زنان - يكشنبه 24  خرداد 1383- 13 ژوئن 2004

 

 

 

2 زن‌ زنداني‌ در دادگاه‌ عليه‌ شهلا شهادت‌ دادند شهلا در برابر مجازات‌ اعدام‌ قرار گرفت‌

يكشنبه 24  خرداد 1383- 13 ژوئن 2004

گروه‌ حوادث اعتماد‌: صبح‌ ديروز دو زن‌ كه‌ در زندان‌ اوين‌ هم‌سلولي‌ شهلا بودند در شعبه‌ 1154 دادگاه‌ جنايي‌ حضور يافتند و شهادت‌ دادند كه‌ شهلا در نزد آنان‌ به‌ قتل‌ لاله‌ اعتراف‌ كرده‌ است‌.

به‌ گزارش‌ خبرنگار ما، صبح‌ ديروز اين‌ دو زن‌ 35ساله‌ به‌ قاضي‌ فخرالدين‌ جعفرزاده‌ گفتند: ما در زندان‌ اوين‌ با خديجه‌ جاهد معروف‌ به‌ شهلا در يك‌ بند بوديم‌، او همانطوري‌ كه‌ در جريان‌ بازجويي‌ به‌ قتل‌ لاله‌ اعتراف‌ كرد در زندان‌ هم‌ به‌ ما گفت‌: با استفاده‌ از كليد يدكي‌ كه‌ در دست‌ داشت‌، وارد خانه‌ ناصر محمدخاني‌ شده‌ و همسر او را با چاقو به‌ قتل‌ رسانده‌ است‌.

پس‌ از اظهارات‌ اين‌ دو زن‌، قاضي‌ پرونده‌ از آنها خواست‌ كه‌ شهادت‌ خود را بنويسند، پس‌ از نوشتن‌ شهادت‌ توسط‌ دو زن‌، قاضي‌ جعفرزاده‌ گفت‌: با توجه‌ به‌ اينكه‌ آخرين‌ دفاعيات‌ از متهمه‌ )شهلا( گرفته‌ شده‌ و مرحله‌ قانوني‌ پرونده‌ نيز به‌ پايان‌ رسيده‌ ، افرادي‌ كه‌ براي‌ شهادت‌ به‌ دادگاه‌ مراجعه‌ مي‌كنند، ديگر تاثيري‌ درروند پيگيري‌ پرونده‌ ندارد و حكم‌ نهايي‌ تا حدودي‌ نوشته‌ شده‌ است‌ و پنجشنبه‌ اين‌ هفته‌ راي‌ نهايي‌ اعلام‌ خواهد شد.

گفتني‌ است‌، يكي‌ از اين‌ دو زن‌ به‌ قاضي‌ پرونده‌ گفت‌: من‌ به‌ اتهام‌ چك‌ بلامحل‌ به‌ زندان‌ محكوم‌ شده‌ بودم‌ و ديگري‌ اعلام‌ كرد به‌ اتهام‌ قتل‌ همسرم‌ در زندان‌ بودم‌ كه‌ تبرئه‌ شدم‌.

در آنجا هر دوي‌ ما با شهلا در يك‌ بند بوديم‌ و او تمام‌ صحنه‌ جنايت‌ را برايمان‌ بازگو كرد!به‌ گزارش‌ خبرنگار ما همانگونه‌ كه‌ قاضي‌ دادگاه‌ عنوان‌ كرده‌، دلايل‌ و مدارك‌ كافي‌ براي‌ صدور حكم‌ درباره‌ شهلا جمع‌آوري‌ شده‌ است‌.

بر اين‌ اساس‌ پيش‌بيني‌ مي‌شود كه‌ از طرف‌ دادگاه‌، شهلا تنها متهم‌ قتل‌ لاله‌ سحرخيزان‌ شناخته‌ شده‌ و به‌ احتمال‌ قريب‌ به‌ يقين‌، وي‌ به‌ مجازات‌ قصاص‌ محكوم‌ خواهد شد.البته‌ شهلا و وكيل‌ مدافعش‌ به‌ اين‌ راي‌ اعتراض‌ خواهند كرد و ديوان‌عالي‌ كشور سرنوشت‌ شهلا را تعيين‌ خواهد كرد.

 

سمينار زن در ادبيات داستاني ‌ايران

تريبون فمينيستي ايران: يكشنبه 24  خرداد 1383- 13 ژوئن 2004

قرار است روزهاي 16 و 18 ژوئن (27 و 29 خرداد) سخنراني هايي در حوزه ادبيات در استکهلم و گوتنبرگ برگزار شود.

ميترا الياتي , داستان‌نويس، نويسنده‌ي مجموعه داستان مادمازل كـَتي و برنده دو جايزه كتاب سال

درباره خود سانسوري زنان داستان‌نويس ايران سخنراني خواهد کرد. پرچمداري زنان در ادبيات بازاري ايران , موضوع سخنراني حسن ميرعابديني ,مؤلف صد سال داستان‌نويسي در ايران, چهره‌ي واقعي و اثيري زن در ادبيات امروز ايران, موضوع سخنراني حسين مرتضائيان آب‌كنار , داستان‌نويس ، منتقد و مدرس داستان‌نويسي نيز خواهد بود.

 

در فواصل سخن‌راني اطلاعاتي در باره‌ داستان‌نويسان زن ارائه خواهد شد:

- تعداد داستان نويسان زن در ايران

- تعداد جوايزي كه داستان نويسان زن تاكنون در خارج از ايران دريافت كرده‌اند

- داستان نويسان زن در خارج از كشور

- نويسندگاني كه به خاطرات‌نويسي گرايش پيدا كرده‌اند

- نقش زنان در تدريس داستان نويسي در ايران

- زنان و محافل ادبي

- زنان و نشريات ادبي

 

سرکوب ميل جنسي نه به معناي پاکدامني که به معناي پاره پاره کردن کليت وجودي يک انسان است

وبلاگ ني لبک

يكشنبه 24  خرداد 1383- 13 ژوئن 2004

تريبون فمينيستي ايران:در پي پرسش هاي وبلاگ امشاسپندان درباره عشق و رابطه جنسي, نويسنده وبلاگ ني لبک مي گويد که عشق در ارتباط با هر انسان در موقعيت هاي متفاوت به اشکال گوناگون بروز مي کند. وي هرگاه که نزديکي هاي فکري و کشش جسمي و عاطفي را در رابطه با يک نفر مي تواند تجربه کند دوست دارد که آن شخص را وارد حوزه عاطفي و جسماني خود کند. ني لبک عشق يکجانبه را باور ندارد و معتقد است رابطه جنسي جزء لاينفک عشق است اما مي گويد وقتي مقوله محبت به نا همجنس مطرح است ، رابطه جنسي محلي از اعراب ندارد.البته وي بر اين موضوع تاکيد مي کند که انسان ها در گزينش نوع و جنس روابط آزادند و وِ کسي را که به صرف سکس به ديگري روي مي آورد را محکوم نمي کند.

 

وي شناخت شخصِت اجتماعي و فردِي طرف مقابل را امري قابل ازمون مي داند و جداسازي بين تفاهم جنسي و تفاهم رواني را امري ناشايست تلقي مي کند.

ني لبک رابطه جنسي قبل از ازدواج را تابو نمي داند اما معتقد است که با توجه به عدم شناخت و احترام به رابطه جنسي در جامعه ما پرداختن به ان ريسک بالايي را مي طلبد و تاکيد مي کند که خود وي حاضر نيست با مردماني اينگونه رابطه اي را اغاز کند.وي در قسمت ديگري از سخنانش مي گويد:با اموزش مسائل جنسِي اگر به صورت ارائه اشکال گوناگون همخوابگِي نباشد موافقم.اموزش رابطه جنسي بايد اموزش اين موضوع باشد که اين رابطه اي پست و حيواني نيست، رابطه اي است که از ذهن و روان انسان جدا نيست.دوگانه ذهن و جسم، دوگانه شومي است که انسان را از جسم خود بيگانه مي کند و جسم را خوار مي شمرد.اموزش مسائل جنسي زماني مي تواند موثر واقع شود که همسويي هاي شخصيتي وجود داشته باشد و همنوايي جنسي به دليل تابوها يا اموزش هاي غلط ، دچار توقف يا انحراف شده باشد.انحراف به اين معني که شخص خواهان اين همنوايي هست اما از عمل به ان ناتوان است.

 

ني لبک که زني مجرد است و تجربه جنسي داشته است مي گويد روابط مردسالارانه حاکم بر رابطه جنسي به اشکال گوناگوني همچون انفعال، سرد مزاجي، نفرت، حقارت و توهماتي همراه با ترس خود را نشان مي دهد. وي هيچ يک از اين موارد را تجربه نکرده است اما حال فکر مي کند که مي توان فعالانه تر در اين رابطه حضور داشت. وي با سخنان روان شناسان و سکسولوژيست هايي که سعي در القا ذهنيت خاصي بر طرفين رابطه دارند مخالف است و اين امر را دخالت دادن ذهن در حوزه اي مي داند که تنها براي طرفين رابطه ترس و وحشت ايجاد مي کند که خود سدي در برابرطبيعي بودن است.

نويسنده وبلاگ ني لبک بر اين باور است که طرفين رابطه هر دو بايد از رابطه جنسي لذت برند و سرکوب ميل جنسي را نه به معناي پاکدامني ، که به معناي پاره پاره کردن کليت وجودي يک انسان مي داند.او مي گويد فرد در سيستم باورهاي مذهبي يا غير مذهبي خود که اساس ان را بر پرهيز گذاشته است محروميت را (تحمل) مي کند و اگر نتواند اين محروميت را تحمل کند دست به انواع بهره مندي ها از لذت جنسي در اشکال نهاني يا مشروع مي زند. وي معتقد است که چنين افرادي که در فضايي سرشار از سرکوب قرار دارند، محروميت را به حوزه هاي ديگري از وجود نيز تصعيد مي دهند و به انسان هايي پرخاشگر، بنياد گرا يا بدبين تبديل مي شوند ودر رابطه جنسي دست به شيوه هاي نامتعارف و غير انساني مي زنند.وي خود شاهد شکوه هاي زني بوده است که ارضاي جنسي او نه توسط جسم شوهر بلکه توسط الات و ادواتي بوده است که توسط شوهر وي (به دليل ناتواني جنسي شوهر) مورد استفاده قرار مي گرفته است. وي تجاوز پسران به مادران، تجاوز پدران به دختران، سوء استفاده هاي فاميلي از غِير همجنسها با اعمال زور يا ظهور افرادي چون خفاش شب را از ديگر مصاديق شيوه هاي نا متعارف و غير انساني بر ميشمرد.وي سخانش را با ذکر اين مطلب که يکبار (به تقاضاي خود) رابطه جنسي داشته است و اينک به لحاظ مجموعه شخصيتي که دارد تحمل محروميت از داشتن رابطه اي مبتذل برايش اسان تر است به پايان مي رساند.

 

رييس فراكسيون زنان مجلس:علاقه‌منديم طرح‌هاي تصويب شده در مجلس پنجم را تكميل كنيم

يكشنبه 24  خرداد 1383- 13 ژوئن 2004

رييس فراكسيون زنان مجلس گفت: علاقه‌منديم مسائل حقوقي بانوان را كه دوره‌ي پنجم روي آن كار كرديم، ادامه دهيم؛ برنامه‌هاي ما تكميل طرح‌هايي است كه در دوره‌ي پنجم مجلس به تصويب رسيد.

نفيسه فياض‌بخش، نماينده مردم تهران در مجلس هفتم در گفت‌وگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، با بيان اين مطلب اظهار داشت: در فراكسيون زنان برنامه‌هاي مشخصي داريم و جمع در خصوص مسائل تصميم مي‌گيرد. اما بنده در زمينه‌ي حقوقي تخصص دارم و علاقه‌مندم در آن زمينه‌ها كارم را دهم، البته هرچه جمع تصميم بگيرد به آن عمل مي‌كنيم.

رييس فراكسيون زنان مجلس هفتم با بيان اين‌كه هنوز در خصوص بحث كنوانسيون منع اشكال تبعيض عليه زنان بحثي نشده است، گفت: منتظريم فراكسيون كار خود را رسما آغاز كند و بعد در اين مورد تصميم مي‌گيريم.

بر اساس اين گزارش در دوره‌ي پنجم مجلس، طرح‌هاي تشكيل كميسيون خانواده، اصلاح قانون حضانت، طرح محاسبه مهريه به نرخ روز، طرح تعيين مصاديق عسر و حرج براي طلاق زنان و طرح تشكيل دادگاه خانواده و ... تصويب شد، كه نفيسه فياض‌بخش جزء طراحان آن بوده است.

 

درباره‌ي حضور زنان در عرصه‌هاي مختلف در فراكسيون زنان برنامه‌هايي را دنبال خواهيم كرد

يكشنبه 24  خرداد 1383- 13 ژوئن 2004

عضو فراكسيون زنان مجلس اظهار كرد: هيچ ممانعتي براي حضور زنان كشور در عرصه‌هاي مديريت‌هاي كلان وجود ندارد.

فاطمه آجرلو، نماينده‌ي مردم كرج در مجلس شوراي اسلامي، در گفت‌وگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، در خصوص ضرورت استفاده از توانمندي‌ها و استعداد زنان در پست‌هاي مديريتي كشور، گفت: تا حدودي باورها و توانمندي زنان به خودباوري آنها برمي‌گردد، در واقع زنان ما بايد به اين باور برسند كه توانمند بوده و مي‌توانند در جايگاه‌هاي مختلف ايفاي نقش كنند.

وي با بيان اين كه خداوند استعدادها را با توجه به جنسيت تقسيم نكرده، افزود: همه مي‌توانند و توانمندند به شرطي كه روي اين مساله به اين باور برسند كه قادرند وظايفي را كه به آنها محول مي‌شود انجام دهند.

عضو فراكسيون زنان مجلس وجود بستر مناسب براي ابراز وجود زنان و ايفاي نقش در امور كشور را در سال‌هاي اخير مورد توجه قرار داد و اظهار كرد: باور و توانمندي‌هاي زنان و مشاركت آنها در امور مختلف در سال‌هاي اخير رشد بالايي داشته است و اميدواريم كه بعد از اين نيز اين بستر مناسبي كه ايجاد شده را در ابعاد توسعه‌ي سياسي، اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي گسترش دهيم.

وي در مورد ميزان تحقق مساله‌ي استفاده از توانمندي‌هاي زنان در امور كشور، تصريح كرد: در مقايسه با ساير كشورهاي حضور زنان ايراني در عرصه‌هاي مختلف بسيار بالاست و در اين رابطه بستر‌هاي مناسبي فراهم شده و اميد است كه به توانمندي‌هاي زنان بيشتر توجه شود، زمينه فراهم شده و روز به روز رشد بيشتري داشته باشد.

آجرلو در مورد برنامه‌هاي فراكسيون زنان در اين رابطه اظهار كرد: در خصوص بحث حضور زنان در عرصه‌هاي مختلف در فراكسيون زنان برنامه‌هايي را دنبال خواهيم كرد و در اين زمينه طرح‌هايي به مجلس ارايه مي‌دهيم.

نماينده‌ي مردم كرج معتقد است: حضور زنان در صحنه‌هاي مختلف نشانه‌ي آن است كه آنها توانمند بوده و مي‌توانند كارهاي بزرگي انجام دهند. زماني كه بحث شايسته‌سالاري مطرح شود، آن زمان ديگر بحث جنسيت مطرح نخواهد بود، ضمن آن كه معتقد است در برخي بخش‌ها كه با روحيات زنان زياد همخواني ندارد، بايد آن قسمت‌ها را واگذار كرد. در واقع كارهاي سنگيني كه با نوع فيزيك زنان زياد تناسب ندارد را بايد مورد توجه قرار داد.

آجرلو در پايان خاطرنشان كرد: دولت و تمام مسوولان بايد از تمام توانايي و استعدادهاي زنان استفاده كنند، چرا كه با در نظر گرفتن بحث شايسته‌سالاري و نگاه عمل گرايانه، اين مساله قابل حل خواهد بود.

 

موسسه تحقيقات, بازتواني و بهبود زندگي زنان, روز پنجشنبه (28 خرداد ماه) نشست بحث و گفتگو پيرامون بررسي "مشكلات امروز زن ايراني" برگزار مي‌‏كند.

يكشنبه 24  خرداد 1383- 13 ژوئن 2004

 

به گزارش خبرنگار فرهنگ و انديشه ايلنا, در اين بحث و گفتگو حجت الاسلام مهريزي (فقيه), دكتر مير محمد صادقي (حقوقدان), خانم اماني (نماينده دوره ششم مجلس شوراي اسلامي و كارشناس امور اجتماعي) و دكتر بيان زاده (روان شناس) حضور دارند.

گفتني است، اين جلسه ساعت 10 تا 13 روز پنجشنبه برگزار مي‌‏شود، علاقه‌‏مندان مي‌‏توانند براي شركت در اين جلسه به موسسه تحقيقات و بهبود زندگي زنان واقع در خيابان قائم مقام فراهان , ميدان شعاع, خيابان شاهين, شماره 41 مراجعه كنند.