زنان - چهار شنبه 7 مرداد 1383 28 ژوئيه 2004

 

 

 

مونا، دختري‌ كه‌ به‌ اعدام‌ مي‌انديشد

اعتماد - چهار شنبه 7 مرداد 1383 28 ژوئيه 2004

مونا، دختري‌ 35 ساله‌ است‌ كه‌ از پنج‌ سال‌ پيش‌ به‌ جرم‌ ارتكاب‌ يك‌ قتل‌ در بند زنان‌ زندان‌ اوين‌ بسر مي‌برد. مونا كه‌ هنوز باور ندارد يك‌ قاتل‌ است‌، تمام‌ آرزوهايش‌ را رفته‌ بر باد مي‌بيند. او داستان‌ زندگي‌اش‌ را اين‌ طور تعريف‌ مي‌كند:

من‌ در يك‌ خانواده‌ ثروتمند و مذهبي‌ بزرگ‌ شده‌ام‌. پدر و مادر خوبي‌ دارم‌ كه‌ از بچگي‌ مرا در ناز و نعمت‌ بزرگ‌ كرده‌اند، هر چه‌ مي‌خواستم‌ برايم‌ فراهم‌ مي‌كردند. در رشته‌ زبان‌ دانشگاه‌ قبول‌ شدم‌ و وقتي‌ وارد دانشگاه‌ مي‌شدم‌ خواستگارهاي‌ زيادي‌ داشتم‌. اما بخاطر درس‌ قبول‌ نمي‌كردم‌. هميشه‌ با خودم‌ مي‌گفتم‌ من‌ با وجود سن‌ كم‌ اين‌ همه‌ خواستگارهاي‌ مناسب‌ و خوب‌ دارم‌، پس‌ اگر سنم‌ بالاتر برود قطعا مرد آينده‌ و مناسب‌ خودم‌ را انتخاب‌ خواهم‌ كرد، غافل‌ از اينكه‌ هر چه‌ سنم‌ بالاتر مي‌رفت‌، تعداد خواستگاران‌ مناسبم‌ كمتر مي‌شد.

وقتي‌ مدرك‌ فوق‌ ليسانسم‌ را گرفتم‌، 29 ساله‌ شده‌ بودم‌. من‌ دختر بزرگ‌ خانواده‌ هستم‌ و خواهرهاي‌ كوچكترم‌ ازدواج‌ كرده‌اند. ديگر هيچ‌ خواستگاري‌ نداشتم‌. يك‌ روز براي‌ خريد به‌ يك‌ مغازه‌ پوشاك‌ رفتم‌. در اين‌ مغازه‌ جواني‌ 32ساله‌ به‌ من‌ پيشنهاد دوستي‌ داد و من‌ هم‌ قبول‌ كردم‌. اسمش‌ مهدي‌ بود، مي‌گفت‌ صاحب‌ مغازه‌ است‌. اما بعد از مدتي‌ متوجه‌ شدم‌ كه‌ در آن‌ مغازه‌ پوشاك‌ فقط‌ يك‌ فروشنده‌ است‌. در ادامه‌ آشنايي‌ از من‌ چهار ميليون‌ تومان‌ پول‌ خواست‌ و گفت‌ اگر اين‌ پول‌ را برايم‌ تهيه‌ كني‌ مغازه‌يي‌ كرايه‌ مي‌كنم‌ و به‌ خواستگاري‌ات‌ مي‌آيم‌ تا با يكديگر ازدواج‌ كنيم‌.

من‌ هم‌ از پدرم‌ اين‌ مقدار پول‌ را قرض‌ گرفتم‌ و به‌ مهدي‌ دادم‌. پس‌ از يك‌ ماه‌، خانواده‌ام‌ مرتب‌ بهانه‌ مي‌گرفتند كه‌ چرا مهدي‌ به‌ خواستگاري‌ات‌ نمي‌آيد؟ به‌ مغازه‌ مهدي‌ رفتم‌ تا علتش‌ را از او بپرسم‌. اما مهدي‌ در كمال‌ ناباوري‌ به‌ من‌ گفت‌ كه‌ مادرش‌ گفته‌ بايد با دختر خاله‌اش‌ ازدواج‌ كند. از شنيدن‌ اين‌ حرف‌ شوكه‌ شدم‌. چند روزي‌ در بيمارستان‌ بستري‌ بودم‌ و وقتي‌ مرخصم‌ كردند متوجه‌ شدم‌ مهدي‌ دخترخاله‌اش‌ را عقد كرده‌ و پولي‌ را كه‌ از من‌ قرض‌ گرفته‌ خرج‌ عقد و ازدواج‌ خود كرده‌ است‌. تمام‌ وجودم‌ از عصبانيت‌ مي‌لرزيد. بي‌وفايي‌ مهدي‌ از يك‌ طرف‌ و كنايه‌هاي‌ خانواده‌ام‌ از طرف‌ ديگر آزارم‌ مي‌داد. تصميم‌ گرفتم‌ از مهدي‌ انتقام‌ بگيرم‌. از كيف‌ برادرم‌ چاقويي‌ برداشتم‌ و به‌ مغازه‌اش‌ رفتم‌. مرا كه‌ ديد گفت‌، مونا خانم‌ تا آخر ماه‌ ديگر پولت‌ را آماده‌ مي‌كنم‌. از خودش‌ و حرف‌هايش‌ متنفر بودم‌. يك‌ دفعه‌ نفهميدم‌ چي‌ شد. چاقو را از كيفم‌ درآوردم‌ و يك‌ ضربه‌ به‌ بدنش‌ زدم‌ كه‌ نقش‌ زمين‌ شد. دستهايم‌ را روي‌ گلويش‌ حلقه‌ كردم‌ و در حالي‌ كه‌ با چشمهايش‌ التماس‌ مي‌كرد، آن‌ قدر بر گردنش‌ فشار دادم‌ كه‌ نفسش‌ قطع‌ شد. احساس‌ مي‌كردم‌ قدرتم‌ زياد شده‌ چون‌ كينه‌ عجيبي‌ از او در دلم‌ بود. بعد كه‌ خواستم‌ از مغازه‌ بيرون‌ بيايم‌، همسايه‌ها متوجه‌ حادثه‌ شدند و مرا تحويل‌ پليس‌ دادند. حالا مدت‌ 5 سال‌ است‌ كه‌ در زندان‌ هستم‌. مي‌دانم‌ كه‌ روزي‌ مرا به‌ پاي‌ چوبه‌ دار مي‌برند و اعدامم‌ مي‌كنند اما دردمندانه‌ حسرت‌ مي‌خورم‌ كه‌ چرا بخاطر يك‌ لحظه‌ عصبانيت‌ و بي‌خبري‌ زندگي‌ و جواني‌ام‌ را فداي‌ مردي‌ كردم‌ كه‌ ارزش‌ با من‌ بودن‌ را نداشت‌.

 

27 درصد جمعيت شاغل استان گيلان را زنان تشكيل مي‌دهند

سه شنبه 6 مرداد 1383 27 ژوئيه 2004

زنان ‌٢/٥٠ درصد از كل جمعيت استان گيلان را تشكيل مي‌دهند در حاليكه سهم آنان از جمعيت شاغل استان تنها ‌٧/٢٧ درصد است.

به گزارش سرويس پژوهش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، نتايج طرح پژوهشي ساماندهي وضعيت اشتغال زنان بيكار جوياي كار كه توسط موسسه مطالعات و تحقيقات فرهنگي - اجتماعي استان گيلان و به سفارش كميته بانوان و جوانان اين استان در سال ‌١٣٨٠ انجام شده حاكي از جواني جمعيت زنان جوياي كار است به طوري كه ‌٨/٨٠ درصد از پاسخگويان از گروه سني زير ‌٣٠ سال بوده‌اند كه در بين گروههاي سني ‌١٥ تا ‌٢٩ سال گروه سني ‌٢٠ تا ‌٢٤ ساله بيشترين توزيع را دارند.

اين پژوهش به روش پيمايشي صورت گرفته و جامعه آماري آن شامل ‌٩ هزار و ‌٤٦٥ زن بيكار جوياي كار بوده كه در اداره كار ‌١١ شهرستان ثبت‌نام كرده‌اند.

طبق نتايج اين تحقيق مساله بيكاري در بين زنان شهري در مقايسه با زنان روستايي از اهميت بيشتري برخوردار است به نحوي كه اين ميزان در نقاط شهري بيش از سه برابر نقاط روستايي است. علاوه بر آن، هرچه ميزان درآمد خانواده كمتر باشد ميزان علاقه‌مندي به فعاليت در محيط منزل بيشتر است.

از ديگر يافته‌هاي اين تحقيق تمايل شديد افراد به كار در مراكز دولتي است به نحوي كه ‌٧/٦٩ درصد زنان جوياي كار متقاضي ورود به مراكز دولتي و ‌٣/١٥ درصد متقاضي ورود به مراكز غير دولتي بوده‌اند. همچنين رابطه بين تحصيلات و فعاليت‌هاي مورد علاقه نشان مي‌دهد كه با افزايش تحصيلات، گرايش به فعاليت‌هاي اداري به عنوان اولويت‌ اول افزايش مي‌يابد.

 

بيات در گفت‌وگو با فارس:خشونت عليه زنان چالش مهم زنان انگليس به شمار مي‌رود

سه شنبه 6 مرداد 1383 27 ژوئيه 2004

خبرگزاري فارس: نماينده مردم زنجان و طارم در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به سفر خود به كشور انگلستان گفت: خشونت عليه زنان چالش مهم امور اجتماعي زنان انگليس به شمار مي‌رود.

رفعت بيات در گفت‌وگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري فارس با بيان اينكه سفر هيات پنج نفري خانمها از ايران به انگليس با دعوت خانم پاتريشيا هيوت وزير صنايع و تجارت كه وزير زنان دولت انگليس نيز است صورت گرفت، گفت: زهرا شجاعي مشاور رئيس‌جمهور و رئيس مركز مشاركت زنان، عنصري كارشناس امور بين‌الملل مركز امور مشاركت زنان، اعظم نوري مشاور حقوقي وزير كشور، وحيدي كارشناس فرهنگي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي و اينجانب از طرف مجلس در اين سفر شركت داشتيم كه شجاعي سرپرستي اين هيات را به عهده داشت.

عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي فرصت‌‌هاي برابر براي زنان و محور حقوق آنها در چارچوب اقتصادي، سياسي، خانواده، اجتماعي و آموزشي را محور بحث‌ها دانست و گفت: در اين سفر حدود 23 ديدار با مسئولين مختلف از جمله مسوولين كميسيون فرصت‌هاي برابر، دپارتمان امور قانون اساسي، واحد مشاوره‌هاي پژوهشي تساوي زنان، كنسولگري انگليس، واحد مشاوره در جنسيت، دپارتمان تجارت و صنايع در واحد زنان و مساوات، كميسيون ملي زنان، معاون امور مشترك المنافع خارجي، نمايندگان مجالس عوام و اعيان ديدار داشتيم همچنين با خانم عدي نماينده مسلمان مجلس اعيان و خانم سيمونز نماينده مجلس اعيان و مسئول بخش مطالعات ايران كه نايب رئيس مجلس اعيان و مسئول كميسيون خاورميانه نيز مي‌باشد، ديدار داشتيم.

وي افزود: در اين ديدار با حاج آقا معزي رئيس مركز اسلامي انگليس نيز جلسه داشتيم و مصاحبه مطبوعاتي با رسانه‌هاي مختلف انگليس و مسلمان و نمايندگي صداوسيماي جمهوري اسلامي ايران انجام گرفت.

بيات اضافه كرد: در اين ديدارها مباحث مختلف از فعاليت‌هاي واحدها در امور زنان انگليس خصوصا حقوق برابر براي زنان در كارهاي مشابه، ايجاد فرصت‌هاي مساوي براي اشتغال زنان، از بين بردن تفاوت درآمدها، تلاش براي حفظ موقعيت شغلي پس از مرخصي زايمان يا مرخصي‌هاي مورد درخواست زنان شاغل، تلاش براي ترغيب مردان جهت كمك به خانه‌داري و بچه‌داري و امور منزل، مبارزه با خشونت عليه زنان در جامعه و منزل و خانواده، مبارزه با خشونت جنسي عليه زنان، تجديد نظر در قوانين مربوط به از كارافتادگي، برابري زن و مرد، نژاد، عقايد و دين و ...، حذف تبعيض عليه زنان از نظر استخدام، آموزش، تربيت و تهيه مسكن، تسهيلات و خدمات، رسيدگي به امور زنان بي‌سرپرست، معتادين، مجرمين ناشي از فروپاشي خانواده، آگاهي دادن به زنان از طريق انتشارات، مشاوره‌ها براي ارتقا سطح زندگي انسجام خانواده، حمايت از تشكيلات غيردولتي زنان NGO ، حمايت از زنان در مشاركت‌هاي سياسي و ارتقا آنان به سطوح تصميم‌گيري‌هاي مهم حكومتي مطرح شد.

نماينده مردم زنجان و طارم در مجلس شوراي اسلامي خاطرنشان كرد: در مقابل مباحث مختلف جهت آشنايي با سطح مشاركت سياسي، اجتماعي، اقتصادي و علمي فرهنگي و هنر زنان در جمهوري اسلامي ايران صورت گرفت و پس از ارايه گزارشات آماري توسط خانم شجاعي شفافيت خاصي نسبت به ذهنيت مسئولين دولتي و NGO ها در مورد زنان ايران ايجاد شد.

عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه از نكات مهم و توجه ويژه به زنان در انقلاب اسلامي ديدگاه اسلام و نظرات حضرت امام (ره) و خودباوري و آگاهانه حركت كردن مبتني بر وظيفه و تكليف اجتماعي و اسلامي در خصوص زنان بود، گفت: در اين ديدارها عنوان شد كه ظلم تاريخي به زن به دليل تفاوت جنسيتي در نظر جامعه و احساس قدرت و قوت جسمي مردان مسئله‌اي نيست كه ناديده گرفته شود و اين چيزي بود كه هم امام (ره) و هم نظام و رهبري به آن اذعان داشته‌اند اين موارد باعث شد در قانون اساسي نسبت به جايگاه زن توجه ويژه شود و زنان مانع قانوني براي مشاركت سياسي- اجتماعي - اقتصادي و علمي نداشته باشند.

وي با اشاره به برخي موانع فرهنگي در بعضي تفكرات خانوادگي- اجتماعي و مراكز اجرايي و برنامة‌ريزي تصريح كرد: ما بيان كرديم كه اين موانع نهادينه و قانوني نيستند و خشونت جنسي در سطح جامعه ايران قابل توجه نيست، اگرچه ممكن است در خشونت داخلي و خانوادگي مواردي ناشي از عدم تفاهم زن و شوهر كه از مشكلات اقتصادي و اعتياد ‌باشد، مشاهده گردد.

بيات افزود: ما در اين ديدارها بيان كرديم كه توانمندسازي كار آفريني، خودباوري، دين‌ باوري و اعتقاد، استقلال فكري، كمك به ازدواج سالم و انتخاب صحيح همسر از يك سو و توجه دادن حكومت و قانونگذاري به اين جايگاه معنوي و مادي و نقش خانوادگي زنان از سوي ديگر مي‌تواند طرح مشترك زنان در سطح بين‌المللي از طريق تشكيل گروه‌هاي دولتي بين زنان كشورها از جمله ايران و انگليس، مطالعات و پژوهش‌هاي مشترك و تعامل دولت‌ها در استفاده از انديشه‌ها و تجربه‌ها محسوب گردد.