زنان - دوشنبه اول تير 1383- 21 ژوئن 2004

 

 

 

بدحجابي در زنان ايراني نوعي اعتراض به برخي عملكردهاي اجتماعي است

دوشنبه اول تير 1383- 21 ژوئن 2004

عضو فراكسيون زنان در مجلس گفت: بد حجابي در زنان ايراني نوعي اعتراض به برخي عملكردهاي اجتماعي است و پا گذاشتن روي يك‌‏سري نمادهاي فكري در جامعه است.

فاطمه آجرلو در گفت وگو با خبرنگار پارلماني" ايلنا" افزود: البته در بحث شيوع پديده بدحجابي در جامعه ايران فاكتورهاي مختلفي دخيل است كه براي رفع آنها بايد علل اين موضوع به صورت پازل شناسايي و حل شود.

وي ادامه داد: متاسفانه نظريه پردازان ما دچار اشتباه شده اند و نتوانسته اند آن طور كه بايد و شايد جامعه زنان را در مورد ديدگاههاي ناب ديني مجاب كنند.

وي اعمال فشار براي كنترل حجاب در جامعه را راهكاري نامناسب خواند و خاطر نشان كرد: براي رفع اين معضل بايد در تبيين انديشه‌‏هاي ناب ديني بويژه در مورد زنان كاركنيم و با ارتقاء شناخت زنان نسبت به جايگاه خود انگيزه اصلاح اين موارد را در آنها تقويت كنيم.

آجرلو ادامه داد: متاسفانه يك‌‏سري افرادبا ارايه برخي نظرات كه بعضا نيز اشتباه است، برخي خطاها را به اسلام منسوب مي‌‏كنند در حاليكه بايد بين يك روحاني كه ممكن است در نحوه ارايه تفكرات اسلامي اشتباه كند با مكتب اسلام تفاوت قايل شد.

وي تصريح كرد: با توجه به استقرار نظام اسلامي در جامعه ايران جهانيان انتنظار ديگري از ما دارد لذا بايد پاسخ گوي جامعه جهاني باشيم.

نماينده كرج افزود: بايد با كنار گذاشتن تعاريف سليقه اي مردم را در مورد دين اقناع كنيم زيرا ايرانيان داراي روحيه اي استدلال پذير هستند و هر جا كه انديشه هاي ديني شفاف عرضه شده است به راحتي پذيرفته اند.

 

۷۰ درصد داوطلبان كنكور امسال را زنان تشكيل مي دهند

دوشنبه اول تير 1383- 21 ژوئن 2004

همشهري - معاون اجرايي سازمان سنجش و آموزش كشور گفت: حدود ۷۰ درصد از داوطلبان كنكور سراسري سال ۸۳ كشور زن هستند.

دكتر حسين توكلي عصر روز شنبه در جمع كارشناسان، مشاوران، مديران آموزش تحصيلي و داوطلبين كنكور سراسري در رشت، افزود: در كنكور سراسري ۸۳، يك ميليون و ۴۳۶ هزار و ۴۹۴ نفر در رشته هاي علوم رياضي و فني، علوم تجربي، علوم انساني، هنر و زبانهاي خارجي شركت كرده اند.وي، با اشاره به اين مطلب كه تعداد داوطلبان كنكور سراسري ۸۳ نسبت به ۸۲ بيش از ۱۳ هزار نفر كاهش دارد، گفت: پذيرش دانشجو از طريق دانشگاههاي پيام نور، جامع علمي كاربردي، كارداني پيوسته از جمله دلايل كاهش داوطلب در كنكور سراسري است.وي گفت: با توجه به تعداد داوطلبان و به منظور فراهم كردن تسهيلات لازم آزمون سراسري سال جاري در ۳۵۹ شهرستان و بخش در سراسر كشور و ۱۴ كشور خارجي برگزار مي شود.وي با اشاره به اين مطلب كه از اين پس هرگونه تغيير در كنكور سراسري دو سال زودتر اعلام خواهد شد، افزود: كنكور سراسري سال ۸۳ همانند سال ۸۲ يك مرحله اي برگزار مي شود.

معاون اجرايي سازمان سنجش و آموزش كشور گفت: كارت ورود به آزمون سراسري امسال، روزهاي هشتم و نهم تيرماه سال جاري در سراسر كشور توزيع مي شود.وي اضافه كرد: متولدين ۶۵ و بعد از آن صبح و متولدين ۶۴ بعدازظهر روز دوشنبه هشتم تيرماه سال جاري، متولدين سالهاي ۶۲ و ۶۳ صبح و ۶۱ و قبل از آن بعدازظهر سه شنبه نهم تيرماه سال جاري مي توانند براي دريافت كارت ورود به جلسه آزمون خود اقدام كنند.توكلي يادآور شد: آزمون سراسري روزهاي ۱۱ ، ۱۲ و ۱۳ تيرماه سال جاري بطور همزمان در سراسر كشور برگزار مي شود.

 

ازدواج زودرس يكصد ميليون دختر زير ۱۸ سال در دهه آينده

همشهري - دوشنبه اول تير 1383- 21 ژوئن 2004

صندوق جمعيت سازمان ملل متحد درباره غفلت از موضوع ازدواج كودكان در جهان و عواقب ناشي از آن هشدار داده است.

اين هشدار دو هفته پيش در نشست مقامات و سران صندوق جمعيت سازمان ملل، شوراي جمعيت و مركز بين المللي تحقيقات زنان در واشنگتن مطرح و طي آن اعلام شد، ازدواج كودكان حقوق ميليون ها دختر را نقض مي كند، سلامت آنها را تهديد، آموزش آنها و رشد اجتماعي، اقتصادي و سياسي شان را محدود مي سازد.

اكثر كشورهاي دنيا ۱۸ سال را حداقل سن قانوني براي ازدواج اعلام كرده اند.

اما در دهه آينده بيش از يكصد ميليون دختر در سراسر جهان پيش از رسيدن به سن قانوني- ۱۸ سال- ازدواج خواهند كرد. بر اساس گزارش سازمان ملل بعضي از آنها فقط ۸ يا ۹ سال دارند و بسياري نيز علي رغم ميلشان ازدواج مي كنند. مدير اجرايي صندوق جمعيت سازمان ملل مي گويد: موضوع ازدواج كودكان به اين دليل در برنامه هاي توسعه و بهداشت جهاني و همچنين برنامه هاي محلي كشورها ناديده گرفته مي شود كه تصور مي شود، با ازدواج، اين كودكان و نوجوانان زندگي سالمي خواهند داشت. اما اين پديده نيز عواقب خاص خود را دارد. صندوق جمعيت سازمان ملل قصد دارد اين موضوع را از يك نگراني محدود به موضوعي قابل توجه تبديل كند چرا كه اين نوع ازدواج ها خطراتي فراتر از به خطر افتادن سلامتي دارد.

صندوق جمعيت سازمان ملل خواستار اقدامات بيشتري براي مقابله با ازدواج كودكان شده است كه از آن مي توان به موارد زير اشاره كرد:

پررنگ كردن خطر ابتلا به ويروس HIV براي دختران جواني كه با مردان مسن ازدواج مي كنند، برگزاري گفتگوهاي ملي درباره حقوق همه انسان ها و تهديدات امنيتي و سلامتي كه ازدواج اجباري يا زودرس دختران در پي دارد، كمك به دختران در كامل كردن دوره دبيرستان و ايجاد اشتغال براي آنها تا ريشه هاي ازدواج زودرس همچون فقر و تبعيض، از ميان برود و طراحي ساختارهاي مناسب و مؤثر آموزشي و فرصت هاي زندگي براي دختران مجرد.

سازمان ملل در گزارش خود آورده است، ازدواج كودكان در بسياري از كشورها يك عرف و عادت است. والدين براي به اصطلاح تضمين آينده مالي و اجتماعي و حفظ امنيت دخترانشان و يا به دليل ارتباطات فاميلي و روستايي به چنين ازدواج هايي دست مي زنند.

بعضي دختران حتي پيش از رسيدن به سنين ۹ تا ۱۰ سالگي به مردان مسن وعده داده مي شوند.

از آنجا كه بارداري از اصلي ترين دلايل مرگ و مير يا معلوليت دختران ۱۵ تا ۱۹ سال است، كودكان يا نوجواناني كه زود ازدواج مي كنند در معرض اين خطر قرار دارند.

سازمان ملل با اشاره به اين كه جهان امروز بيشترين تعداد نوجوانان را در طول تاريخ دارد، موضوع ازدواج كودكان را امروز حياتي تر از هر وقت ديگري مي داند. در حال حاضر ۲/۱ ميليارد نفر از مردم دنيا بين ۱۰ تا ۱۹ سال سن دارند.

سلامت دختران جوان امروز نقش مهمي در سلامت اقتصادي و اجتماعي دنياي فرداي ما دارد.

 

نخستين نمايشگاه همياري زنان مشهد گشايش يافت 

سه شنبه 2 تير 1383- 22 ژوئن 2004

مشهد ـ خبرنگار روزنامه جمهوري اسلامي : نخستين نمايشگاه همياري زنان مشهد با حضور همسر شهيد سيد مجتبي نواب صفوي طي مراسمي در بوستان بانوان مشهد گشايش يافت . به گزارش خبرنگار ما در اين نمايشگاه 60 نفر از زنان هنرمند مشهدي در 60 غرفه توليدات خود را به نمايش گذاشتند . در نمايشگاه همياري زنان 100 ارگان دولتي و غيردولتي مشاركت دارند. ايجاد تعامل بين سازمانهاي غيردولتي , ارتقا فرهنگي شهرنشيني , ارتقا توانمنديهاي زنان و تقدير از زنان نمونه از اهداف برپايي اين نمايشگاه مي باشد. عضو شوراي اسلامي شهر مشهد در مراسم آغازين نمايشگاه گفت : زنان نقش اساسي در ارتقا توانمنديهاي جامعه دارند. صديقه قنادي افزود : خوشبختانه با برنامه هاي فرهنگي در سالهاي اخير , دولت , مجلس و مديران نگرش مثبتي به توانمنديهاي زنان دارند. وي به اشتغال زنان اشاره كرد و گفت : در تلاش هستيم با برنامه ريزي اصولي اشتغال زنان بويژه زنان خودسرپرست را مرتفع كنيم .

 

مردان‌ عامل‌ ايجاد بيش‌ از 43 درصد درگيري‌هاي‌ زناشويي‌ هستند

اعتماد - سه شنبه 2 تير 1383- 22 ژوئن 2004

نتايج‌ يك‌ پژوهش‌ نشان‌ داد: در ايجاد درگيري‌ و ستيزه‌، مردان‌ با 7\43 درصد در برابر 4\26 درصد زنان‌، مقصر بوده‌اند.به‌ گزارش‌ ايسنا، يافته‌هاي‌ تحقيق‌ سيد مهدي‌ مير شريفا، كارشناس‌ ارشد روانشناسي‌ باليني‌ و رييس‌ يك‌ مركز خدمات‌ مشاوره‌يي‌ پيرامون‌ نقش‌ ستيزه‌هاي‌ خانواده‌ در ايجاد كودكان‌ خياباني‌ همچنين‌ حاكي‌ است‌: در نزاعهاي‌ خانوادگي‌، جهت‌ حل‌ مشكل‌، زنان‌ در 9\60 درصد و مردان‌ تنها

1\16 درصد تلاش‌ كرده‌اند.

آنچه‌ كه‌ در اين‌ تحقيق‌ اهميت‌ ويژه‌يي‌ دارد اين‌ موضوع‌ است‌ كه‌ تاؤير اين‌ ستيزه‌ و درگيري‌ها در 9\52 درصد موارد بر فرزندان‌ بوده‌ است‌ كه‌ اين‌ تاؤيرات‌ به‌ تفكيك‌ در 8\2 درصد موارد اختلالات‌ رواني‌، 4\18 درصد اختلال‌ در روابط‌ بين‌ فردي‌، 2\9 درصد مشكلات‌ تربيتي‌ و 4\3 درصد مشكلات‌ تحصيلي‌ بوده‌ است‌.

در بخشي‌ از اين‌ تحقيق‌ آمده‌ است‌: جامعه‌ در حال‌ گذر ايران‌ كه‌ از سنتي‌ حركت‌ كرده‌ و به‌ سمت‌ صنعتي‌ شدن‌ مي‌رود، تضاد و تعارضي‌ را در بين‌ خانواده‌ به‌ وجود آورده‌ كه‌ نه‌ آرامش‌ دوران‌ سنتي‌ را دارد و نه‌ مواهب‌ صنعتي‌ شدن‌ را احساس‌ مي‌كند. مجموعه‌ عوامل‌ سنتي‌ و صنعتي‌ دست‌ به‌ دست‌ هم‌ داده‌اند و شرايطي‌ فراهم‌ كرده‌اند كه‌ خانواده‌ انسجام‌ گذشته‌ را نداشته‌ باشد و ازدواج‌ها به‌ درگيري‌ و در نهايت‌ به‌ طلاق‌ منجر مي‌شود.

از سوي‌ ديگر، درگيري‌ها و ستيزه‌جويي‌هاي‌ زناشويي‌ و خانوادگي‌ يكي‌ از عوامل‌ تاؤيرگذار بر فرزندان‌ و در نهايت‌ سرريز شدن‌ مشكلات‌ خانواده‌ به‌ جامعه‌ از طريق‌ خلافكاري‌ و بزهكاري‌هاي‌ فرزندان‌ و خانواده‌، كم‌كاري‌ و افت‌ كاري‌ اعضاي‌ خانواده‌، درگير شدن‌ با يكديگر و انباشته‌ شدن‌ پرونده‌ در دادگستري‌ها است‌.

محقق‌ در اين‌ بررسي‌ از بين‌ 420 مورد مراجعه‌ كننده‌ به‌ مركز مشاوره‌ 87 خانواده‌ را كه‌ صرفا درگيري‌ و ستيز داشتند انتخاب‌ و مورد بررسي‌ قرار دادند.