايراني از نگاه دو صاحبنظر مسائل زنان

جمعه 9 مرداد 1383 30 ژوئيه 2004

سال گذشته در ايران، سه زن به دست همسران خود کشته شدند. بنا بر آمار سازمان بهزيستي، در سال گذشته دو هزار و 165 زن مورد آزار و اذيت همسران خود قرار گرفته‌اند. اين آمار تنها موارد گزارش شده خشونت خانگي عليه زنان را در بر مي‌گيرد و کارشناسان مي‌گويند که شمار واقعي زناني که در محيط خانواده تحت خشونت‌هاي جسمي، رواني و نيز خشونت جنسي قرار مي‌گيرند به مراتب بيشتر از اينها است. شهلا لاهيجي مدير انتشارات روشنگران و از فعالان امور زنان در ايران مي‌گويد: بسياري از زنان آزارديده به خاطر مسائل اجتماعي و فرهنگي ترجيح مي‌دهند اين تجربه خود را پنهان نگاه دارند. مهرانگيز کار، حقوقدان و صاحبنظر مسائل زنان نيز معتقد است که در ايران برخي از قوانين باعث تشويق خشونت عليه زنان مي‌شود. به گفته يک مقام سازمان بهزيستي، خشونت عليه زنان، شامل خشونتهاي جسمي، رواني، اجتماعي و اقتصادي مي شود.

گلناز اسفندياري (راديو فردا): در سال گذشته در ايران، سه زن به دست همسران خود کشته شدند. اين را يکي از مقامات سازمان بهزيستي اعلام کرده و گفته است که در سال گذشته دو هزار و 165 زن مورد آزار و اذيت همسران خود قرار گرفته‌اند. اين آمار تنها موارد گزارش شده خشونت خانگي عليه زنان را در بر مي‌گيرد و کارشناسان مي‌گويند که شمار واقعي زناني که در محيط خانواده تحت خشونت‌هاي جسمي، رواني و نيز خشونت جنسي قرار مي‌گيرند به مراتب بيشتر از اينها است. شهلا لاهيجي مدير انتشارات روشنگران و از فعالان امور زنان در ايران مي‌گويد: بسياري از زنان آزارديده به خاطر مسائل اجتماعي و فرهنگي ترجيح مي‌دهند اين تجربه خود را پنهان نگاه دارند.

شهلا لاهيجي: اين در حيطه زندگي خصوصي است و يک شکايت قانوني ممکن است که تمام زندگي را که زن به هر حال به آن وابسته است تخريب کند. در ايران به گمان من اين يکي از نقاط اساسي است و بعد هم آن فرهنگ، بخشي از اين خشونت را قانوني مي‌داند. قانوني به اين شکل که بخشي از سنت جامعه مي‌داند و حتي گاهي با عشق عوضي گرفته مي‌شود، يعني به هر حال زناني که مثلا قرباني خشونت‌هاي ناشي از حسادت‌هاي همسر هستند، استنباط مي‌کنند که اين واکنش حسادت‌آميز توام با خشونت، به نوعي عشق و توجه است.

گ . ا : مهرانگيز کار، حقوقدان و مولف چند کتاب درباره خشونت عليه زنان نيز معتقد است که در ايران برخي از قوانين باعث تشويق خشونت عليه زنان مي‌شود.

مهرانگيز کار (راديو فردا): قوانيني در ساختار حقوقي ما وجود ندارد که کنترل کند خشونت عليه زنان را، به عکس در قانون مجازات اسلامي نکات بسيار زيادي مندرج است که تشويق مي‌کند خشونت عليه زنان را در خانواده که يکي از آنها بحث ديه است و مي‌دانيد خونبهاي زن نصف خونبهاي مرد است و همين طبيعت جامعه را مي‌برد به سمت خشونت عليه زنان، يعني زنان جانشان ارزشي همتا و مساوي با مردان را ندارد.

گ . ا : معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي گفته است که خشونت‌هاي جسمي و ضرب و شتم همسران و نيز خشونت رواني از شايع ترين انواع همسرآزاري مردان نسبت به زنان در خانه است. به گفته اين مقام سازمان بهزيستي خشونت‌هاي رواني مواردي مانند تحقير، تمسخر، توهين، سوءظن و بدگماني نسبت به چهره و وضعيت جسمي زن و نيز ابراز تنفر نسبت به بستگان همسر را در بر مي‌گيرد. خشونت‌هاي اجتماعي شامل منع تحصيل و اشتغال، ممنوعيت رفت و آمد با بستگان، قطع ارتباط تلفني و منع تصميم گيري در مورد خانواده و امور فرزندان مي‌شود. خشونت‌هاي اقتصادي از ديگر موارد خشونت عليه زنان است که نپرداختن خرجي و سختگيري در خصوص هزينه‌هاي ضروري را در بر مي‌گيرد. معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي همچنين گفته است که خشونت عليه زنان مختص خانواده‌هاي فقير و يا داراي فقر فرهنگي و اجتماعي نيست و مواردي از خشونت در ميان زوجهاي تحصيلکرده نيز ديده مي‌شود. سازمان ملل متحد مي‌گويد نابرابري جنسي و تبعيض از دلايل اصلي خشونت عليه زنان در جهان است.

 

80 درصد دانش آموزان دختر استان آذربايجان غربي دچار مشكلات ساختار قامتي(جسماني) هستند.

جمعه 9 مرداد 1383 30 ژوئيه 2004

پروين باز الهي, مشاور رييس آموزش و پرورش استان آذربايجان غربي, در گفت و گو با خبرنگار ايلنا گفت: نتايج تحقيق سه ساله بر روي دانش‌‏آموزان دختر استان آذربايجان غربي نشان مي‌‏دهد كه 80 درصد دختران اين استان به ويژه در مقطع راهنمايي داراي مشكلات ساختار قامتي هستند.

وي, با اشاره به اينكه گودي كمر، زانوهاي پرانتزي, شانه‌‏هاي افتاده از جمله مشكلات عمده ساختار قامتي دانش آموزان است, افزود: دانش آموزان به علت كمبود فضاي ورزشي دچار مشكلات عمده جسماني شده‌‏اند.

باز الهي تصريح كرد: براي سنجش دانش آموزان در بدو ورود به دبستان,30 پايگاه سنجش سلامتي در سطح استان نيازمنديم كه راه اندازي اين تعداد پايگاه به 225 ميليون تومان نياز دارد.

وي گفت: در سال جاري تنها 75 ميليون تومان هزينه اختصاص داده شده است, كه با اين هزينه تنها 10 پايگاه قابل راه اندازي است.

به گفته بازالهي,606 هزار و 643 دانش آموز در آذربايجان غربي وجود دارد, كه 273 هزار و 42 نفر آن دختر هستند.