زنان - جمعه 12 تير 1383- 2 ژوئن 2004

 

 

 

آئين‌نامه چگونگي پوشش زنان در معابر تدوين شد

روزنامه خراسان: پنج شنبه 11 تير 1383- 1 ژوئيه 2004

سردار قاليباف در جمع خبرنگاران در مورد تدوين آئين‌نامه چگونگي پوشش زنان در معابر گفت: اين آئين‌نامه در شوراي اجتماعي وزارت کشور در حال بررسي است و بعد از بررسي به دولت داده خواهد شد.

قاليباف درمورد مفاد اين آئين‌نامه توضيحي نداد و گفت: در صورت تصويب نيروي انتظامي مجري آن خواهد بود. وي که روز گذشته با حضور در صحن علني مجلس به ارائه گزارش عملکرد نيروي انتظامي پرداخته بود

درخصوص حضور بسيار گسترده نيروي انتظامي در سطح شهر گفت: اين حضور فقط به دليل انضباط اجتماعي است چرا که انضباط بستر امنيت است.

وي در مورد آماده‌باش نيروي انتظامي و حضور گسترده در سطح شهر به دليل نزديکي روز 18 تير گفت: اصلا" اينگونه نيست. ما هيچ پيش‌بيني نداريم

وي در ادامه در پاسخ به سوىال خبرنگاري در مورد نوع پوشش زنان در تابستان گفت: اگر منظورتان به نوع پوشش در گرما و سرما است پوشش‌ها متفاوت مي‌شود.

ما در چارچوب قانون اگر کسي قانون را رعايت نکند برخورد مي‌کنيم و اگر کسي به عنوان اينکه تابستان است و بخواهد بي‌حجاب باشد مورد قبول نيست.

سردار قاليباف با اشاره به ناامني‌هاي موجود در کشور بخصوص در قسمت شرقي کشور که اولويت نيروي انتظامي بوده گفت: در شرق کشور بخصوص در خراسان هر روز 40 مورد گروگانگيري اتفاق مي‌افتاد که ما با يک برنامه منسجم و هماهنگ دولت، قوه قضائيه و حمايت مقام معظم رهبري در شرق کشور و خراسان، گروگان‌گيري را به صفر رسانديم و در حال حاضر وضعيت امنيت منطقه به نقطه مطلوبي رسيده است.

قاليباف افزود: ناامني در منطقه سيستان و بلوچستان نيز وجود داشت که فعلا" وضعيت در حال بهتر شدن است..

 

 

فعالان زنان در گردهمايي بانکوک

تريبون فمينسيتي ايران- پنج شنبه 11 تير 1383- 1 ژوئيه 2004

گردهمايي سازمان هاي غيردولتي منطقه آسيا پاسفيک درباره اجلاس پکن+10 از روز چهارشنبه 10 تير کار خود را آغاز کرد.

از ايران منيژه حکمت کارگردان فيلم زندان زنان, محبوبه عباسقلي زاده مدير مرکز کارورزي سازمان هاي غيردولتي ايران, زيبا جلالي , سوسن صفاوردي، شکوه نوابي نژاد از شبکه سازمان هاي غيردولتي زنان, فريبا داودي مهاجر از انجمن روزنامه نگاران جوان, جلوه جواهري از انجمن هستيا انديش, ليلا موري و فائزه طباطبايي از سايت زنان ايران شرکت دارند. فيروزه مهاجر نيز به نمايندگي از مرکز فرهنگي زنان در اين گردهمايي حضور دارد.

 

در اين گردهمايي از سوي مرکز کارورزي سازمان هاي غيردولتي ايران به مديريت عباسقلي زاده برنامه هايي تدارک ديده شده است که برخي از گروه ها از جمله انجمن روزنامه نگاران جوان و سايت زنان ايران در آن همکاري دارند.

 

پسري‌، خواهرش‌ را كه‌ با جواني‌ ديده‌ بود خفه‌ كرد

اعتماد - پنج شنبه 11 تير 1383- 1 ژوئيه 2004

گروه‌ حوادث‌: پسر جواني‌ كه‌ از روي‌ تعصب‌، خواهرش‌ را خفه‌ كرده‌ بود، از سوي‌ خانواده‌اش‌ بخشيده‌ شد و دادگاه‌ جنايي‌ تهران‌ او را به‌ پنج‌ سال‌ زندان‌ محكوم‌ كرد.

به‌ گزارش‌ خبرنگار ما، بهمن‌ماه‌ سال‌ 80، زني‌ به‌ ماموران‌ آگاهي‌ قزوين‌ اطلاع‌ داد كه‌ دختر جوانش‌ بر اثر خفگي‌ فوت‌ شده‌ است‌.

بلافاصله‌ ماموران‌ در محل‌ حضور يافتند و جسد اين‌ دختر را به‌ پزشكي‌ قانوني‌ انتقال‌ دادند. هنگامي‌ كه‌ پليس‌ سرگرم‌ تحقيق‌ درباره‌ اين‌ واقعه‌ بود، برادر دختر به‌ اداره‌ آگاهي‌ رفت‌ و گفت‌ خواهرش‌ را به‌ قتل‌ رسانده‌ است‌. اين‌ پسر جوان‌ كه‌ از قتل‌ خواهرش‌ بشدت‌ اظهار پشيماني‌ مي‌كرد به‌ ماموران‌ گفت‌: از مدتها قبل‌ اطلاع‌ داشتم‌ كه‌ خواهرم‌ با پسر جواني‌ ارتباط‌ دارد، هر چه‌ به‌ او اعتراض‌ مي‌كردم‌ فايده‌يي‌ نداشت‌ تا اينكه‌ يك‌ روز آن‌ دو را در خيابان‌ ديدم‌ ، خيلي‌ عصباني‌ شدم‌ و به‌ خانه‌ آمدم‌. وقتي‌ خواهرم‌ برگشت‌، كنترلم‌ را از دست‌ دادم‌ و با حمله‌ به‌ او آن‌قدر كتكش‌ زدم‌ كه‌ بي‌حال‌ نقش‌ زمين‌ شد. بعد گلويش‌ را آن‌قدر فشار دادم‌ تا نفسش‌ قطع‌ شد.

خيلي‌ترسيده‌ بودم‌. پس‌ از اين‌ حادثه‌ از خانه‌ بيرون‌ آمدم‌ و به‌ پارك‌ نزديك‌ خانه‌مان‌ رفتم‌ تا صبح‌ در آنجا بودم‌ و فقط‌ گريه‌ مي‌كردم‌...

با اين‌ اعتراف‌، پرونده‌ براي‌ صدور حكم‌ به‌ شعبه‌ 69 دادگاه‌ استان‌ تهران‌ فرستاده‌ شد و در جريان‌ محاكمه‌، خانواده‌اش‌ او را بخشيدند و قاضي‌ صمدي‌ راد، وي‌ را به‌ 5 سال‌ حبس‌ محكوم‌ كرد.