زنان - سه شنبه 23 تير 1383- 13 ژوئيه 2004

 

 

 

 

موج جديد سركوب زنان در ايران .

دوشنبه 22 تير 1383- 12 ژوئيه 2004

زنان فاتحان فردا - در روز دوشنبه نيروهاي امنيتي رژيم به فروشگاه هاي لباس يورش بردند و به سركوب شديد زنان پرداختند. دهها زن به خاطر پوشش دستگير شدند. حمله به ميهماني هاي خصوصي نيز از سر گرفته شده است.خبرگزاري فرانسه- 22 /4/ 83  : شاهدان در روز دوشنبه گفتند نيروهاي امنيتي ايران يورش به فروشگاه ها و مغازه هاي فروش لباس را آغاز نموده اند. بنظر مي رسد اين يورش سركوب شديد جديد بخاطر بي حجابي زنان باشد.بنا به شاهدان در روز يكشنبه چندين پليس مرد و پليس زن ملبس به چادر به مراكز تجاري ميلاد در غرب تهران يورش بردند و چند زن را كه متهم بودند قوانين لباس اسلامي را رعايت نمي كنند را دستگير نمودند.آنها همچنين لباس هايي را كه نامناسب بنظر مي رسيد ضبط كردند. يك ساكن ديگر گفت يورش مشابهي به مجموعه فروشگاه هاي بازار سرخه در منطقه ونك صورت گرفت و دهها دختر جوان دستگير شدند.يك مرد گفت او مي بايستي برود و يكي از اقوام خود را از بازداشت پليس آزاد كند. او اضافه كرد كه زن تنها بشرطي آزاد ميشود كه او در كلاس آموزشي اخلاقيات اسلامي شركت كند.در هفته هاي اخير يكسري تهاجمات مشابه گزارش شده است كه اساساً در شمال پايتخت صورت مي گيرد. چندين دختر جوان در حال انتقال به داخل ميني بوس هاي پليس ديده شده اند.پليس و شبه نظاميان اسلامي نيز تهاجمات خود را به ميهمانيهاي خصوصي كه مختلط هستند يا الكل در آن استفاده مي شود افزايش داده اند.روشن نيست كه سركوب كنوني همان عملياتي است كه هر ساله در قبل از تابستان در جريان است يا ناشي از گردش به راست رژيم بدنبال انتخابات پارلمان در ماه فوريه است.

 

لباس ملى و بدحجابى در ايران 

جمشيد فاروقى- راديو آلمان: دوشنبه 22 تير 1383- 12 ژوئيه 2004

پوشش يكى از مسائل گرهى جامعه ايران پس از انقلاب اسلامى است. حجاب اسلامى، بدحجابى و بى حجابى يكى از محورى ترين مسائل اجتماعى كشور است. بسيارى از شهروندان جامعه ايران پوشش را موضوعى فردى ميدانند و آن را همچون يكى از اركان حقوق مدنى خود مينگرند. حال آنكه جمهورى اسلامى ايران از همان آغاز بر محدود كردن اين حق اصرار داشته و همواره از اين باور دفاع كرده است كه پوشش و رعايت موازين اخلاقى هر دو بسته بيكديگرند و از اينرو بدحجابى و بى حجابى را منع كرده است.

روحانيون در ايران در نخستين سالهاى پس از انقلاب در ناگزير ساختن جامعه به رعايت موازين پوشش اسلامى با دشواريهايى چند روبرو بودند. آنگاه نيروهاى فشار، سپاه، لباس شخصيها و موتور سواران كوشيدند تا پذيرش اجبارى پوشش را به يكى از مختصات شهروندى در كشور بدل كنند. پس از دوم خرداد و باز شدن فضاى اجتماعى كشور ما بار ديگر شاهد تخفيف فشارها بوديم. اما مسئله حجاب در ايران در تمامى اين سالها نيز موضوعى داغ بود و در رسانه هاى گروهى كشور و به خصوص در خارج از ايران همواره موضوعى مطرح.

انتشار دو گزارش از سوى خبرگزاريها ظرف دو روز گذشته بار ديگر حساسيت بحث پوشش در ايران را نشان ميدهد. از يكسو خبرگزارى رويتر به نقل از آيت الله خامنه اى از ضرورت طراحى يك لباس مشترك گزارش ميدهد و از سوى ديگر خبرگزارى فرانس پرس از پديده بدحجابى در تهران.

خبرگزارى رويتر به نقل از رهبر اعظم مذهبى ايران، آيت الله خامنه اى گزارش ميدهد كه گويا وى خواستار يك پوشش واحد براى ايرانيان است. خبرگزارى ياد شده به نقل از يكى از روزنامه هاى داخل كشور مينويسد كه خامنه اى از طراحان لباس درخواست نموده است تا لباس واحدى براى همه شهروندان ايران طراحى كنند، لباسى كه براى ايرانيان افتخار آفرين باشد.

روزنامه شرق كه منبع خبر ياد شده است پيش از اين اعلام كرده بود كه طبق اعتقاد آيت الله خامنه اى طراحى يك لباس ملى امرى ضرورى در كشور است. خبرگزارى رويتر به نقل از رهبر جمهورى اسلامى گزارش ميدهد كه طراحى اين لباس ملى نميبايست الگو بردارى از نوع پوشش غربيها و مجلات مد غربى باشد.

اين خبرگزارى در ادامه گزارش خود به نقل از آيت الله خامنه اى مينويسد: عربها، هنديها، اندونزيها و آفريقاييان همه لباسهاى ملى خود را دارند و به آن افتخار ميكنند. خامنه اى گفته است: من به طراحان لباس ميگويم كه بنشينند و يك لباس ملى براى ايرانيان طراحى كنند. اما من نميگويم كه اين لباس عملا بايد همان چيزى باشد كه ۵۰۰ سال پيش رواج داشت.  آيت الله خامنه اى تلقيد در امور فرهنگى را امرى خطرناك خوانده و نسبت به الگو بردارى از نحوه پوشش غربيان هشدار داده است. 

سخنان خامنه اى در شرايطى منتشر ميشود كه خبرگزارى فرانس پرس از بدحجابى گسترده در تهران گزارش ميدهد. آژانس خبرى فرانسه در گزارش امروز خود با اشاره به اظهارات مقامات انتظامى كشور عنوان كرده است كه بدحجابى در تهران ابعاد گسترده اى يافته و فروشگاهها لباسهائى عرضه ميكنند كه تن نما بوده و با موازين پوشش اسلامى همخوانى ندارند.

در اين گزارش آمده است كه ديروز يكشنبه  نيروهاى پليس در مركز خريد ميلاد به زنانى كه موازين پوشش اسلامى را رعايت نكرده بودند، هشدار دادند. اين زنان متهم شدند پوششى تن نما بر تن كرده و از اينرو موازين را زير پا نهاده اند. حتى گزارش شده است كه شمارى از دختران جوان در يكى از مراكز خريد منطقه ونك تهران بازداشت شده اند. مردى خطاب به خبرنگار فرانس پرس گفته است كه براى آزادى دخترخاله خود به پليس مراجعه كرده ولى آنها گفته اند كه شرط آزادى اين دختر، ارائه تعهد نسبت به رعايت موازين اسلامى است.

در گزارش فرانس پرس آمده است كه اخيرا حمله نيروهاى پليس و سپاه به پارتيها و مهمانيهاى خصوصى افزايش يافته است. در اين گزارش آمده است كه روشن نيست كه آيا حمله اخير نيروهاى انتظامى به جوانان و اعمال فشار به زنان برآمده از رسم همه ساله حكومت پيش از فرارسيدن فصل تابستان است و يا گوياى موج جديدى از اعمال فشار بر مردم و يكى از نتايج پيروزى نيروهاى محافظه كار در انتخابات مجلس.

 

يک زن سريلانکايي در عربستان سعودي گردن زده شد

دوشنبه 22 تير 1383- 12 ژوئيه 2004

راديو فردا - يک زن سريلانکايي در عربستان سعودي گردن زده شد. اين زن به کشتن رئيس خود که او هم يک زن شهروند عربستان سعودي بود، با حمايت يک مرد ديگر متهم شده بود. در بيانيه دولت عربستان سعودي از آن مرد و سرنوشت وي خبري منتشر نشده است.

 

صدور پرونده وکالت براي زنان در عربستان

دوشنبه 22 تير 1383- 12 ژوئيه 2004

راديو فردا - در عربستان سعودي براي زنان کشور پرونده وکالت صادر مي شود. زنان وکيل در عربستان اما حق حضور در دادگاه را ندارند و تنها مي توانند از دفتر خود پرونده زنان متهم يا شاکي را بررسي کنند و به صورت کتبي براي قاضي بفرستند. زنان وکيل در عربستان تنها مي توانند به پرونده خواست زنان رسيدگي کنند.

 

سازمان ملل نسبت به بحران بهداشت جهاني در ميان زنان به دليل افزايش غيرمنتظره بيماري ايدز در ميان آنها هشدار داد.

دوشنبه 22 تير 1383- 12 ژوئيه 2004

به گزارش سرويس بين‌الملل ايسنا به نقل خبرگزاري آسوشيتدپرس، از سال 1985 آمار زنان بزرگسال مبتلا به ايدز از 35 درصد به 48 درصد افزايش يافته است.

همچنين صندوق توسعه زنان ملل متحد اعلام كرد كه 60 درصد مبتلايان به ايدز 15 تا 24 سال را زنان تشكيل مي‌دهند.

مشاور ايدز و جنسيت در اين دفتر سازمان ملل خاطرنشان كرد كه در حال حاضر زنان در اپيدمي ايدز اسير شده‌اند.

افزايش ميزان مبتلايان به ايدز در ميان زنان به طور عمده به اين دليل است كه به نسبت از استقلال مالي بسيار ناچيزي برخوردارند، معمولا در معرض خشونت از سوي مردان هستند و در بسياري مناطق نيز جزو قشر محروم و زيردست جامعه محسوب مي‌شوند. زنان همچنين بار بيماري اعضاي خانواده‌هاي خود را نيز بر دوش مي‌كشند.

دختران براي مراقبت از اعضاي خانواده‌هايشان مجبور به ترك تحصيل مي‌شوند و زنان اغلب حتي اگر به بيماري مبتلا باشند سخت‌تر از مردان كار مي‌كنند. با توجه به اين مسايل و پاره‌اي از دلايل ديگر زنان همواره مستعدترين گروه براي ابتلا به ايدز محسوب مي‌شوند.

صندوق توسعه زنان ملل متحد يك گزارش مفهومي در زمينه بحران زنان در اين زمينه در پانزدهمين كنفرانس بين‌المللي ايدز در بانكوك ارايه خواهد كرد. در اين گزارش فراخوان تعهد سياسي بيشتر، سرمايه گذاري و هدايت گروهي براي توجه به امر جنسيت در اين بيماري به ويژه در آفريقا و آسيا كه بيشترين اپيدمي را داشته‌اند، ارايه خواهد شد. 77 درصد از كل زنان مبتلا به ايدز در صحراي آفريقا زندگي مي‌كنند.

برخي از كشورها از قبيل اوگاندا و سنگال تعهدات سياسي در اين زمينه نشان داده‌اند اما براي دسترسي به آنها راه زيادي درپيش است.

اين عدم مساوات جنسيتي در رابطه با ايدز نه تنها در آفريقا و آسيا بلكه در ايالات متحده نيز مشاهده مي‌شود كشوري كه نرخ ابتلا به اين بيماري در ميان زنانش بين سالهاي 2001 تا 2003 از 20 درصد به 25 درصد افزايش يافته است.

در حال حاضر بيشترين منطقه آسيب ديده از اين بيماري كامبوج بوده است.

 

بيمه زنان خانه‌دار به سالانه 60 ميليارد تومان اعتبار نياز دارد

دوشنبه 22 تير 1383- 12 ژوئيه 2004

خبرگزاري فارس: معاون اجتماعي سازمان بهزيستي كشور گفت: اجراي طرح بيمه زنان خانه‌دار سالانه 60 ميليارد تومان اعتبار نياز دارد در حالي اعتبار سازمان بهزيستي براي اين منظور از دو ميليارد تومان تجاوز نمي‌كنند.

سيد حسن علم‌ الهدايي در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي فارس افزود: طرح بيمه زنان خانه دار در سال 81 به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيد و اجراي آن به طور آزمايشي در شهر هاي اروميه ، ياسوج ، رودبار ، كاشمر و رامسر آغاز شد تا بتواند بخشي از نيازهاي قشر وسيع زنان خانه دار را كه معمولا با مشكلات مالي و فقدان تامين اجتماعي روبه‌رو هستند تحت پوشش قرار دهد.

وي ادامه داد: با توجه به نرخ رشد 8 تا 10 درصدي اشتغال زنان حدود 5/13 ميليون زن خانه‌دار در كشور داريم كه از پشتوانه اقتصادي مالي مناسبي برخوردار نيستند و در صورت طلاق يا فوت همسر با مشكلات جدي مالي مواجه مي‌شوند.

وي ادامه داد: اجراي اين طرح در سال 82 از شش شهر اوليه به 53 شهر گسترش يافت و امسال نيز با افزايش اعتبار دريافتي به 100 شهر در سطح كشور گسترش مي‌يابد.

علم الهدايي اضافه كرد: امسال حدود 2 ميليارد تومان از سوي سازمان بهزيستي و 500 ميليون تومان از سوي مركز مشاركت امور زنان رياست جمهوري براي اجراي اين طرح اختصاص يافته كه اميدواريم با گسترش فرهنگ جامعه در زمينه ضرورت اجراي اين طرح و لزوم حمايت از اين قشر آسيب‌‌پذير بتوانيم اعتبار بيشتري براي اجراي آن تامين كنيم.

وي گفت: سال 81 حدود 3 هزار نفر تحت پوشش اين طرح درآمدند،در سال 82 اين تعداد به 13 هزار نفر افزايش يافت و امسال نيز با توجه به افزايش بودجه و اعتبار اين طرح 16 هزار زن خانه‌دار ديگر مشمول اجراي اين طرح مي‌شوند.

علم الهدايي اضافه كرد: در اين طرح سازمان بهزيستي مبلغ 5 هزار تومان به عنوان حق بيمه‌اي زنان خانه‌دار پرداخت مي‌كند و مبلغ 5 هزار تومان نيز از سوي زنان خانه‌دار پرداخت مي‌شود و به اين ترتيب زنان خانه‌دار در سن 50 سالگي باز نشسته مي‌شوند و از مستمري بازنشتگي استفاده مي‌كنند.

وي گفت: در مورد استثنايي در صورتي كه حادثه خاصي براي زنان خانه‌دار اتفاق بيفتد اين زنان زودتر از موعد باز نشسته مي شوند و از حقوق بازنشستگي كه بيش از 100 هزار تومان است بهره‌مند شوند.

وي افزود: در صورتي كه سالانه 60 ميليارد تومان اعتبار براي اجراي اين طرح اختصاص يابد هر سال مي‌توانيم يك ميليون زن خانه‌دار را بيمه كنيم و به اين ترتيب اجراي كامل طرح 13 سال طول مي‌كشد اما با توجه به اعتبار ناچيز فعلي اجراي كامل اين طرح در مدت زمان بسيار طولاني انجام مي‌شود.

 

تاكيدمشاور رِييس جمهور بر حل مشكلات زنان

دوشنبه 22 تير 1383- 12 ژوئيه 2004

خبرگزاري فارس: مشاور رييس جمهور و رييس مركز امور مشاركت زنان گفت : اگر مشكلات زنان را در جامعه جدي نگريم با مشكلات اساسي مواجه خواهيم شد.

به گزارش خبرنگار فارس ، زهرا شجاعي در دومين روز از برپايي هشتمين اجلاس مشاوران روساي سازمانهاي آموزش و پرورش استانها در امور زنان گفت: اگر به عمق بر نامه 30228 توجه نكنيم ، مشكلات زنان همچنان لا ينحل باقي خواهد ماند .

وي درتشريح اين برنامه افزود: برنامه 30228، اعتباري است كه براي ماده 158 قانون برنامه‌ سوم توسعه به منظور افزايش مشاركت زنان در ساختار بودجه‌ريزي كشور در سال 82 در نظر گرفته شده است.

شجاعي اضافه كرد: اين برنامه با سياست عدم تمركز براي توانمند شدن زنان در دستگاهها، دستور العمل‌هاي لازم را در اختيار سازمانها قرار مي‌دهد و تاكنون 22 استان كشور اين برنامه را به نحو مطلوب و در راستاي دستورالعمل‌هاي مربوط به اجرا درآورده اند.

وي گفت: عليرغم مقاومت‌هاي موجود، يكهزارو 108 طرح در راستاي برنامه 30228 در سطح ملي و استاني به اجرا درآمده كه مهارت‌هاي آموزش و تحقيقات بيشترين درصد فعاليت را به خود اختصاص داده است.

شجاعي تصريح كرد : اين باور بايد در تك تك ما وجود داشته باشد كه اعتبارات از نان شب براي كشور واجب‌تر است.

وي در ادامه اظهار داشت: عملكرد منطقي و صحيح باعث تثبيت برنامه مشاركت زنان مي‌شود .

در اين نشست تخصصي، مشاوران روساي سازمانهاي آموزشي و پرورش با شركت در جلسه پرسش و پاسخ سوالات خود پيرامون مشكلات برنامه 20338 را مطرح كردند.

 

  دختران‌ افغان‌ در آتن‌

 منبع‌: www.suthasianmedia.net

شيرين‌ نجوان‌:اعتماد - سه شنبه 23 تير 1383- 13 ژوئيه 2004

 

بالاخره‌ اتفاق‌ افتاد. سال‌هاي‌ زيادي‌ است‌ كه‌ منتظرش‌ بوديم‌. حالا از آن‌ ماست‌. وقتي‌ آنها بودند حتي‌ روياهايمان‌ اجازه‌ بودن‌ نداشتند اما امروز همه‌ روياهايمان‌ ما را به‌ واقعيت‌ كشانده‌اند.

فريبا رزيهي‌ به‌ همراه‌ روبينا معيميار مقابل‌ چشم‌هاي‌ پرسشگر جوزف‌ رابين‌ خبرنگار بي‌.بي‌.سي‌ نشسته‌اند. نام‌ اين‌ دو دختر افغان‌ تا هميشه‌ در تاريخ‌ افغانستان‌ ثبت‌ خوهد شدأ چرا كه‌ آنها سبب‌ تحول‌ شده‌اند، سبب‌ بودني‌ جديد. نام‌ آنها در ليست‌ ورزشكاران‌ اعزامي‌ به‌ آتن‌ براي‌ شركت‌ در مسابقات‌ المپيك‌ 2004 حضور دارد و اين‌ شگفتي‌ قابل‌ ستودني‌ است‌. زن‌ امروز افغان‌ برقع‌ تاريك‌ را كنار زده‌ است‌ و در دنياي‌ پنج‌ دايره‌يي‌ المپيك‌ حضور دارد. اين‌ حادثه‌ بيان‌ كامل‌ خواستن‌ است‌. هيچ‌ نيرويي‌ در مقابل‌ خواستني‌ ذاتي‌ مقاومت‌ ندارد.

فريبا رزيهي‌ جودوكار افغان‌ از دست‌هايش‌ كه‌ حين‌ صحبت‌ آنها را به‌ هم‌ فشرده‌ است‌ نگاه‌ بر مي‌دارد و به‌ چهره‌ علاقه‌مند خبرنگار بي‌.بي‌.سي‌ چشم‌ مي‌دوزد و ادامه‌ مي‌دهد: طالبان‌ همه‌ چيز را از ما گرفت‌ و ما را به‌ سال‌هايي‌ دور از اين‌ قرن‌ فرستاد. آنها در ذهنمان‌ فرو كردند كه‌ ديدن‌ چهره‌ زن‌ توسط‌ نامحرم‌ گناه‌ نابخشودني‌ است‌ و به‌ اين‌ ترتيب‌ ما را به‌ زير نقاب‌هاي‌ سياه‌ كشانيدند. ما از همه‌ چيز جدا شديم‌ حتي‌ از خودمان‌. فراموش‌ كرديم‌ به‌ چه‌ چيز علاقه‌ داريم‌ و مي‌خواهيم‌ چه‌ كاري‌ انجام‌ دهيم‌. ما همه‌ چيز را فراموش‌ كرديم‌.

فريبا براي‌ آغاز مسابقات‌ المپيك‌ آتن‌ روزشماري‌ و خبرهاي‌ هر روزه‌ سفر مشعل‌ المپيك‌ به‌ دور دنيا را دنبال‌ مي‌كند. يكي‌ از آرزوهايش‌ اين‌ است‌ كه‌ روزي‌ افغان‌ها ميزبان‌ اين‌ جشن‌ باشكوه‌ باشند و مشعل‌ صلح‌ در كشور آنها فروزان‌ شود.

شايد روياهايم‌ براي‌ بسياري‌ مضحك‌ و دور از ذهن‌ باشد اما اين‌ روياي‌ من‌ است‌ و در دلم‌ با شهامت‌ مي‌گويم‌ كه‌ روزي‌ چنين‌ خواهد شد.

خبرنگار بي‌.بي‌.سي‌ جوزف‌ رابين‌، معتقد است‌ سياه‌بيني‌ افغان‌ها در جملات‌ فريبا وجود ندارد. اين‌ بارقه‌ اميد از كجا آمده‌ است‌؟ اين‌ سوالي‌ است‌ كه‌ رابين‌ با اشتياق‌ مي‌خواهد كه‌ رزيهي‌ به‌ آن‌ پاسخ‌ دهد.

طالبان‌ تنها فايده‌يي‌ كه‌ براي‌ زنان‌ و دختران‌ افغان‌ و نه‌ همه‌ افغان‌ها در پي‌ داشت‌ اين‌ بود كه‌ آنها را به‌ مردمان‌ ستمديده‌ و مظلوم‌ تبديل‌ كرد و ظلمي‌ را به‌ قلب‌هايشان‌ وارد آورد كه‌ قابل‌ تحمل‌ نبود. روزي‌ به‌ انفجار مي‌رسيد و آن‌ روز امروز است‌. چنين‌ روزي‌ كه‌ من‌ به‌ عنوان‌ نماينده‌يي‌ از زنان‌ و دختران‌ افغان‌، براي‌ شركت‌ در مسابقات‌ المپيك‌، مقابل‌ شما نشسته‌ام‌.

رزيهي‌ معتقد است‌: دختران‌ افغان‌، نيروهاي‌ مستعد و باهوشي‌ هستند كه‌ تا به‌ امروز در زير اعتقادات‌ نادرست‌ هدر رفته‌اند. اما آرام‌ آرام‌ همه‌ چيز در حال‌ تحول‌ است‌.

روبينا ديگر قهرمان‌ ملي‌ افغان‌ها كه‌ در رشته‌ دو و ميداني‌ فعاليت‌ دارد، در مقابل‌ پاسخ‌ دادن‌ به‌ سوالات‌ رابين‌ هيجان‌زده‌ است‌ و نمي‌داند چطور عمق‌ احساساتش‌ را با كلمات‌ نشان‌ دهد. برايم‌ غيرقابل‌ باور است‌ كه‌ مي‌توانم‌ امروز در چنين‌ محفلي‌ حضور داشته‌ باشم‌ و به‌ عنوان‌ زني‌ افغان‌ به‌ سوال‌هاي‌ شما پاسخ‌ دهم‌. روبينا مي‌گويد: خوشحالم‌، آنقدر خوشحالم‌ كه‌ نمي‌دانم‌ چطور بيانش‌ كنم‌. از اينكه‌ امروز پرچم‌ افغانستان‌ در كشور ورزش‌ دوستي‌ مانند يونان‌ به‌ اهتزاز در مي‌آيد آن‌ هم‌ توسط‌ زن‌ افغان‌، زني‌ كه‌ قبولش‌ نداشتند و آن‌ را موجودي‌ به‌ عنوان‌ عامل‌ گناه‌ تلقي‌ مي‌كردند.

روبينا روسري‌اش‌ را به‌ روي‌ موهاي‌ مشكي‌اش‌ مي‌كشد. در چشم‌هاي‌ او اشتياق‌ خاصي‌ مي‌درخشد و تواني‌ براي‌ بودني‌ جديد را نشان‌ مي‌ دهد. ما در اين‌ مسابقات‌ شركت‌ نكرديم‌ كه‌ مدال‌ بياوريم‌. مي‌دانيم‌ كه‌ سطح‌ تمرينات‌ و آموزشمان‌ بسيار پايين‌تر از حد استاندارد است‌ اما همين‌ كه‌ نام‌ زنان‌ افغان‌ در كنار نام‌هاي‌ ديگر باشد برايمان‌ افتخاري‌ بزرگ‌ است‌. به‌ نظر شما اينكه‌ بعد از سال‌هاي‌ بسيار بسيار دور زنان‌ افغان‌ توانسته‌اند به‌ ورزش‌ بپردازند با داشتن‌ مدالي‌ طلايي‌ برابري‌ نمي‌كند؟!

جوزف‌ رابين‌ صحبت‌هاي‌ روبينا را تصديق‌ مي‌كند و مي‌پرسد چه‌ موانعي‌ براي‌ پوشش‌ همچنان‌ بر سر راه‌ زنان‌ افغان‌ وجود دارد.

دين‌ ما اسلام‌ است‌ و ما به‌ تمامي‌ دستورات‌ اصيل‌ اسلامي‌ پايبنديم‌. اين‌ دستورات‌ با آنچه‌ طالبان‌ در پي‌ آموزش‌ آن‌ بود بسيار متفاوت‌ است‌. روبينا اضافه‌ مي‌كند: وقتي‌ قرار بود ناممان‌ در ليست‌ افراد اعزامي‌ به‌ مسابقات‌ يونان‌ فرستاده‌ شود، عبدا... متين‌ مسوول‌ ورزش‌ زنان‌ افغاني‌ گفت‌ شما با لباس‌ معمول‌ ورزشكاران‌ دو نمي‌توانيد در مسابقات‌ شركت‌ كنيد. گفتم‌ چشم‌ هر چه‌ شما بگوييد. آنها ايده‌ لباس‌ پوشيده‌يي‌ دادند كه‌ توسط‌ انجمن‌ مسابقات‌ المپيك‌ پذيرفته‌ شد. رابين‌ مي‌گويد: چرا روبينا تحمل‌ چنين‌ پوششي‌ را مانع‌ و ستمي‌ ديگر نمي‌داند. ما قرار نيست‌ مقابل‌ اعتقاداتمان‌ بايستيم‌ و با آنها بجنگيم‌. ما مي‌خواهيم‌ تحول‌ سازنده‌ داشته‌ باشيم‌. مي‌خواهيم‌ در همه‌ مسابقات‌ حتي‌ المپيك‌ حضور داشته‌ باشيم‌. خب‌ با پوششي‌ كمي‌ متفاوت‌. به‌ نظر شما اين‌ تحول‌ به‌ كمي‌ ناهنجاري‌ نمي‌ارزد؟ رابين‌ قانع‌ شده‌ است‌ اما هنوز پر از پرسش‌هاي‌ گوناگون‌ است‌ از دو بانويي‌ كه‌ تاريخ‌ ورزش‌ افغان‌ها را متحول‌ كرده‌اند. ديگر زمان‌ زيادي‌ باقي‌ نمانده‌ است‌. هر روز كه‌ مي‌گذرد يك‌ روز به‌ روشن‌ شدن‌ مشعل‌ المپيك‌ در آتن‌ نزديك‌تر مي‌شويم‌. اين‌ بار با روشن‌ شدن‌ مشعل‌ صلح‌ افغان‌ها با شور و هيجاني‌ ديگر به‌ آن‌ چشم‌ خواهند دوخت‌ و منتظر خواهند ماند تا اعتمادشان‌ را به‌ جنسيت‌ غيرقابل‌ پذيرش‌ ديروز و تحول‌ساز امروز ترميم‌ كنند.

)2(

اتفاق‌ دوم‌ نيز ثبت‌ مي‌شود باز هم‌ به‌ نام‌ دختران‌أ دختران‌ افغانستان‌. چند روزي‌ بيشتر از سفر گروه‌ دختران‌ فوتباليست‌ يا بهتر بگوييم‌ فوتبال‌ دوست‌ افغان‌ نمي‌گذرد. آنها از زمين‌ خاكي‌ پر فراز و نشيب‌ مدرسه‌ به‌ ايالات‌ متحده‌ امريكا سفر كرده‌اند. توافق‌ موردنظر راحت‌تر از آنچه‌ تصورش‌ مي‌رفت‌ اتفاق‌ افتاد. فدراسيون‌ فوتبال‌ افغانستان‌ و فدراسيون‌ فوتبال‌ واقع‌ در واشنگتن‌ دي‌سي‌. هدف‌ از اين‌ سفر چيست‌؟ دخترهاي‌ جوان‌ افغان‌ با چه‌ انگيزه‌يي‌ زمين‌ كوچك‌ خاكي‌ مدرسه‌ را رها كرده‌اند؟ رويا نور احمد يكي‌ از اعضاي‌ اين‌ گروه‌ اعزامي‌ است‌. او از تفاوت‌ شرايط‌ موجود مي‌گويد: شرايط‌ و امكاناتي‌ كه‌ در اختيارمان‌ گذاشته‌اند حتي‌ يك‌ درصد قابل‌ مقايسه‌ با افغانستان‌ نيست‌. تمام‌ امكانات‌ و پرداختن‌ ما به‌ فوتبال‌ محدود مي‌شد به‌ حياط‌ كوچك‌ مدرسه‌. حياطي‌ كه‌ تنها بخشي‌ از آن‌ در دوران‌ جنگ‌ سالم‌ مانده‌ بود و بخش‌ وسيعي‌ از آن‌ به‌ علت‌ نداشتن‌ ديوار و پوشيده‌ نبودن‌ قابل‌ استفاده‌ نبود. حالا رويا و هم‌ تيمي‌هايش‌ در كمپي‌ اختصاصي‌ با در اختيار داشتن‌ همه‌ نوع‌ امكانات‌ طعم‌ واقعي‌ فوتبال‌ را مي‌چشند. فياض‌ ربيع‌ مسوول‌ اعزامي‌ و همراه‌ دختران‌ افغان‌ مي‌گويد: هدف‌ از اين‌ سفر آموزش‌ و پروش‌ نيروهايي‌ مفيد براي‌ ورزش‌ دختران‌ و زنان‌ افغان‌ است‌. يكي‌ از مشكلات‌ اصلي‌ ما نداشتن‌ مربي‌هاي‌ كارآزموده‌ و آموزش‌ ديده‌ است‌ و اين‌ تنها راهكار براي‌ جبران‌ چنين‌ معضلي‌ است‌. در اين‌ حالت‌ از نيروهاي‌ خارجي‌ به‌ عنوان‌ مكمل‌ استفاده‌ مي‌شود و اين‌ شرايط‌ مطلوب‌ و ايده‌آل‌ ماست‌. فياض‌ ربيع‌ شرايط‌ دختران‌ را در وضعيتي‌ مطلوب‌ ارزيابي‌ مي‌كند و بيان‌ مي‌كند آنها از شرايط‌ موجود بسيار خرسندند و از تمام‌ آموزش‌هاي‌ ارايه‌ شده‌ تاكنون‌ استقبال‌ كرده‌ و با تواني‌ مضاعف‌ و همچنين‌ انگيزه‌يي‌ كافي‌ برنامه‌هاي‌ ارايه‌ شده‌ را دنبال‌ مي‌كنند.

هر كدام‌ در گوشه‌يي‌ از زمين‌ سبز ورزشگاه‌ گانرز ليك‌ پارك‌ واقع‌ در مريلند نشسته‌اند و در حالي‌ كه‌ نفس‌ گرفته‌ شده‌ حين‌ بازي‌ را تازه‌ مي‌كنند با شيطنت‌هاي‌ خاص‌ دخترانه‌ سر به‌ سر هم‌ مي‌گذارند. مسابقه‌يي‌ كه‌ سپري‌ شده‌ است‌ بين‌ دختران‌ جوان‌ افغان‌ و گروه‌ دختران‌ انجمن‌ آزاديخواهان‌ بوده‌ است‌. مرديث‌ بيرد يكي‌ از اعضاي‌ اين‌ انجمن‌ مي‌گويد: من‌ از وقتي‌ 5 ساله‌ بودم‌ فوتبال‌ را شروع‌ كردم‌. امكان‌ وقوع‌ هر اتفاقي‌ را مي‌توانستم‌ تصور كنم‌ به‌ غير از اينكه‌ روزي‌ برسد تا مقابل‌ دختران‌ جوان‌ افغان‌ قرار بگيرم‌ و توپ‌ بزنم‌. بيرد از دختران‌ افغان‌ تصوراتي‌ داشته‌ است‌ كه‌ با ديدن‌ آنها به‌ نادرست‌ بودنشان‌ پي‌ برده‌ است‌. وقتي‌ متوجه‌ شدم‌ قرار است‌ مقابل‌ افغان‌ها بازي‌ كنيم‌ خشمگين‌ شدم‌ چون‌ آنها را فاقد فرهنگ‌ و زناني‌ دنيا نديده‌ و محدود مي‌دانستم‌. اما حالا دوستاني‌ دارم‌ كه‌ به‌ كشور افغانستان‌ تعلق‌ دارند با آداب‌ و رسوم‌ و فرهنگ‌ پذيرفته‌ شده‌شان‌ كه‌ برايم‌ جالب‌ و قابل‌ احترام‌ است‌. بيرد اضافه‌ مي‌كند: با مطالعه‌يي‌ مختصر و همچنين‌ گفته‌ خودشان‌ براحتي‌ مي‌توان‌ پي‌ به‌ ظلم‌هاي‌ عميق‌ و ريشه‌يي‌ زنان‌ افغان‌ برد. به‌ عقيده‌ من‌ دنيا بايد براي‌ رهايي‌ كامل‌ آنها از ظلم‌ و فشار بسيج‌ شود.

حالا گروه‌ 9 نفره‌ دختران‌ افغان‌ كه‌ محدوده‌ سني‌شان‌ بين‌ 11 تا 16 سال‌ است‌ طبق‌ برنامه‌يي‌ فشرده‌ و بر اساس‌ استانداردهاي‌ علمي‌ مشغول‌ آموزش‌ هستند تا روزي‌ بتوانند آموخته‌هايشان‌ را با هم‌ كلاسي‌هايشان‌ كه‌ در همان‌ زمين‌ خاكي‌ مدرسه‌ به‌ عشق‌ فوتبال‌ توپ‌ مي‌زنند، تقسيم‌ كنند.

رويا نور احمد به‌ مترجم‌ گروه‌ خيره‌ مي‌شود تا جملات‌ وي‌ را به‌ زبان‌ بيگانه‌ ترجمه‌ كند. رويا مقابل‌ دوربين‌ خبري‌ بي‌.بي‌.سي‌ نشسته‌ است‌ و مي‌داند كه‌ سخنانش‌ در سرتاسر دنيا حتي‌ در افغانستان‌ پخش‌ خواهد شد. او مي‌داند كه‌ بسياري‌ منتظرند تا بدانند وي‌ چه‌ خواهد گفت‌: من‌ خيلي‌ خيلي‌ از اينكه‌ اينجا هستم‌ خوشحالم‌ و از همه‌ مسوولان‌ و مقاماتي‌ كه‌ چنين‌ شرايطي‌ را برايمان‌ ايجاد كرده‌اند، سپاسگزارم‌. رويا در انتها اضافه‌ مي‌كند كه‌ اي‌ كاش‌ اين‌ شرايط‌ براي‌ همه‌ دختران‌ ورزش‌ دوست‌ و ورزشكار افغان‌ مهيا بود.

)3(

امروز سياست‌، دنياي‌ ورزش‌ را بلعيده‌ است‌. تغييرات‌ اجرا شده‌ در بين‌ افغان‌ها آن‌ هم‌ با حساسيت‌هاي‌ پاك‌ نشدني‌ ويژه‌ براي‌ زنان‌ نياز به‌ قدرتي‌ داشت‌ كه‌ تنها سياست‌ مي‌توانست‌ ياري‌گر باشد. به‌ همين‌ منظور هر آنچه‌ در كشور جنگزده‌ افغانستان‌ اتفاق‌ افتاد به‌ همت‌ سياست‌ و مقامات‌ سياسي‌ بود و بس‌. وقتي‌ دونالد رامسفلد در كنار جمع‌ اعزامي‌ دختران‌ فوتباليست‌ افغان‌ قرار گرفت‌، تمام‌ شبكه‌هاي‌ خبري‌ روز دنيا به‌ سوي‌ آنها چرخيدند. آنچه‌ ثبت‌ شد عكسي‌ يادگاري‌ بود كه‌ رامسفلد را در جمع‌ دختران‌ نمايش‌ مي‌داد. در اين‌ ديدار رويا نوراحمد به‌ عنوان‌ نماينده‌ جمع‌ دختران‌ فوتباليست‌ مقابل‌ رامسفلد ايستاد و با خجالتي‌ كه‌ بيشتر ناشي‌ از روبرويي‌ با مقامي‌ مهم‌ بود گفت‌: گروه‌ ما تنها يك‌ پيغام‌ يا درخواست‌ از شما دارد و آن‌ اينكه‌ خواهش‌ مي‌كنيم‌ زنان‌ و دختران‌ افغاني‌ را فراموش‌ نكنيد. لحظه‌ تاريخي‌ و مهيجي‌ بود وقتي‌ رامسفلد با لبخندي‌ بر لب‌ رو به‌ رويا نور احمد كرد و گفت‌: ما نمي‌توانيم‌. لبخند نماينده‌ گروه‌ در حال‌ تبديل‌ شدن‌ به‌ غم‌ بود كه‌ او اضافه‌ كرد: شما بايد اين‌ راه‌ را ادامه‌ دهيد. به‌ دنبال‌ اين‌ نباشيد كه‌ برايتان‌ تحول‌ ايجاد كنند خودتان‌ متحول‌ كنيد.

دختران‌ نوجوان‌ اين‌ گروه‌ با چه‌ ديد و چه‌ دريافت‌هايي‌ به‌ وطن‌شان‌ باز خواهند گشت‌؟ آيا آنها تنها نحوه‌ شوت‌ كردن‌، دريبل‌ زدن‌ و... را خواهند آموخت‌ يا اينكه‌ تبديل‌ به‌ طغيانگرهايي‌ تحول‌ساز در همه‌ زمينه‌ها خواهند شد. سياست‌ به‌ آرامي‌ فشار مي‌آورد و راه‌ خواسته‌ را باز مي‌كند پس‌ جاي‌ هيچ‌ نگراني‌ براي‌ زنان‌ و دختران‌ افغان‌ باقي‌ نخواهد ماند.

گروه‌ كوچك‌ اعزامي‌ در شرايطي‌ ويژه‌ توانستند با مقامات‌ ارشد امريكايي‌ در شرايطي‌ دوستانه‌ گفت‌وگو كنند. جويس‌ رامسفلد همسر دونالد رامسفلد يكي‌ از افرادي‌ بود كه‌ دختران‌ جوان‌ از

هم‌ صحبتي‌ با وي‌ لذت‌ بردند. حميده‌ رسول‌ زاده‌ عضو ديگر اين‌ گروه‌ پس‌ از اتمام‌ گفت‌وگو با جويس‌ مقابل‌ دوربين‌ شبكه‌ خبري‌ بي‌.بي‌.سي‌ گفت‌: ديدار با مقامات‌ امريكايي‌ اتفاقي‌ خاص‌ و بياد ماندني‌ در زندگي‌مان‌ به‌ حساب‌ مي‌آيد. تك‌ تك‌ جملات‌ رد و بدل‌ شده‌ ما بين‌مان‌ تا هميشه‌ در ذهنمان‌ ثبت‌ خواهد شد و از همه‌ مهمتر با شنيدن‌ برخي‌ از آنها چنان‌ انگيزه‌يي‌ در من‌ و هم‌ تيمي‌هايم‌ ايجاد شده‌ است‌ كه‌ قصد داريم‌ با برنامه‌ريزي‌ مستمر تغييري‌ بنيادي‌ در دنياي‌ زنان‌ و دختران‌ افغان‌ ايجاد كنيم‌. ما هيچ‌ تفاوتي‌ با دختران‌ ديگر در سرتاسر دنيا نداريم‌.

شميم‌ گاواد همسر سفير افغان‌ در امريكا در رابطه‌ با اعزام‌ دختران‌ فوتباليست‌ به‌ ايالات‌ متحده‌ مي‌گويد: من‌ از چنين‌ اتفاقات‌ و تغييراتي‌ براي‌ دختران‌ افغان‌ بسيار خرسندم‌. وي‌ معتقد است‌: چنين‌ فرصت‌هايي‌ درهاي‌ پيشرفت‌ را به‌ سوي‌ همه‌ افغان‌ها باز مي‌كند. شميم‌ گاواد به‌ عنوان‌ زني‌ مبارز و كسي‌ كه‌ سال‌هاي‌ متمادي‌ در افغانستان‌ زندگي‌ كرده‌ است‌، دنياي‌ امروز دختران‌ افغان‌ را دنيايي‌ نو مي‌خواند و مي‌گويد: زني‌ كه‌ تا ديروز اجازه‌ نداشت‌ خانه‌ را بدون‌ كسب‌ اجازه‌، كه‌ غالبا داده‌ نمي‌شد، ترك‌ كند و بچه‌هايي‌ كه‌ اجازه‌ نداشتند طبق‌ دستورات‌ طالبان‌ بياموزند و به‌ مدرسه‌ بروند، امروز براحتي‌ مي‌توانند ورزش‌ مورد علاقه‌شان‌ را انتخاب‌ كنند، با تيم‌هاي‌ ديگر به‌ رقابت‌ بپردازند و يا حتي‌ براي‌ رقابتي‌ وسيع‌تر به‌ كشورهاي‌ خارجي‌ سفر كنند. خوشبختانه‌ به‌ علت‌ تحولات‌ عميق‌ سياسي‌ كشورهاي‌ مختلف‌ اروپايي‌ و همچنين‌ آسيايي‌ حمايت‌هايشان‌ را از ما دريغ‌ نمي‌كنند.

شميم‌ گاواد اضافه‌ مي‌كند: كمپ‌هاي‌ آموزشي‌ و تفريحي‌ بسياري‌ براي‌ دختران‌ و همچنين‌ پسران‌ ورزش‌ دوست‌ افغان‌ از سوي‌ كشورهاي‌ اروپايي‌ پيشنهاد شده‌ است‌. البته‌ اين‌ پيشنهادات‌ براي‌ دختران‌ آمارهاي‌ بالاتري‌ را به‌ خود اختصاص‌ داده‌ است‌ چرا كه‌ ظلم‌ و ستم‌ عليه‌ آنها در حدي‌ بوده‌ است‌ كه‌ جهان‌ كاملا با آن‌ آشناست‌. اما پسران‌ افغان‌ نيز از شرايطي‌ سخت‌ به‌ نوبه‌ خودشان‌ برخوردار بوده‌اند.

)4(

تحول‌ هاي‌ قابل‌ ستايش‌ در دنياي‌ ورزش‌ افغان‌، خبرهاي‌ داغ‌ روز دنياست‌. سايه‌ سياه‌ و نابودگر سياست‌ ديروز كه‌ همه‌ آنچه‌ وجود داشت‌ ويرانه‌ كرد امروز در قالبي‌ جديد به‌ چشم‌ مي‌خوردأ قالبي‌ مهربان‌ و دوست‌ داشتني‌. اما جدا از هر قالبي‌ ساق‌هاي‌ پرتوان‌ زنان‌ و مردان‌ افغان‌ مي‌خواهند بدوند، هياهو داشته‌ باشند و قهرمان‌ باشند. آنها مي‌خواهند جدا از هر سياستي‌ مانند همه‌ مردمان‌ ديگر در انرژي‌ وصف‌ ناشدني‌ دنياي‌ ورزش‌ غوطه‌ور شوند.

 

مد و جامعه ايراني(10)

سرمايه گذاري براي طراحي لباس در داخل كشور صورت نمي‌گيرد

دوشنبه 22 تير 1383- 12 ژوئيه 2004

خبرگزاري فارس:نماينده مردم تبريز در مجلس شوراي اسلامي گفت: سرمايه گذاري براي طراحي لباس در داخل كشور صورت نمي‌گيرد و اين در حالي است كه در زمينه خياطي و طراحي لباس توانايي‌هاي زيادي داريم.

عشرت شايق در گفتگو با خبرنگار اجتماعي فارس افزود:در حال حاضر پوشاكي داريم كه در ايران توليد مي‌شوند ولي مارك خارجي مي‌خورند تا فروش بهتري داشته باشند.

نماينده مردم تبريز ادامه داد: اگر طراحان ما مورد حمايت قرار گيرند و با توجه به بافت اقليمي، فرهنگي و اعتقادي خودمان مدل لباس ارائه دهند بيشتر از سوي جامعه مورد استقبال قرار مي‌گيرد.

وي تاكيد كرد: بايد به فارغ التحصيلان رشته طراحي لباس امكان كار داده شود.

وي گفت: در مواردي مشاهده مي‌شود كه جوانان بدون شناخت كافي لباس‌هاي مربوط به گروههاي خارجي را مي پوشند در صورتي كه اگر از فلسفه اين گروهها آگاه باشند، حاضر به پوشيدن اين لباس‌ها نيستند.

وي ضمن تاكيد بر روشن شدن ارزش‌هاي ديني در خصوص جلوه‌هاي زيبايي براي جوانان گفت: در مورد پوشش بايد فرهنگ‌ سازي شود من مشكل را در افراد نمي‌بينم بلكه بايد فرهنگ مورد نياز به وجود بيايد.

شايق، سازمان‌ صدا و سيما، سازمان تبليغات اسلامي، سازمان فرهنگي - هنري شهرداري تهران و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم را از جمله مراكزي عنوان كرد كه بايد فرهنگ‌سازي رفتاري جوانان را در اين زمينه به عهده بگيرند. وي در اين زمينه تاكيد كرد:كاركرد پليس در جامعه محفوظ است ولي بايد روش‌هاي برخورد مشخصي وجودداشته باشد و از برخورد قهري دراين زمينه پرهيز شود.

اين نماينده مجلس ادامه داد: برخورد فيزيكي نتيجه خوبي بدنبال ندارد و بهترين روش اين است كه نيروي انتظامي از طريق مراكز مشاوره خود جوانان را راهنمايي كند.

وي در ادامه نسبت به سوء استفادهايي كه از حجاب برتر يعني چادر صورت مي‌گيرد انتقاد كرد و گفت: ظاهر كردن زنان مجرم يا متهم در انظار عمومي با چادر، اين حجاب را زير سؤال مي‌برد.دستگاههاي فرهنگي ما در خصوص فرهنگ سازي براي رفتار ظاهري كاركرد خود را از دست داده‌اند و فقط نيروي انتظامي در اين زمينه كاركرد قهري خود را حفظ كرده است.

شايق تاكيد كرد: چادر لباس رسمي زندان نيست، همانگونه كه مردان لباس رسمي خاص زندان دارند؛ زنان نبايد با يك لباس عمومي به عنوان متهم ظاهر شوند . حداقل كاري كه مي‌توان انجام داد اين است كه اين زنان را با لباس‌هاي خودشان در منظر عمومي ظاهر كرد.

 

مد و جامعه ايراني(11)

زهرا شجاعي: رسانه ملي در ترويج مدهاي اصيل تاثير زيادي دارد

دوشنبه 22 تير 1383- 12 ژوئيه 2004

خبرگزاري فارس: مشاور رييس جمهور و رييس مركز امور مشاركت زنان رياست جمهوري گفت: رسانه ملي در ترويج سبك زندگي و مد تاثير بسزايي دارد و در اين راستا لباس بازيگران و حتي مجريان مي‌تواند مورد توجه قرار گيرد.

زهرا شجاعي در گفتگو با خبرنگار اجتماعي فارس افزود: داشتن تنوع و به كارگيري زيبايي در ابعاد مختلف زندگي از توصيه‌هاي اسلام است. اما بايد توجه كرد كه آنچه در پوشش انتخاب مي‌شود از فرهنگ اصيل وهويت ملي خودمان گرفته شود.

مشاور رئيس جمهوري در امور زنان گفت: مد عبارت است از طراحي يك مدل لباس توسط مراكز طراحي مد كه بعد از عرضه به جامعه، توليد انبوه مي‌شود.

وي افزود: در دوره توليد انبوه به دليل سرعت ارتباطات و توسعه وسايل ارتباطي مد به سرعت گسترش پيدا مي‌كند و حتي به شهرستانها و روستاها مي‌رسد.

شجاعي اظهار داشت: اين كه عده‌اي بنشينند و با غرض‌هاي اجتماعي و سياسي بخواهند روحيه مصرف گرايي و تجمل پرستي را در جوان‌ترها و كلا جامعه تشويق و تبليغ كنند ناپسند است.

رئيس مركز امور مشاركت زنان رياست جمهوري گفت: اگر افراد متناسب با سن، محيط، اندام و ظاهرشان به انتخاب لباس اقدام كنند اين پوشش در كنار نظم و آرامش زيبا هم خواهد بود.

شجاعي افزود: در حال حاضر در كشورمان مراكز و نشريات براساس فرهنگ ملي ايراني به طراحي لباس مي‌پردازند و ما بايد با تبليغات لازم و كافي و همت و پشتيباني از آنها، اين مدهاي اصيل را گسترش دهيم تا در بين جوانان مقبوليت بيشتري پيدا كند.

وي با تاكيد بر حساسيت پديده مدگرايي در ميان زنان گفت: طراحان مد از زنان هم به عنوان ابزار و هم به عنوان مخاطب استفاده مي‌كنند بنابراين زنان بايد به اصالت ملي خود بيشتر توجه كنند تا بازيچه‌ مدگرايان نشوند.