زنان - پنج شنبه 11 تير 1383- 1 ژوئيه 2004

 

 

 

 

 

حضور فعالان غیردولتی در بانکوک

زنان ايران، 9 تير 83:

دوازده نفر از فعالان سازمانهاي غيردولتي زنان ايران، فردا (30 ژوئن) در افتتاحيه گردهمايي سازمانهاي غيردولتي منطقه آسيا پاسفيک درباره اجلاس پکن+10 حضور خواهند داشت.

در مراسم افتتاحيه پس از سخنان منيژه حکمت، کارگردان ايراني، فيلم زندان زنان به نمايش در خواهد آمد.

در روز 1 جولاي نيز محبوبه عباسقلي زاده، مدير مرکز کارورزي سازمانهاي غيردولتي ايران و هماهنگ کننده سازمانهاي زنان در ايران براي گردهمايي بانکوک نيز در پانلي با عنوان "زنان آسيايي در جوامع مسلمان: چشم اندازها و چالش ها" سخنراني خواهد کرد.

 

در همين روز کارگاهي نيز با عنوان "تجربه زنان ايران در رسانه ها" توسط مرکز کارورزي سازمانهاي غيردولتي برگزار مي شود که در آن فريبا داودي مهاجر از انجمن روزنامه نگاران جوان و ليلا موري از سايت زنان ايران از تجربيات زنان در مطبوعات و سايتهاي اينترنتي و وبلاگها سخن خواهند گفت.

همچنين سوسن صفاوردي، شکوه نوابي نژاد و جمالي خوب از شبکه سازمانهاي غيردولتي زنان، فيروزه مهاجر از مرکز فرهنگي زنان، فائزه طباطبايي از سايت زنان ايران، جلوه جواهري از انجمن هستيا انديش نيز به عنوان شرکت کننده در گردهمايي بانکوک حضور دارند.،

 

بهبود وضعيت‌ روزنامه‌نگاران‌ زن‌ در يمن

‌اعتماد - چهار شنبه 10 تير 1383- 30 ژوئن 2004

دومين‌ جلسه‌ آموزشي‌ تريبون‌ آزاد رسانه‌يي‌ زنان‌ يمن‌ در خصوص‌ گسترش‌ مهارت‌هاي‌ رايانه‌يي‌ و اينترنتي‌ براي‌ 30 زن‌ شاغل‌ در سازمان‌هاي‌ رسانه‌يي‌ مختلف‌ اين‌ كشور برگزار شد.

به‌ گزارش‌ ايسنا به‌ نقل‌ از منابع‌ اينترنتي‌، اين‌ جلسه‌ از سوي‌ يك‌ شهر فناوري‌ وابسته‌ به‌ وزارت‌ مخابرات‌ و فناوري‌ اطلاعات‌ برگزار شد.

در پايان‌ اين‌ نشست‌ يك‌ شبكه‌ الكترونيك‌ براي‌ زنان‌ روزنامه‌نگار يمني‌ تشكيل‌ شد كه‌ هدف‌ از ايجاد آن‌ تماس‌هاي‌ مداوم‌ ميان‌ زنان‌ روزنامه‌نگار از يك‌ سو و زنان‌ روزنامه‌نگار در كشورهاي‌ عرب‌ و مسلمان‌ از سوي‌ ديگر به‌ منظور توانمند كردن‌ آنها براي‌ ارتباط‌ با يكديگر، تبادل‌ ايده‌ها و تجارب‌ و به‌ روز شدن‌ در زمينه‌ مشكلات‌ و موانع‌ در رويارويي‌ با همكاري‌هايشان‌ بوده‌ است‌، بطوري‌ كه‌ بتوانند از طريق‌ حل‌ موارد مشترك‌ واكنش‌ موؤر نشان‌ دهند.

در اين‌ تريبون‌ آزاد توافقنامه‌هايي‌ با چندين‌ سازمان‌ محلي‌ و بين‌المللي‌ در همكاري‌ با يمن‌ به‌ امضا رسيده‌ است‌، كه‌ به‌ زنان‌ روزنامه‌نگار اجازه‌ مي‌دهد از رايانه‌ها و خدمات‌ اينترنتي‌ رايگان‌ از جمله‌ مركز اطلاعات‌ سازمان‌ ملل‌، مركز اطلاعات‌ وزارت‌ اطلاعات‌ و موسسه‌ اطلاعات‌ براي‌ آموزش‌ و هماهنگي‌ استفاده‌ كنند.

 

فراخوان اقدام جمعي نهادهاي غيردولتي زنان براي اجلاس پکن+10

زنان ايران - چهار شنبه 10 تير 1383- 30 ژوئن 2004

گروهي از فعالان سازمانهاي غيردولتي زنان

برگزاري کنفرانس پکن+10 در سطح جهاني فرصتي است براي مشارکت در مباحث مرتبط با محورهاي نگران کننده بيانيه پکن در جامعه ايران. انجام فعاليتهاي گسترده ضروري براي تضمين همفکري و اقدام جمعي نهادهاي مدني زنان مستلزم مشارکت همه گروههاي دست اندرکار از طيف ها و نگرش هاي مختلف مي باشد. گروهي از سازمانهاي غيردولتي و نهادهاي مدني زنان که در تاريخ 26/3/83 گردهم آمده بودند تا پيرامون فعاليتهاي ضروري در اين زمينه به همفکري بپردازند و طرحهاي پيشنهادي خود را تحت عنوان "ائتلاف براي پکن" اعلام کردند، با توجه به ضرورت گسترش دامنه نهادهاي فعال در اين حوزه و بهره گيري بهتر از امکانات موجود در تاريخ 4/6/83 طي جلسه اي فعاليت خود را متوقف کرده و اعلام فراخواني را براي تشکيل جمع وسيع تر و متنوع تري از گروههاي فعال زنان ضروري دانستند. (اين تصميم به اطلاع کميته ملي پکن+ 10 نيز رسيده است.) در اين جلسه پيشنهاد شد:

 

1.اين فراخوان در روزنامه ها و سايتهاي زنان در سطح وسيع انتشار يابد.

. 2.از همه گروهها و نهادهاي غيردولتي زنان از طريق اين فراخوان دعوت شود براي تشکيل يک هيات داوري براي هدايت فعاليتهاي جمعي در اين زمينه مشارکت کنند

-3.گروهها و نهادهاي علاقه مند براي تعامل موثر و دستيابي به توافق هاي لازم 5 نفر را به عنوان نمايندگان پيشنهادي خود براي عضويت در هيات داوري معرفي نمايند.

4.براي تشکيل اين هيات داوري هر نهاد و سازمان غيردولتي زنان علاقمند حداکثر 5 نفر نماينده مورد اعتماد خود را که دانش و تجربه کافي براي هدايت فعاليتهاي جمعي حول بيانيه پکن را دارند به آدرس ايميل زير ارسال دارند:

beijing10@womeniniran.org

5.مهلت معرفي نمايندگان تا 30/4/83 مي باشد.

6. پنج نفر از حائزين اکثريت آراء در ميان نمايندگان پيشنهادي، هيات داوري را تشکيل خواهند داد.

7-هيات داوري تشکيل شده فعاليتهاي زير را به عهده مي گيرند:

-نظارت بر تامين منابع مالي لازم براي فعاليتهاي مرتبط

-جمع آوري طرحهاي پيشنهادي براي فعاليتهاي مرتبط با پکن+10 از سوي نهادها و سازمانهاي زنان

-انتخاب طرحهاي برگزيده و تخصيص بودجه به آنها

-انجام هماهنگي هاي ضروري جهت تحقق همه فعاليتهاي مرتبط، جلوگيري از دوباره کاري و استفاده موثر از امکانات

 

تعداد دختران متقاضي آزمون سراسري دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي كشور در سال جاري از مرز يك ميليون و 160 هزار نفر هم گذشت.

چهار شنبه 10 تير 1383- 30 ژوئن 2004

به گزارش خبرنگار سرويس آموزشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در كنكور امسال بر اساس ثبت‌نام در گروه‌هاي مختلف آزمايشي، در مجموع يك ميليون و 927 هزار و 797 تقاضا ارايه شده است كه از اين تعداد، يك ميليون و161 هزار و 630 نفر را داوطلبان دختر و 766 هزار و 167 نفر را داوطلبان مرد تشكيل داده‌اند.

بر اساس اين گزارش، در گروه علوم رياضي و فني 398 هزار و 945 نفر شركت كرده‌اند كه از اين تعداد 224 هزار و 857 نفر داوطلب مرد و 174 هزار و 88 نفر داوطلب زن است.

در گروه علوم تجربي 429 هزار و 570 نفر شركت كرده‌اند كه از اين تعداد 133 هزار و 968 نفر را داوطلب مرد و 295 هزار و 602 نفر را داوطلب زن تشكيل ‌داده‌اند.

در گروه علوم انساني 539 هزار و 72 نفر شركت كرده‌اند كه از اين تعداد 186 هزار و 18 نفر را داوطلب مرد و 353 هزار و 54 نفر را داوطلب زن تشكيل داده است.

در گروه هنر نيز از 177 هزار و 25 شركت كننده، 76 هزار و 913 نفر مرد و 100 هزار و 112 نفر زن هستند.

در گروه زبانهاي خارجي نيز 383 هزار و 185 نفر شركت كرده‌اند كه از اين تعداد 144 هزار و 411 نفر مرد و 238 هزار و 774 نفر زن بوده‌اند.

گفتني است، آزمون سراسري سال 1383 به صورت يك مرحله‌اي و با شركت حدود يك ميليون و 500 هزار نفر در روزهاي 11 و 12 و 13 تير ماه در دو نوبت صبح و عصر همزمان با ايران در 14 كشور اروپايي و آسيايي برگزار مي‌شود.

 

فرمانده كل نيروي انتظامي گفت: نيروي انتظامي با بد حجابي برخورد خواهد كرد. 

چهار شنبه 10 تير 1383- 30 ژوئن 2004

به گزارش "خبرنگار ايلنا" سردار محمد باقر قاليباف, در جمع خبرنگاران پارلماني در پاسخ به اين سئوال كه آيا آيين‌‏نامه انتظامي درباره نحوه پوشش داريم؟ گفت: شوراي اجتماعي وزارت كشور در حال بررسي اين آيين‌‏نامه است تا به دولت بياورد كه در صورت تصويب نيروي انتظامي مجري آن خواهد بود.

وي, از توضيح در خصوص مفاد اين آيين‌‏نامه خودداري كرد.

وي, همچنين در پاسخ به سئوال خبرنگاري مبني بر اينكه حضور نيروي انتظامي در شهر محسوس است، آيا دليل خاصي دارد؟ تصريح كرد: فقط به دليل انضباط اجتماعي است ؛ زيرا انضباط بستر امنيت اجتماعي است.

فرمانده نيروي انتظامي, در پاسخ به سئوال ديگري مبني بر اينكه تا چه زماني در شهر حضور خواهند داشت؟ گفت‌‏: تا زماني‌‏كه انضباط نهادينه شود.

قاليباف, در پاسخ به اين سئوال كه آيا پيش‌‏بيني خاصي در مورد احتمال وقوع ناآرامي‌‏ها در 18 تير شده است و آيا حضور نيروهاي ضد شورش به اين دليل نيست؟ گفت: اصلاً اين‌‏گونه نيست، اين حرف گروه‌‏ها و جريانات است و گوش ما بدهكار اين حرفها نيست.

وي افزود: ما بايد امنيت عمومي را برقرار كنيم. امنيت عمومي هم لازمه‌‏اش انضباط است كه به عنوان بهترين نكته در سطح جامعه آن را دنبال مي‌‏كنيم.

قاليباف تصريح كرد: ما در چارچوب قانون اگر كسي مخل امنيت باشد، حتماً با آن برخورد مي‌‏كنيم و اين كار را وظيفه خود مي‌‏دانيم.

وي در پاسخ به سئوال ديگري مبني بر اينكه در تابستان نوع پوشش متفاوت است، چه دليلي براي برخورد داريد؟ گفت: اگر منظورتان گرما و سرما است طبيعي است اما اگر منظورتان اين است كه چون تابستان است، هر نوع پوشش داشته باشند و هر نوع لباسي بپوشند و بد حجاب باشند، برخورد مي‌‏كنيم.

وي همچنين در پاسخ به اين سئوال كه آيا چهره شهر به دليل 18 تير نظامي نشده است؟گفت: حضور نيروهاي ضد شورش از 24 فروردين ماه است و ربطي به 18 تير ندارد.

 

  5000 زن خودسرپرست بمي در شرايط بحراني زندگي مي‌‏كنند 

چهار شنبه 10 تير 1383- 30 ژوئن 2004

رييس كميسيون فرهنگي و اجتماعي شوراهاي كلان‌‏شهر كشور, از وضعيت بحراني زندگي5 هزار زن خودسرپرست شهر زلزله زده بم خبر داد. 

به گزارش ايلنا, رسول خادم, در حاشيه يازدهمين نشست شوراهاي اسلامي كلان‌‏شهر كشور در مشهد گفت: تامين مايحتاج ضروري از هم پاشيدگي خانواده‌‏ها، بيكاري، افسردگي، نداشتن اميد به زندگي از جمله مشكلاتي است كه زنان خود سرپرست بمي با آن روبه رو هستند.

وي افزود: همچنين پنج هزار كودك يتيم بمي از سنين نونهالي تا نوجواني با مشكلاتي از نظر فرهنگي اجتماعي و مالي رو به رو هستند.

خادم, با بيان اينكه زنان خودسرپرست بمي از آسيب‌‏هاي اجتماعي ناشي از زلزله رنج مي‌‏برند, نسبت به افزايش آسيب‌‏هاي اجتماعي در بم هشدار داد.

وي گفت: برخي از مردم شهر بم در شرايط روان پريشي اجتماعي قرار دارند و نيازمند عزم ملي مسوولان براي رفع بحران جدي اجتماعي هستند.

رييس كميسيون فرهنگي و اجتماعي شوراهاي اسلامي كلان‌‏شهر, از ضعيف بودن روحيه مردم بم ناشي از زلزله خبر داد و افزود: براي از بين بردن افسردگي و بازگرداندن اميد به زندگي در بين ساكنان بم نيازمند برنامه‌‏ريزي است.

خادم, با بيان اينكه شوراهاي اسلامي كلان‌‏شهر مي‌‏توانند با استفاده از امكانات خود به پيشبرد برنامه‌‏هاي فرهنگي و اجتماعي در بم كمك كنند, افزود: اختصاص 5/3 ميليارد ريال اعتبار به امور فرهنگي شهر بم مي‌‏تواند اميد به زندگي را در آنان افزايش دهد.

به گزارش روابط عمومي و بين‌‏الملل شهرداري مشهد, وي افزود: با اين حال هرگونه اقدام براي اجرايي كردن اين برنامه‌‏هاي مستلزم وجود مديريت قوي جدي و كارآمد است.

 

دو برادر، زنى را آتش زدند

پنج شنبه 11 تير 1383- 1 ژوئيه 2004

گروه اجتماعى شرق: دو برادر كه پس از زخمى كردن زن سالمندى بدن نيمه جان او را نيز آتش زده بودند، دستگير شدند. به گفته سرهنگ رضا شهسوارپور رئيس مركز اطلاع رسانى فرماندهى انتظامى استان خراسان يكى از اين قاتلان در صحنه جنايت و ديگرى در خانه برادرش در مشهد شناسايى و دستگير شد.

شكايت از قاتلان

پسر جوانى به نام حسن هفته گذشته با مراجعه به مأموران انتظامى دولت آباد شكايت كرد: دو برادر به نام هاى رضا و داوود كه اقدام به شرب خمر كرده بودند، پس از كتك زدن مادر خود به نام فضه او را با چاقو مجروح و سپس او را به آتش كشيده اند.

 

وى افزود: متهمان پس از اين كار اقدام به فرار از محل كرده و مادرش هم اكنون در بيمارستان لاكن تربت حيدريه بسترى شده است.

پس از شكايت اين جوان مأموران تحقيقات خود را آغاز كردند و موفق شدند يكى از متهمان به نام داود را در محل شناسايى و دستگير كنند. اما عامل اصلى اين قتل به نام رضا موفق به فرار شد.

 

مأموران در حال تحقيق در خصوص شناسايى مخفيگاه رضا بودند كه از بيمارستان خبر رسيد فضه به علت شدت جراحات در بيمارستان فوت كرده است.

مأموران كه در برابر پرونده قتلى در حوزه استحفاظى خود قرار گرفته بودند، تحقيقات گسترده اى را براى شناسايى مخفيگاه قاتل فرارى آغاز كردند. همزمان با پيگيرى پرونده مرد جوانى در تماس تلفنى با مأموران كلانترى ۳۳ مشهد آنان را از مخفيگاه متهمان مطلع كرد. اين مرد به مأموران گفت: يك قاتل فرارى در منزلش در شهرك شهيد رجايى مشهد مخفى شده است.

وى ادامه داد: برادرم به نام رضا در يكى از روستاهاى شهرستان تربت حيدريه مرتكب قتل شده و در منزل من به سر مى برد. در پى تماس اهالى روستاى كنگ سفلى متوجه شدم برادرم با چاقو زنى را به قتل رسانده و به مشهد گريخته است.

مأموران كلانترى پس از اطلاع از ماجرا و با هماهنگى قضايى به آن خانه اعزام شدند و موفق به دستگيرى قاتل فرارى شدند.

رضا در بازجويى با اعتراف به قتل فضه به مأموران گفت: روز جنايت همراه برادرم در حالى كه به خاطر مصرف مشروبات الكلى حالت غيرعادى داشتيم ، در حال گشت زنى در روستا بوديم كه متوجه فضه زن ۷۰ ساله شديم. بدون انگيزه به سمت او حمله ور شديم و شروع به كتك زدن او كرديم. من چاقويى از جيبم درآوردم و با آن ضربه اى به فضه زدم و در حالى كه او مجروح روى زمين افتاده بود، اقدام به آتش زدن او كردم.

متهمان پس از بازجويى در اداره آگاهى مشهد و اعتراف به اين قتل پس از تشكيل پرونده با قرار بازداشت تا زمان محاكمه روانه زندان شدند.

 

مجازات قتل در مستى

براساس ماده ۲۲۴ قانون مجازات اسلامى قتل در حالت مستى موجب قصاص است مگر اينكه ثابت شود كه در اثر مستى، فرد مسلوب الاختيار بوده و قصد از او سلب شده است و قبلاً براى چنين عملى خود را مست نكرده است، در صورتى كه اقدام وى اخلال در نظم جامعه و يا خوف شده و با بيم تجرى مرتكب شود موجب حبس تعزيرى از سه تا ده سال خواهد بود.

 

 

سيماي زن در سيما (9)

برخي سريال‌هاي تاريخي جايگاه قوي زنان را تصوير كرده‌اند

چهار شنبه 10 تير 1383- 30 ژوئن 2004

خبرگزاري فارس: يك روانشناس معتقد است: هر يك از مجموعه‌هاي تلويزيوني جايگاهي از زنان را به تصوير كشيده‌ و دراين ميان بعضي از سريال‌هاي تاريخي اين جايگاه را قوي نشان داده‌اند.

طيبه فردوسي، روانشناس در گفت‌و‌گو با خبرگزاري فارس در پاسخ به اين سوال كه جايگاه اجتماعي و موقعيت زنان را در سريال‌هاي تلويزيوني چه طور ارزيابي مي‌كنيد، گفت: متنوع بودن سريال‌هاي تلويزيوني به لحاظ محتوا مانع از دادن يك حكم كلي مي‌شود، حتي دادن يك حكم كلي، خطاست.

وي افزود: بعضي از سريالهاي تاريخي اين جايگاه را قوي نشان دادند و بعضي از مجموعه‌ها خيلي سطحي به زنان نگاه كردند. در واقع اين نوع از مجموعه‌ها زنان را در حاشيه قرار دادند و از نگاه ريشه‌اي و عميق برخوردار نيستند.

فردوسي در پاسخ به اين سوال كه تا چه حد به دغدغه‌هاي واقعي زنان پرداخت شده، گفت: مطلع شدن از اين دغدغه‌ها نياز به كار پژوهشي دارد. مجموعه‌سازان بعضي از مواقع روي موضوع دختران و پسران يا روي تلقين پذيرش ازدواج‌هاي مجدد مردان و... مانور مي‌دهند، در حالي كه همه دغدغه‌هاي زنان اين موارد نيست و مجموعه‌سازان مي‌توانند روي انگيزه‌هاي كنجكاوي، تنوع‌طلبي،هيجان‌پذيري و .... كار كنند، حتي اين نوع از انگيزه‌ها به عنوان يك دغدغه قابليت پرداخت دارد.

وي افزود: مجموعه‌سازان مي‌توانند در ژانر پليسي كه خيلي مورد استقبال بينندگان قرار مي‌گيرد،نگاه عميقي به زنان داشته باشند.

فردوسي خاطرنشان ساخت: بعضي از مجموعه‌سازان در پرداختن به دغدغه‌هاي زنان افراط و تفريط مي‌كنند و ما در اين نوع از مجموعه‌ها كمتر نگاه متعادل و انساني از زنان مي‌بينيم.

وي تاكيد كرد: ما نبايد از نگاه فراجنسيتي دوري كنيم، چرا كه در هر دو جنس چهره‌هاي شاخص به اندازه كافي داريم كه قابليت پرداخت داشته باشند. از طرفي ديگر ما نگاههاي مرد سالاري و زن سالاري را نبايد در مجموعه‌هاي تلويزيوني اعمال كنيم و فرهنگ جامعه را به اين سمت سوق دهيم.

فردوسي اشاره به نشان دادن واقعيت‌ها كرد و گفت: صدا و سيما به عنوان يك رسانه تاثيرگذار بايد بيشتر به واقعيت‌ها بپردازد و در اين زمينه فرهنگ‌سازي صحيحي انجام دهد تا به الگوهاي مطلوب و ارزشي نزديك شويم.

اين روانشناس درباره اعمال نگاههاي كارشناسي گفت: صدا و سيما براي بالا بردن كارايي بيشتر مي‌تواند در توليد مجموعه‌ها از نظريات كارشناسان روانشناس و جامعه‌شناس بهره ببرد.

وي در پاسخ به اين سوال كه آيا تعريف واقع‌گرايانه از زن ارائه شده يا خير، گفت: پاسخ به اين سوال نياز به تحقيقات دارد و در اين زمينه بايد از خود پرسيم كه آيا صدا و سيما پژوهشي انجام داده كه به يك تعريف درست از زن برسد؟ و آيا زيربناي ساخت برنامه‌هايش را كارهاي پژوهشي قرار داده است؟

 

سيماي زن در سيما (10)

تفكر مردسالاري راديوتلويزيون قديم، هنوز حاكم است

چهار شنبه 10 تير 1383- 30 ژوئن 2004

خبرگزاري فارس: يك بازيگر گفت: تفكر مردسالاري كه از قديم در صداوسيما وجود داشته، متاسفانه همچنان حاكم است، ولي با يك برنامه‌ريزي صحيح مي‌توان تغييرات مناسبي به وجود آورد.

زهرا سعيدي، بازيگر در گفت‌و‌گو با خبرگزاري فارس در پاسخ به اين سوال كه جايگاه اجتماعي و موقعيت زنان را در مجموعه‌هاي تلويزيوني چه طور ارزيابي مي‌كنيد، گفت: متاسفانه اين جايگاه به دليل محدويت يا سليقه افراد سياستگذار معمولاً محدود و كليشه‌اي به تصوير كشيده شده است.

وي در پاسخ به اين سوال كه آيا اين نوع نگاه مصلحت‌آميز يا سليقه‌اي سياست‌گذاران تعمدي بوده يا بر اثر عدم شناخت اين افراد پيش آمده، گفت: بعضي از انسانها فكر مي‌كنند كه خودشان بهتر مي‌توانند براي ديگران تصميم بگيرند و نقش والد را بهتر ايفا مي‌كنند، حال ممكن است اين والد اشتباهاتي داشته باشد و گاهي كارهاي نامعقول انجام دهد. ولي از آن جايي كه اين افراد در جامعه زياد هستند، اين مسائل سليقه‌اي همواره وجود دارد.

وي در پاسخ به اين سوال كه تا چه حد به دغدغه‌هاي واقعي زنان در مجموعه‌هاي تلويزيوني پرداخت شده، گفت: ما خيلي كم دغدغه‌هاي واقعي زنان را در سريالها مشاهده كرديم و مجموعه‌سازان در نشان دادن حقوق زنان كم كاري كردند.

وي افزود:اگر هم در طرحهاي اوليه فيلمنامه‌ها به زنان پرداخته باشند، بعد از تصويب، طرح در اثر سليقه و مصلحت سياست‌گذاران شخصيت زن تبديل به شير بي‌يال و دم و اشكم مي‌شود.

سعيدي درباره كليشه‌ شدن نقش زنان در مجموعه‌هاي تلويزيوني اشاره كرد: متاسفانه وقتي بازيگري چند نقش ثابت بازي ‌كند، بقيه كارگردانان هم اين بازيگر را براي ايفاي همان نقش ثابت انتخاب مي‌كنند و كمتر ريسك كرده و نقش متفاوتي به بازيگر مي‌دهند.

سعيدي در پاسخ به اين سوال كه چه الگويي از زن در تلويزيون ارائه شده، گفت: اكثر سريالها زنان را در تلويزيون، خوب، فرمانبر و پارسا نشان مي‌دهند.

گفتني است زهرا سعيدي در فيلم‌ها و مجموعه‌هاي بسياري همچون به رنگ صدف، مريم مقدس، روزهاي زندگي، آتش و شبنم، شيدا، تيك، دوشيزه و... بازي كرده است.

وي فيلم مجموعه صنوبر به كارگرداني مجتبي راعي، فيلم سالاد فصل به كارگرداني فريدون جيراني و مجموعه تلويزيوني همسفران را به كارگرداني علي ژاكان در نوبت پخش و اكران دارد.

سعيدي در حال حاضر مشغول بازي در مجموعه لهياره به كارگرداني جهان خادم براي سيماي استان خراسان است. واژه لهياره در گويش مشهدي به معني يار من است.