زنان - پنج شنبه 18 تير 1383- 8 ژوئيه 2004

 

 

 

زني در درگيري با شوهرش از پنجره به پايين پرت شد

چهار شنبه 17 تير 1383- 7 ژوئيه 2004

نيمه شب گذشته هفدهم تير ماه، زني 43 ساله به نام شاه نساء كه به خاطر درگيري با شوهرش قصد فرار از خانه را داشت از پنجره به پايين پرت شد . اين زن هم اكنون در حالت كما به سر مي‌برد.

به گزارش واحد دريافت خبر ايسنا از پايگاه اطلاع رساني پليس، ماجرا از وقتي شروع شد كه قرار بود اكبر شوهر اين زن براي حل اختلافات خانوادگي اوايل شب به منزلش واقع در شهرك اكباتان مراجعه كند. اما او ساعت 11 شب درحالي كه مست بود به منزل مراجعه كرد.

اين وضعيت باعث درگير شدن زن و مرد شد . همسايه‌ها كه صداي كمك خواهي زن را مي‌شنوند در پشت درب خانه تجمع مي‌كنند. اما شوهر اين زن به آن‌ها پرخاش كرده و اجازه ورود نمي‌دهد.

آن‌ها با مشاهده اين وضعيت به كلانتري، موضوع را اطلاع مي‌دهند. اما قبل از رسيدن ماموران، زن كه قصد داشت از دست شوهرش فرار كند به سمت پنجره رفته و خود را آويزان كرده و لحظاتي بعد از طبقه سوم به پايين سقوط كرد.

شوهر اين زن كه بيكار است توسط ماموران كلانتري 135 آزادي دستگير شده است.

قاضي كشيك دادسراي جنايي تهران درباره اين حادثه گفت : در بررسي هاي اوليه صحنه درگيري هيچ اثري از پرت شدن زن به وسيله شوهرش به دست نيامده و ظاهرا شاه نساء براي حفظ جان خود از پنجره آويزان شده است.

به گفته قاضي كشيك دادسراي جنايي تهران در صحنه درگيري، شيشه شكسته‌هاي زيادي به چشم مي‌خورد به طوري كه پاي همه اعضاي خانواده مجروح شده بود.

گروه اجتماعىشرق: پنج شنبه 18 تير 1383- 8 ژوئيه 2004

تجسس هاى ماموران پليس آگاهى تهران براى شناسايى علت سقوط يك زن از طبقه چهارم مجتمع مسكونى در اكباتان آغاز شد. اين زن ۴۵ ساله كه شاه نساء نام دارد ساعت ۲۳ و ۳۰ دقيقه سه شنبه در حالى كه صداى مشاجره وى و همسرش از داخل خانه به گوش مى رسيد ناگهان از پنجره به بيرون پرتاب شد.

موضوع درگيرى اين زن و شوهر سه شنبه شب از طريق ماموران كلانترى ۱۳۵ آزادى به بازپرس ويژه قتل مجتمع امور جنايى تهران اطلاع داده شد كه او بلافاصله براى بررسى ماجرا خود را به محل حادثه در فاز دو شهرك اكباتان رساند. يكى از همسايه ها در تحقيقات به بازپرس اصغرزاده گفت: حدود ساعت ۱۱ شب متوجه صداى مشاجره و سپس شكستن شيشه از داخل اين خانه شديم.

در خانه قفل بود و هر كارى كرديم، نتوانستيم آن را باز كنيم. صداى شاه نساء از داخل خانه مى آمد كه فرياد مى زد: همسرم مى خواهد مرا با چاقو بكشد، مرا نجات دهيد. به خاطر اينكه جان آن زن را در خطر مى ديديم موضوع را به ماموران اطلاع داديم. ماموران كه در محل حادثه حاضر شده بودند، در حال تحقيق در اين خصوص بودند كه ناگهان صداى جيغ زن و افتادن جسمى بيرون مجتمع به گوش رسيد كه اهالى پس از بيرون آمدن با بدن نيمه جان آن زن روبه رو شدند.

ماموران سپس در خانه را شكستند و آن مرد را كه به خاطر مصرف مشروبات الكلى حالت غيرعادى داشت دستگير كردند. متهم در بازجويى به ماموران گفت: به خاطر اختلافات مالى با هم درگير شديم و من شروع به كتك زدن او كردم كه همسرم يك دفعه به سمت پنجره رفت و خودش را به بيرون پرت كرد. فرزندان اين زن كه از پدرشان حمايت مى كردند در طول بازجويى از حرف زدن عليه پدرشان خوددارى كردند و تنها پسر كوچك اين زوج پس از يك ساعت سكوت اعتراف كرد پدرش با چاقو او و مادرشان را زخمى كرده است.

 

 

استفاده فراکسيون زنان از نظرات فقها

بي بي سي - چهار شنبه 17 تير 1383- 7 ژوئيه 2004

فاطمه آجرلو، سخنگوی فراکسيون زنان مجلس شوراى اسلامی گفت: "اين فراکسيون برای به روز کردن قوانين زنان و تدوين طرح ها، از نقطه نظرات آيات عظام و علمای حوزه علميه قم استقاده خواهد کرد."

به گزارش ايرنا، وی با اشاره به ديدار اخير نمايندگان زن مجلس هفتم با شماری از مراجع تقليد در قم افزود برخی از قواعد فقهی در مورد زنان به روز نيستند و طرح آنها در مجلس مستلزم کسب نظرات مراجع تقليد است.

به گفته خانم آجرلو، فراکسيون زنان مجلس تلاش دارد احکام اسلام را با در نظر گرفتن مقتضيات زمان و مکان و نظرات فقها مطرح کند.

با اين حال اعضای فراکسيون زنان مجلس هفتم تاکيد کرده اند که برنامه های فراکسيون زنان مجلس ششم را پيگيری نخواهند کرد.

 

گفتگو میان فمینستهای ایرانی و فمینیستهای غربی

مهشيد راستي- زنان ايران - چهار شنبه 17 تير 1383- 7 ژوئيه 2004

كنفرانس بنياد پژوهش در روز دوم با پيام گلناز امين شروع به كار كرد. او در سخنان خود به معرفي كوتاهي درباره تاريخ مدرنيته در ايران و فعاليت هاي زنان در اين راستا پرداخت و از قرة العين به عنوان چهره شاخص زن ايراني در جنبش مدرنيته نام برد. او سپس به جنبش بابي به عنوان جنبشي كه ميتوان در آن خصوصيات حركت مدرنيته در ايران را ديد اشاره كرد.

وي در ادامه صحبت هايش به دوره هاي مختلف تاريخي و خصوصيات حركت هاي زنان پرداخت. او در انتها به اهميت دموكراسي و پلوراليسم در جنبش زنان اشاره نمود و جدايي دين از دولت را به عنوان يكي از اركان اساسي هرگونه حركت دموكراتيك برشمرد.

او اضافه كرد كه آگاهي زنورانه پايه هرگونه مبارزه بر عليه نظام زن ستيزي است. او گفت كه جنگ تنها آوارگي به وجود نمي آورد بلكه موجب بروز بدترين خصوصيات در انسانها مي شود. بايد با جنگ مخالف بود و زنان هميشه جلوداران صف مخالفت با خشونت و جنگ بوده اند. او سخنان خود را با پيام زنان مبني بر عمل جهاني با نگرش محلي خاتمه داد.

فروغ نيري تميمي، هلند :"نقش جنسيت در روند مدرنيته در ايران "

تميمي در صحبت هاي خود به روند مدرنيته و نقش زنان در اين مورد پرداخت. او ضمن اشاره به دوران رضاشاهي گفت در تمامي اين دورانها دولت خود را تنها مرجع براي رسيدن به مدرنيته مي داند ودر اصلاحات دوران رضاشاه وي براي اولين بار در ايران خود را موظف به بوجود آوردن امكانات رفاهي مي داند. اما اقدامات رضا شاه در مورد بهبود وضعيت زنان در رابطه با پدرسالاري عمومي به وقوع پيوست حال آنكه در رابطه با پدر سالاري خصوصي ، حق طلاق و حضانت و... موفقيتي نداشت.

با رشد نيو اسلاميزم در آثار شريعتي طرح جديدي از زن ارايه داده مي شود. چهره زن مبارز انقلابي و زنان صدر اسلام مدرن و جديد ارائه داده مي شوند تا به اين وسيله زن مسلمان از "زن غربي " فاصله بگيرد. بعد از انقلاب به سرعت تمامي قوانين مربوط به حمايت خانواده و زنان لغو مي شود. اجراي سياست هاي خشن دختران و زنان را به مقابله با اين سياست ها كشانده است و افزايش ميزان خودكشي فرار زنان و افزايش فحشا باعث مطرح شدن مسائل زنان شده است. از طرف ديگر رو آوردن زنان به آموزش موجب مشاركت زنان در روابط اجتماعي شده است.

او در خاتمه سخنانش به جنبش زنان در ايران اشاره كرد و گفت كه اين جنبش فاقد رهبري است و رابطه افقي موجود در اركان آن موجبات رشد آن را فراهم آورده است.


ژانت باور، آمريكا :"فمينيسم لهجه دار شده"، سوء برداشت وبدفهمي تئوري هاي فمينيستي

تم اصلي سخنراني باور درباره امكان به وجود آوردن فمينيسم فرا مدرن و فرا ملي بود. او در سخنان خود به پيچيدگي ها و تناقضات مدرنيته براي زنان پرداخت و مورد ايران و وضعيت زنان ايران و جنبش زنان را براي به تصوير كشيدن اين پيچيدگي ها به كار گرفت.
باور در سخنراني خود به كارهاي بسياري از فمينيست هاي ايراني از جمله هايده مغيثي ، هاله افشار، و... اشاره كرد . او از موضع پست مدرنيستي به نقد اروپا محوري و مدرنيته اروپايي پرداخت و ادعا نمود كه مدرنيته براي توضيح جنبش فمينيستي كنوني و گوناگوني اين جنبش ها كافي نيست و لزوم عبور به جنبشي فرامدرن
trans-modern وجود دارد كه بايد در آن ديالوگ فعال مابين فمينيست هاي اروپايي و فمينيست هاي جهان سوم جاري شود. باور در اشاره به بحث هاي مغيثي به مقوله نسبيت فرهنگي پرداخت و سعي داشت كه تعريفي متفاوت از اين مقوله ارائه دهد.

در بخشي ديگر، باور به وضعيت زنان ايراني در تبعيد و فعاليت هاي آنان براي ايجاد تشكل هاي مستقل زنان پرداخت و معتقد بود كه نمي توان تنها از يك نوع فمينيسم در اين فعاليت ها نام برد. بلكه بايد از اصطلاح فمينيسم لهجه دار استفاده كرد. باور در بخش نهايي صحبتش به آينده فعاليت هاي بنياد پژوهش هاي زنان ايران پرداخت و اعتقاد داشت كه بايد در آينده ديالوگ گسترده اي مابين فمينيست هاي ايراني و فمينيست هاي غربي صورت گيرد، چرا كه فمينيسم زنان ايران ميتواند به غني كردن بحث هاي فمينيسم در غرب ياري رساند.


روياطلوعي، ايران : مدرنيته و زن ايراني همراه با نگرشي بر موقعيت زنان كرد

رويا طلوعي كه از سخنراناني بودند كه از ايران در اين سمينار حضور داشتند به جامعه ايراني و معضل مدرنيته در آن پرداخت. او گفت كه جامعه ايران در عين حال كه سنتي نيست اما مدرن هم نشده و توازن مدرنيسم در آن رعايت نشده است. آنچه مدرنيسم در ايران نام گرفته در سطح است و نه در عمق، استبداد مردانه حتي از صنايع مدرن براي استحكام قدرت خود استفاده كرده اند، حال آنكه آنچه مد نظر زنان است تحول در عمق است. و زن ايراني مايل نيست به عنوان ابزار مورد استفاده قرار بگيرد.

او ضمن اشاره به سيستم آموزشي در ايران و جداسازي زن و مرد در تمامي مراحل زندگي گفت كه عملا درجامعه ايراني و در ميان دختران وحشت از جنس مرد ترويج مي شود، حال آنكه برداشته شدن مانع وحشت از جنس مذكر از سر راه زن موجب پيشرفت او در فعاليت هاي اجتماعي اش خواهد بود. او افزود كه ممنوعيت عشق در جامعه موجب شده است كه زن و مرد هردو به ابزار تبديل شده اند.

او ضمن سخنان خود توجه حضار را به وضعيت خاص كردستان جلب كرد. طلوعي گفت كه قوم كرد به محض اعتراض با برچسب تجزيه طلبي به كنار رانده مي شوند حال آنكه زن كرد مثل ديگر زنان ايراني تحت فشار است و ستمي مضاعف از بابت قوميت خود را نيز تحمل مي كند.

او از خودسوزي زنان كرد و آمارهاي خودكشي و زن كشي در كردستان صحبت كرد و گفت كه استانهاي كردنشين از نظر خود سوزي زنان مقامهاي اول تا سوم را دارا مي باشند. او همچنين از كاركودكان در مناطق كردنشين سخن گفت، از اعزام دختران نوجوان به كوره هاي آجرپزي قزوين در ازاي دستمزدي ناچيز و از اينكه اكثر اين دختران جوان به غير از كار فرساينده تحت آزارهاي جنسي نيز قرار مي گيرند.

او گفت كه زن كرد صلح طلب و حق طلب است و جنبش ملي و جنبش فمينيستي در كنار هم و به موازات هم در جهت رسيدن به حقوق انساني به پيش مي روند.


سوسن رخش، نروژ: زنان و جنبش زنان متاثر از نزاع بين مدرنيسم و مذهب

رخش در سخنان خود به مقايسه كشورهاي مصر و ايران و مدرنيته در اين كشورها پرداخت. او گفت كه خاور ميانه تا قرن 19 ساختار سنتي خود را با تاثير مذهب به خصوص اسلام حفظ مي كند. در قرن نوزده نياز به كشورهاي غربي موجب مي شود كه در كشور مصر كلونياليسم (استعمار) مستقيم و در ايران كلونياليسم غير مستقيم موجبات مدرنيسم تحميلي را در جامعه به وجود آورد. اين تحميل موجب مقاومت هاي محلي شده و از طرف نيروهاي مقاومت مدرنيسم به غرب زدگي معني ميشود.

او ضمن سخنانش به تاريخ و فرهنگ و چند قومي بودن ايران اشاره كرد و گفت كه اين همه موجبات به وجود آمدن شرايط خاصي را در ايران فراهم كرده است. ريشه هاي سنت و مذهب در ايران مدرنيته را به حالت معلق در آورده است. او ضمن اشاره به تاثير مدرنيته بر جنبش زنان در غرب گفت كه در خاورميانه نيز رشد جنبش زنان با رشد اجتماعي همراه است و شاخص آن اين است كه جنبش زنان ، در ميان طبقات بالاي جامعه پا گرفته است و تنها زنان طبقات بالا هستند كه ميتوانند از فوايد مدرنيسم استفاده كنند. در زمان انقلاب اما لايه هاي پاييني اجتماع بودند كه در جنبش شركت مي كردند، دخترها و زن ها فرصت اين را پيدا مي كنند كه با محدوديتي از خانه ها بيرون بيايند. اما از ابتداي انقلاب حتي راه بر زنان مذهبي نيز بسته شد و تنها زمينه محدودي براي فعاليت ايشان فراهم آمد.

او گفت فمينيسم در ايران كلمه شومي است و بسياري از زنان كه در جنبش زنان فعاليت مي كنند معتقدند كه با فمينيست ناميدن خود، موجبات بايكوت خود را فراهم مي كنند.
او افزود كه جنبش زنان در خاورميانه به عنوان الگو مطرح است و اين جنبش خواه ناخواه به سوي سكولاريسم در حركت است.

پايان برنامه

برنامه روز دوم با برنامه هنري خاتمه يافت. در قسمت اول اين برنامه اركستر سازهاي بادي زنان برلن به رهبري آستريت گراف قطعه هايي را نواخت، پس از آن گروه رقص نمايشي با ايده و كارگرداني ميترا زاهدي از آلمان نمايشي را با استفاده از اشعار فروغ به روي صحنه آورد. سپس گره موسيقي فتنه، كه گروهي متشكل از زنان ايراني و آلماني است نمايشي موزيكال از سرنوشت زن روشنفكر و مهاجر ايراني به صحنه آورد. اشعار اين نمايش را پروانه حميدي سروده بود كه خود نيز در نقش قصه گو آن را اجرا مي كرد. گلرخ جهانگيري خواننده گروه بود و سعيده سعادت نوازندگي تار و دف را به عهده داشت.

سپس شاهرخ مشكين قلم (وب سايت) با دو رقص سالن را در شعف فرو برد. نقطه پايان برنامه هنري شنبه صداي فوق العاده زيباي دريا دادگر (وب سايت) بود كه حضار را به اشك و شادي مهمان كرد.

برنامه روز سوم كنفرانس

نسترن موسوي، ايران: "بازتاب مناسبات جنسيتي در ادبيات داستاني، پيش و پس از انقلاب بهمن"

موسوي به گسست از سنت هاي پيشامدرن جامعه ايران پرداخت و تصويري از مناسبات جنسيتي ارائه كرد. او در صحبتهاي خود با تاكيد بر موانع بازتاب مناسبات برابرطلبانه، عواملي را كه به نوشته ها و آثار منتشرشده در دوره هاي مختلف ادبيات داستاني ايران اعتبار اجتماعي و فرهنگي بخشيده است تشريح كرد. توضيح سخنران در سه مورد ناسيوناليسم، اسلام و چپ در تعريف مناسبات جنسي و كنترل و تاثيري كه اين سه بر جنبه هاي منفي و مثبت مدرنيته يا ضديت با آن داشته اند حائز اهميت بود. از جمله اين تاثير در دگرگون شدن الگوي زن در داستانها و فراتر رفتن و فاصله گيري آن از الگوهاي قديمي زن اثيري و زن لكاته در آثار چند نسل اخير نويسندگان تازه كار به چشم مي خورد.

موسوي ضمن سخنان خود نگاهي به دورانهاي مختلف داستان نويسي در ايران داشتند . ايشان گفتند كه در دوران انقلاب خواست برابري جنسي به كلي مردود شناخته ميشود و در اين دوران نقش زنان به صورت دلبران آشپزخانه اي مختصر مي گردد. در همين دوران بود كه كتاب "طوبا و معناي شب" پارسي پور نمايي دگرگونه از زن ارائه مي دهد.

او به ادبيات امروز پرداخت و گفت كه در ادبيات كنوني زنان بيشتر به شرح زندگي خود مي پردازند ولي هيچ اميدي به آينده در آن نيست. ضمن اينكه نقش معمول بر عهده زن شهرنشين است و از زن روستا و شهرستان در داستانها خبري نيست. او ادبيات داستاني را فضايي براي زنده ماندن توصيف كرد و گفت كه ما رويا را در مقابل سرنوشت خود مي گذاريم. نسترن موسوي طبق تعريفي از رمان گفت كه رمان خوب مي بايد با پيش داوري هاي خواننده مقابله كند و عادت هاي ذهني او را مورد تغيير قرار دهد.


شهلا شفيق، فرانسه: زنان، فرديت و تحول مدرن؛ فروغ فرخزاد شادي و رنج جستجوي خود

شهلا شفيق به فروغ و زندگي او پرداخت. به گفته او بين فروغ و كارش هيچ واسطه اي نيست. زندگي شخصي او و كارش در ربط بدون فاصله با هم قرار دارند. مراحل مختلف زندگي فروغ در شعرش منعكس شده است و نام كتابهايش هم اين مراحل را تداعي مي كند. كار فروغ شكستن عادت ها و سرپيچي از سنت هاست. او خطر انتخاب كردن را مي پذيرد و بهاي انتخابش را مي پردازد. مقولات مرد جلاد و زن قرباني را پشت سر مي گذارد تا تجلاي آزادي و استقلال را تجربه كند.

شفيق به بررسي ها و نقد هاي مردانه اي كه تا كنون از شعر و زندگي فروغ شده است اشاره كرد و گفت اكثر اين بررسي ها سير تكاملي فروغ را از تن به جان و هوس به انديشه تصوير مي كنند حال آنكه در شعر فروغ شعر و شعور و ميل و هوس و هنر ابدا از هم جدا نيست. او عشق را گناه نمي داند و با عشق ورزي از زندگي كام مي گيرد. فروغ در شعرش با طبيعت رابطه دارد و از طريق جسماني به عشق ورزي با طبيعت مي پردازد، با مهتاب عشق مي ورزد، خورشيد را ميبوسد و با چشمه رابطه دارد. فروغ در شعرش مالك جسمش است و اين همه در جامعه و فرهنگي است كه تن مايه فساد شمرده مي شود. براي فروغ وصل با معشوق ضامن استمرار رابطه او با هستي است.

سعي شهلا شفيق در اين بود كه به وسيله اين مقاله نشان دهد كه براي فروغ آزاد شدن و بندگي با هم در تعارضند و فروغ با خدا و يا هر انديشه اي كه مطلق بودن را تبليغ مي كند درشعرش در تضاد قرار مي گيرد. فروغ تصويري از آزادي زن را در ذهن تداعي مي كند. تصويري كه با تصوير زن مدرن امروز در جستجوي خود مطابقت مي كند.

ميزگرد نسل دوم

در اين ميزگرد مهرنوش تركاشوند، آزاده ضميري راد، آتوسا ضيايي، و شفق لقايي از آلمان و رها ناصري و نارين كاشاني از ايران و افرا افشاري پور از آمريكا شركت داشتند.

شركت كنندگان اين برنامه كه از آلمان بودند عمدتا به بيان تجربيات شخصي خود از سفرهايشان به ايران و برخوردهايي كه در آنجا ديده بودند و تفاوت فرهنگي گفتند. آزاده به مسله ممنوعيت حجاب در مدارس آلمان پرداخت و رها در مورد سركوب دختران از سنين كودكي در ايران و اجبار آنان به ناپيدا بودن پرداخت. نارين كاشاني در مورد روابط جنسي زنان قبل و بعد از ازدواج و كدر بودن افق ديد زنان نسبت به آينده صحبت كرد.

بخش اختتاميه برنامه به جمع بندي مختص شد كه متاسفانه وقت كافي براي يك جمع بندي خوب موجود نبود. دوستان كميته محلي برگزاركننده انتقاداتي مطرح كردند كه از جمله آن انتقاد يكي از دوستان نسل دوم در مورد كم بودن وقت برنامه ايشان و در قرار دادن اين بخش در قسمت آخرين بود كه عمدتا با خستگي حضار توام بود . او اين امر را در نتيجه جدي گرفته نشدن جوانان ارزيابي كرد. تعيين محل و موضوع كنفرانس سال آينده نيزبه علت كمبود وقت به بعد موكول شد.

برنامه پانزدهمين كنفرانس بنياد پژوهش هاي زنان ايراني با جشن به كار خود خاتمه داد.

 

در عمليات انتحاري يك زن سريلانكايي در يك ايستگاه پليس حداقل پنج تن كشته و 11 تن ديگر مجروح شدند.

چهار شنبه 17 تير 1383- 7 ژوئيه 2004

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) به نقل از خبرگزاري رويتر، پليس اعلام كرد اين زن كه مي‌خواست به پاسگاه پليس وارد شود، هنگام بازرسي بدني خود را منفجر كرد.

اين اقدام دو روز پس از سالگرد روز ببر سياه انجام شد. در اين روز اولين سرباز جدايي‌طلب تاميل در سال 1987 عمليات انتحاري انجام داد.

 

سيماي زن در سيما (19)

مشكل جايگاه رسانه‌اي زنان، ريشه در اختلاف برداشت‌ها از قانون دارد

سه شنبه 16 تير 1383- 6 ژوئيه 2004

خبرگزاري فارس: پروين سليحي، مدير دفتر امور زنان سازمان صدا و سيما گفت: تا زماني كه سياست‌هاي كلان كشور يك برنامه‌ريزي جامع و نظام‌مند منطبق بر واقعيت‌هاي انساني، ديني، عرفي و اجتماعي درخصوص زنان ارائه ندهد، ما شاهد هرگونه برخوردهاي ناهماهنگ، سليقه‌اي و بعضاً به دور از واقعيت‌ها و اهداف عالي اسلامي در كشور خواهيم بود.

 

پروين سليحي، مدير دفتر امور زنان صداوسيما در گفت‌و‌گو با خبرگزاري فارس در پاسخ به اين سوال كه جايگاه اجتماعي و موقعيت زنان را در مجموعه‌هاي تلويزيوني چطور ارزيابي مي‌كنيد، گفت: پاسخگويي دقيق به اين سوال مستلزم بررسي تطبيقي تمام مجموعه‌هاي تلويزيون است و با نگاهي كلي نمي‌توان ارزيابي دقيق و منصفانه‌اي ارائه داد.

وي افزود: البته اين بررسي‌ها در درون بخشهاي مختلف نظارتي و ارزيابي سازمان انجام مي‌گيرد و نتايج حاصل، حاكي از آن است كه به موضوع زن و جايگاه اجتماعي آن توجه مي‌شود. منتهي بعضي از موضوعات در سريالها پررنگ‌تر بررسي شده و متاسفانه بعضي از مسائلي كه از اهميت بيشتري برخوردار هستند، تحت‌الشعاع موضوعات كم اهميت قرار گرفته تا حدي‌ كه ديگر اثرات تلويزيون را خنثي، غيرمطلوب و منفي جلوه‌گر مي‌سازد.

وي افزود: تمام اين اشكالات ناشي از وحود نظريات، سلايق و رويه‌هاي مختلفي است كه در اين خصوص و خيلي از مسائل ديگر وجود دارد كه اين هم ناشي از نبود قوانين، مقررات و سياستگذاري‌ها نيست، بلكه ناشي از اختلاف برداشت‌ها از مصوبات كلان است. از اين رو بايد برنامه‌اي براي ايجاد هماهنگي بيشتر و منطبق‌تر با اهداف عالي و كلان نظام اسلامي و سازمان، طراحي و اجرا كرد.

وي در پاسخ به اين سوال كه آيا تعريف واقع‌گرايانه‌اي از زن در مجموعه‌هاي تلويزيون ارائه شده، گفت: تا زماني كه سياست‌هاي كلان كشور يك برنامه‌ريزي جامع، هماهنگ و نظام‌مندي منطبق بر واقعيتهاي انساني ديني، عرفي و اجتماعي درخصوص زنان طراحي نكند و به اجرا در نياورد، ما شاهد هرگونه برخوردهاي چندگانه، ناهماهنگ، سليقه‌اي وبعضاً به دور از واقعيت‌ها و اهداف عالي اسلامي در كشور هستيم. هر چند اين كار زمان زيادي مي‌طلبد، ولي لازم است در راستاي فعاليت متوليان رسانه و امور فرهنگي بخش‌هاي كلان قانونگذاري، سياستگذاري و برنامه‌ريزي كشور اقدام جدي انجام دهند.

وي خاطرنشان ساخت: در واقع فرهنگ‌سازي در اجرا و تصويب قوانين و مقررات مربوط، دو امر لازم جهت تحقق و تثبيت هر چه بيشتر موضوع مورد نظر مي‌باشد.

وي درباره اين كه تا چه حد به دغدغه‌هاي واقعي زنان پرداخت شده است، گفت: در برنامه‌هاي گزارشي، تركيبي مستند و كارشناسي آموزشي به اين موضوعات مي‌پردازند. اما رسيدن به وضعيت مطلوب و ايده‌آل، جديت بيشتري مي‌طلبد كه البته در دست بررسي، اقدام و پيگيري است. ما هم از اهم وظايف خود مي‌دانيم در اين زمينه فعاليت بسيار جدي و منظم خود را با پشتيباني و حمايت بيشتر مسوولان محترم سازمان ادامه دهيم كه دراين راستا مسوولان محترم خصوصاً رياست محترم سازمان عزم جدي بر اصلاح اين امر دارند.

سيماي زن در سيما (20 )

باورهاي خرافي در تلويزيون جاي دغدغه‌هاي زنان امروزي را گرفته است

سه شنبه 16 تير 1383- 6 ژوئيه 2004

خبرگزاري فارس: زهرا بنيانيان گفت: از آن جايي كه باورهاي خرافي بر ذهن برخي از افراد حاكم است، از اين رو منجر به نشان دادن دغدغه‌هاي كاذب زنان شده است.

زهرا بنيانيان، سردبير مجله عروس(از انتشارات حوزه هنري) در گفت‌و‌گو با خبرگزاري فارس در پاسخ به اين سوال كه جايگاه اجتماعي و موقعيت زنان را در مجموعه‌هاي تلويزيوني چه طور ارزيابي مي‌كنيد، گفت: سريالهايي كه با محوريت زنان پخش مي‌شود، با تعريف و تصوير جامعي كه من از جايگاه اجتماعي و موقعيت محوري زنان دارم، فاصله بسياري دارد.

وي در پاسخ به اين سوال آيا تعريف واقع‌گرايانه‌اي از زنان در مجموعه‌هاي تلويزيوني ارائه شده، گفت: تاكنون تعريف درستي از زنان ارائه نشده است. البته در تعريف واقع‌گرايي، نبايد ملاك ما سليقه افراد باشد. در واقع قضاوت‌ها بايد بر اساس منطق باشد.

وي افزود: اهداف و آرمان‌هايي كه هر ملت دنبال مي‌كنند، از طريق برنامه‌ريزي‌هاي كلان توسعه در كشور، طراحي و تدوين مي‌شود و از طريق دستگاه‌هاي اجرايي در حيطه عمل وارد مي‌شود. براي هماهنگي و همراهي مردم، رسانه‌هاي جمعي در اين بين نقش آموزشي و تصويرسازي مناسب را ايفا مي‌كنند.

وي افزود: در كشور ما اين فرايند متصل و هماهنگ دنبال نمي‌شود، به همين دليل برنامه‌هاي ما دستخوش افراط و تفريط‌ زيادي خواهند بود.

بنيانيان در پاسخ به اين سوال كه تا چه حد به دغدغه‌هاي واقعي زنان پرداخت شده، گفت: مجموعه‌سازان به دغدغه‌هاي اصيل زنان امروزي كمتر توجه مي‌كنند و از آن جايي كه باورهاي خرافي و منفي بر ذهن برخي افراد سايه ‌انداخته و هنوز اصلاح نشده است، منجر به نشان دادن دغدغه‌ها و نيازهاي كاذب شده است، حتي اين باورها سال‌ها ذهن برخي از افراد را براي پاسخگويي مشغول كرده است.

سيماي زن در سيما (21)

تلويزيون مي‌تواند زنان را با حقوق واقعي‌شان آشنا كند

چهار شنبه 17 تير 1383- 7 ژوئيه 2004

خبرگزاري فارس: عضو هيات علمي دانشگاه فردوسي مشهد گفت: با فرهنگ‌سازي صحيح در سريال‌هاي تلويزيوني مي‌توان زنان را با حقوق واقعي‌شان آشنا كرد.

 

شهره شاهسوندي، عضو هيات علمي دانشگاه فردوسي مشهد و دكتراي زبان انگليسي در پاسخ به اين سوال كه جايگاه اجتماعي و موقعيت زنان را در مجموعه‌هاي تلويزيوني چه طور ارزيابي مي‌كنيد، گفت: در سال‌هاي اخير ما شاهد نوعي افراط و تفريط در نشان دادن زنان هستيم و در مجموعه‌هاي تلويزيون زنان بين اين دو قطب سير مي‌كنند، در حالي كه تمام انسان‌ها به طور مطلق سفيد يا سياه نيستند، بلكه ابعاد شخصيت‌شان بين اين دو قطب قرار دارد.

وي افزود: مجموعه‌سازان كمتر درك و دانش بالاي زنان را در مجموعه‌هاي تلويزيوني نشان مي‌دهند. معمولاً ما شخصيت زنان را منفعل مي‌بينيم.

وي اشاره كرد: متاسفانه مجموعه‌سازان حتي موقعيت زنان خانه‌دار را در سريال‌ها صحيح نشان نمي‌دهند و طوري به اين زنان مي‌پردازند كه حالت انزجار به وجود مي‌آورند. از طرفي ديگر پرداخت درستي هم نسبت به زنان چادري ندارند.

شاهسوندي تاكيد كرد: بعضي از مجموعه‌سازان چادر زن را به تمسخر مي‌گيرند و ما الگوسازي مناسبي از يك زن مسلمان نمي‌بينيم.

وي در پاسخ به اين سوال كه تا چه حد به دغدغه‌هاي واقعي زنان در سريال‌هاي تلويزيوني پرداخت شده، گفت: سريال‌هاي تلويزيون كمتر با نيازها و انگيزه‌هاي واقعي زنان جامعه سازگاري دارد و جهت‌دار ساخته نمي‌شود.

شاهسوندي گفت: زنان ما آشنايي زيادي نسبت به حقوق واقعي خود ندارند، در حالي كه تلويزيون مي‌تواند در سريال‌ها به اين امر بپردازد و در اين زمينه فرهنگ‌سازي مناسبي ارائه دهد.

 

مد و جامعه ايراني،

دختران بيش از پسران مدگرا هستند

سه شنبه 16 تير 1383- 6 ژوئيه 2004

خبرگزاري فارس: يك جامعه شناس معتقد است دختران بدليل نوجويي بيشتر، بيش از پسران پيرو مد هستند.

امان قرايي تقدم، در گفتگو با خبرنگاراجتماعي فارس افزود: مسائلي از قبيل مد، جشن و شادي به قشر ثروتمند و متوسط بالاي جامعه تعلق دارد چون اقشار فقير اهميت تامين نيازهاي اوليه زندگي شان بيش از آن است كه بتوانند در پي تغيير لباس و دكوراسيون باشند.

وي از لحاظ آماري، مد را متغيري عنوان كرد كه فراواني‌اش بيش از ساير متغيرها باشد و ادامه داد: مد با سن و جنس رابطه مستقيم دارد، بطوري كه جوانان و دختران بيشتر دنباله‌رو مد هستند.

اين جامعه شناس‌ مد را پديده مناسبي براي جامعه دانست و گفت: پيروي از مد نشان دهنده رشد و تحول اجتماعي و اقتصادي است، جوامع متحول و پويا بدنبال مد هستند و جوامع فقير اين امكان را ندارند به همين دليل از نظر جامعه شناسي، مد امر مردودي به شمار نمي‌رود.

وي اظهار داشت: پيروي از مد مستقيما به سطح درآمد، فرهنگ، راديكاليزم و نوجويي جوامع برمي‌گردد همچنان كه كشورهاي امريكاي جنوبي يا هندوستان دنباله رو مد نيستند.

تركيه براي ايران لباس تابستاني طراحي مي كند

به گزارش خبرنگار اجتماعي فارس، مانتوهاي توليدي تركيه كه از طريق مسافران وارد كشور مي‌شوند با قيمت‌هايي چند برابر مانتوهاي توليدي ايران به فروش مي‌رسند اين در حالي است كه توليدكنندگان داخلي پوشاك از فروش نرفتن توليدات خود حتي با قيمت نازل گله‌مندند.

اين روند به رغم بسياري از فعالان بخش پوشاك كشور متفاوت با گذشته است چون در گذشته لباس‌هاي خارجي به تعداد محدود وارد ايران مي‌شد و توليدكنندگان ايراني با تقليد از آنها اقدام به توليد لباس‌هاي مشابه مي‌‌كردند ولي امسال با توليد پوشاكي كه فقط در كشور ايران مورد استفاده قرار مي‌گيرد،از سوي يك كشور خارجي، لباس‌هاي توليدي ايران بدون خريدار مانده است.

كارشناسان اقتصادي اين اتفاق را در راستاي ورود كفش‌هاي ارزان قيمت چيني و متاثر شدن بازار توليد كفش ايران مي‌دانند . ازديدگاه تخصصي و جامعه شناسانه، اين مساله به نبود طراحي لباس در ايران، مد ساز نبودن كشور ما با وجود بيش از 300 نوع لباسي كه در نقاط مختلف كشور وجود دارد و عدم آشنايي به نيازها و خواست مردم در پوشش برمي‌گردد.

تقليدات مختلف، تغيير و تحولات پوشاك ساير كشورها و همچنين مدهاي جديد را به ايران مي‌آورد كه به گفته يكي از توليد كنندگان پوشاك طي 5-4 سال اخير تحولي را در صنعت پوشاك، بخصوص پوشاك زنانه، موجب شده است.

حسين ثاني، مدير يك توليدي پوشاك با اشاره به اينكه مد در لباس‌هاي زنانه سريع‌تر از لباس‌هاي مردانه تغيير مي‌كند، گفت: در حال حاضر توليد پوشاك زنانه بيش از مردانه است بطوري كه اكثر توليدات ما را لباس‌هاي زنانه تشكيل مي‌دهند.

وي افزود: سال‌هاي قبل تنها پارچه‌ها عوض مي‌شد و مدل‌ها تغيير نمي‌كردند. ولي اخيرا مدل‌ها نيز به سرعت عوض مي‌شوند.

اين توليد كننده پوشاك ادامه داد: عمده پارچه‌ بازار ايران نيز از كشور‌هاي تركيه و چين تامين مي‌شود.

بخش پوشاك كه يكي از عرصه‌هاي پردرآمد در كشور ما محسوب مي‌شد طي سال‌هاي اخير با اتفاقات جديدي كه در اين عرصه رخ مي‌دهد در حال افت و روكود است و اين موضوع به ناتواني ما در طراحي و مدسازي حتي براي پوشاكي كه مختص كشور خودمان است بر‌مي‌گردد.

مافياي مد از موقعيت ما سوء استفاده مي‌كند

مهلا زماني، طراح لباس و مدير عامل موسسه فرهنگي هنري فخر انديشه، در گفتگو با خبرنگار اجتماعي "فارس" افزود: مدها به اين صورت رايج مي‌شوند كه طراحان بزرگ يا كمپاني‌هاي پارچه كه توليداتشان در انبارها مانده و به فروش نرسيده است براي پارچه‌هاي موجود طرحهايي ارايه و در تعداد انبوه به بازار عرضه مي‌كند.

وي گفت: در ايران توليدكنندگان پوشاك با ايجاد تغييرات كوچكي در ژورنال‌هاي خارجي و مناسب سازي آن براي داخل كشور، لباس توليد مي‌كنند.

زماني گفت: خوشبختانه از يك سال پيش تاكنون كارخانه‌ها اين فرهنگ را پيدا كرده‌اند كه از فارغ‌التحصيلان طراحي پارچه و لباس استفاده كنند و اين اقدام مي‌تواند قدم موثري در جهت پيدا شدن خلاقيت در كارها باشند.

وي در خصوص رنگ‌هايي كه هر سال مد مي‌شوند اظهار داشت: تمام رنگ‌هاي شاد و تند مي‌توانند رنگ سال شوند چون جامعه ما به تازگي از انحصار رنگ‌هاي تيره خارج شده و به همين دليل مردم به رنگ‌هاي شاد علاقه‌مند هستند.

اين طراح لباس با اشاره به اينكه رنگ‌هاي سال ما نيز از رنگ هايي كه در دنيا مد مي‌شود پيروي مي‌كند گفت: ما غني‌ترين رنگ‌هاي دنيا را در لباس‌هاي محلي كشورمان داشته‌ايم و مي‌توانيم از اين رنگ‌ها استفاده‌هاي خوبي كنيم.

وي افزود: جوانان طالب نوآوري هستند و اگر اين نياز آنها را پاسخ ندهيم به الگوهاي غربي گرايش پيدا مي‌كنند. همچنانكه ساير كشورها از موفقيت و نوع پوشش ما سو‌ء استفاده مي‌كنند و ايران را به بازار هدف خود تبديل كرده‌اند.

"زماني" ضمن تاكيد بر اينكه جوانان همواره نسبت به محدوديت هاعكس العمل نشان مي‌دهند گفت: با اين حال براي من قابل باور نيست كه جوانان همه هزينه ها به جان بخرند تا مثلا بتوانند يك شلوار به خصوص را بپوشند. اگر يك گروه متخصص آگاهي لازم را در مورد پوشش به جوانان بدهند، يقينا با چنين وضعي مواجه نخواهيم بود.

وي گفت: در پيروي از مد بايد به اين نكته توجه كرد كه مد زيبايي است نه اينكه هر لباسي بدليل مد بودن پوشيده شود چون بعضي از مدل‌ها با فرهنگ ما هماهنگ نيست.

مدير مسئول فصلنامه "لوتوس"با اشاره به وجود مشكلاتي كه براي انتشار ژورنال هاي تخصصي طراحي لباس در ايران وجود دارد، اظهار داشت:وزارت ارشاد به مجله لوتوس با وجودي كه اين مجله ماخذ طراحي لباس ايران محسوب مي شود مجوز انتشار دائم نمي دهد.

طراحي لباس در كشور ما با سردرگمي مواجه است

فريبا معصومي، طراح لباس، در گفتگو با خبرنگار اجتماعي فارس افزود: طراحان ما براي توليد لباس صرفا از عكس‌ها و مدل‌هاي خارجي تقليد كرده، آنها را با نگرش اسلامي منطبق مي‌كنند و به بازار ارايه مي‌دهند در حالي كه اين لباس‌ها نه پوشش اسلامي و نه مناسب بانوي ايراني هستند.

وي گفت: به نظر من براي رسيدن به يك الگو يا الگوهاي مناسب، حمايت دولتي بسيار موثر است. براي اين كار ابتدا بايد به وضعيت استخوان بندي، شكل و تناسب اندام ايرانيان توجه كنيم و سپس رنگ‌ها نيز با در نظر گرفتن رنگ پوست، چشم و موي ايرانيان انتخاب شوند.

معصومي ادامه داد: اين طراحي بايد از نظر اقتصادي و فرهنگي با سليقه‌‌هاي مختلف جامعه ما تطبيق داشته باشد. براي سليقه‌هاي جوان، ميانسال و مسن بايد طرح‌هاي مختلفي ارائه كرد چون در حال حاضر چنين گزينه‌هايي در انتخاب پوشاك وجود ندارد و بسياري اوقات مشاهده مي‌شود كه افراد مسن لباس‌‌هايي كه مناسب جوانان است مي‌پوشند.

اين طراح لباس ضمن تاكيد بر نقش مقامات دولتي در زمينه سازي براي توليد لباس‌هاي مناسب و برگزاري شوهاي لباس، گفت: مسئولان دولتي بايد از طرح‌هاي مختلف مانند روپوش‌هاي طراحي شده براي مدارس، ادارات، سازمان‌ها و شركت‌هاي مختلف حمايت كنند چون بارها مشاهد شده كه پوشش اسلامي بانوان در يك اداره دولتي منع قانوني ندارد اما در اداره ديگر تخلف محسوب مي‌شود. اين گونه مسائل در جامعه سردرگمي ايجاد مي‌كنند.

وي افزود: حمايت دولت از روند طراحي، دوخت و پوشش‌هاي مناسب و مورد قبول جامعه، علاوه بر يكسان سازي و پيشبرد اهداف مسئولان، مي‌تواند موجب پيشرفت صنعت خياطي و صنايع وابسته به آن شده و از رشد شاخص بيكاري در اين صنعت و جامعه جلوگيري شود.

معصومي با اشاره به حمايت دولت از لباس‌هاي محلي كشور گفت: با وجود اين حمايت هنوز نديده‌ايم كه يك هنرپيشه سينما يا تلويزيون اين لباس‌ها را پوشيده باشد در حالي كه همين هنرپيشه‌ها از لباس كشورهايي مثل هند استفاده مي‌كنند و دليل اين مساله نيز تبليغات خوب آنها در خصوص لباس‌هاي محلي‌شان است.

وي اظهار داشت: در حال حاضر كسي ايران را به عنوان يك كشور مدساز قبول ندارد و حتي خودمان نيز اين باور را نداريم و نخستين گام در اين راه درك علايق و خواسته‌هاي مردم است.

اين طراح لباس در پايان بر وجود سايت‌هاي طراحي لباس، ژورنال‌هاي لباس و شوهاي لباس كه ويژگي‌ لباس‌ها بخصوص لباس‌هاي محلي در آنها توضيح داده شود تاكيد كرد.

زائري: تعريف از مد تعيين كننده است

چهار شنبه 17 تير 1383- 7 ژوئيه 2004

محمدرضا زائري در گفت‌ و گو با خبرنگار اجتماعي فارس افزود: در مواردي كه مد گرايي به معني ملاحظه شرايط و اوضاع روز و مرتب كردن ظاهر باشد اشكالي ندارد. چنانكه در بعضي روايات آمده است كه اميرالمومنين علي(ع) براي خود و غلامش لباس خريد و لباسي كه رنگ شادتري داشت و زيباتر بود به قنبر داد تا برازنده جواني‌اش باشد.

وي افزود: در عين حال در مواردي كه مدگرايي به معني تقليد كوركورانه از يك لباس يا ظاهر غربي باشد به صورتي كه ببيننده از نوع لباس پوشيدن يك فرد تعبير تقليد از بيگانه را داشته باشد مشكل ساز است.

اين كارشناس فرهنگي تاكيد كرد: براي راهنمايي جوانان در پوشش، بايد از آسيب شناسي، مطالعه علمي و افراد كارشناس استفاده كرد.

سردبير همشري محلات در بخش ديگري از اين گفتگو با اشاره به برخوردهاي متفاوت و سليقه‌اي با پوشش افراد در ادارات گفت:تكليف مشخص است و آيين نامه مدني در اين خصوص وجود دارد، اما آنقدر در مسائل مختلف دخالت كرده‌ايم كه افراد به برخورد مشخص نمي‌رسند و نمي‌توانند نحوه زندگي و پوشش خود را انتخاب كنند.

زائري با اشاره به اين كه كارمندان محلي ادارات ما در خارج از كشور خيلي بهتر از داخل پوششي را كه ابلاغ شده اجرا مي‌كنند افزود: اين مساله نشان مي‌دهد كه مي‌توان براساس يك قانون و قاعده مشخص عمل كرد.

وي همچنين يادآور شد: برخوردهايي كه در خيابان با دختران جوان صورت مي‌گيرد عمدتا حول مساله حجاب است و اگر پيروي از مد نيز دراين زمينه مطرح شود آقايان نيز مثل خانم‌ها درگير موضوع خواهند بود.

اين كارشناس فرهنگي تاكيد كرد: متاسفانه برخوردهايي كه تا كنون در خصوص بدحجابي صورت گرفته برخوردهاي هوشمندانه و دقيقي نبوده است، بلكه بيشتر مقطعي، آني و احساسي بوده‌ كه بجاي حصول نتيجه مطلوب، موجب نقض غرض شده‌اند.

مدهاي خارجي بايد با عرف جامعه منطبق شوند

چهار شنبه 17 تير 1383- 7 ژوئيه 2004

ابوالقاسم شيرازي در گفت و گو با خبرنگاراجتماعي فارس گفت: ما نبايد از اين مدل ها تاثير بگيريم چون توليد كنندگان با ذوقي داريم و اگر مدلي نيز از جايي برداشت شود، بايد با عرف ما تلفيق ‌شود.

وي افزود: اتحاديه پوشاك در خصوص مدل‌هايي كه توليدي‌‌ها مي‌دوزند دخالتي نمي‌كند و تنها قيمت و كيفيت را تحت كنترل دارد.شيرازي با يادآوري اينكه لباس‌هاي زننده‌اي كه بعضا در مغازه‌ها به فروش مي‌رسد از طريق قاچاق وارد كشور مي شوند اظهار داشت: مدل‌ لباس‌ها از سليقه مردم و تقاضاي بازار تبعيت مي‌كند.

وي تصريح كرد: لباس‌‌هايي غير از لباس هاي مجالس، مدل خاصي ندارند كه پيرو مد باشند يا نه، چون مانتوهاي زنان بايد گشاد و بلند باشد و مردان هم كت و شلوار يا شلوار جين و كتان مي‌پوشند كه سالهاست جز تغييرات جزيي، مدل آنها تغيير نكرده است.

رئيس اتحاديه پوشاك در خصوص استفاده از مد در پوشش ساير كشورهاي اسلامي گفت: بعضي از كشورهاي اسلامي از لباس‌هاي سنتي محلي خودشان استفاده مي‌كنند كه اين لباس‌ها در ايران طرفدار ندارند و برخي كشورها مثل مالزي نيز پوششي شبيه مانتوي خودمان دارند.

نيره‌‌ اخوان: پيروي از مد به خودي خود جرم تلقي نمي‌شود

چهار شنبه 17 تير 1383- 7 ژوئيه 2004

نيره‌‌اخوان بي‌طرف نماينده مردم اصفهان درگفتگو با خبرنگار اجتماعي فارس با اشاره به اينكه استفاده از لباس‌هاي پوشيده‌اي كه مطابق مد هستند در ميان زنان اشكالي ندارد، اظهار داشت: هر كس مي‌گويد مد جرم است بايد دليلي براي اين گفته داشته باشد.

اين نماينده مجلس افزود: مساله حجاب، پوشاندن قسمت‌هايي از بدن است كه بايد پوشيده باشند. اين پوشش مي‌تواند با يك كت و دامن بلند هم صورت بگيرد و در اين مورد محدوديتي نيست. ولي مهم اين است كه در هر يك از اشكال پوشش حتي مانتو و شوار مي‌توان مدل‌هاي بدي را عرضه كرد كه هدف حجاب داشتن را نقض مي‌كنند.

اخوان بي‌طرف تاكيد كرد: دستورالعمل‌ها و فرم‌هاي متحده الشكلي براي پوشش خانم‌ها در محيط‌ هاي اداري عرضه شده ولي رعايت نمي‌شوند.

وي ضمن تاكيد بر عدم برخورد سليقه‌اي با حجاب در محيط ‌هاي رسمي گفت: شيوه‌اي كه عموميت دارد اين است كه اگر يك مدير مقيد به نوع خاصي از پوشش باشد، زير مجموعه‌اش هم به همان سبك رفتار مي‌كنند.

وي افزود:شوراي فرهنگي اجتماعي زنان منشوري را در چندين بند براي حقوق و مسئوليت‌هاي زنان كه بخشي از آن به مساله حجاب مربوط مي‌شود مصوب كرده است.

وي تاكيد كرد: در اين منشور همه حقوق زنان در اجتماع و مسئوليت‌ها و وظايفي كه در مقابل اين حقوق در جامعه و خانواده دارند تعريف شده است.

نيره اخوان ادامه داد: مجموعه اي از حقوق و تكاليف در حوزه انسانيت داريم كه براي زن و مرد يكسان است، مثل ازدواج، شغل و ساير حقوق شهروندي،‌ ولي زن ويژگي‌هايي دارد كه موجب شده حجاب را برايش در نظر بگيرند، همان طور كه مردان نيز در حد خود بايد ظاهر را حفظ كنند.